Ќе се полага државен испит во 2-ра и 4-та година (Студентски пленум)

  • Креатор на темата Атомската мравка
  • Време на започнување
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.737
Поени од реакции
11.434
Отприлика, грубо кажано, бројка од 150 студенти, имаше можеби и по некој асистент (јас барем еден видов) од факултетите. Ги чекаме и професорите, со оглед дека и они се тангирани од ова.
На почетокот дојдоа екипи од Телма, сакаа да земјат изјава за вестите во 18:30. Ако не се лажам земаа, од еден студент (само да напоменам, засега, а верувам и понатаму, нема да има лидери на оваа иницијатива!). После дојдоа од МРТ и мислам дека испровоцираа (односно сакаа нешто демек партиски да етикитираат) и тука ни скурчи на нас, им вртевме грб на сите камери и не сакавме да бидеме снимани затоа што пред се', ова беше замислено како собир за дискусија, вид на јавна дебата. Некои си 10 мин седевме така и после еден студент собра храброст и се качи на споменикот и ја започна дискусијата. Се одвиваше така негде до 19:30, после морав да одам искрено не знам до колку траело и слично. Од полициско присуство имаше 2 полицајци, кои беа сосема коректни, ни рекоа имате право, ние сме тука да ви помогнеме, само кажете што планирате (у тој смисол, за да знае дали да викне и други колеги).

Е сега, што се договараше. Засега ќе се обидеме, ние студентите, да реагираме на институционално ниво (петиции со потписи, писма до МОН, учество на јавни дебати кои се надевам ќе бидат навистина јавни, а не во четири очи на Адеми/Спиро и некој си студентски „лидер“). И засега, од овој принцип ќе бидат собирите, веројатно ќе има и наредната недела, не знам што одлучиле на крајот. Делеа еден текст, во кој пишува дека протестот е крајно решение! Значи ако не се успее на институционално ниво, ќе се оди вонинституционално, т.е. на улица! Очекувам искрено голема маса, со оглед дека денеска очекував да видам едвај 50 души, видов бар 3 пати повеќе што ми даде надеж. Иначе принципот беше дека секој може да си каже што сака, баш како дискусија. Само денеска малце се одеше вон темата, се надевам следните собири нема да има толку. Се спомнаа сите можни проблеми на студентите за кои добра вина има и кај самите универзитети/факултети. А да, заборавив да споменам: се апелираше до сите присутни, да се обидеме да влијаеме на нашите колеги, па дури и професорите и асистентите. Верувајте, ако ги придобиеме професорите како подршка на студентите (или барем дел од професорите) и добар дел од студентите кои не сакале да се активираат, ќе почнат.

Терминот да, беше малку лош, ноќ падна, а и почна дожд да врне малце. Нареден пат очекувам двојно поголема бројка, сигурно ќе биде во подобар термин, само проблемот е што се колоквиуми на 90% од факултетите во наредните 2-3 недели. Ама мислам дека саат ипол-два во тој еден ден ќе можат да се одвојат.

А за етикитирањето од курир и остали такви квази-порталчиња, ингорирајте ги. Беше кажано, уште еднаш ќе кажам: собирот беше тотално непартиски обоен, дојдоа 150тина студенти кои сакаат да направат некоја промена во ова општество. Па уште курирциве пишуваат демек уште нема ни предлог измена на закон. Аха да, па видете курирци, Уставниот суд да функционираше како што треба, можеби и немаше да бидеме толкку загрижени. Вака, сакаме во корен да ја пресечеме оваа небулоза, бидејќи подобро е да се спречи отколку да се лечи.

Имаше добар аргумент денеска: Ја кажуваат мерката (која веројатно треба да ги замени сите досегашни мерки кои постојат во нашето високо образование, од надворешна евалуација, евалуација од странски експерти итн итн), но не го кажуваат проблемот. Проблемот е што високото образование не е квалитетно? Дајте нешто конкретно, не така општо ќе си збориме. Па уште некни нашиот ни драг претседател на Владата вика: „јавна тајна е дека се пишуваат 9ки и 10ки без знаење“ (вака нешто беше). Абе јавна тајна е и дека вие и другите пред вас и тие после вас (освен ако не се смени нешто драстично) крадете/краделе/ќе крадат.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.072
Да ама ја зборам за успешно реализиран протест што е потребно,доколку им носи ептен голем негативен публицитет целава реформа и самите ќе се откажат од неа.Во секој случај вмро не губи:icon_lol:
Оти не разбериш дека само еднаш се имаат откажано од нешто, а тоа е продажбата на земјиштето кај Народна Банка, а вакви реформи имаат за цел да направат селекција за тоа кој е подобен за државата, кој не е и многу е тешко да се откажат т.е не е криминал, како што го класифицираа за земјиштето, уште подобра е реформата имаат спремно илјада одговори зошто, демек студентите требало да ги заслужат оценките и слично.
Не можеш да добиеш негативен публицитет на реформа што прокламира дека треба да исправи некои "неправдини" и да воведе "ред". Во нивните глави нема ништо криминално, за сите отстрана што набљудуваат, а не ги разбираат работите нема ништо криминално.
Затоа и сите медиуми се поткупени со реклами, затоа што може да извадат нешто криминално и да добијат негативен публицитет, а вакви реформи што демек треба да поправат нешто (во случајот не кажуваат дека самите го имаат расипано високото образование) многу е тешко да им ставиш негативен публицитет.
 
N

NikolaMKD91

Гостин
На студентскиот собир што се одржа пред споменикот „Св.Кирил и Методиј“, на платото на УКИМ, присуствуваа повеќе од 60-тина незадоволни студенти кои неофицијално го започнаа формирањето на студентска иницијатива што ќе се бори против екстерното тестирање.„Со формирањето на иницијативата и активностите кои ќе се преземаат преку неа, сакаме да потенцираме дека нужно е да се почитуваат солидарноста, толеранцијата, компромисот и правдата, со цел да нема нечие себично истакнување, бидејќи се работи за сите нас кои еднакво сме засегнати од проблемите“, стои во соопштението кое го делеа одредени членови на толпата.

Инаку, оваа иницијатива е автентично студентска иницијатива, аполитична и оградена од сите политички влијанија. Нивната цел е пронаоѓањето на правдата, односно не дозволувањето на законот за екстерно тестирање во факултетите да стапи во сила.

„Како форми на активност ќе се применуваат разни правни и институционални методи, а доколку видиме дека и покрај овие наши трудови нема никаков ефект, не ни преостанува ништо друго освен да одиме на масовен протест“, објаснуваат студентите.

Цела статија http://www.kalimero.mk/protiv-eksterno-testitanje-studentite-go-napravija-prviot-chekor-no-mediumite-im-postavija-sopka/
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.737
Поени од реакции
11.434
Значи медиумите (речиси сите, горе-доле без исклучок) како само испинуваа и тоа и провладини и критички медиуми. Никој не најави протест, туку беше најавен собир. Медиуми не беа викнати, што мислам дека е знак дека не сме сакале медиумско внимание. Па уште на крај ќе испадне дека сме се исплашиле од камерите и не сме продолжиле со „протестирање“. :pos::tapp::facepalm:
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.026
Поени од реакции
12.057
Од тоа што сте збореле произлегуваат неколку проблеми.
-Како тоа очекувате без лидер/и да ја водите институционалната борба ?
Секој студент посебно ќе прати по 1-2 писма во МОН и ќе ги претрупате МОН со писма ?
До кој ќе се испрати поканата за јавна дебата ? До секој студент посебно ? Како тоа очекувате некој вас да ве повика на јавна дебата кога сте ништо (у смисла ако некој се повикува на јавна дебата како претставник од страна на студентите покана прво ќе добијат спуким или да речеме слободен индекс како познати студентски организации, а не вие како недефиниран субјект, ако и уопште може да се нарече дека сте субјект) ?
Штом некој ова го има организирано и башка си превзел иницијатива меѓу вас синојка да дели флаери или што и да биле тоа, тогаш меѓу вас сигурно има некој кој може не е лидер, ама ги влече да речеме конците од позадина, само вие појма немате кој е тоа.
-Дури и да можете без лидери и без дефинираност да ја почнете институционалната борба, кога планирате да ја почнете, се договоривте ли за нешто такво ? Колкав ќе биде периодот на таа борба ? Кога ќе речете дека борбата не успеала па ќе одите на организација на протест ? Како очекувате било што да вроди со плод коа не сте организирани како што треба ?
-Иако и ова не знам како сте успеале да го договорите зошто ипак бројката од 150 души не е мала кога се однесува на ваков собир, кај што претпоставувам тој што зборел требало да се дере за сите да го слушнат зошто тешко да очекуваш тишина од тие други 149 луѓе, башка сите сакаат нешто да кажат, а нема редослед кој после кој ќе збори и такви некои работи, ама еве да речеме дека на наредниот собир ќе дојдат 300 души, што тогаш ? Уствари што на наредниот собир ? Пак истото ќе се повторува ?
 
Член од
14 август 2006
Мислења
41.321
Поени од реакции
72.360
Сине се јавија од комитет да не се буните за екстерното, ако мама??

@i999y
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.737
Поени од реакции
11.434
Од тоа што сте збореле произлегуваат неколку проблеми.
-Како тоа очекувате без лидер/и да ја водите институционалната борба ?
Секој студент посебно ќе прати по 1-2 писма во МОН и ќе ги претрупате МОН со писма ?
До кој ќе се испрати поканата за јавна дебата ? До секој студент посебно ? Како тоа очекувате некој вас да ве повика на јавна дебата кога сте ништо (у смисла ако некој се повикува на јавна дебата како претставник од страна на студентите покана прво ќе добијат спуким или да речеме слободен индекс како познати студентски организации, а не вие како недефиниран субјект, ако и уопште може да се нарече дека сте субјект) ?
Штом некој ова го има организирано и башка си превзел иницијатива меѓу вас синојка да дели флаери или што и да биле тоа, тогаш меѓу вас сигурно има некој кој може не е лидер, ама ги влече да речеме конците од позадина, само вие појма немате кој е тоа.
-Дури и да можете без лидери и без дефинираност да ја почнете институционалната борба, кога планирате да ја почнете, се договоривте ли за нешто такво ? Колкав ќе биде периодот на таа борба ? Кога ќе речете дека борбата не успеала па ќе одите на организација на протест ? Како очекувате било што да вроди со плод коа не сте организирани како што треба ?
-Иако и ова не знам како сте успеале да го договорите зошто ипак бројката од 150 души не е мала кога се однесува на ваков собир, кај што претпоставувам тој што зборел требало да се дере за сите да го слушнат зошто тешко да очекуваш тишина од тие други 149 луѓе, башка сите сакаат нешто да кажат, а нема редослед кој после кој ќе збори и такви некои работи, ама еве да речеме дека на наредниот собир ќе дојдат 300 души, што тогаш ? Уствари што на наредниот собир ? Пак истото ќе се повторува ?
Немаше потреба никој да се дере, доволно беше да се качи на споменико, другите сите беа тивки и убаво се слушаше. За јавна дебата нема потреба студентите да бидат некаков правен субјект за да учевствуваат. Секој студент има право да оди на таа јавна дебата, нели, доколку се работи за ЈАВНА. А не, како што реков, средба на министер/заменик министер со „лидер“ на студентите, кој ниту е легитимен, а сосема се нејасни и неговите ставови, секако и интереси. А искрено мислиш дека Слободен Индекс ќе добијат покана за таква јавна дебата?

Отсега ќе го употребувам зборот координатори или претставници, како сакате, мислам дека може да ја долови сликата. Протестите по убиството на Мартин Нешковски немаа лидер, но имаа како едно координативно тело, т.е. вид на претставници. Бар јас не ги доживував како лидери тогаш. Пример, и сега има студенти кои имаат поголемо искуство со вакви нешта, нормално е ако се очекува од нив да покренат, но тоа не го прави лидер.

Друго, секој има право да прати протесно писмо до МОН. Кога ќе видат дека ќе добијат стотици такви писма, можеби ќе си речат, абе чекај, на студентиве можда не им се свиѓа идејава, дај да ги чуеме да имаат што да кажат. (мада чисто сумњам дека тоа ќе си речат, ич *** не им чуе)

Поентата е да се мобилизираат сите кои во моментов се пасивни (како студенти, па и професори/асистенти), а се засегнати со ова прашање, а нели, истовремено покажувајќи незадоволство.

На крајот, искрено не знам што се договориле на крајот, спомнав дека не останав до крајот. Но едно ми е јасно. Дел од вас студентите (и на форумов и општо) ја именуваат групата од синоќа како „тие“. Вие не сте студенти? Вас не ве тангира овој прилично голем проблем? Доколку имате предлог, дојдете кажете го, никој нема да ви го ускрати тоа право и ќе бидете сослушани и вашето мислење ќе биде почитувано. Пример: имаше еден кој што кажа одма да се организираат протести. Никој не го нападна него, само му беше укажано дека целта не е да се излезе на протест, туку да се реши проблемот. А протестот е крајно решение!
Не ме сфаќај дека тебе лично ти кажувам нешто и напаѓам ,зборам општо за сите студенти во државава. Бидејќи искрено не знам дали има повеќе од 5% кои го подржуваат овој предлог.

Само збор-два за медиумиве, ќе бидам и малце вулгарен. Искрено, да им се уринирам на сите (тука има и провладини и прокритички настроени медиуми). А за квази-медиуми од типот на Курир и Прес 24, можам да им кажам дека се чиста патетика. Мене совеста ми е чиста, јас знам дека никој не ме викнал на собирот. Самиот јас чувствувам обврска, како студент, да се појавам таму, бидејќи ме тангира мене, но и сите студенти, сегашни и идни, во државава. А вас не знам дали ви е совеста чиста со оглед дека не сте новинари, туку обични платеници.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.797
Поени од реакции
6.477
Новинарство како професија не постоји.
Овие што ги сметате за новинари во МК постручен назив им е ментални курви или гзолижачи кој перат мозок на проста раја.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.026
Поени од реакции
12.057
Немаше потреба никој да се дере, доволно беше да се качи на споменико, другите сите беа тивки и убаво се слушаше. За јавна дебата нема потреба студентите да бидат некаков правен субјект за да учевствуваат. Секој студент има право да оди на таа јавна дебата, нели, доколку се работи за ЈАВНА. А не, како што реков, средба на министер/заменик министер со „лидер“ на студентите, кој ниту е легитимен, а сосема се нејасни и неговите ставови, секако и интереси. А искрено мислиш дека Слободен Индекс ќе добијат покана за таква јавна дебата?

Отсега ќе го употребувам зборот координатори или претставници, како сакате, мислам дека може да ја долови сликата. Протестите по убиството на Мартин Нешковски немаа лидер, но имаа како едно координативно тело, т.е. вид на претставници. Бар јас не ги доживував како лидери тогаш. Пример, и сега има студенти кои имаат поголемо искуство со вакви нешта, нормално е ако се очекува од нив да покренат, но тоа не го прави лидер.

Друго, секој има право да прати протесно писмо до МОН. Кога ќе видат дека ќе добијат стотици такви писма, можеби ќе си речат, абе чекај, на студентиве можда не им се свиѓа идејава, дај да ги чуеме да имаат што да кажат. (мада чисто сумњам дека тоа ќе си речат, ич *** не им чуе)

Поентата е да се мобилизираат сите кои во моментов се пасивни (како студенти, па и професори/асистенти), а се засегнати со ова прашање, а нели, истовремено покажувајќи незадоволство.

На крајот, искрено не знам што се договориле на крајот, спомнав дека не останав до крајот. Но едно ми е јасно. Дел од вас студентите (и на форумов и општо) ја именуваат групата од синоќа како „тие“. Вие не сте студенти? Вас не ве тангира овој прилично голем проблем? Доколку имате предлог, дојдете кажете го, никој нема да ви го ускрати тоа право и ќе бидете сослушани и вашето мислење ќе биде почитувано. Пример: имаше еден кој што кажа одма да се организираат протести. Никој не го нападна него, само му беше укажано дека целта не е да се излезе на протест, туку да се реши проблемот. А протестот е крајно решение!
Не ме сфаќај дека тебе лично ти кажувам нешто и напаѓам ,зборам општо за сите студенти во државава. Бидејќи искрено не знам дали има повеќе од 5% кои го подржуваат овој предлог.

Само збор-два за медиумиве, ќе бидам и малце вулгарен. Искрено, да им се уринирам на сите (тука има и провладини и прокритички настроени медиуми). А за квази-медиуми од типот на Курир и Прес 24, можам да им кажам дека се чиста патетика. Мене совеста ми е чиста, јас знам дека никој не ме викнал на собирот. Самиот јас чувствувам обврска, како студент, да се појавам таму, бидејќи ме тангира мене, но и сите студенти, сегашни и идни, во државава. А вас не знам дали ви е совеста чиста со оглед дека не сте новинари, туку обични платеници.
Ти можеш да одиш на таа јавна дебата и да ја следиш па да поставиш прашање, ама збориме дека нема да бидеш учесник во таа дебата од страна на студентите туку учесници би биле спуким, слободен индекс и некои други студентски организации, а не некој недефиниран собир...
И не кажав дали спуким ќе добие покана или па место нив ќе добие слободен индекс итн. туку слободен индекс и спуким ги дадов како афирмирани студентски организации. Баш заради тоа и тие (студентска организација) би добиле повик за учество, а не некој недифиниран субјект, пред се зошто ако викаш дека спуким нема легитимитет тогаш овој недефиниран субјект не може ни да сонува за легитимитет.
Не е битно дали ќе го наречеме лидер, координатор, претставник, поентата ми беше дека треба некој/некои што ќе организираат, што ќе ги влечат потезите. Не може ти да се бориш против власта која е совршено организирана преку ваков неорганизиран облик. Споредбата со протестите за Нешковски не е соодветна со ова (бар според мене) зошто се различни целите што сакаат да се постигнат, а различни се и мотивите.
Трето, да секој има право да прати писмо до МОН, ама ако ви е целта да ги блокирате со писма голема работа ќе свршите...
Институционална борба не значи секој понеделник они да добиваат цел шлепер писма, туку да добијат да речеме едно писмо ама квалитетно. А тоа дека ако добијат шлепер писма дека ќе подразмислат.... не.
Башка од курир можеш да го насетиш и одговорот на тие стотици писма, дека нема предлог закон и дека целото писмо ви е шпекулации и нема цел.

Мене ако ме прашуваш, целава работа со собири како што кажав и претходно е губење време. Пак ќе ги поставам истите прашања од погоре, колкав ќе биде периодот на водење на институционалната борба ? Кога ќе решите дека не вродила со плод институционалната борба ? (и кажувам со ти зошто не сум дел од тој собир)
Еве да отидеме во друга крајност, зошто нели не се знае кој го организира собиров зошто да не помислам дека тој е да речеме организиран од вмро и ве залажуваат со институционална борба и протестот како крајна нужда се со цел да си купат време и кога ќе има предлог за измена на законот ќе ви речат еве сеа ќе пишеме писменце, ќе собереме некој потпис за петиција и коа ќе дојдат измените на дневен ред прво ќе биде касно за протест, а дури и да има протест многу лесно ќе се дискредитира со тоа што ќе разгласат сегде дека ако не сте биле задоволни сте имале време претходно да протестирате и сега е веќе касно или како што реков погоре после свадба, тапани. Не викам дека е вака, ама ете едно out of the box размислување :D
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.737
Поени од реакции
11.434
Ако не си присуствувал на собирот, тоа не значи дека не те засега овој проблем нели? :) Не се однесува само на тебе, туку за сите. Пошто приметувам како да сакаш да се дистанцираш од тој собир, ко секта некоја да е во прашање. :D А ете, можеш да дојдеш да кажеш: Ја мислам дека вака не иде, мислам дек треба да се формира студентска организација „Стоп за државни испити“ (карикирам), и дека треба да се протестира на улица поради тоа, тоа, тоа и тоа. А веќе ќе остане дека си пишал на темава и толку. На некои прашања не можам да ти одговорам целосно бидејќи не останав до крај, а и не бев дел од дечките кои го иницираа собирот (искрено не знам ни кој го иницираше, можам само да дадам претпоставка, али небитно во ситуацијава).
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.594
Поени од реакции
704
Навистина ги жалам студентите во МКД, а инаку покрај сите нелогичности,очигледно е дека Владата нема да се откаже од својата намера. Како многупати досега,и оваа новина ја правдаат повикувајќи се на образовните системи во европските земји,но уште на стартот се фатени во лага.Додека министерот за образование и заменикот убедуваат дека постапапуваат според праксата на повеќе европски земји, сликата е сосема поинаква, ова што се доведува во прашање е и со кој легитимитет и со кое знаење службениците во државниот испитен центар ќе ја оценуваат работата на доктори на науки??? Во Данска нема екстерни тестирања,туку има оценување од други универзитетски кадри од други универзитети,а не државниот орган да те оценува, во ЕУ вакви глупости нема, овдека како што гледам само се злоупотребува името на Европа, никаде во светот нема екстерни тестирања во универзитетите, ако сакаат да се подобри квалитетот на образованието нека се воведе приемни испити а не екстерни. А инаку додека владата се повикува на теоријата на развиентие земји во Европа,младите се повеќе на свој терен ја спроведувaат праксата.Доколку досега се мислеа дали да ја прекинат студентската работа,која ја продолжиле на црно и да се вратат назад за да го довршат факултетот,со воведувањето на оваа измена ќе им се олесни изборот.Студирањето ќе го гледаат единствено како метод со кој ќе дојдат до ''зелена'' или ''сина карта'' за странство,и тоа во еден правец.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.808
Поени од реакции
1.076
Ако една земја нема здрави демократски институции,развиена јавност,силен граѓански сектор,односно цивилно општество,ако нема доволно свесност за тоа што ни се случува,што ни се прави,било што да пишува во било кој закон и устав,неодговорната власт ќе го згази..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom