Ќебaпи вo Скoпје

Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Каде е уствари старата Тетекс ќебапџилница?
Одиш од Зегин накај пазар, ги поминуваш цигарџиите и од лева страна почнува златарска улица. Е одма на почеток, 2 или 3 дуќан е стар Тетекс од десна страна.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Последен пат кога јадев во Турист кебапи имаа налупано еден тон сода бикарбона. Две ќебапчиња што останаа, откако се излдија се смалија сигурно 30% во волумен :LOL:

Многу многу ретко јадам такви смеси од мелено месо. Со доволно соја, зачини и сол, може и пцовисано магаре да ти увалат без воопшто да приметиш.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.678
Поени од реакции
19.589
Има тука прават кај баба грил, ама не е тоа тој вкус, ко да сме седнале у дестан, ама не е лошо, лепчето му е врв, па и буковец добар има.
Кога си далеку од дома се ти фали.. :(
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
Има тука прават кај баба грил, ама не е тоа тој вкус, ко да сме седнале у дестан, ама не е лошо, лепчето му е врв, па и буковец добар има.
Кога си далеку од дома се ти фали.. :(
Baba grill Michigan ?
Како што пишува на нетов има либанско потекло што би значело дека арапскиот т.е. турскиот тип на ќебапи го прават поточно на нашки кажано ражнич.
Овие маливе ќебапчиња ги има само кај нас од Екс- Ју колку што знам.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.678
Поени од реакции
19.589
Baba grill Michigan ?
Како што пишува на нетов има либанско потекло што би значело дека арапскиот т.е. турскиот тип на ќебапи го прават поточно на нашки кажано ражнич.
Овие маливе ќебапчиња ги има само кај нас од Екс- Ју колку што знам.
Не ова е во околината на Чикаго, чек линк да ти дам..
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
Не ова е во околината на Чикаго, чек линк да ти дам..
Аха, по мениво сепак наши биле :icon_mrgr:
Воглавно низ западна Европа сите ќепабчилници ги држат Турци и Арапи и затоа премногу е тешко да се најдат ќебапчиња како нашиве.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.678
Поени од реакции
19.589
Аха, по мениво сепак наши биле :icon_mrgr:
Воглавно низ западна Европа сите ќепабчилници ги држат Турци и Арапи и затоа премногу е тешко да се најдат ќебапчиња како нашиве.
Наши се апла, кога се јавувам да нарачам, си одговара Баба грил повелете, првиот пат ме исече :D (n)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.109
Има тука прават кај баба грил, ама не е тоа тој вкус, ко да сме седнале у дестан, ама не е лошо, лепчето му е врв, па и буковец добар има.
Кога си далеку од дома се ти фали.. :(

kako u desan nema nikade da najdes, smesata mu e razlicna od tipicnoto mk kebapce i zatoa si se tolku dobri. jas sum uglavno zadovolen ako ne me boli stomak posle, znaci da e cisto mesoto i ok vkusot poveke ne baram, sepak e brza brana, meleno...

ako sakas da uzivas u skara pobaraj nekoj od juzno americkive restoranti tamu. baraj argentinski sto sprema asado ili brazilski churrascaria kade kade podobro, nasevo za zal ti e skara za siromasni uglavno so najlosite delovi od mesoto... ali ko sto rece nekogas nostalgija si go bara svoeto
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.678
Поени од реакции
19.589
kako u desan nema nikade da najdes, smesata mu e razlicna od tipicnoto mk kebapce i zatoa si se tolku dobri. jas sum uglavno zadovolen ako ne me boli stomak posle, znaci da e cisto mesoto i ok vkusot poveke ne baram, sepak e brza brana, meleno...

ako sakas da uzivas u skara pobaraj nekoj od juzno americkive restoranti tamu. baraj argentinski sto sprema asado ili brazilski churrascaria kade kade podobro, nasevo za zal ti e skara za siromasni uglavno so najlosite delovi od mesoto... ali ko sto rece nekogas nostalgija si go bara svoeto
Кога ми прават хамбургери исто ко у Скопје ме враќаат, ама убава плескавица ставаат се осеќа месо дека јадеш, па салати, помфритот внатре, кечап и мајонез да капе, перверзии.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.109
Кога ми прават хамбургери исто ко у Скопје ме враќаат, ама убава плескавица ставаат се осеќа месо дека јадеш, па салати, помфритот внатре, кечап и мајонез да капе, перверзии.
tuka imame i leskovacka hahaha... samo daleku e od mene na drugata strana na gradot ali koga idam nataka obavezno sum mnogu gladen lol

20210511_154415.jpg
20210511_155544.jpg
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.030
Поени од реакции
4.516
Пред месец дена јадев кебапи во УБАЦ кај кружниот тек помеѓу Ѓорче и Порта Влае и можам да кажам дека се поквалитетни и поевтини од фамозниот ДМ.Квалитетот на месото и спремањето им е на исто ниво како што е во најдобрите ресторани во Србија.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
нема филозофија у ова со ќебапиве, само да се на ќумур праени, иначе немаат некој вкус на обична скара. Порано едно време 10ка сендвич кога јадев у буњаковец пазарчето. Не знам дали работи местото уште до месарата што е. Лудница ќебапи, 10 денари парче. За 100ка ќе се напукаш не ти се јаде два дена после.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.501
Поени од реакции
5.344
нема филозофија у ова со ќебапиве, само да се на ќумур праени, иначе немаат некој вкус на обична скара. Порано едно време 10ка сендвич кога јадев у буњаковец пазарчето. Не знам дали работи местото уште до месарата што е. Лудница ќебапи, 10 денари парче. За 100ка ќе се напукаш не ти се јаде два дена после.
Abe bate po muabetov sigurno si jadel cel zivot damo vo Skopje skara.

Daj be prosetsj gi patikite nakaj Prilep pa prosvetli se


A ako sakas da probas sranje od skara togas odi vo Skopski Merak.
Ubedlivo najcurik skara sto sum jadel.
Skoro losa kako i vo Simeonovo vo Sofija.
Brrrrrrr.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom