Љубов со магија

Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Порано со дедо ми посетувавме разни верски објекти и мистериозни места и луѓе, дека дедо ми беше запален по натприродни појави, скриени богатства, мистериозни лекови... Еднаш додека во џамија чекавме да не прими оџата се запознавме со еден човек кој исто така чекаше да биде примен. Онака ни раскажа дека со помош на оџата кој направил некоја магија или незнам што жена му го засакала и друг маж не ни погледнувала ама сега пак имале некој конфликт па овој за тоа бил дојден. Пред некое време оваа случка ја раскажав на еден мој пријател кој е муслиман и на тоа ми рече дека е точно. Рече дека оџата имал такви моќи да направи некоја девојка да се вљуби во некој маж. Ми раскажа и дека во неговото село кое е муслиманско многумина се ожениле со девојките со кои сакале благодарение на таква магија. Ми кажуваше дека магијата била едноставна и дека не мора баш да се прави од оџа, кажа и како се прави ама не памтам баш. Ми раскажа дека и тој порано на шега и направил магија на некоја девојка и оваа лудо го засакала, едвај после ја отарасил. Сеа незнам дал е коенциденција во неговиот случај. Детево е симпатично не е невозможно и без магија некоја да се вљуби лудо во него, ама сеа незнам кажуваше дека и на други луѓе им успевала магијата ... Истовов муабет го имам правено и со други што имаат слушнато за вакви работи меѓу кои и едни муслимани од Турција кои потврдија дека вакви работи се можни и дека и самите биле сведоци. Во еден весник дури и наидов на оглас дека оџа правел магија за љубов. Што мислите вие за ова? Можно ли е да се вљубиш во некој поради некаква магија. Сте слушнале ли за некои вакви случки? Затоа што по кажување на оние со кои сум правел муабет не се реткост
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
То детето шо ти кажвеше тебе дане ти фли магија за да те мами а ти да му веруваш? Ти велиш дека ти кажало каква е магијата ама ти си заборавил. А ова другово што не е важно не си го заборавил а? Седи мадро ако те мамеше тој дека има таква магија и ако почнуваше да ти ја кажви „уше“ ке се стореше ти и ке ја запамтеше. Велиш не била тешка, ама ако постои такво нешто мора само одредени луѓе да раководат со неа а не кој ке му текни како тоа детето што флило магија на некое девојче и девојчето се затрескало по него. Ова е фантазија 100%. Нема шанси да е вистина. Ако беше вистина ке беше многу лесно да се најде жена барем за муслиманите ако не за други. А тоа што некој од нив има по неколку жени (ако не се лажам) не е оправдување дека фрла магија на нив и тие сите се лепет околу него. Таква им е верата смеат. Кај нас тоа се смета за грев а кај нив не :toe:.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
i mene taka mi imaat kazuvano no ne veruvam:nenene::nenene::nenene:
ljubovta sama po sebe mozeme da ja nareceme magija(iako e hemija)
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
То детето шо ти кажвеше тебе дане ти фли магија за да те мами а ти да му веруваш? Ти велиш дека ти кажало каква е магијата ама ти си заборавил. А ова другово што не е важно не си го заборавил а? Седи мадро ако те мамеше тој дека има таква магија и ако почнуваше да ти ја кажви „уше“ ке се стореше ти и ке ја запамтеше. Велиш не била тешка, ама ако постои такво нешто мора само одредени луѓе да раководат со неа а не кој ке му текни како тоа детето што флило магија на некое девојче и девојчето се затрескало по него. Ова е фантазија 100%. Нема шанси да е вистина. Ако беше вистина ке беше многу лесно да се најде жена барем за муслиманите ако не за други. А тоа што некој од нив има по неколку жени (ако не се лажам) не е оправдување дека фрла магија на нив и тие сите се лепет околу него. Таква им е верата смеат. Кај нас тоа се смета за грев а кај нив не :toe:.
А рече некој дека му верувам? :toe: Само ја разгледуваме веројатноста. Не е тешка за правење што ќе рече не бара некои ептен посебни состојки или натприродни моќи. Не се сеќавам точно на магијата дека имаше нешто колку време треба, нешто со бројки имаше и некаква последователност, а и денес да го прашам ќе ми каже - другар ми е, па немало потреба да се претворам во уво. Не магијата ме интересира туку веројатноста да е вистина како и други вакви искуства. Инаку ако сакаш да праиш такви магии како што ми изгледа пиши ми приватна порака и ќе ти ја кажам, бар онолку колку што се сеќавам. Инаку ова не е дел од куранот и не е баш поврзано со религија. А за да тврдиш дека е фантазија немаш докази исто ко што и јас немам докази за да тврдам дека е вистина.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
А рече некој дека му верувам? :toe: Само ја разгледуваме веројатноста. Не е тешка за правење што ќе рече не бара некои ептен посебни состојки или натприродни моќи. Не се сеќавам точно на магијата дека имаше нешто колку време треба, нешто со бројки имаше и некаква последователност, а и денес да го прашам ќе ми каже - другар ми е, па немало потреба да се претворам во уво. Не магијата ме интересира туку веројатноста да е вистина како и други вакви искуства. Инаку ако сакаш да праиш такви магии како што ми изгледа пиши ми приватна порака и ќе ти ја кажам, бар онолку колку што се сеќавам. Инаку ова не е дел од куранот и не е баш поврзано со религија. А за да тврдиш дека е фантазија немаш докази исто ко што и јас немам докази за да тврдам дека е вистина.
Не ме смеј аман не ми е потребна магијата.... :baeh::)
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Епа ако сакаш оди кај оџата и напрај магија може ќе ти успее, ама пази за ова се гори во пеколот:vozbud:а сум чула дека оџите прават магии и тоа моќни ама јас лично не верувам во магии а знам многу луѓе што веруваат и што демек мислат дека се делотворни
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Со магии не може човек (кој верува, јас особно не) нит да се заљуби, нит да се одљуби.
Нема магија, самата љубов е голема магија/мистерија недоволно испитана (море ич не е испитана). Хемија која (иако има некои квази претпоставки) никој не знае како функционира-како и зошто се заљубуваме.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Zivi gluposti se ova, imam slusnato deka odzite praat nekoi cudni raboti, magii ili so ti ja znam no ne veruvam vo nisto od toa.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Абеее 2 пати..
Шо се оџите?Луѓе со наприроди моќи!?!?
Живи глупсости..барем за делот дека некој претставник на верска заедница ќе земе магии да праи за некоја девјка да се вљуби..
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
тоа со оџите слабо верувам... мислам глупаво е ... а и оупште не верувам дека со магии можеш да направиш некој да те засака...
башка ај тоа, имам слушнато уште поголема глупост.. на типот да му ставиш во нешто од твојата менструација две три капки и као демек ќе те засакал и вени ќе сечел по тебе... грозотилок
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Лажење на неписмен народ, наследено од дамнешни времиња. Сеа се образувани сите али изгледа уште пали верувањето во магии посебно од религиозните пратеници.
 

cd-krsac

Field Marshal
Член од
18 јануари 2009
Мислења
23
Поени од реакции
9
без разлика дали успева или не вљубувањето со магија и колку е тоа стварно, сепак е грев да тераш некого на овој или оној начин да е со тебе ако тоа тој не го сака.:tapp:
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
me e vljubuvanje tuku zanesenost koja podocna isceznuva i ima lugje so pravat takvi raboti t.e. pravat sihiri so se stavaat ili vo neposredna blizina na licnosta sto sakas da se zaljubi vo tebe ili vo nejziniot\negoviot pijalok. Ali samo lugjeto so gi pravat ovie raboti smeat da kazat koj im rekol da ja napravat magijata, drugite (gataci, gledaci)koi imaat sposobnost da gi vidat tie raboti ne smeat da kazat koj ja napravil magijata neznam zaso. Za ova samo iam slusano deka e taka pa sea dali e vistina ne sum bas sigurna
 

Kajgana Shop

На врв Bottom