Ќе се случи “Кале2“ во Чаир ?

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од red`black, 15 февруари 2016.

 1. Goldie

  Goldie Гостин

  За тебе е исто слика ставена во рамка што секој може да ја протне во било која толпа луѓе (дури и на митинг на дпмне) и извади за момент (направи слика) со поставување на споменик ?
   
  На shumecha.tableta, Miss Paranoia, silmarillion и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. marambo

  marambo

  Член од:
  19 април 2013
  Мислења:
  2.004
  Допаѓања:
  2.071
  овие од власта само бараат оправдување и други кривци, а никогаш не превземаат нешто за решавање на некој проблем.

  има проблем, обвини го сдмс. проблемот не е решен.
   
 3. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  20.738
  Допаѓања:
  24.741
  А ја видовте ли реакцијата на ГДОМ за неодамнешното последователно сквернавење на црквите во Сарај и Арачиново?
   
 4. AL.

  AL.

  Член од:
  22 јануари 2009
  Мислења:
  12.553
  Допаѓања:
  4.994
  Гарантирам дека 80% од Албанците се против споменикот. Верувај,не можат повеќе да не манипулираат и поигруваат со чувствата на Албанците и Македонците.
   
 5. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.169
  Допаѓања:
  2.260
  Проблемот е во Рамковниот Договор и во менталитетот на нашите драги сонародници албанци. Прашајте било кој Албанец дали не е горд на УЧК. Прашајте го @Dardan-ia @puno и било кој. За нив тоа е светост. Живееме во два одвоени светови и тоа е тоа. Правиме муабет за некое обележје па дебати и не знам што и викаме дека УЧК се терористи а во секоја албанска партија има челнови поранешни борци од УЧК а најмногу ги има во партијата која од 2001 навака победува на избори.
  --- Споено дупло мислење, 18 февруари 2016 ---
  Проблемот е во Рамковниот Договор и во менталитетот на нашите драги сонародници албанци. Прашајте било кој Албанец дали не е горд на УЧК. Прашајте го @Dardan-ia @puno и било кој. За нив тоа е светост. Живееме во два одвоени светови и тоа е тоа. Правиме муабет за некое обележје па дебати и не знам што и викаме дека УЧК се терористи а во секоја албанска партија има челнови поранешни борци од УЧК а најмногу ги има во партијата која од 2001 навака победува на избори.
   
 6. Memento Mori

  Memento Mori Yeah science, bitch!

  Член од:
  24 август 2009
  Мислења:
  1.112
  Допаѓања:
  1.530
  И која коалицира со најгордите Македоци - ВМРО ДПМНЕ
   
 7. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  6.671
  Допаѓања:
  9.669
  И ти зaтoa реши дa се вoдиш пo тoa "aкo не мoжеш дa гo пoбедиш непријaтелoт, приклучи му се" и пoжртвувaнo тргнa дa јa брaниш плoчaтa зa учк.

  Sent from my LG-D620 using Tapatalk
   
 8. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.169
  Допаѓања:
  2.260
  Бојан твоите детски провокации нема да ме извадат од колосек. Плочата и споменикот се нелегално поставени и треба да се тргнат. Јас лично јогурт со двојазичен натпис не купувам не пак да бранам плочи на УЧК.
   
 9. Ставрогин

  Ставрогин

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  16.478
  Допаѓања:
  34.501
  Па ја браниш власта која не го руши споменикот. Знам дека ова ти е сега сложена лочичка операција, ама еве пробај.

  1) ВМРО не го руши споменикот на УЧК.
  2) Брутис го брани ВМРО.

  Заклучок, Брутус го брани споменикот на УЧК.

  Што ти е силогизам, цареви биле Сократ и Аристотел.
   
 10. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.169
  Допаѓања:
  2.260
  Па да ако не постои ништо друго на светот освен споменикот на УЧК и според него да се ориентираме тогаш си во право. Еве ти викам ако не го тргнат тогаш прават голема грешка.
   
 11. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  6.671
  Допаѓања:
  9.669
  Другaрче, тaблите нa семaфoриве штo стoјaт се двoјaзични. Пa ти знaчи oд дoмa немaш излезенo у...

  Sent from my LG-D620 using Tapatalk
   
  На Bateman му/ѝ се допаѓа ова.
 12. puno

  puno

  Член од:
  25 март 2012
  Мислења:
  5.125
  Допаѓања:
  1.957
  Абе сеа, горд, не знам, а и светост....

  Еве стави се себеси у место на албанец, еве во Грција македонците се бунтуваат да бидат признати и успеваат да имаат меѓународна подршка и добиваат рамковен договор, какво мислење би имал ти за таа организација? Еве да речеме ќе направат тие македонци некои гомнарии врз грчкото население но секако тоа се спаѓа под одбранбено насилство...

  Како и да е, албанците не добиваат ништо со поставување орели по градот, многу е јасно, имаме криминална влада која по секоја цена сака да остане на власт, влошувањето на меѓуетничките односи е мачкина кашлица за нив, мислам дека на сите ни е јасно ко бел дел, сите слушавме колку толку монтирани разговори...
  Нив кризата на ги допира, ниту војната, ниту гладта, нивните деца не учат по бедни училишта....
  Моите деца нема да јадат статуи, ниту може да се образуваат со тоа, ниту работно место ќе никне од тоа....
   
 13. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.169
  Допаѓања:
  2.260
  И каква врска има тоа? Тоа е ебана обврска од рамковниот и законот за територијална организација. невладини организации, производители на продукти и приватни лица по желба ставаат двојазични натписи.
  --- Споено дупло мислење, 18 февруари 2016 ---
  Не можеш да споредуваш две сосема различни ситуации - Македонци во Грција и Албанци во Македонија. Јас не зборувам конкретно за овој споменик. Ние секогаш ќе имаме проблем во вакви ситуации затоа што и после 25 години живееме во паралелен свет.
   
 14. puno

  puno

  Член од:
  25 март 2012
  Мислења:
  5.125
  Допаѓања:
  1.957
  Дај една причина зошто не може да се спореди?

  Албанците треба да ја заборават Голема Албанија, вие треба да ја заборавите Македонија на македонците...многу е просто
   
 15. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.169
  Допаѓања:
  2.260
  Од причина што ние вас ве гледаме како дојдени не како автохтони и тоа доселени сега повеќето во 20 век. И тие претходно што сте доселени сте доселени поради Турците. Така сум учел јас историја и сите други. А и логиката наведува на тоа ама да не навлегувам. Ние ве гледаме како спротивни на се она за што сме се залагале - Илинденско востание минимално ичество на албанците нормално пошто биле со турците. Втора светска војна - повеќето балисти. Независна Македонија против независноста и после тоа триста глупости тероризам и тн.
  Од друга страна ние си се сметаме автохтони во Егејска Македонија. Македонците таму биле малтретирани и не добивале основни етнички права. Тоа продолжува до ден денес.
   
  На Holy Temple и RickyLFC9 им се допаѓа ова.

Сподели преку: