Ќебaпи вo Скoпје

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од Hulse, 10 март 2016.

 1. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  2.718
  Допаѓања:
  6.302
  На почеток на Стара скопска Чаршија, од лева страна кога се оди накај полициската станица. Тоа е старата ќебапчилница позната по добрите ќебапи - мене лично не ми се свиѓаат. Фаст фудот Тетекс е ужас и има една од најлошите плескавици воопшто во градов, но растураат со работа во Чаршија.
  --- Споено дупло мислење, 10 мај 2018 ---
  Тоа е сендвичарата, и поима немам дали праат ќебапи. Плескавиците им се најлоши у свет. Мислам дека сосема различна смеса имаат за ќебапите у старата ќебапчилница. Тетекс бљак. Јадете у Космос ќебап.
   
  На Mr.Deni, Ilumious и krkac им се допаѓа ова.

 2. Далеку е од арка. Отприлика објаснето на крајот од златарска улица .Не влезот кај што има како тримфална порта туку паралелно друг влез за во чаршијата што води за по златарска улица и оној дел до штрафовска роба како мини трговски.На агол е тетекс.
   
  На krkac и Ilumious им се допаѓа ова.
 3. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.483
  Допаѓања:
  8.009
  Имам јадено у тоа тетекс кај холидеј ин, ништо посебно, ни ќебапите ни пак плескавицата.
   
 4. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  19.613
  Допаѓања:
  29.379
  Добро де отприлика во тој дел, 50 метри е далеку. Иначе тоа ако е убав ќебап имате лош вкус.
   
 5. Тетекс има и сендвичара, сигурно за тоа си мислел.Јас си кажав, кебапчиња ако нема и свинско тури им пепел.Овдека ги вади дека скара на ќумур и секогаш се тазе бидејки трошат количини.Ако не се лажам се роднини со дестан газдите.
   
 6. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.430
  Јас имам видено едни ќепаби што ги јадат низ турскиве филмови, а и кај нас ги има низ чаршииве каде што има повеќе муслиманско население. Станува збор за едни поживи ќебапи/ќофтиња кои мислам дека не се печат, туку само така се обликуваат со рака и така се јадат. Изгледаат како на сликата подоле. Ако некој знае од што се прават или каков вкус имаат, нека сподели, затоа што се мислам дали да пробам:D

  Ќофте.JPG
   
 7. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.376
  Допаѓања:
  901
  Како се сега совесни со набавките месо, ќе се усреќиш. Порано редовно си спремав татар бифтек. Сега ни на крај памет не ми паѓа
   
  На Sungerot Bob, Vlatko_Gjorce и Beric Dondarrion им се допаѓа ова.
 8. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.430
  Бар вкусни ли се ако се добро направени? И дали се пржат, печат нешто?
   
 9. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  23.948
  Допаѓања:
  28.441
  Батали турски живи ќебапи, јади карпачо ако ти сакаш живо месо да пробаш. Мада, ако месото не е добро, џабе све.
  Ја последен пат јадев одамна во Далма и фино е, со вино како мезе (или барем ја така го доживеав).
   
  На Sungerot Bob и gurman2 им се допаѓа ова.
 10. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.376
  Допаѓања:
  901
  Сум го пробал тоа одамна, во Истанбул, со сиот памет. Ама, многу е вкусно и, доста зачинето, како што Турвите знаат
   
  На Sungerot Bob му/ѝ се допаѓа ова.
 11. krkac

  krkac

  Член од:
  11 февруари 2009
  Мислења:
  941
  Допаѓања:
  941
  Види дали е ова тоа што го бараш:
   
  На Sungerot Bob му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.430
  Вака по завршниот изглед, начинот на правње и бојата изгледа тоа е. Ова што го кажувам уште се викало и Çiğ köfte.
   

Сподели преку: