Ќе има ли WW3, па можеби и во некоја ограничена форма ??

Член од
12 март 2009
Мислења
18.564
Поени од реакции
13.893

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.910
Поени од реакции
31.260
малите членки на Нато имаат страв и од конвеционална вв3, зошто Нато ќе бара топовско месо за источен фронт... а еве, не само во Чешка, во хрватскиот парламент испадна критика на нато...
Oбјавено на сајт на накои си Slavorum кој за себе велат:
Chronica Slavorum or Chronicle of the Slavs was a medieval chronicle which observed life and culture of Slavs, written by Helmold (ca. 1120 – after 1177), a Saxon priest and historian. Today Slavorum brings you the latest news from Slavic lands together with best travel, culture and food information you need!
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.250
Поени од реакции
1.664
http://новости-мира.ru-an.info

Доста интересни настани,САД товараат техника за некаде по пристаништатаНа некој места во Монтана пред десет дена е објавена зона забранета за цивилни полети. случајно таму имаат околу150 силоси со балистички ракети


На блискиот исток префрлаат авиони цистерни за бомбардерите


Мал остров база Диего-Гарсијаво Индиски океан,преполнет е со авиони, не само по пистите, а ги паркираат и по мали улички, базата е во највисоко ниво на тревога процедура за работа со нуклеарни бомби.


Путин исто нешто реновира бункери и раздава нуклеарно оружје по касарните, реон Татиштево база Енгелс2.Блогерот Марков предвидува ТСВ да започне пред 8 ноември.

Интересна е посетата на рускиот патријарх на Лондон, таму се сретнал и со бабата Елизабета, по разни сајтови иде пропаганда дека бабата кажала дека иде крајот на времето и луѓето да се простат со блиските.,
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Темава може кључ:D

 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.250
Поени од реакции
1.664
Оваа тема последниов месец пак е актуелна.
Закани, препукување имало стално но мисе чини дека сега се многу, нешто од тип кубинска криза. Не е како мајтапот на Трамп кон Ким дека неговото нуклеарно копче е поголемо а доста посериозно и меѓу два силни блока.
Од месец дена има активна кампања против Русија, обвинувања за Новичок, санкции, бркање на дипломати, а од вчера и закани за воен конфликт.
- Од месец Март Путин ги зголеми периодичните обуки и возраста на резервистите, дури и тие што формално се резервисти а не оделе на обука од дваесетина години, ќе треба да усвојат работа со поновата модернизирана техника.
- Обуката на војната академија што завршува во мај, ја премести за сега, новите офицери забрзано се префрлаат на работа по касарните.
- Евроатлантиците трупат бродови до Сирија, се закануваат за напад врз Сирија
- Русија се заканува дека ќе возврати
- Трамп одговара дека нивните ракети се нови, умни и убави
- Во САД го дигнаа специалниот авион- команден центар за случај на нуклеарна војна "Боинг" E-4B Nightwatch /денот на страшниот суд/ којшто може да лета недела дена и во случај на уништување на да речеме Пентагон, од него да се командува армијата.
- Од пристаништето во Тартус каде имаат постојана дислокација руски бродови и подморници, отпливаа на бојно дежурство во отворено море околу Сирија.
Многу интересни времиња, САД е во банкрот, истокот работи против него не како примерно кризата во 2008 година кога Кина им помогна, сега нема да им помогне и САД пропаѓа.
САД има општо три варијанти:
- Да капитулира и се откаже од светската доминација, глад, криза и да направи сосема друг модел, имаат некаква инфраструктура и би можеле да живеат нормално
- Трета Светска Војна, да победат во неа, долгот брзо исчезнува во војна, плус ќе имаат нови ресурси од руската територија, и тој балон ќе може да продолжи да се дува уште дваесетина години особено накај Кина.
- Само со хибридна и прокси војна да ја уништат и преземат Русија, а после неа и Кина, крахот на доларот ќе се одложи и либералфашизмот ќе има територии каде да се шири.

Од Русија последните месеци има доста сигнали, многу по различни од порано, обично Русија си ќути и не се заканува. Путин на 1 Март ги покажа новите оружја, којшто немаат аналог и западот нема заштита од нив, иако не сите се во масовно производство и на бојно дежурство.
Во март се појавија 2 филма за Путин: Миропоредок-филм на Владимир Соловјев, Путин -документарен Филм на Андреја Кондрашов.
Филмовите се пропагандни, и со многу силни пораки кон западот, би препорачал секој да ги изгледа. Раскажува интересна приказна од детството, се степал со некој помал и го набутал во ќош да го млати, но малиот го нокаутирал на Путин, пораката му е дека ако некого го ставиш во ќош и безизлез, дури и да е помал може многу силно да возврати.
Друга порака е за нуклеарна војна, Русија нема прва да употреби, но ќе возврати ако треба. Специфичниот коментар е "Зашто ни е на нас светот ако Русија не постои во него".
Интересна е приказната за волјата на Путин, пред да стапи на првата должност претседател на Русија во 1999г., неговиот свештеник му задава извонредни 40 дневни пости, да ја засили волјата и верата, 40 дена во Сибир на -20 степена, на леб и вода. Така да има од кого и зашто да се плашат останатите еврогеј политичари, претседатели...
Прогнозата спрема Русија не ми е јасна, по време на бомбардирањата на Белград, сценариото беше слично, евроатлантиците измислија повод, војни злосторства врз невините албанци. Интересен е "вистинитиот" случај што го даде генерал на НАТО Весли Кларк, србите врзуваат на таван албанци и палат свеќа, а на првиот спрат го пуштат плинот, после определено време плинот стигнува до таванот и куќата експлодира, после некое време разни специјалисти потврдуваат дека е невозможно плинот да се качи на таванот, потежок е и седи долу.
Трупаа бродови авиони, западот почна да бомбардира, а Русија само политички ги осудуваше.
Идентично беше и со Ирак, Либија и Јемен, сега во Сирија е малку по различно.
Русија има своја војска во Сирија и зема активна страна во војната на западот и нивните проксита ИСИС, Курди и останати против суверената држава.
За директни удари имале многу пати едни со други, САД бомбардира и убива руси, после се извинуваат па не знаевме дека се ваши, исто и обратното Русија бомбардира американци и МОСАД во ИДЛИБ, нешто како играње жмурки или како што и викале порано старите мижитатара. Русија им бара да дадат карта на целата западна агентура, каде се наоѓаат:pos: за да не бомбардираат. Така да уште од почетокот имаше слични игри но со низок интензитет.
Сега веќе е посериозно, Сирија е на пат да ослободи компактна територија околу 70% од територијата, целиот тој дел ќе се врати во нормален живот реконструкција, армијата ќе може комплетно да се дислоцира кон ИДЛИБ, курдите и Ал Танаф, реално западот ја губи војната дури и Асад да се откаже од 30% своја територија, пак се победници.
Од друга страна САД го има окупирано пола свет, дали со армија или со доларот и МВФ, Сирија е малечка земја во споредба со територијата што ја управува САД и слободно може да ја остават под Руско влијание, значи има нешто друго, поголемо и поважно за САД. Сето тоа сум го објаснил погоре, системот им се руши, либерал фашизмот не може да постои без експанзија, ако нема каде да се шири се руши.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
9.672
Поени од реакции
9.774
Темава може кључ:D

Колку погрешна проценка.
Денес прв пат ја видов сликава. :pos:

Никогаш не сум го поддржувал Доналд Трамп, но верувам дека дури и кога би бил негов најфанатичен поддржувач, сепак не би се кладел на вакво сценарио.

Единствено за униформите со медаљите би рекол дека се изводливо сценарио, особено за плавиот Трамп - тој обожава униформи.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
40.801
Поени од реакции
70.539
Денес прв пат ја видов сликава. :pos:

Никогаш не сум го поддржувал Доналд Трамп, но верувам дека дури и кога би бил негов најфанатичен поддржувач, сепак не би се кладел на вакво сценарио.

Единствено за униформите со медаљите би рекол дека се изводливо сценарио, особено за плавиот Трамп - тој обожава униформи.
Не си го подржувал?
Сите го подржувавме, пошто другиот избор беше...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
9.672
Поени од реакции
9.774
Не си го подржувал?
Сите го подржувавме, пошто другиот избор беше...
Го поддржував доктор Бенџамин Карсон и до денешен ден ми е жал бидејќи човекот се откажа од изборната трка, Доналд Трамп и останатите таканаречени кандидати за номинација на Републиканската Партија за кандидат за претседател на САД можат вода да му носат на Карсон.

До денешен ден ми е мило бидејќи Хилари Клинтон изгуби, но немам ниту една причина зошто да се радувам бидејќи плавиот Трамп победи.

Вистина е дека кога јас би бил американец, би поддржал намалување на даноци и подобро обезбедување на границата, но со исклучок на овие промени кои ги донесе плавиот Трамп, ретко наоѓам некоја новост која ја донел, а која јас би ја поддржал.

Но бидејќи сум Македонец, до денешен ден немам видено ништо позитивно што плавиот Трамп како претседател на САД направил за нас Македонците - како на пример да бара прекинување на преговорите за името на независна, самостојна и суверена држава, и воведување на истата таа држава во полноправно членство во НАТО под нејзиното уставно име, без разлика колку (не)задоволни се`/ќе бидат гејците.

А ова го велам јас, кој сум против било какво членство на Македонија во било каков воен сојуз кој врши агресија врз трети држави, но сепак како Македонец би му бил благодарен на плавиот Трамп кога би покажал тестиси со таква поддршка за Македонија - што ќе биде на Свети Никад, се разбира.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.133
Поени од реакции
32.860
Не е баш на темава, ама многу интересен развој на настаните, од нуклеарни проби, закани, мерење „ракети“ денес гушкања, пријателства, убави зборови меѓу лидерите на двете Кореи, Ким ветува дека нема нуклеарни проби да има веќе.

Мој скромен аматерски заклучок е дека САД и Кина ги имаат исплескано малце северните и јужниве да седат мирни и да не дигаат галама, особено Кина го има тоа направено кон Ким, со ветување дека династијата и режимот нема да му ги чепкаат.

Ништо, идеме даље во ново жарите за потенцијалната трета светска војна
 
S

silmarillion

Гостин
Не е баш на темава, ама многу интересен развој на настаните, од нуклеарни проби, закани, мерење „ракети“ денес гушкања, пријателства, убави зборови меѓу лидерите на двете Кореи, Ким ветува дека нема нуклеарни проби да има веќе.

Мој скромен аматерски заклучок е дека САД и Кина ги имаат исплескано малце северните и јужниве да седат мирни и да не дигаат галама, особено Кина го има тоа направено кон Ким, со ветување дека династијата и режимот нема да му ги чепкаат.

Ништо, идеме даље во ново жарите за потенцијалната трета светска војна
Кое глобално лицемерие се деси денес. Као сите среќни што Ким Јонг Намајкамупичката се вразумил па станал нормален и као се е ок. Тоа што стрелаше луѓе со ПВО топови одеднаш е небитно.

А воедно и црн ден за балканските warmonger-и кои потајно веруваа дека Ким ќе испали ракета.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.721
Поени од реакции
22.003
Кое глобално лицемерие се деси денес. Као сите среќни што Ким Јонг Намајкамупичката се вразумил па станал нормален и као се е ок. Тоа што стрелаше луѓе со ПВО топови одеднаш е небитно.

А воедно и црн ден за балканските warmonger-и кои потајно веруваа дека Ким ќе испали ракета.
Од кај ти е инфото дека стрелал луѓе со ПВО топови, или демократите ти кажаа дека е така ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom