Ќе се случи “Кале2“ во Чаир ?

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од red`black, 15 февруари 2016.

 1. puno

  puno

  Член од:
  25 март 2012
  Мислења:
  5.104
  Допаѓања:
  1.952
  Не те прашав како вие не гледате, те прашав што има разлика меѓу двете ситуации објективно....
   
 2. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.170
  Допаѓања:
  2.258
  па за да го дознаеш тоа мора да знаеш кој на кого како гледа. Не може едно малцинство кое е дојдено, кое никогаш не било лојално да бара да биде еднакво па дури и да бара отповеќе.
   
 3. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  6.658
  Допаѓања:
  9.661
  Па каква врска има јогуртот шо го спомна тогаш ?
   
 4. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.170
  Допаѓања:
  2.258
  Добро ај прееска од предавање ми пишуваше па не си разбрал ај сега дома стигна препрочитај пак па тагни ме.
   
 5. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  6.658
  Допаѓања:
  9.661
  Абе у право си, кај можам ја интелектуално да се натпреварувам со човекот што за 2-3 саати станува експерт по да речеме кривично или административно право.
  Уствари не знам дали ги имаш читнато законите од гранката на административното право ама верувам дека нема да ти биде проблем да ги читнеш, ако до сеа не си го напраил тоа :)
   
 6. Казаки

  Казаки Army of Christ

  Член од:
  2 септември 2011
  Мислења:
  1.019
  Допаѓања:
  976
  Ќосето во 1951 г. во длабока старост, заедно со Олга Чакаларова (сопруга на Васил Чакаларов) јавно со меморандум се обратиле до Обединетите нации во кој се изјасниле против барањето на југословенските пратеници за признавање на македонско малцинство во Бугарија под закрила на Југославија. Исто она малцинство кое ја доживеало судбината на Едмонд Темелко и неговите предци... ама еден споменик е доволен да ги испере гомната на една личност, а тие гомна денес ги лижат членовите на денешната владеачка партија и нивните дежурни „портпароли“!
   
  На zmej gorjanin и Bateman им се допаѓа ова.
 7. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.342
  Допаѓања:
  3.125
  орлите тешко да ги мрдне некој таму, теоретски може со параф од бејли и асистенција на уштирканиот министер, ама пред тоа треба да родат грозје врбите на Вардар и Амди да плати вода ... туку да се проба на покултурен начин, да не бидат орлите 100% како на држава Албанија, нека им ги маникираат ноктите :D и малку да је им сменат фризурата ... еве има колку сакаш црни орли на Милениумски Крст, нека пресликаат некој автохтон од ова поднебје
   
 8. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.170
  Допаѓања:
  2.258
  Ц ц ц па зошто така млад и безнадежен дечко ко тебе вака да измислува? Експерт? Нема шанси тоа да сум го рекол за себе. Јас сум си обичен човек со обична животна приказна и добро животно искуство. Ти уште леташ со паметот и затоа ти простувам. А кога требаше читав и многу повеќе од тебе, а сега си читам доволно за свој ќеиф и профит.
  Не инсинуирај друг пат како албанец си станал. Многу ми личиш. Пази и физички да не ти се пренесе после враќање нема.
   
 9. Goran Bt

  Goran Bt локал патриот

  Член од:
  28 јуни 2009
  Мислења:
  5.858
  Допаѓања:
  2.573
  Brutus citam si go spomenal uck odnosno ona so koja se goredele albancite pa da prasam oti tvoite patrioti se stramat od nasite braniteli i ne go izglasaa zakonot na stojance bas naprotiv tie napravija smesno zdruzenie so taa smesna pojava bingo od ku

  p.s.nemoj da mi kazvas deka komunjarite pretohdno ne go potpisaa oti dpmne ima/se nad 63 pratenici i slobodno mozese da go izglasa barem ako ne za toa sto gi amnestiraa zlodelata na ona !

  p.s.muabetot mi deka ‘‘site‘‘ glasaa za da ima promeni na dobro a ne da go usovrsat aramilakot sto prethodno b.c. go terase :mad:
   
 10. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.170
  Допаѓања:
  2.258
  Пријателе јас немам повеќе податоци од тебе. Се информирам од медиуми. Не сум во контакт со ниту еден член на партија ниту од едните ниту од другите. Ете користам некоја логика и аналитички способности за да изведам заклучок.
  Јас колку што сум запознаен бранителите имаат добиено доста работи од државата. Знам дека донесоа уште некој закон пред извесно време (не тој што го предложи стојанче). Исто така знам дека и тие од УЧК бараат уште од 2002 закон и не го добија. Малку од малку ако користиме логика ќе видиме дека после рамковниот договор крилата на македонските партии им се пресечени бајаги и има мал простор кој наликува на шаховска табла и влечење потези - еден потег доведува до потег од другата страна и тн. Некогаш губиш некогаш добиваш. Поентата е кој играч го ставаме и кој е подобар. Во секој случај во моментов и во наредниве 10-20 години нема шанси да има некој што ќе биде победник во меѓуетничката игра. Партијата шах ќе си трае ние ќе се занимаваме (мислам тој што има време) и тоа е тоа.
  Со оглед на надворешните притосоци и внатрешните притисоци јас сум задоволен како изгуравме до тука. Понатака ќе видиме.
   
 11. пунтер

  пунтер

  Член од:
  21 март 2011
  Мислења:
  2.100
  Допаѓања:
  1.083
  Puno, mozes li da kazes, sto e/bese celta stavanjeto na ovoj spomenik sega, za koj sto smetam deka navistina e bez potreba, za kogo e I zosto znacaen,jas duri si mislam deka se bara iznudena reakcija, pocnuvam da mislam deka nekoj go stegnal dalinskoto.
   
 12. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  6.658
  Допаѓања:
  9.661
  Од кај знаеш па дека не сум ?
  Може ников ми е за да ве излажам вас каурите.
   
 13. AL.

  AL.

  Член од:
  22 јануари 2009
  Мислења:
  12.538
  Допаѓања:
  4.982
  Што да биде целта?Дали видовте некој Албанец да бара споменик?
  Што задоволство ќе ми претстави мене овој споменик бе? Леб ќе ми носи? Пари ќе ми дава? Да даваше немаше да одам надвор од државата за работа.
  П.С извинете што ви навлегов во дискусијава,само сакав да кажам тоа што мислам.
   
  На Beric Dondarrion и micho73 им се допаѓа ова.
 14. пунтер

  пунтер

  Член од:
  21 март 2011
  Мислења:
  2.100
  Допаѓања:
  1.083
  zatoa prasav,ne rekov deka nekoj od albancite barase, samo probuvam da najdam nekoja logika na sto se dolzi ovoj potez, da povtoram, dobivam vpecatok deka se raboti za bespotrebna provokacija so namera.
   
 15. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.342
  Допаѓања:
  3.125
  на времето Велија од А1 направи мал споменик и сакаше набрзина да го постави, па немајќи дозвола во камион го качи и го шеташе...сега е поставен во близина на многу поголемиот , што пак нема смисла, нека го преместат малиот на друго место..
  Проблемот со орлите е што зад орлите застанаа општински и партиски функционери...е сега наводно Град Скопје бара отстранување, топката е префрлена кај Градежна инспекција ама и МВР ќе треба да асистира... јас пак мислам дека МВР треба за јавниот простор и без градежна инспекција да бара документација, па ако може да се бркаат и казнуваат тие што поставуваат тезги без одобрение, зошто не би се спречувало ако се поставува градба или врши друга градежна активност на јавен простор ?? Еве сега да земе секој самоволно без дозвола да руши или поставува легнат полицаец, рекламни паноа и друго, нема ли полиција да интервенира и да побара одобрение ?
   

Сподели преку: