Ќебaпи вo Скoпје

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од Hulse, 10 март 2016.

1. Solaire of Astora

Solaire of Astora

Член од:
    30 јули 2014
    Мислења:
    2.718
    Допаѓања:
    6.302
    На почеток на Стара скопска Чаршија, од лева страна кога се оди накај полициската станица. Тоа е старата ќебапчилница позната по добрите ќебапи - мене лично не ми се свиѓаат. Фаст фудот Тетекс е ужас и има една од најлошите плескавици воопшто во градов, но растураат со работа во Чаршија.
    --- Споено дупло мислење, 10 мај 2018 ---
    Тоа е сендвичарата, и поима немам дали праат ќебапи. Плескавиците им се најлоши у свет. Мислам дека сосема различна смеса имаат за ќебапите у старата ќебапчилница. Тетекс бљак. Јадете у Космос ќебап.

На Mr.Deni, Ilumious и krkac им се допаѓа ова.

2. Далеку е од арка. Отприлика објаснето на крајот од златарска улица .Не влезот кај што има како тримфална порта туку паралелно друг влез за во чаршијата што води за по златарска улица и оној дел до штрафовска роба како мини трговски.На агол е тетекс.

На krkac и Ilumious им се допаѓа ова.
  3. Ron Burgundy

Ron Burgundy

Член од:
    29 јуни 2014
    Мислења:
    7.483
    Допаѓања:
    8.009
    Имам јадено у тоа тетекс кај холидеј ин, ништо посебно, ни ќебапите ни пак плескавицата.

4. Forza Milan!!!

Forza Milan!!!

Член од:
    1 јуни 2011
    Мислења:
    19.613
    Допаѓања:
    29.379
    Добро де отприлика во тој дел, 50 метри е далеку. Иначе тоа ако е убав ќебап имате лош вкус.

5. Тетекс има и сендвичара, сигурно за тоа си мислел.Јас си кажав, кебапчиња ако нема и свинско тури им пепел.Овдека ги вади дека скара на ќумур и секогаш се тазе бидејки трошат количини.Ако не се лажам се роднини со дестан газдите.

6. Sungerot Bob

Sungerot Bob Живеј го животот

Член од:
    7 август 2012
    Мислења:
    31.900
    Допаѓања:
    36.430
    Јас имам видено едни ќепаби што ги јадат низ турскиве филмови, а и кај нас ги има низ чаршииве каде што има повеќе муслиманско население. Станува збор за едни поживи ќебапи/ќофтиња кои мислам дека не се печат, туку само така се обликуваат со рака и така се јадат. Изгледаат како на сликата подоле. Ако некој знае од што се прават или каков вкус имаат, нека сподели, затоа што се мислам дали да пробам:D

Ќофте.JPG

7. gurman2

gurman2

Член од:
    16 декември 2012
    Мислења:
    1.376
    Допаѓања:
    901
    Како се сега совесни со набавките месо, ќе се усреќиш. Порано редовно си спремав татар бифтек. Сега ни на крај памет не ми паѓа

На Sungerot Bob, Vlatko_Gjorce и Beric Dondarrion им се допаѓа ова.
  8. Sungerot Bob

Член од:
    7 август 2012
    Мислења:
    31.900
    Допаѓања:
    36.430
    Бар вкусни ли се ако се добро направени? И дали се пржат, печат нешто?

9. Beric Dondarrion

Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

Член од:
    14 август 2006
    Мислења:
    23.948
    Допаѓања:
    28.441
    Батали турски живи ќебапи, јади карпачо ако ти сакаш живо месо да пробаш. Мада, ако месото не е добро, џабе све.
    Ја последен пат јадев одамна во Далма и фино е, со вино како мезе (или барем ја така го доживеав).

На Sungerot Bob и gurman2 им се допаѓа ова.
  10. gurman2

gurman2

Член од:
    16 декември 2012
    Мислења:
    1.376
    Допаѓања:
    901
    Сум го пробал тоа одамна, во Истанбул, со сиот памет. Ама, многу е вкусно и, доста зачинето, како што Турвите знаат

На Sungerot Bob му/ѝ се допаѓа ова.
  11. krkac

krkac

Член од:
    11 февруари 2009
    Мислења:
    941
    Допаѓања:
    941
    Види дали е ова тоа што го бараш:

На Sungerot Bob му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sungerot Bob

Член од:
    7 август 2012
    Мислења:
    31.900
    Допаѓања:
    36.430
    Вака по завршниот изглед, начинот на правње и бојата изгледа тоа е. Ова што го кажувам уште се викало и Çiğ köfte.

Сподели преку: