Љубов - магла, борба или меѓупростор?

Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Убавината на магливата љубов лежи во патетичното посакување таа да постои.Лесно е,и дава смисол на секоја нова брчка полна надеж дека еден ден,маглата ќе се пробие,ќе избие климакс на исполнeтост и поетска правда во животот полн соништа и крвави рози.

Лошо е кога навистина постои.Кога постојат сеприсутните бариери од месо и крв,удираат на достоинството и ги колабираат надежите без да се даде шанса на идеализирањето,кое би вродило со плод.Едноставно,останувате таму,во меѓупросторот на обичното уживање во глетката...додека трае.

Ova go napisa edno pametno dete od forumot ( sea nema da kazam koe nema potreba )

Muabetot mie do tie koi ke sfatat da diskutirame za ljubovta sto e taa

magla borba ili meguprostor ?
 
Член од
26 јуни 2008
Мислења
79
Поени од реакции
3
Jas mislam deka ljubovta ne e Magla zasto edno e nesto da posakuvas Pateticno,a drugo e da go Posakuvas vo praviot smisol na zborot.Vsusnost ljubovta ne se posakuva taa doaga,ostanuva zasekogas ili si odi.
A dodeka ja imame ljubovta ostanuvame vo toj meguprostor i uzivame vo nea.Toa e ljubovta borba i momenti koga se naogame vo meguprostor.Toa e moe mislenje:smir:
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Се додека е возвратена, љубовта е само обична љубов...

Во моментот кога ќе стане несигурна, нестабилна, нејасна преминува во меѓупростор каде што останува да тлее долго време.
Кој бил, видел и почуствувал.
А кој влегол тешко излегол.
Не е битно, битно излегол...

И така љубовта си живее во меѓупросторот извесно време се дотогаш додека не стане невозвратена... а кога ќе стане невозвратена... е тоа е најинтересното од љубовта т.н. маглива љубов...

Мојата најомилена љубов всушност е оваа, последнава. Маглива љубов...
Впрочем и ниту едно денешно дело на големите мислители не би било она што е ако ја немало магливата љубов, а луѓето ја мразат. Сакаат совршенство.
Но, тоа е не е се за секого :back:
 
С

Сатори

Гостин
Убавината на магливата љубов лежи во патетичното посакување таа да постои.Лесно е,и дава смисол на секоја нова брчка полна надеж дека еден ден,маглата ќе се пробие,ќе избие климакс на исполнeтост и поетска правда во животот полн соништа и крвави рози.

Лошо е кога навистина постои.Кога постојат сеприсутните бариери од месо и крв,удираат на достоинството и ги колабираат надежите без да се даде шанса на идеализирањето,кое би вродило со плод.Едноставно,останувате таму,во меѓупросторот на обичното уживање во глетката...додека трае.
Љубовта е сеприсутна, без разлика дали сакаш да ја гледаме како љубов кон мајка си, татко си, музиката, пишувањето или романтичната љубов кон некој што ќе биде телесно тука до нас и ќе не прави физички среќни, не само психички нормално.
Патетичното посакување, постои, сам имаш понатаму кажано, јас не се сложувам со тоа дека е лошо, напротив.
Од лично искуство стојам зад тоа дека е најдобрата работа што може да ти се случи, иако ќе завршиш по некоја веројатност или како рушевина или како дворец.

Без идеализирање, нема ништо, нема љубов.
Сите му даваме шанса на идеализирањето.

Кој ужива во глетката, кој сам ја прави.:smir:
 

GarDiaN

ФудБалЕрчЕ
Член од
16 февруари 2006
Мислења
465
Поени од реакции
19
Се додека е возвратена, љубовта е само обична љубов...

Во моментот кога ќе стане несигурна, нестабилна, нејасна преминува во меѓупростор каде што останува да тлее долго време.
Кој бил, видел и почуствувал.
А кој влегол тешко излегол.
Не е битно, битно излегол...

И така љубовта си живее во меѓупросторот извесно време се дотогаш додека не стане невозвратена... а кога ќе стане невозвратена... е тоа е најинтересното од љубовта т.н. маглива љубов...

Мојата најомилена љубов всушност е оваа, последнава. Маглива љубов...
Впрочем и ниту едно денешно дело на големите мислители не би било она што е ако ја немало магливата љубов, а луѓето ја мразат. Сакаат совршенство.
Но, тоа е не е се за секого :back:
Dobro razmisluvanje :):):) Ljubovta e site ovi tri raboti(fazi) koj moze i nemora site da pominat.

Zaradi x pricina taa ljubov moze da premine vo tie podelci(obicna, meguprostor ili magla). Po logika obicnata ljubov bi trebalo da bide i sovrsenata ljubov zatoa sto gi nema site negativni raboti (meguprostor i maglata).
Sekoj bi ja mrazel maglivata ljubov, zatoa sto nikoj ne bi sakal da mu se desi toa.
Ako eden covek se koncentrira na eden moment od taa ljubov i vo toj moment da zivee nikogas nema da bide povreden, ama zivotot tece a so tecenjeto se zaboravaat nekoi raboti, pri sto zaradi ne dovolna paznja ili ednostavno zivotot e pretezok pa se koncentriras na povazni stvari doveduva do promena vo nekoja od tie 3 fazi.
Da sakas nekoj sto i da ti stori, napravi znaes deka ke mu prostis, zatoa sto nemozes bez nea (a toa te uci maglivata ljubov). Za nekoi treba site tri fazi da pominat za da sfati dali go saka ili ne, za nekoj ne mu se potrebni site tie fazi.
Ljubovta e sve toa i magliva i meguprostor i obicna(sovrsenata), no ne znaci deka treba da gi pocustvuvas maglivata i meguprostorot za da sfatis sto e ljubov.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom