Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

A

Auditore

Гостин
Со едно девојче учиме во ист клас, и сме ептен добри другари,ако не и најдобри.Но, еве веќе месец дена почнувам да ја гледам поинаку,би можел да кажам дека ми се свиѓа,но не сум сигурен дали треба да и кажам,се плашам од тоа што ќе се случи потоа,доколку не се чувствува исто можеби ќе се оддалечиме и нема да биде ништо исто како порано,а пак доколку не и кажам и трпам и глумам тогаш знам дека по неколку години ќе ми биде криво и ќе ме излудува она what if......
Дали вреди да ризикувам пријателство и да и кажам како се чувствувам а притоа да ризикувам да изгубам се,или да кријам и да се задоволам само со пријателство?
Види вака, ова што ќе ти го напишам ти се базира на лично искуство.
Прво, мораш да вртиш ко 'киша око Крагујевца' т.е да ја потпрашувавш што мисли на таа тема, дали би имала нешто повеќе со школски, за да се осигураш дали доколку и се свиѓаш би имала нешто со тебе.
Второ, доколку добиеш позитивен одговор, почни полека полека се повеќе и повеќе да ја отвараш таа тема, и помалку и давај на знаење дека ти се допаѓа, немој да и се отвориш одеднаш.
Трето, ако дотолку си се 'затрескал' во неа, следи ги претходните чекори, но не ти препочаувам со школска да имаш нешто повеќе, првин школски сте, и секој ден заедно ќе бидете, а на таа возраст и тоа ќе ви здосади, второ врските помеѓу школски ретко успеваат.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Phineas lad, кажи и`. Но имај го тоа на ум дека некои работи што ги имавте како пријатели, ќе исчезнат. Ма колку и да се трудите работите да изгледаат како порано, таа штом ќе дознае дека имаш појаки чувства ќе гледа со прашањето - I can, and then? - у превод ај ќе го прифатам и тоа од него но што понатаму?. И ќе дојде моментот кај што таа ќе затвори една од вратите. И ти ќе почнеш полека да се сомневаш во пријателството. И после ќе се затвори уште една врата. И така ќе започне процес - оладување.

On the other hand - Ако те сака и таа - имаш џекпот.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Со едно девојче учиме во ист клас, и сме ептен добри другари,ако не и најдобри.Но, еве веќе месец дена почнувам да ја гледам поинаку,би можел да кажам дека ми се свиѓа,но не сум сигурен дали треба да и кажам,се плашам од тоа што ќе се случи потоа,доколку не се чувствува исто можеби ќе се оддалечиме и нема да биде ништо исто како порано,а пак доколку не и кажам и трпам и глумам тогаш знам дека по неколку години ќе ми биде криво и ќе ме излудува она what if......
Дали вреди да ризикувам пријателство и да и кажам како се чувствувам а притоа да ризикувам да изгубам се,или да кријам и да се задоволам само со пријателство?
Не и кажувај туку направи таа да ти каже на тебе :)
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Со едно девојче учиме во ист клас, и сме ептен добри другари,ако не и најдобри.Но, еве веќе месец дена почнувам да ја гледам поинаку,би можел да кажам дека ми се свиѓа,но не сум сигурен дали треба да и кажам,се плашам од тоа што ќе се случи потоа,доколку не се чувствува исто можеби ќе се оддалечиме и нема да биде ништо исто како порано,а пак доколку не и кажам и трпам и глумам тогаш знам дека по неколку години ќе ми биде криво и ќе ме излудува она what if......
Дали вреди да ризикувам пријателство и да и кажам како се чувствувам а притоа да ризикувам да изгубам се,или да кријам и да се задоволам само со пријателство?
Ако приметуваш дека и она те гледа тебе поинаку , немој да се срамиш и ќутиш иди бапни и се у лице па види на што си.ГУД ЛАК !:)
 
Член од
3 јануари 2011
Мислења
36
Поени од реакции
0
дргари треба ми совет !!! се заљубив во мојот другар и тој во мене но не бевме во врска бидејки многу е срамежлив, тој имаше и друга прилика која има повеќе пари а тоа нему му се допаѓа, тој сега има врска со тоа девојче но не официјално т.е на црно ние учиме заедно во иста училница, но тој постојано ме следи со поглед јас пробувам да го избегнувам бидејки неговата девојка почна да се однесува лошо... јас решив пред неколку дена да не му обрнувам внимание воопшто бидејки тој уште ке продолжи така, а знам дека тој може да биде среќен со тоа девојче ... па искористив една ситуација .. едно дете од мојот клас ми се приближи (кој тој го мрзеше, затоа што тој ми е другар од основно ) и почнав да си разговарам со него.. па така денес осетив како да го пуштив слободно да лета и колку да ми беше тешко јас го видов среќен со неа .. многу го сакам но едноставно морав така да направам ..дали добро постапив? :raz::raz:
 

Suvopi4est

The One & Only
Член од
4 февруари 2011
Мислења
148
Поени од реакции
18
дргари треба ми совет !!! се заљубив во мојот другар и тој во мене но не бевме во врска бидејки многу е срамежлив, тој имаше и друга прилика која има повеќе пари а тоа нему му се допаѓа, тој сега има врска со тоа девојче но не официјално т.е на црно ние учиме заедно во иста училница, но тој постојано ме следи со поглед јас пробувам да го избегнувам бидејки неговата девојка почна да се однесува лошо... јас решив пред неколку дена да не му обрнувам внимание воопшто бидејки тој уште ке продолжи така, а знам дека тој може да биде среќен со тоа девојче ... па искористив една ситуација .. едно дете од мојот клас ми се приближи (кој тој го мрзеше, затоа што тој ми е другар од основно ) и почнав да си разговарам со него.. па така денес осетив како да го пуштив слободно да лета и колку да ми беше тешко јас го видов среќен со неа .. многу го сакам но едноставно морав така да направам ..дали добро постапив? :raz::raz:
Не, воопшто не си постапила добро .. едноставно чим си се меркате можеш да го седнеш на озбилен муабет и да видите на што стои он а на шо ти .. и после ако воочи он дека не е за таа девојка што ја има сеа .. ќе и раскине и ќе дојде кај тебе .. нема филозофии.
 

DreamCoder

По потрага на совршенство :)
Член од
15 ноември 2009
Мислења
77
Поени од реакции
9
Mislam deka na toj nacin nema da uspees da go nateras da sfati,koa vekje do sea ne sfatil,zatoa treba da go oladis,t.e da ne mu se svigjas kako porano:):):)))Zatoa,ne se depiliraj,pusti vlakna pod miski,i prifati go negoviot seks predlog,pa koa ke mu se sobleces,mislam deka vekje nema da te pobara:helou::):):):)))Mala sala,ali mislam deka treba da go oladis stvarno nekako:)
хахаха...е ова вредеше..ме изнасмеаааа :)

--- надополнето ---

Со едно девојче учиме во ист клас, и сме ептен добри другари,ако не и најдобри.Но, еве веќе месец дена почнувам да ја гледам поинаку,би можел да кажам дека ми се свиѓа,но не сум сигурен дали треба да и кажам,се плашам од тоа што ќе се случи потоа,доколку не се чувствува исто можеби ќе се оддалечиме и нема да биде ништо исто како порано,а пак доколку не и кажам и трпам и глумам тогаш знам дека по неколку години ќе ми биде криво и ќе ме излудува она what if......
Дали вреди да ризикувам пријателство и да и кажам како се чувствувам а притоа да ризикувам да изгубам се,или да кријам и да се задоволам само со пријателство?
Баш во истата ,скрос истата ситуација бев и јас..ке ти го кажам моето искуство.Таа пријателка која ја засакав ми беше најверна пријателка 10 години.дојде момент кога таа чувствуваше нешто кон мене ама се плашеше и таа да го направи чекорот.Јас исто така слабо го осетив тоа зошто добро ја знаев по карактер.но бев кукавица да и речам во тој момент ,само затоа што мислев дека ке ја изгубам целосно..
сепак ми се даде шанса да и кажам ,но јас молчев..иако тоа што го кажа еден пријател пред неа и пред мене истовремено,беше вистина за двајцата нас.
Дали знаеш што се случи? таа го свати тоа како да не ја сакам..и се оддели сосема од мене..веќе не зборувавме..немаше што да се каже.сепак,на крај најдов сила и и кажав ,мислејки си дека е готово ништо не губам..но таа кога ми кажа дека ме сакала ,а сега е доцна , ме преболила..секогаш ке си префрлам за тој момент..затоа РЕЧИ И,ИСКРЕНОСТА Е ЕДИНСТВЕНОТО НЕШТО ШТО ГО ЦЕНАТ ВИСТИНСКИТЕ ЖЕНСКИ.Ако те одбие,нема да ја изгубиш како пријателка..најважно е да го направиш тоа што треба ПРЕД ДА Е ДОЦНА..
една шанса ти се дава...среќно :)
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
мене ми е јасно тоа дека нема назад,ама сепак како што рече...чим издржав 4,за 2 месеци не е проблем....иако ние и вака сме како во врска...иако сме на мување,договорени сме само меѓу нас двајцата да биде.....
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.244
Поени од реакции
8.316
Луѓе ... успева (привлекува) уште контрањево ?
 

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
дргари треба ми совет !!! се заљубив во мојот другар и тој во мене но не бевме во врска бидејки многу е срамежлив, тој имаше и друга прилика која има повеќе пари а тоа нему му се допаѓа, тој сега има врска со тоа девојче но не официјално т.е на црно ние учиме заедно во иста училница, но тој постојано ме следи со поглед јас пробувам да го избегнувам бидејки неговата девојка почна да се однесува лошо... јас решив пред неколку дена да не му обрнувам внимание воопшто бидејки тој уште ке продолжи така, а знам дека тој може да биде среќен со тоа девојче ... па искористив една ситуација .. едно дете од мојот клас ми се приближи (кој тој го мрзеше, затоа што тој ми е другар од основно ) и почнав да си разговарам со него.. па така денес осетив како да го пуштив слободно да лета и колку да ми беше тешко јас го видов среќен со неа .. многу го сакам но едноставно морав така да направам ..дали добро постапив? :raz::raz:
Драга моја безимена,

Со право си почетник, млада и во љубовта ќе ти се случат уште многу среќни но и тажни мигови ...

Ти другар ти - не го сакаш ... не го вели тоа ... кажи чуствуваш пеперутки за него ... а всушност и тој не те сака тебе ... затоа и не е со тебе ... е со друга ... може си се допаѓате ... но тоа е се

Ако ти се допаѓа чуството на флерт - продолжи така, а ако не - престани со таа игра и бркај друго момче

Поздравче

--- надополнето ---

Со едно девојче учиме во ист клас, и сме ептен добри другари,ако не и најдобри.Но, еве веќе месец дена почнувам да ја гледам поинаку,би можел да кажам дека ми се свиѓа...
Дали вреди да ризикувам пријателство и да и кажам како се чувствувам а притоа да ризикувам да изгубам се,или да кријам и да се задоволам само со пријателство?
Собери храброст и почни да флертуваш со неа ... подобро да пробаш и да бидеш одбиен, отколку да се јадеш некогаш зошто не си пробал, а си можел ... размисли ...

--- надополнето ---

Луѓе ... успева (привлекува) уште контрањево ?
Контрањево е тапа ... невидена
 
Член од
30 март 2011
Мислења
117
Поени од реакции
12
Vredi da probas ,cisto da si znaes ...ako ne probas nema da znaes moze i si imal sansa moze i ona isto custvuva i saka.pozz
 

Понесена

..со виорот..
Член од
4 април 2011
Мислења
8
Поени од реакции
0
Неодамна запознав човек каков што не верував дека постои на балканот. Сеуште бев во завршна фаза од претходната врска,во која многу го сакав партнерот но тој не можеше да остане со некој кој му ги откри лагите,иако му ги простив,и затоа ме остави. Во таа пресвртница,се најде новиов,ендемичниот вид..од некаков безобразен очај го споделив своето горко искуство со новиот,покажувајки уствари каква будала сум била јас во веќе завршената врска,тој беше сведок на целата драма и моето патење една недела по раскинувањето. Пред да се случи моето раскинување,во муабет тој ми кажа дека со неговата долгогодишна девојка е многу искрен,и дека темелот на таа врска (не се од исто место) е токму искреноста,кажувањето отворено се еден на друг..се познаваше по него дека ни еден збор не е лажен,се отвори за многу длабоки теми кои допираа до фамилија и трауми од детство. Сето тоа беше фино,додека го слушав си викав еј доабар човек стварно,би требало такви да има повеќе во мојот живот.

После неколку дена се враќа човекот дома. Останувам тотално сама со себе 2-3 дена,простор за муабет со себе колку сакаш. И у тој муабет случајно се факам себеси како мислам на него,како ми недостига,како сакам да му идам на кафе,како може да си ја сака девојкаму (која е стварно физички непривлечна) си велам,кога ке дојде,ми фали како разговараше со мене,како ме третираше,како ВООПШТО не се трудеше да биде природен а испаѓаше толку спонтан,свој,смирен во духот. Врсници сме,никогаш не сум мислела дека мој врсник може да има таква зрелост во постапките и размислувањето. По природа сум отворена,мислам дека бев у премногу. Темпераментна сум и гласовита,тотален контраст на него. Пред едела дена речиси, само шо се врати он во Скопјево.го викнав кај мене како шо ни беше адет да пиеме кафе да промуабетиме,и тој богати љубим ми пишува дека неговата женска мисли дека има нешто мегу нас,како што мислеле сите други и дека на него воопшто не му е гајле како другите мислат идејки се знае самиот,но поради девојкаму мора да се одттргне малку,кафе пиењето ке остане секако..но седењето навечер гледање филмови и крати играње неповратно замина во историјата.

Добро си викам,и ја да сум на нејзино место бетер ке реагирам. На фамозниот први го попив финналиот удар од веке бившиот партнер,и целата во солзи и со липање отидов кај него. Прегратката што ми ја даде на прагот ме уништи. Топла,искрена,силна,ветувачка..иако сеуште липав од деградацијата,додека седеше до мене и ми викаше да се смирам не знаев во тој момент зошто мие тешко,заради тоа што го изгубив,или заради тоа што никогаш не можам да го имам (него).


Истата вечер одкако си заминав од кај него му напишав порака во која му се заблагодарив што беше до мене,што ме ислиша,му посакав добра нок и завршив со зборовите дека ако имало нешто убаво од таа вечер,е барем тоа што ме прегрнал,и дека сум свесна дека е тоа максимум и последно што ке добијам од него. Немаше повратен фидбек,затоа што телефонот ми е крш. Утрото кога пиевме кафе ми спомна дека ми вратил на пораката "таму некои глупости пишувал",и тоа беше се.

Што е сега тоа шо ни ги е*е кокошките а не е петел?
Мислам дека се сврзав премногу,не ми успева да го извадам од глава,не знам како и на кој начин да му кажам дека ми е преубаво во негова близина,дека ме разбира,дека ме смирува,комплетно одговара на се што сум барала,ме тера да се чувствувам вредна,сватена,женствена...И има девојка!

ДАЛИ ДА МУ КАЖАМ ЗОШТО ГО ИЗБЕГНУВАВ ДЕНОВИВЕ?
ДАЛИ ДА МУ КАЖАМ КАКО МЕ ТЕРА ДА СЕ ОСЕЌАМ?
ДАЛИ ДА МУ КАЖАМ ДЕКА МИСЛАМ ДЕКА СЕ ВЉУБИВ(и тоа преку ноќ)?
 
T

Tetro

Гостин
ДАЛИ ДА МУ КАЖАМ ЗОШТО ГО ИЗБЕГНУВАВ ДЕНОВИВЕ?
ДАЛИ ДА МУ КАЖАМ КАКО МЕ ТЕРА ДА СЕ ОСЕЌАМ?
ДАЛИ ДА МУ КАЖАМ ДЕКА МИСЛАМ ДЕКА СЕ ВЉУБИВ(и тоа преку ноќ)?
Да му кажеш. Се` да му кажеш, ама најискрена да бидеш и во намерите твои. Е сега, ако нема повратна реакција како што очекуваш во моментов, да не се разочараш, туку да си продолжиш во животот. Ќе си најдеш и друга прилика наспрема тебе. Не е само еден со таков карактер на светот. :)
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Неодамна запознав човек каков што не верував дека постои на балканот. Сеуште бев во завршна фаза од претходната врска,во која многу го сакав партнерот но тој не можеше да остане со некој кој му ги откри лагите,иако му ги простив,и затоа ме остави. Во таа пресвртница,се најде новиов,ендемичниот вид..од некаков безобразен очај го споделив своето горко искуство со новиот,покажувајки уствари каква будала сум била јас во веќе завршената врска,тој беше сведок на целата драма и моето патење една недела по раскинувањето. Пред да се случи моето раскинување,во муабет тој ми кажа дека со неговата долгогодишна девојка е многу искрен,и дека темелот на таа врска (не се од исто место) е токму искреноста,кажувањето отворено се еден на друг..се познаваше по него дека ни еден збор не е лажен,се отвори за многу длабоки теми кои допираа до фамилија и трауми од детство. Сето тоа беше фино,додека го слушав си викав еј доабар човек стварно,би требало такви да има повеќе во мојот живот.

После неколку дена се враќа човекот дома. Останувам тотално сама со себе 2-3 дена,простор за муабет со себе колку сакаш. И у тој муабет случајно се факам себеси како мислам на него,како ми недостига,како сакам да му идам на кафе,како може да си ја сака девојкаму (која е стварно физички непривлечна) си велам,кога ке дојде,ми фали како разговараше со мене,како ме третираше,како ВООПШТО не се трудеше да биде природен а испаѓаше толку спонтан,свој,смирен во духот. Врсници сме,никогаш не сум мислела дека мој врсник може да има таква зрелост во постапките и размислувањето. По природа сум отворена,мислам дека бев у премногу. Темпераментна сум и гласовита,тотален контраст на него. Пред едела дена речиси, само шо се врати он во Скопјево.го викнав кај мене како шо ни беше адет да пиеме кафе да промуабетиме,и тој богати љубим ми пишува дека неговата женска мисли дека има нешто мегу нас,како што мислеле сите други и дека на него воопшто не му е гајле како другите мислат идејки се знае самиот,но поради девојкаму мора да се одттргне малку,кафе пиењето ке остане секако..но седењето навечер гледање филмови и крати играње неповратно замина во историјата.

Добро си викам,и ја да сум на нејзино место бетер ке реагирам. На фамозниот први го попив финналиот удар од веке бившиот партнер,и целата во солзи и со липање отидов кај него. Прегратката што ми ја даде на прагот ме уништи. Топла,искрена,силна,ветувачка..иако сеуште липав од деградацијата,додека седеше до мене и ми викаше да се смирам не знаев во тој момент зошто мие тешко,заради тоа што го изгубив,или заради тоа што никогаш не можам да го имам (него).


Истата вечер одкако си заминав од кај него му напишав порака во која му се заблагодарив што беше до мене,што ме ислиша,му посакав добра нок и завршив со зборовите дека ако имало нешто убаво од таа вечер,е барем тоа што ме прегрнал,и дека сум свесна дека е тоа максимум и последно што ке добијам од него. Немаше повратен фидбек,затоа што телефонот ми е крш. Утрото кога пиевме кафе ми спомна дека ми вратил на пораката "таму некои глупости пишувал",и тоа беше се.

Што е сега тоа шо ни ги е*е кокошките а не е петел?
Мислам дека се сврзав премногу,не ми успева да го извадам од глава,не знам како и на кој начин да му кажам дека ми е преубаво во негова близина,дека ме разбира,дека ме смирува,комплетно одговара на се што сум барала,ме тера да се чувствувам вредна,сватена,женствена...И има девојка!

ДАЛИ ДА МУ КАЖАМ ЗОШТО ГО ИЗБЕГНУВАВ ДЕНОВИВЕ?
ДАЛИ ДА МУ КАЖАМ КАКО МЕ ТЕРА ДА СЕ ОСЕЌАМ?
ДАЛИ ДА МУ КАЖАМ ДЕКА МИСЛАМ ДЕКА СЕ ВЉУБИВ(и тоа преку ноќ)?
И после зашо луѓето треба да пазат пред кого, што споделуваат?
Епа поради вакви пијавици на кои некој се труди да им помогне во депресивни и тажни моменти, а тие го гледаат како идеална прилика и без срам прашуваат дали би било во ред да му признаат се и да му уништат нешто што е убаво.
Не биди себична, ти а и сите кои размислуваат како тебе. Не гради своја среќа врз туѓа несреќа. Ако тебе не ти ја бивало врската и ти се нашол пријател за разговор, зошто да бидеш кучка и да го ставаш газот кај шо не му е место? Само тој е на светов? :uvo:
Претпоставувам знаеш дека има разлика од пријател до врска. Тие две работи се разликуваат многу. Може да ти биде екстра пријател, а ужасен партнер. Многумина се изгореле на таа карта. Не биди и ти дел од нив.
Во моментов тој ти изгледа како идеален партнер и има се што бараш....

ама на збор. Делата треба допрва да ги видиш и што ако не изгледаат онака како што ти сакаш? Зарем секој што ќе те ислуша после пропадната врска, ќе го гледаш како г-дин совршен?

После пропадната врска најдобро е извесен период да уживаш и размислуваш. Да излезеш да прошеташ и да не влегуваш во врска само за да не си сама.

--- надополнето ---

Да му кажеш. Се` да му кажеш, ама најискрена да бидеш и во намерите твои. Е сега, ако нема повратна реакција како што очекуваш во моментов, да не се разочараш, туку да си продолжиш во животот. Ќе си најдеш и друга прилика наспрема тебе. Не е само еден со таков карактер на светот. :)
Значи да биде себична и да гледа само она што и одговара на неа?
Типот има убава врска, нема потреба да му се меша.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom