Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
И ти ова го сметаш за проблем? Арно ти вика, седни и учи. И јас не би сакала да имамдечко што не е способен да положи мочани 30 испити. Факултетот е направен за просечни луѓе, не за генијалци.
Ако мислиш дека со факултет ништо нема да постигнеш, милсиш дека со средно ќе можеш повеќе?
Претпоставувам дека не работиш никаде. Тогаш што правиш цел ден?
Жените сакаат паметни и способни мажи. Факултет, барем денеска само глуп или мрзлив не може да заврши. Доста со тие лејм муабети дека луѓе со факс не можеле да се вработат и дека тие со средно повеќе успевале, и дена не е битно дали ке дипломираш за 4 или 8 години.
Битно е. Мојата колешка со средно зима 15 000, а работи исто со колешка со факс, која зима 30 000. Сеа битно е? И јас веќе 4 години заработувам за цело едно семејство, а моите колеги што не сакаа да учат, уште се влечат по дома и бараат пари од дома за на кафе.
После женските не чинеле бе...
 

Дрндалче

...никад не запира...
Член од
11 јануари 2009
Мислења
837
Поени од реакции
338
Zdravo. Imam problem so devojka mi, odime okolu 2 godini i osven nekoi sitni karanici nemame problemi golemi. Sega ima eden problem sto mnogu me maci, pa resiv da ve prasam vas sto mislite. Devojka mi celo vreme mi prefrla za toa deka ne sum polozuval se na fakultet, deka ne gledala idnina so mene, deka sum i bil kako propalica na nekoj nacin a toa sto jas ke go zavrsam fakultetot za 5ili 6 godini ne mora da znaci deka jas nema da bidam covek koj sto ke moze da si obezbedi pristoen zivot vo nasava zemja. I ona vika deka nemozela da gleda kako nemam uspeh so fakultetot, ne bila sigurna deka so mene moze da ima idnina i celo vreme zbori za toa. Jas mislam deka toa ne treba da i menuva mnogu, deka ako vistinski me saka ke me saka kakov sto sum i ke veruva vo mene. Sto mislite vie, dali e vo pravo, dali smee toa da i bide presudna rabota za da ostane so mene?Dali stvarno i e do toa ili saka da mi raskine, stvarno neznam.
драг човеку,
оваа девојка ти зборува за твое добро! стегни се, заврши си факултет. Што ќе и е пропалица покрај себе? И нормално, да ако не завршиш, немаш иднина, немаш пари и тука почнуваат проблемите...
седни и размисли си која е твојата цел во животот, стави ги на вага двете ситуации, во случајов твојата мрза и неучење и дипломата, девојката и светлата иднина и види која ќе натежне- таа е вистинската !
 
Член од
31 јануари 2012
Мислења
12
Поени од реакции
3
драг човеку,
оваа девојка ти зборува за твое добро! стегни се, заврши си факултет. Што ќе и е пропалица покрај себе? И нормално, да ако не завршиш, немаш иднина, немаш пари и тука почнуваат проблемите...
седни и размисли си која е твојата цел во животот, стави ги на вага двете ситуации, во случајов твојата мрза и неучење и дипломата, девојката и светлата иднина и види која ќе натежне- таа е вистинската !
Kakvo vreme dojde ako sakas imaj 5 fakulteti ako nemas vrski dzabe ti se ali sepak i jas ti predlozuvam da go zavrsis nisto nemozes da izgubis samo mozes da dobies ;)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.900
Поени од реакции
10.525
Zdravo. Imam problem so devojka mi, odime okolu 2 godini i osven nekoi sitni karanici nemame problemi golemi. Sega ima eden problem sto mnogu me maci, pa resiv da ve prasam vas sto mislite. Devojka mi celo vreme mi prefrla za toa deka ne sum polozuval se na fakultet, deka ne gledala idnina so mene, deka sum i bil kako propalica na nekoj nacin a toa sto jas ke go zavrsam fakultetot za 5ili 6 godini ne mora da znaci deka jas nema da bidam covek koj sto ke moze da si obezbedi pristoen zivot vo nasava zemja. I ona vika deka nemozela da gleda kako nemam uspeh so fakultetot, ne bila sigurna deka so mene moze da ima idnina i celo vreme zbori za toa. Jas mislam deka toa ne treba da i menuva mnogu, deka ako vistinski me saka ke me saka kakov sto sum i ke veruva vo mene. Sto mislite vie, dali e vo pravo, dali smee toa da i bide presudna rabota za da ostane so mene?Dali stvarno i e do toa ili saka da mi raskine, stvarno neznam.
а таа знае да готви? да сука? да плете? не? тогаш врати и у иста мера :)
искрено да беше матријално добро ситуиран немаше да и биде битно дали си со факултет кога ке го завршиш итн.
очигледно е што и е битно на нејзе и очигледно е дека ке ја жртвува љубовта ако нема пари.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Zdravo. Imam problem so devojka mi, odime okolu 2 godini i osven nekoi sitni karanici nemame problemi golemi. Sega ima eden problem sto mnogu me maci, pa resiv da ve prasam vas sto mislite. Devojka mi celo vreme mi prefrla za toa deka ne sum polozuval se na fakultet, deka ne gledala idnina so mene, deka sum i bil kako propalica na nekoj nacin a toa sto jas ke go zavrsam fakultetot za 5ili 6 godini ne mora da znaci deka jas nema da bidam covek koj sto ke moze da si obezbedi pristoen zivot vo nasava zemja. I ona vika deka nemozela da gleda kako nemam uspeh so fakultetot, ne bila sigurna deka so mene moze da ima idnina i celo vreme zbori za toa. Jas mislam deka toa ne treba da i menuva mnogu, deka ako vistinski me saka ke me saka kakov sto sum i ke veruva vo mene. Sto mislite vie, dali e vo pravo, dali smee toa da i bide presudna rabota za da ostane so mene?Dali stvarno i e do toa ili saka da mi raskine, stvarno neznam.
Јас гледам дека девојчето ти е многу посозреано од тебе, додека ти размислуваш вака, она размислува што понатаму со тебе. Стварно почнува да не ја гледа иднината со тебе, ти можеби ќе се промениш во иднина, но она бара други квалитети. Очигледно ви се разминуваат интересите, добро е што брзо го сфатила тоа. Ти укажала неколку пати што бара од тебе, ти не си сфатил и не гледам што има повеќе да ти објаснува ( и после се сакавме, немавме проблеми и наеднаш ми раскина е муабетов). Да не звучам како хороскоп, али те чека раскинување :)
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Zdravo. Imam problem so devojka mi, odime okolu 2 godini i osven nekoi sitni karanici nemame problemi golemi. Sega ima eden problem sto mnogu me maci, pa resiv da ve prasam vas sto mislite. Devojka mi celo vreme mi prefrla za toa deka ne sum polozuval se na fakultet, deka ne gledala idnina so mene, deka sum i bil kako propalica na nekoj nacin a toa sto jas ke go zavrsam fakultetot za 5ili 6 godini ne mora da znaci deka jas nema da bidam covek koj sto ke moze da si obezbedi pristoen zivot vo nasava zemja. I ona vika deka nemozela da gleda kako nemam uspeh so fakultetot, ne bila sigurna deka so mene moze da ima idnina i celo vreme zbori za toa. Jas mislam deka toa ne treba da i menuva mnogu, deka ako vistinski me saka ke me saka kakov sto sum i ke veruva vo mene. Sto mislite vie, dali e vo pravo, dali smee toa da i bide presudna rabota za da ostane so mene?Dali stvarno i e do toa ili saka da mi raskine, stvarno neznam.
девојката сака сигурна иднина(дали е можно тоа во материјалниот свет каде за некој врти тркалото побрзо,за некого побавно) и тоа да и биде овозможено од машката страна во свет на рамноправност и еднаквост......колку е симпатично кога таа планира во нејзината иднина со тебе да ти роди 3 деца,да ги чува и обраазува,да ја средува куќата,за кога нејзиниот маж кога ќе се врати од работа да го пречека радосна и весела со вашите дечиња и заедно да ручате,а потоа да ги трошите попладневните часови заедно........или пак планира одмори,шетања,острови,мондемски летувалишта,скапа кола,накит и други тракатанци кои би ја исполниле целосно......види таму,подобро ти си знаеш како ти е
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Zdravo. Imam problem so devojka mi, odime okolu 2 godini i osven nekoi sitni karanici nemame problemi golemi. Sega ima eden problem sto mnogu me maci, pa resiv da ve prasam vas sto mislite. Devojka mi celo vreme mi prefrla za toa deka ne sum polozuval se na fakultet, deka ne gledala idnina so mene, deka sum i bil kako propalica na nekoj nacin a toa sto jas ke go zavrsam fakultetot za 5ili 6 godini ne mora da znaci deka jas nema da bidam covek koj sto ke moze da si obezbedi pristoen zivot vo nasava zemja. I ona vika deka nemozela da gleda kako nemam uspeh so fakultetot, ne bila sigurna deka so mene moze da ima idnina i celo vreme zbori za toa. Jas mislam deka toa ne treba da i menuva mnogu, deka ako vistinski me saka ke me saka kakov sto sum i ke veruva vo mene. Sto mislite vie, dali e vo pravo, dali smee toa da i bide presudna rabota za da ostane so mene?Dali stvarno i e do toa ili saka da mi raskine, stvarno neznam.
Не застанувај на патот од една несопирливо амбициозна женска која се стреми да кулминира во својата зацртана кариера. Ништо нема да е спречи таа да биде во чекор со модерното опшество и нејзините замислени идеали.
Можеби во право е леандра, таа ја планира својата иднина на долги стази, а во тебе видела маж што чека да падни Бинго. Мислам, без навреда...
Значи... тоа што таа го бара од тебе - е плод на опшеството во кое живееме. На предизвиците кои не опкружуваат.. Да се создаде здрава и сигурна основа, пред да се премини на нешто посериозно. И верувај!, со право и се врти таа мисла... Многу се изгореле...
Љубовта не е константна.. Таа се губи се надополнува.. И додека се прашуваш дали таа те сака тебе, или сака успешен и надежен дечко... запрашај се што ти самиот посакуваш? Зошто немаш многу избор..
Или ќе трчаш по неа и ќе си во чекор со неа, или јасно стави и на знаење дека едноставно ти неможеш да си она што таа го замислила. Можеби те преценала. Можеби ќе се пронајдете некаде во средина.
А верувам, ако вистински те сака, ќе се спушти 2-3 скалила подолу, ќе ти даде простор и време да е покажиш твојата зрелост, но пак ќе речам, таа си останува да гравитира кон сопствените замисли, и порано или подоцна ќе се донеси до степен да бира. Ти или ....
Епа ако вистински ја сакаш, биди маж, и не дозволувај тоа да се случи.
Покажии дека во тебе има жар, само треба да биде разгорен (читај, купи малку време)
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.185
Поени од реакции
14.457
Не ми се верува дека го подржувате девојчето у муабетот...
Друже батали тие совети, претпоставувам дека немаш повеќе од 21-22 години а веројатно и девојка ти е таа возраст
Мене некоја на 21 година да ми попува дека не гледала иднина со мене и да сум го завршувал факултетот побрзо има да ја отерам у три лепе.
Сериозно, секој човек е различен и неможе мене НИКОЈ а посебно не девојка со која идам две години да ми кажува како да го живеам животот и кога да го завршам факултетот и дека ќе си останел пропалица.

Дисклејмер: ова не важи ако имаш веќе 26-7 години и/или седиш дома по цели денови на грб на твоите и играш WOW или некое слично срање.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Абе дај помагајте, се затрескав ко несалам во едно девојче уште од јуни ланската година...го сретнав зад факултетот додека бев во книжарата, бев да копирам нешто со еден другар и излезе дека тој ја знаел само малку, октомври ја најдов на Facebook и успеав да зборнам малку со девојчето ама не знам ни сам како да ја наговорам што да и речам да излеземе на едно кафе, таа е на друг смер на истиот факултет, ко изгубен сум по девојчето али незнам што да напрам за да и го покажам то, што да направам за да го забележи то .....:vozbud:
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Zdravo. Imam problem so devojka mi, odime okolu 2 godini i osven nekoi sitni karanici nemame problemi golemi. Sega ima eden problem sto mnogu me maci, pa resiv da ve prasam vas sto mislite. Devojka mi celo vreme mi prefrla za toa deka ne sum polozuval se na fakultet, deka ne gledala idnina so mene, deka sum i bil kako propalica na nekoj nacin a toa sto jas ke go zavrsam fakultetot za 5ili 6 godini ne mora da znaci deka jas nema da bidam covek koj sto ke moze da si obezbedi pristoen zivot vo nasava zemja. I ona vika deka nemozela da gleda kako nemam uspeh so fakultetot, ne bila sigurna deka so mene moze da ima idnina i celo vreme zbori za toa. Jas mislam deka toa ne treba da i menuva mnogu, deka ako vistinski me saka ke me saka kakov sto sum i ke veruva vo mene. Sto mislite vie, dali e vo pravo, dali smee toa da i bide presudna rabota za da ostane so mene?Dali stvarno i e do toa ili saka da mi raskine, stvarno neznam.
шубо. батка, на свадба ми личи работава.
***
сеа за проблемот. фаќај книгата и положувај...
во мојата улица има еден кој завршил факултет одамна сеа нешто матка во општина, а претходно никој не гледаше дали има факултет. Додуша не е на одмет и малку врски. Има народ и со факултет па седат дома. Мој совет....книга в раце и да загрееш столче.....
you're lucky!
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
4.232
Поени од реакции
3.868
One question to all! :) Што ако вашата ‘‘вистинска‘‘ љубов е платонска и ужасно се срамите да и пријдете на личноста која ви предизвикува пеперутки,кога се поздравуваш се топиш и остало? :)
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Zdravo. Imam problem so devojka mi, odime okolu 2 godini i osven nekoi sitni karanici nemame problemi golemi. Sega ima eden problem sto mnogu me maci, pa resiv da ve prasam vas sto mislite. Devojka mi celo vreme mi prefrla za toa deka ne sum polozuval se na fakultet, deka ne gledala idnina so mene, deka sum i bil kako propalica na nekoj nacin a toa sto jas ke go zavrsam fakultetot za 5ili 6 godini ne mora da znaci deka jas nema da bidam covek koj sto ke moze da si obezbedi pristoen zivot vo nasava zemja. I ona vika deka nemozela da gleda kako nemam uspeh so fakultetot, ne bila sigurna deka so mene moze da ima idnina i celo vreme zbori za toa. Jas mislam deka toa ne treba da i menuva mnogu, deka ako vistinski me saka ke me saka kakov sto sum i ke veruva vo mene. Sto mislite vie, dali e vo pravo, dali smee toa da i bide presudna rabota za da ostane so mene?Dali stvarno i e do toa ili saka da mi raskine, stvarno neznam.
Болдот 1 и болдот 2 немаат апсолутно никаква врска едно со друго. Ти може и да си најдобар студент во генерацијата и таа пак да не гледа иднина со тебе и да ѝ бидеш како „пропалица“. Сепак, болдот 2 е поважен: дали ти ќе го завршиш факултетот за 5 или 6 години? Со други зборови, дали ти е во план да го завршиш факултетот?

Ако ти е во план, таа треба да си ја затне муцката и да не ти бара повеќе отколку што ти си си испланирал да постигнеш. Ако факултетот трае 4 години (нагаѓам), а ти завршиш за 5 или 6, тоа сепак е завршување на факултетот. Јасно, ќе имаш изгубено 1 или 2 години, но и тоа не е стриктно - ако отидеш, на пример некаде во странство, или работиш за тоа време, тоа не се смета за изгубено време.

Ако таа сака да ти раскине, тоа не е заради факултетот, туку поради нешто друго. Ако таа сака да остане со тебе само заради тоа што ќе имаш факултет, а ти раскине ако немаш, прашај се дали ти сакаш да останеш со неа, зашто тоа е прилично плитка причина да се биде со некого.

Најважно е следново: заврши го факултетот. Тоа не ти зависи ниту од девојката, ниту од кого било друг. Малку девојката остави ја на страна и посвети му се на учењето. Ако таа стои на своето мислење, ќе те остави и нема да те вознемирува и дури и ќе те поддржи.


Поздрав и со лесно.
--- надополнето: 27 февруари 2012 во 02:24 ---
Абе дај помагајте, се затрескав ко несалам во едно девојче уште од јуни ланската година...го сретнав зад факултетот додека бев во книжарата, бев да копирам нешто со еден другар и излезе дека тој ја знаел само малку, октомври ја најдов на Facebook и успеав да зборнам малку со девојчето ама не знам ни сам како да ја наговорам што да и речам да излеземе на едно кафе, таа е на друг смер на истиот факултет, ко изгубен сум по девојчето али незнам што да напрам за да и го покажам то, што да направам за да го забележи то .....:vozbud:
Кажи ѝ нешто како „Здраво, што правиш попладнево/вечерва/термин-којшто-ти-одговара? Би сакал да излеземе на кафе.“ Веднаш ќе забележи.

Како таа понатаму ќе изреагира е друго, но твое е да прашаш.
--- надополнето: 27 февруари 2012 во 02:28 ---
One question to all! :) Што ако вашата ‘‘вистинска‘‘ љубов е платонска и ужасно се срамите да и пријдете на личноста која ви предизвикува пеперутки,кога се поздравуваш се топиш и остало? :)
Помисли на тоа дека, додека ти се топиш, некој ѝ приоѓа, ја вика на кафе, муабет и слично и потоа таа се заљубува во него и тоа не баш платонски. И тоа преминува во вистинска врска којашто трае цел живот, исполнета со љубов, среќа, семејство и прекрасен заеднички живот.

И потоа помисли на тоа дека тој „некој“ може да бидеш баш ти, ако ја викнеш на кафе.

И потоа викни ја на кафе.

Со лесно.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Zdravo. Imam problem so devojka mi, odime okolu 2 godini i osven nekoi sitni karanici nemame problemi golemi. Sega ima eden problem sto mnogu me maci, pa resiv da ve prasam vas sto mislite. Devojka mi celo vreme mi prefrla za toa deka ne sum polozuval se na fakultet, deka ne gledala idnina so mene, deka sum i bil kako propalica na nekoj nacin a toa sto jas ke go zavrsam fakultetot za 5ili 6 godini ne mora da znaci deka jas nema da bidam covek koj sto ke moze da si obezbedi pristoen zivot vo nasava zemja. I ona vika deka nemozela da gleda kako nemam uspeh so fakultetot, ne bila sigurna deka so mene moze da ima idnina i celo vreme zbori za toa. Jas mislam deka toa ne treba da i menuva mnogu, deka ako vistinski me saka ke me saka kakov sto sum i ke veruva vo mene. Sto mislite vie, dali e vo pravo, dali smee toa da i bide presudna rabota za da ostane so mene?Dali stvarno i e do toa ili saka da mi raskine, stvarno neznam.
Пропалица си и нема иднина во тебе. У право е девојка ти. И ќе те откачи ако не ја прелажеш некако и ќе го има сето право да го направи тоа. Љубов е за приказни на форум, книги на Коељо и филмови на Спилберг, а ти си главна улога во нејзиниот филм само кога спие. Реалноста вика дека треба да фатиш да работиш, батали кладилница.

Дрндалче напиша:
драг човеку,
оваа девојка ти зборува за твое добро! стегни се, заврши си факултет. Што ќе и е пропалица покрај себе?
Ама си се раздрндала... Курац за негово добро. Му збори за нејзино добро. За нејзината иднина и е гајле, не за неговата. Жени, увек ќе ти го префрлат тебе тоа што они го згрешиле.
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
4.232
Поени од реакции
3.868
Помисли на тоа дека, додека ти се топиш, некој ѝ приоѓа, ја вика на кафе, муабет и слично и потоа таа се заљубува во него и тоа не баш платонски. И тоа преминува во вистинска врска којашто трае цел живот, исполнета со љубов, среќа, семејство и прекрасен заеднички живот.

И потоа помисли на тоа дека тој „некој“ може да бидеш баш ти, ако ја викнеш на кафе.

И потоа викни ја на кафе.

Со лесно.
Што со лесно,ниту ја знам,ниту пак ја познавам и да ја сакам.Нема логика :(
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Што со лесно,ниту ја знам,ниту пак ја познавам и да ја сакам.Нема логика :(
Ќе средиме да дојде на фудбал со другарки а после ти стапуваш на сцена ;).

Ти неа на кафе ќе ја викнеш ние другарките и сите задоволни :icon_lol:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom