Ќе се случи “Кале2“ во Чаир ?

Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.799
Па да освен вакви спрдачења друго не направи многу. 2002 до 2006 Тетовски стана државен, сега секој граѓанин на РМ го финансира универзитетот кој го сметавме за нелегален а не пак државен. Се донесе закон за употреба на албанското знаме пред дравни институции. Се донесе закон за нова територијална поделба. И многу други работи кои и тоа како ја сменија Македонија. Вакви заебанции може да си правите колку сакате се додека суштински нешто не се менува во системот.
Тетово и онака од македонските политичари им беше понуден на албанците, ако ти текнува за време на војната Вмро-Дпмне заедно со МАНУ нудеа размена на Полог+Дебар со Пустец.

Но што се случи за време на ДПМНЕ?
Албанците добија уште еден државен универзитет, но овој пат не отаде Групчин, туку во Скопје, наречен Мајка Тереза.

За мене тоа не е предавство, но ете, ти викаш дека финансирање на универзитет било суштинска промена, и твоите вмровци направија суштинска промена.

Вмро-Дпмне исто така го скрши мразот кога пред воопшто да се постигне Охридскиот договор , односно во 2000-та година тие се согласија да се формира првиот универзитет на албански јазик, попознат како Штулов универзитет, а само некоја година пред тоа предавниците од СДСМ убиваа албанци во обид да го згаснат албанскиот универзитет во Тетово, да не збориме да за некаква легализација или дозвола за работа.

За време на Вмро-Дпмне исто така беа отворени во Тетово факултетите за медицина, стоматологија, фармација и виши медицински сестри.

Има и една друга суштинска промена за време на ДПМНЕ, се случи негде во 2007-ма, тогаш реагираа предавниците од СДСМ, и велеа дека тоа е создавање паралелни институции. Во тоа време Дпмне си отвори институт за културно наследство на албанците.

Од архивата
Намерата на Владата да формира институт за културно и духовно наследство на Албанците, што треба да биде сместен во Куршумли ан, предизвика различни реакции во политичките кругови. Во ваквата одлука на Владата опозицијата препознава тенденции за паралелизам и поделба на научните институции на национална основа.Опозиционерите ја повикуваат Владата да ја преиспита спомнатата одлука, која „неминовно ќе испровоцира сепарирање на Албанците во нивната мисија на истражување на етничкото наследство“. Наспроти ваквите стравувања на опозицијата, владејачката ВМРО-ДПМНЕ тврди дека нема простор за загриженост и на формирањето на спомнатиот институтот гледа исклучиво како на „инвестиција во науката“.
http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=E06E812F82567A4B8DA5ADE8C7D62EA6
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
Можно е градежниот пазарен инспекторат да донесе одлука да се руши споменикот? При барање на Вмро,поради некоја неправилност итн?
нема врска, тие од граджниот инспекторат побараа документи од Иџет, и нормално тој тие документи ќе ги набави можеби со малку закаснување и овие ќе заклучат "ОК легално било".
Уште кога спомнаа барање на документи мене барем ми беше јасна работата, не за друго, барем нека не лажат, нека си кажат поштено, не будала да ме прават.
Се гледа дека има општо прифатен конзензус и од партии и од медиуми .Од партиите ниту позиција ниту опозиција глас не се пушта, медиумиве и тие скоро штама.[DOUBLEPOST=1455740505][/DOUBLEPOST]
Тетово и онака од македонските политичари им беше понуден на албанците, ако ти текнува за време на војната Вмро-Дпмне заедно со МАНУ нудеа размена на Полог+Дебар со Пустец.
Голема штета што не се исподеливме тогаш, и повеќе со вас ни млеко ни киселина, една електрична граница и да ја завршевме оваа сага веќе еднаш засекогаш.
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ова може само да му скрати политички поени на ВМРО. Заради тоа сметам дека немаат удел во истово, затоа што колку и притисок од надвор да имаат, ова ги тангира внатре, и станува прашање кога ќе дојдат избори. Некој става сопки.
 
S

silmarillion

Гостин
Па да освен вакви спрдачења друго не направи многу. 2002 до 2006 Тетовски стана државен, сега секој граѓанин на РМ го финансира универзитетот кој го сметавме за нелегален а не пак државен. Се донесе закон за употреба на албанското знаме пред дравни институции. Се донесе закон за нова територијална поделба. И многу други работи кои и тоа како ја сменија Македонија. Вакви заебанции може да си правите колку сакате се додека суштински нешто не се менува во системот.
Кај беа ГДОМ (Пандов, Шанац, Ачковска, Миленко, Бато и други што пунеа сали) да дигнат востание за територијалната поделба? Кај беа ВМРОовците да ја запалат владата кога се донесе тој закон? А овие што се буфтаат во гради дека се потомци на Ќосето, дека имаат долги раце, дека пред легнување даваат заклетва над библија кама и кубура, тие ми е симптоматично како лабаво прележаа и ФИРОМ и Косовски избеглици со 300.000 државјанства, и територијални поделби, и денови на знамиња, и споменици на двоглави птици грабливки?

Не е ваљда дека сме станале толерантни скандинавци, а мене никој да не ми кажал!?

Па Ќосето со тоа ножот бубрег ќе си извади да види неговите самодекларирани потомци како лефтерно го проследуваат уништувањето на државаата во континуитет. И дека од Солунски атентатори станаа Салонски атентатори. Ама Ќосето не ја знае заднинската приказна на неговото хвалоспевање, не знае дека два поста на фејсбук за него водат до сигурна работа на некој општински шалтер. Или ми ти директорско место во некоја од институцииве согласно дел од наведените погоре.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Кај беа ГДОМ (Пандов, Шанац, Ачковска, Миленко, Бато и други што пунеа сали) да дигнат востание за територијалната поделба? Кај беа ВМРОовците да ја запалат владата кога се донесе тој закон? А овие што се буфтаат во гради дека се потомци на Ќосето, дека имаат долги раце, дека пред легнување даваат заклетва над библија кама и кубура, тие ми е симптоматично како лабаво прележаа и ФИРОМ и Косовски избеглици со 300.000 државјанства, и територијални поделби, и денови на знамиња, и споменици на двоглави птици грабливки?

Не е ваљда дека сме станале толерантни скандинавци, а мене никој да не ми кажал!?

Па Ќосето со тоа ножот бубрег ќе си извади да види неговите самодекларирани потомци како лефтерно го проследуваат уништувањето на државаата во континуитет. И дека од Солунски атентатори станаа Салонски атентатори. Ама Ќосето не ја знае заднинската приказна на неговото хвалоспевање, не знае дека два поста на фејсбук за него водат до сигурна работа на некој општински шалтер. Или ми ти директорско место во некоја од институцииве согласно дел од наведените погоре.
Во право си. ВМРО повеќе не е револуционерна организација. За сите случаи што ги спомнуваш беше направен максимумот, политички зборувано.
Дали тебе ти фали една револуционерна организација? Се чувствуваш бунтовен а немаш каде да го канализираш твојот бунтовнички дух?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.568
Поени од реакции
17.968
Е, кога се работи за Македонци кои дигаат џева во јавност, сите ги поапси. Со Албанци слабо им иде, ако даде Али согласност тогаш може, или у превод ако не можеш по магарето тогаш удри по самарот.
У право си, не се револуционерна организација и треба да го тргнат ВМРО од името на партијата.
 
S

silmarillion

Гостин
Во право си. ВМРО повеќе не е револуционерна организација. За сите случаи што ги спомнуваш беше направен максимумот, политички зборувано.
Дали тебе ти фали една револуционерна организација? Се чувствуваш бунтовен а немаш каде да го канализираш твојот бунтовнички дух?
Политичко делување од опозициски аспект кај нас е рамно на работнички права во Дрекселмаер, безразлика на која партија да е на власт. За такви клучни прашања политички да делуваш е смешно во "демократија" како нашата, односно бесцелно. И немој да тврдиш дека нема теренски "револуционерни" делувања на симпатизерите и членовите бидејќи се собра маса на народ пред собрани кога беше бркањето на пратеници, се собра маса на народ на плоштад против архибригада, се собра маса на народ пред Општина Центар.

Иначе ми фали 3-4.000 евра месечно кога веќе прашуваш :) Ми фали искрено среќен народ што знае што сака и каде цели. А револуционерна организација ако е како таа првата што сме ја имале, мех, може и без неа.
 
Последно уредено од модератор:

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Абе дa не ти се веруе, дaрдaниa е прoтив тaблaтa и јa нaпaѓa сегaшнaвa влaст, a брутус јa брaни сегaшнaвa влaст и фaктички гo брaни спoменикoв...
Штa речи...

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Ако металното орле во Топанско е незаконски поставено, ете си имаме инспекторат и нова народна полиција за да ги спроведе законите.

Треба да бидеме толерантни, па нели во мај 2015 се протестираше и под албански знамиња, за да се сруши оваа диктатура? Малку ме збунивте, како чинеа албанските знамиња пред Влада во центар на Скопје мајов што измина, а се буните за метално орле во Топанско, во општина која си ја направивме 65% албанска преку новата територијална поделба 2004 година???

 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Тoa е, дoшлa кoмaндa oд штaб дa се брaни плoчaтa нa учк.
Еве и шупaкoт битушaнец у мисијa дa се спaси тaблaтa нa учк...

Ај пред избoри или нa гoдишнинaтa ќе oтидaт нa aвтoпaтoт и нa бaнкинaтa ќе пoстaвaт нoвa тaбличкa сo имињaтa нa вoјниците штo зaгинaa кaј Кaрпaлaк, aмa oвoј пaт бaр бидете штедливи и пoсле сликaњетo и снимaњетo извaдете си јa сaми тaблaтa и земете си јa сo вaс зa дa не дoзвoлиме дa јa скршaт и нејзе. Бaр зa нaреднoтo сликaње тaкa немa дa требa дa се прaви нoвa...

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Ако металното орле во Топанско е незаконски поставено, ете си имаме инспекторат и нова народна полиција за да ги спроведе законите.

Треба да бидеме толерантни, па нели во мај 2015 се протестираше и под албански знамиња, за да се сруши оваа диктатура? Малку ме збунивте, како чинеа албанските знамиња пред Влада во центар на Скопје мајов што измина, а се буните за метално орле во Топанско, во општина која си ја направивме 65% албанска преку новата територијална поделба 2004 година???

проблем е тоа UCK
едно е да вееш албанско знаме, друго е да величиш терористи
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Тoa е, дoшлa кoмaндa oд штaб дa се брaни плoчaтa нa учк.
Еве и шупaкoт битушaнец у мисијa дa се спaси тaблaтa нa учк...

Ај пред избoри или нa гoдишнинaтa ќе oтидaт нa aвтoпaтoт и нa бaнкинaтa ќе пoстaвaт нoвa тaбличкa сo имињaтa нa вoјниците штo зaгинaa кaј Кaрпaлaк, aмa oвoј пaт бaр бидете штедливи и пoсле сликaњетo и снимaњетo извaдете си јa сaми тaблaтa и земете си јa сo вaс зa дa не дoзвoлиме дa јa скршaт и нејзе. Бaр зa нaреднoтo сликaње тaкa немa дa требa дa се прaви нoвa...

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
Нив наредба ако им дадат од штаб и самите ќе ја искршат плочата кај Карпалак.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Абе дa не ти се веруе, дaрдaниa е прoтив тaблaтa и јa нaпaѓa сегaшнaвa влaст, a брутус јa брaни сегaшнaвa влaст и фaктички гo брaни спoменикoв...
Штa речи...

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
Колку едноставно. Исто ко да кажам дека со тоа што членуваш во Студентски Пленум каде што се е двојазично ти фактички ја поддржуваш двојазичноста во Македонија.[DOUBLEPOST=1455803958][/DOUBLEPOST]
Нив наредба ако им дадат од штаб и самите ќе ја искршат плочата кај Карпалак.
Сигурно. Само работата е што од друга страна имаш луѓе кои не реагираат ни на наредби ниту имаат самоиницијатива. Со еден збор кењатори.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Колку едноставно. Исто ко да кажам дека со тоа што членуваш во Студентски Пленум каде што се е двојазично ти фактички ја поддржуваш двојазичноста во Македонија.[DOUBLEPOST=1455803958][/DOUBLEPOST]
Сигурно. Само работата е што од друга страна имаш луѓе кои не реагираат ни на наредби ниту имаат самоиницијатива. Со еден збор кењатори.
Дaј пoдaлеку дa идеме oкoлу двoјaзичнoстa, и Крушевскиoт мaнифест бил нa пoвеќе јaзици, знaчи илинденците се предaвници :icon_lol:

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom