Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Se izvinuvam za latinicata ama mi treba sovet ,mislenje, uteha bilo sto. So devojka mi zaedno sme skoro 4 godini si imase nekogas sceni na ljubomora kontrola i slicno. Nejzinite t.e tatko i ne znaeese za mene i mi vikase deka ne mu kazuva od edna pricina deka sum od selo. Si pominuvaa taka godinite i pred nekoj period mi rece mu kazav za tebe ete od togas se pijancel ja maltetiral i slicno. Sinoka vo 1:00 mi vika dojdi zemi me nemozam da go podnesam i rekov da se ozbili da si zeme negde soba i ne e resenie da se zememe i da ziveeme pod kirija mesto da sobirame pari za da ja dogradam kukata ili da kupime stan. Pocna so uceni dojdi ili gotovo e. Ke si zaminam Germanija i denes mi pisa deka me blokirala od sekade i deka utre ke se frlela pod voz, a mene da mi nasle nekoja selanka i nz uste sto se ne mi kaza.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Se izvinuvam za latinicata ama mi treba sovet ,mislenje, uteha bilo sto. So devojka mi zaedno sme skoro 4 godini si imase nekogas sceni na ljubomora kontrola i slicno. Nejzinite t.e tatko i ne znaeese za mene i mi vikase deka ne mu kazuva od edna pricina deka sum od selo. Si pominuvaa taka godinite i pred nekoj period mi rece mu kazav za tebe ete od togas se pijancel ja maltetiral i slicno. Sinoka vo 1:00 mi vika dojdi zemi me nemozam da go podnesam i rekov da se ozbili da si zeme negde soba i ne e resenie da se zememe i da ziveeme pod kirija mesto da sobirame pari za da ja dogradam kukata ili da kupime stan. Pocna so uceni dojdi ili gotovo e. Ke si zaminam Germanija i denes mi pisa deka me blokirala od sekade i deka utre ke se frlela pod voz, a mene da mi nasle nekoja selanka i nz uste sto se ne mi kaza.
деца од 13 години се фрлаат под воз и блокираат на секаде кога ќе наидат на проблеми во животот.
оди ако си будала жени ја и после на првиот посериозен проблем во животот нека оди да се фрла под воз, нека е љубоморна или нека ти го отепа детето...

жал ми е за твоите 4 години ама ако сакаш да си ја зачуваш врската треба мн да смениш во неа, првото нешто е однесувањето со вакви закани и ултиматуми (не треба да постојат).
не можиш да темелиш врска, камоли живот со незрела особа.

btw. грешка ти е што 4 години си се криел т.е. те криеле, нема врска што си од село или си човек или не, а ако на некој тоа не му одговара нека си најде подобро ;)
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
a ti so ova sto i go kaza ne ti se cini deka i dade do znaenje da ne se nadeva na tebe?
дај ако сакаш не ја фаќај работата на машко-женско натегање.... имаш персона што на свои не знам... најверојатно 20 и кусур ти вика ќе се фрлам под воз, ќе се убијам, блокира на социјални мрежи и слично.... типично детско однеусвање... и сега чоекот е крив оти и кажал да се заозбили...
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
122
Поени од реакции
40
epa mene decko mi posle 4 godini da mi rece zaozbili se kako da te zemam ova ona, na fin i lep nacin ke mu kazam deka stom e rabotata za zaozbiluvanje neka si bara nova licnost so koja ke si go trosi vremeto. a to da se frlame pod voz ili takvi sranja..... ne bi pravela takva scena a ne ni sakam takvo nesto mene da mi pravat spored mene jas toa bi go svatila kako narusena psiha. a sum minuvala niz vakvi scenarija i sum prekinala 5 godisna vrska bas poradi slicni slucuvanja. ne e kraj na svet
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
што треба да и каже на плачење и закани со фрлање под воз?
гледам и ти многу лесно ќе го решиш некој, без разлика што си акала 4 години со него ;) браво

се знае како се решава ваков „проблем“ ... со ладна глава, а не при секое и барем мало несогласување со некого (дали во фамилија или со партнер) ајде ќе се колиме бесиме...

и не, не си во право бидејќи и вели да се заозбили за да бараат решение за заеднички живот (барем јас така го сфатив, ќе си кажи сам) а не да се заозбили во врска со нешто друго... така да... без претерани реакции, пошто и сама кажуваш тоа е сигнал на нарушена психа, а не на стабилна и возрасна личност.

во овој случај, барем според мене, таа греши... а тој, тој можеби на неумешен начин и кажал да се среди и да бара решение да останат заедно, ништо повеќе ништо помалку. има океј намери детето, сака да си зачува врска + се согласил 4 години да помини со неа иако оваа го криела од домашните (што по мене е негова грешка, али ајде...)

п.с.
се кладам дека на крај, со такво понашање, таа ќе му ги удри клоците и ќе речи останувам со тате, мама... наместо да си бара чаре со него

никој денес не се жртвува за другиот и сака сè дадено на тацне
(практично и девојкава тоа сака, кога во 1 сабајле му вика аман дојди земи ме, реши ми ги ТИ проблемите што ги имам дома, пошто сама јас сум немоќна да се справам со татко ми... а кај била таа истата 4 години? имала сила 4 години да го лажи таткото за дечкото, да го крие дечкото од своите и сега пукна тиквата ајде ќе плачиме и други нека не спасуваат) .... многу „зрело“ понашање...
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
122
Поени од реакции
40
jas kako sto razbrav pocnala so uceni odkako toj i rekol deka ne e vo red taka da pojde da ja zeme. care ke si anajdat ako sednat da porazgovaraat i da planiraat sto ponatamu ama so ispadi ne devojkata do nigde ne odat. plus i toa sto bil toj od selo pa taa skrivala doma ova ona.... toa mi ukazuva deka ne go ceni i pocituva vo celost. sto e bitno dali e od selo ili ne? bitno e kakov e covekot.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Да дообјаснам закани и уцени секогаш постоеле игра на картата дека сум слаб на нејзе и ај ќе му речам или дојди или готово е. Најпрост пример коа бевме на одмор сеа последно се најдов со една колешка од факултет девојчето се распрашуваше за тоа каде сме биле што треба да посети е арно ама и реши да се сонча топлес море луѓе и по 4 месеци од одморот ми го вадеше тоа низ нос ааа ја гледаше колешката твоја требаше да те остам со неа и нз какви не ти сцени. Сеа е во фаза сакам да се мажам па тоа е ми вика спакувај се ќе живееме под кирија и викам чукни глава малку што ќе правиме со 23000 приход од двајцата за што попрво при куќа дома ја ќе одам под кирија зашто само за да не била во село.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Да дообјаснам закани и уцени секогаш постоеле игра на картата дека сум слаб на нејзе и ај ќе му речам или дојди или готово е. Најпрост пример коа бевме на одмор сеа последно се најдов со една колешка од факултет девојчето се распрашуваше за тоа каде сме биле што треба да посети е арно ама и реши да се сонча топлес море луѓе и по 4 месеци од одморот ми го вадеше тоа низ нос ааа ја гледаше колешката твоја требаше да те остам со неа и нз какви не ти сцени. Сеа е во фаза сакам да се мажам па тоа е ми вика спакувај се ќе живееме под кирија и викам чукни глава малку што ќе правиме со 23000 приход од двајцата за што попрво при куќа дома ја ќе одам под кирија зашто само за да не била во село.
1. најпријателски совет, крени раце од неа со време... дури не си направил некоја глупост како брак или дете (очигледно недосозреана личност имаш покрај себе, извини вака).

2. позз до колешката :P
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
1. најпријателски совет, крени раце од неа со време... дури не си направил некоја глупост како брак или дете (очигледно недосозреана личност имаш покрај себе, извини вака).

2. позз до колешката :P
Види сум потросил толку време со таа личност и јас неколку пати сум размислувал да кренам раце од неа ама тешко е плус на се ова ќе имам мака да најдам друга и се да започне од почеток ..
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
ти си знаеш најдобро другар, но имаш голем проблем според мене... ако 4 години и биле малку да види дека покрај себе има човек кој ја сака и почитува тогаш не знам што да ти кажам... не се ниту малку, не се ниту за занемарување моментите кои си ги вложил во таа врска... но замисли цел живот таков?

ајде ожени ја... живеј од една плата надвор од село, во град... како што ти вика таа
а таа дома принцеза да не работи
утре знаеш што ќе биде следно? ќе бидеш обвинет дека не заработуваш доволно, дека не си доволно маж... дрн дрн дрн се додека еден ден не ти удри клоца во газ.

извини можеби звучи сурово, но тоа е моето размислување... заради љубов заслепено си толерирал недораснато дете...
ништо страшно, сите минуваме низ тоа, некои порано некои подоцна. работата е, дали и кога ќе се освестиш дека покрај себе имаш човек со проблем, нејзин, реален, кој не мрднал со прст 4 години за да го реши тоа кај себе туку на секое ти префрла..

ете остави ја да видиш како тест период дали ќе најде работа за да одите и 2 некаде на страна, дали ако најде воопшто ќе ја задржи работата и дали откако би отишле на страна нема да ти хистеризира за други X причини кои го прават животот тежок...

според мене, ни на крај памет да не ти падне да ја жениш оваква... за тест речи и нека се вработи, па најдите нешто ако до толку е решена да бега од дома, па пробајте живејте одвоено (сами).... времето ќе кажи дали е за тебе (ако веќе до толку не ти се пушта сега да ја отераш каде и е место....)
доколку сте еден за друг ќе останите заедно
доколку не, ниту прва ниту последна (недорасната).

искрено, жал ми е што си се нашол во ваква ситуација т.е. со вакво лице кое не знае да те цени доволно

а дали или не ќе најдиш друга... епа јбг македонија ти е место каде... поарно да ти излези окото него да ти излези името, но ти немаш грижи пошто не си згрешил, ниту пак си ја женил и оставил па да имаш што да се грижиш.... во случајов, девојка ти претерува, прилично многу.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647
Види сум потросил толку време со таа личност и јас неколку пати сум размислувал да кренам раце од неа ама тешко е плус на се ова ќе имам мака да најдам друга и се да започне од почеток ..

Мора да ја изгубиш таа умствена стега. МОРА да знаеш, да ти е како факт дека МОЖЕШ да најдеш друга, и МОЖЕ да се почне од почеток. Дури тогаш сам ќе видиш дали навистина сакаш да раскинеш или не. До тогаш ќе си условен. Како од неа, така и од самиот себе. И никој не вика дека нема да е тешко, но сепак е голем дел навика, рутина, не смееш да ѝм придаваш важност на годините, врската е да го спознаеш другиот, да видиш дали си одговарате т.е дали после подолго време може да се поднесете. Двајца луѓе колку и да е океј како луѓе, подолго заедно можно е да не можат да функционираат. И не можеш да форсираш таква врска кога е самата по себе токсична. Тешко дека ќе ти биде - ќе ти биде, сте делеле моменти. Немој да мислиш следниот месец ќе се заљубиш и ќе продолжиш, прво ќе мора да ја преболиш неколку месеци, во кои е тешко и one night stands да имаш не па друга девојка. После тие месеци ќе почнеш дури да се ебаваш и да се осеќаш слободен, па кога ќе се научиш да бидеш сам и така да функционираш ЌЕ си способен да најдеш друга. Што треба да ти е најмал проблем во моментот, ама кажува доволно - дека си суштество од навика и мислиш е тешко да си сам, без девојка. Тешко е - точно, кога цел ден ти е ориентиран околу неа, но такво препуштање треба само со луѓе кои нема да го искористат тоа.

Од друга страна, не можам да ја осудувам девојката, бидејќи не ве познавам, и секако дека не е 13 годишна, бидејќи луѓе во брак прават поголеми драми. Во таквите моменти не се суди, во таква токсична атмосфера во врската доаѓа до уценување, до ретардирани љубомори, до кавги за курац, од ништо нешто, а тоа е дека веќе не функционирате. Во такви моменти луѓето не се самите себе. Можеби девојчето е сосема ок. Меѓутоа, можеби дома навистина има проблеми, ти во тие моменти не треба да се расрпаваш дали ќе се женувате, треба да ја извадиш од дома бидејќи ти бара помош, се ослонува на тебе. Да излезете надвор, да издиши девојчето, да бидеш покрај неа. Поддршка. Не можеш у такви тензични моменти да и викаш: нема пари не те женам. Има време и место за планирање иднина.

Не се бара рационалност у емоции ама ти си воден од многу различни и небитни ствари.
Смени си приоритети и види на што си.

Никој не може да ти го даде вистинскиот совет, бидејќи:

- Многу лесно продолжува животот после раскинување.
- И со 400 евра месечно се почнуе живот за двајца млади, дур се средуе животот натаму.

Се е до тоа колку сте спремни да компромисирате, и колку сте спремни да се смените.
Ја не би живеел со некоја што ми забранува да гледам во цицки.
Ама не би ми мењало каде живеам и со колку ако ја сакам и ми е убаво.

Многу фактори играат улога.

Со среќа.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.646
Поени од реакции
13.104
^компромирисате :icon_lol:
Друже, малку можеби се остри погорните етикети дека таа е „недорасната“ што тоа можеби е производ баш на оваа врска и нејзината (д)еволуција.
Накратко - она почнала да уценува, затоа што веќе нема моќ на емоции кај неа од тебе. Ти си потрошена роба во нејзините очи, грубо речено. Стварта е што тоа е природен процес во врската и кога доаѓа до вакви состојби, или се гаи некаков компромис, или се тура крај. А правењето на компромиси се стекнуваат со искуство и само искуство. Ко што вика членов над мене, она може е ок личност, но веќе не е ок со тебе и за тебе. А пошто немаш некое искуство (самиот си признаваш со тоа што не можеш да најдеш добар компромис за обајцата да ви е убаво), најдобро е да ставиш крај.
Дека е тешко, е. Дека сите сме го јаделе барем еднаш у животот, и тоа стои. Дека се прележува, се прележува. Сите фази погоре спомнати се мање више тие. Но сфати го тоа како еден вид на тест-игра во која имаш бесконечно животи ама коа ќе стигнеш кај главниот, може да изгубиш игра и да почнеш од поново. Но пак имаш покушај. Се` дур не му ебеш мајката.
А ќе му ебеш. Се` дур се обидуваш, ќе дојде и тој момент.
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
122
Поени од реакции
40
jas sosem se slozuvam so poslednite 2 komentari na krstev i komentarot na wot a ne si vo pravo sto mislis deka ke imas maka da najdes druga,kako velat pogresnata licnost sekogas ne nosi kaj vistinskata, devojkava ete mozebi ne e nedorasnata mozebi stanuva zbor za nejzin karakter ili nedovolno vospitanie ili pa stvarno ima problem no so takvi stegi mislam deka ne e da ja imas za cel zivot pokraj tebe. eve na pr koga ke imate dete taa ke bide obvrzana pogovejke vreme da e doma za razlika od tebe pa zamisli togas kakvi problemi ke imate so ovoj nejzin tabiet. sigurno ke najdes nekoja koja ke znae povejke da te pocituva da ziveete so pogolemo razbiranje sloga i doverba bez pravenje sceni
 

Kajgana Shop

На врв Bottom