Џенга

  • Креатор на темата Deleted member 53418
  • Време на започнување
D

Deleted member 53418

Гостин
znae nekoj kaj moze da ja kupam igrava :) posle videovo gledanje mn e insteresna ;)

Кевин Лов и Брајан Грифин, двајца НБА ол-стар кошаркари излегуваат на терен за да се пресметаат во Џенга, една едноставна игра, која за потребите на оваа реклама е направена за нијанса посложена.

 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.323
Темава е за во Хоби, не за (компјутерски) Игри :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.247
Поени од реакции
78.873
Стигнаа, пред едно две-три години, неколку Jengа-и од Hasbro. Вакви:


беа по 600 денари и се продаваа на разни места.

Одкоа се потрошија, не беше можно да се увезат пак (да не дрвам тука со причини).


Али сигурен сум дека има по продавнициве за играчки некои неоригинални, што нема никаква врска пошто стануе збор за купче дрва.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
лесно се наоѓа само треба да се купи паркети ;)
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
Јас барав пред некое време, немаше нигде по Скопје.
Решението ти е столар. Ке си најдиш некој столар и ке му речеш да ти направи парчиња. Јас така си ја имам мојата (y)
Стандардна Jenga има 54 парчиња (18 ката по 3 парчиња) со димензии се 1,5 х 2,5 х 7,5 цм
Може да ги направиш и поголеми, само размерот треба да биде ист (физика/статика).
Мене ми зедоа по 3 денари од парче, па си имам и некое вишок, за резерва, за 200 денари.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
i ja barav ama ke odam vo vero ili ke naracam preku kartica od :) najbolje mi e taka a Ekstark daj kazi kaj koj stolar da idam da mi naprai isti takvi ko tvoite ako moze :) ke mu daam kes sve samo sredi mi :)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.698
Поени од реакции
6.619
Јас барав пред некое време, немаше нигде по Скопје.
Решението ти е столар. Ке си најдиш некој столар и ке му речеш да ти направи парчиња. Јас така си ја имам мојата (y)
Стандардна Jenga има 54 парчиња (18 ката по 3 парчиња) со димензии се 1,5 х 2,5 х 7,5 цм
Може да ги направиш и поголеми, само размерот треба да биде ист (физика/статика).
Мене ми зедоа по 3 денари од парче, па си имам и некое вишок, за резерва, за 200 денари.
А површината им е фина, мазна или груби се директно од работилница? :) Оти треба да се фини за да може лесно да се извлекуваат инаку нема смисла играта. И јас одамна ја гледав играва кај азијциве и сакам да си купам.
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351






Површината им е мазна (фина), дообработени и шмирглани во работилницата кај столарот. Може уште малку да се шмирглаат на некои рабови, ама главните рабови се добри (а и ме мрзи). И добро се игра (y)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.323
Кај може да се купи? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom