Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
608
Поени од реакции
2.674
А каква може да биде причината штом не е за кажување туку е тајна? Ја би се кладел одма у 10 илјади евра дека е една од следниве две:
а) не го сака и планира да му раскине
б) има друг на кого се надева дека ке ја земе за жена (а кој само што не се развел од жена му, а баш минатиот петок и разговарал со адвокатот) а нашиов го држи во резерва ако од тој тајниот ништо не бидне.
Јасна е работата, нека бега човекот со време.
Се сложувам, го помислив истото кога прв пат му го читав постот.

Има два краја на секоја романтична врска - брак или раскинување. Доколку двајцата партнери меѓусебно се сметаат за потенцијални доживотни партнери барем во тие моменти, тогаш романтичната врска евентуално ќе прејде во брак, а кога тоа не е случајот, т.е еден или двата партнери меѓусебно не се гледаат како потенцијални доживотни партнери, тогаш неизбежно е раскинувањето.

Пошто претпоставувам типот веќе долги години е во романтична врска со типката, ептен е очигледно дека таа иста типка не го смета за потенцијален доживотен партнер чим одбива да зачекорат на следната скала, во брак.

Мислам дека добар дел од мажите не сфаќаат дека кога одредена жена вистински сака некого или пак го гледа како потенцијален доживотен партнер, таа е спремна да оди преку се. Има луѓе кои што прекинуваат да разговараат со сопствените родители поради партнерот, кои што плаќаат кирии и живеат плата до плата само за да живеат заедно со тој што го сакаат, итн.

Затоа има и изрека дека одредени правила кои жените си ги поставуаат сами на себе важат само за одредени мажи, а не за сите мажи. Најлесен пример за да го објаснам ова е, дали мислите како форумаши у случај место Дац да се појавел Бред Пит или било кој со сличен или ептен висок статус во општеството дека таа би го одбила со тој моабет?

Мој совет ти е секој коментар у форумов да не го земаш за готово, сепак ти најдобро знаеш што вистински се случува, но тражиш валидација тука од други, т.е потврда за тоа што се случува. Најдобро што можеш у моментов да направиш е да седнеш со партнерката и разговараш во четири очи, но да разговараш директно и искрено, да поставуваш директни прашања за тоа која е причината поради што таа одбива, како и тоа што таа планира со тебе во иднина, па да се водиш според тоа.

И да, не потпаѓај на манипулации и изговори. Тој што сака да е со тебе, ќе најде начин да е со тебе у секое време.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2022
Мислења
221
Поени од реакции
582
А каква може да биде причината штом не е за кажување туку е тајна? Ја би се кладел одма у 10 илјади евра дека е една од следниве две:
а) не го сака и планира да му раскине
б) има друг на кого се надева дека ке ја земе за жена (а кој само што не се развел од жена му, а баш минатиот петок и разговарал со адвокатот) а нашиов го држи во резерва ако од тој тајниот ништо не бидне.
Јасна е работата, нека бега човекот со време.
Како бе си земате слобода на човек што не го познавате, да му кажете дека жената која исто не ја познавате а со која тој сака да стапи во брак 50% има швалер а овој е резерва? Имате малку усул?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
5.403
Поени од реакции
10.781
Како бе си земате слобода на човек што не го познавате, да му кажете дека жената која исто не ја познавате а со која тој сака да стапи во брак 50% има швалер а овој е резерва? Имате малку усул?
Добро тогаш, ако го боли реалноста нека почне вас да ве слуша што ќе му продавате розови приказни.
@joli1 погоре се кажа. просто како грав е .
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.460
Поени од реакции
3.959
Добро тогаш, ако го боли реалноста нека почне вас да ве слуша што ќе му продавате розови приказни.
@joli1 погоре се кажа. просто како грав е .
Нема сериозен проблем. Може пак да е со неа. А згора на тоа ако е по бракови лесно ќе најде друга. Не е многу убаво ама далеку е од болна реалност. Најдобро да си прифати и да продолжи со неа. Си има загарантиран секс.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
221
Поени од реакции
582
Добро тогаш, ако го боли реалноста нека почне вас да ве слуша што ќе му продавате розови приказни.
@joli1 погоре се кажа. просто како грав е .
Ма јасно, вие мажиштата ја согледавте суровоста на животот, подмолноста на жените и сега ни ги отварате очите, на нас кој го гледаме животот низ розеви наочари.
 

Лаик

Синаит
Член од
4 август 2018
Мислења
564
Поени од реакции
1.531
Еден совет после долга сериозна врска ја запросив меѓу тоа не кажа да или не само ме молеше да го чувам прстенот( за кога ке било време тогаш )
Дац модерниве жени имаат пичкарски мозок повеќето(не сите) иако те сака пробува да те тестира,од една страна си ти од друга страна инбоксот со напалени куроњи кои вребаат/чекаат прилика и она сега е напоена со енергија која и го буста егото и е во состојба да ти каже и штиклата да и ја љубиш као доказ дека ја сакаш...сум проаѓал низ такви гомнарии/играрии...:coffee:
п.с."Не било време за тоа" жими qrov не е време...ја прекинав повеќегодишна врска од такви будалаштини,сакаше да доминира врз мене а ја само сакав фер,коректен и паралелен однос сплотени заедно во заедничка љубов да го "изгураме" -додека смртта не не раздели нели...:coffee:
 
Последно уредено:
Член од
15 август 2021
Мислења
81
Поени од реакции
324
Не мора да значи дека има друг туку едноставно, не се гледа во иднина со него во брак.
Доста нефер од нејзина страна, треба да биде отворена и да ја каже вистинската причина.
Членот многу малку кажа на темата.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.460
Поени од реакции
3.959
Дац модерниве жени имаат пичкарски мозок повеќето(не сите) иако те сака пробува да те тестира,од една страна си ти од друга страна инбоксот со напалени куроњи кои вребаат/чекаат прилика и она сега е напоена со енергија која и го буста егото и е во состојба да ти каже и штиклата да и ја љубиш као доказ дека ја сакаш...сум проаѓал низ такви гомнарии/играрии...:coffee:
п.с."Не било време за тоа" жими qrov не е време...ја прекинав повеќегодишна врска од такви будалаштини,сакаше да доминира врз мене а ја само сакав фер,коректен и паралелен однос сплотени заедно во заедничка љубов да го "изгураме" -додека смртта не не раздели нели...:coffee:
Дечко ти не си го читал упдејтот на Библијата таму пишува дека жената секогаш е во право и апсолутен господар на мажот. Така да уште си на Виндоус 95.
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
608
Поени од реакции
2.674
Ма јасно, вие мажиштата ја согледавте суровоста на животот, подмолноста на жените и сега ни ги отварате очите, на нас кој го гледаме животот низ розеви наочари.
Малку погрешно сфаќаш.

Темата е за делење љубовни совети, доаѓаш тука, тражиш совет - добиваш совет.

Какви се советите, тоа е друг моабет. Секој пишува како што мисли и според неговото искуство, како и според тоа што таа личност што тражи совет има напишано.

Сепак, се што се пишува у темава и на форумов општо, не треба автоматски да се прифати.

Дац модерниве жени имаат пичкарски мозок повеќето(не сите) иако те сака пробува да те тестира,од една страна си ти од друга страна инбоксот со напалени куроњи кои вребаат/чекаат прилика и она сега е напоена со енергија која и го буста егото и е во состојба да ти каже и штиклата да и ја љубиш као доказ дека ја сакаш...сум проаѓал низ такви гомнарии/играрии...:coffee:
п.с."Не било време за тоа" жими qrov не е време...ја прекинав повеќегодишна врска од такви будалаштини,сакаше да доминира врз мене а ја само сакав фер,коректен и паралелен однос сплотени заедно во заедничка љубов да го "изгураме" -додека смртта не не раздели нели...:coffee:
Има многу вистина у ова пишаново.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.839
Поени од реакции
4.842
Дац модерниве жени имаат пичкарски мозок повеќето(не сите) иако те сака пробува да те тестира,од една страна си ти од друга страна инбоксот со напалени куроњи кои вребаат/чекаат прилика и она сега е напоена со енергија која и го буста егото и е во состојба да ти каже и штиклата да и ја љубиш као доказ дека ја сакаш...сум проаѓал низ такви гомнарии/играрии...:coffee:
п.с."Не било време за тоа" жими qrov не е време...ја прекинав повеќегодишна врска од такви будалаштини,сакаше да доминира врз мене а ја само сакав фер,коректен и паралелен однос сплотени заедно во заедничка љубов да го "изгураме" -додека смртта не не раздели нели...:coffee:
Damn...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
14.227
Поени од реакции
13.351
Не мора да значи дека има друг туку едноставно, не се гледа во иднина со него во брак.
Доста нефер од нејзина страна, треба да биде отворена и да ја каже вистинската причина.
Членот многу малку кажа на темата.
Dovolno kaza. Toj ja pobaral, taa go stavi na cekanje . Zosto kako bas i ne e tolku bitno. Sto ocekuvate deka ke mu reci a da ima smisla? Ceka rezultati od bolnica pa da ne go zema na dusa?
 
Член од
15 август 2021
Мислења
81
Поени од реакции
324
Dovolno kaza. Toj ja pobaral, taa go stavi na cekanje . Zosto kako bas i ne e tolku bitno. Sto ocekuvate deka ke mu reci a da ima smisla? Ceka rezultati od bolnica pa da ne go zema na dusa?
Доволна причина да му каже зошто не сака брак.
- Не е спремна.
- Не се гледа со него во иднина.
- Има друг.
Или било каков конкретен одговор.

Одговор од типот - чувај го за кога ќе дојде време не е доволен одговор.
Од каде ќе знае тој кога е вистинско време?
Има право да знае зошто.
Ми нуделе брак, сум одбивала и сум кажала зошто не сакам или не можам моментално.
Затоа што сметам дека е фер да знае партнерот на што е, дали да се надева или секој по свој пат.
 

Лаик

Синаит
Член од
4 август 2018
Мислења
564
Поени од реакции
1.531
Има многу вистина у ова пишаново.
Тој си знае најубаво,ако има малку достоинство и црвена линија да се преиспита малку со ладна глава-што,како..или ќе чека додека таа одлучи кога е време и ќе влезе безличен и безкарактерен во тој брак.

п.с.(малку OFF) Ја знам дека најдобриот секс е со личноста со која си у веза до гуша и цепа интензивна наизменична енергија-таа доле шиба ко изворот Вруток а на тебе ти се дига на 15 минути и никаква проститутка за пари која пали цигара и гледа на саат додека ти трае тајмингот и "работиш" не може да ја замени страста и магнетизмот кои го имаат двајца во љубовна веза...:coffee:
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.381
Поени од реакции
2.742
Како бе си земате слобода на човек што не го познавате, да му кажете дека жената која исто не ја познавате а со која тој сака да стапи во брак 50% има швалер а овој е резерва? Имате малку усул?
Во оваа држава постои само една ситуација во која не мора да се даде образложение (објаснување). Тоа е кога МВР одлучува по барање некому да се даде или не дозвола за поседување и носење оружје. Тоа значи дека кога МВР со решение ке ти го одбие барањето да ти дадат дозвола за оружје, таквото решение не мора да содржи образложение зошто си одбиен. Во секоја друга ситуација, секоја одлука мора да содржи образложение каде ке бидат наведени причините зошто одлуката е таква.... Така е и кога носиме одлуки како луѓе, човечки е да образложиме зошто, од кои причини сме решиле така и така. Уште повеке кога се работи за нешто да објасниме на човек со кој сме биле повеке години во врска и на кого таа одлука директно се однесува. Ајде да е некој таму не битен, за таму некоја си не битна работа, па може би и не сакаме да се замараме со него да му нешто објаснуваме. И сега, што може да биде толку тајно или непријатно та да не може дотичната да му го каже на човекот со кого е со години? Што е тоа што не сака да му го каже на тој што му го пушела и и ја лижел путката илјадници пати? Сигурно не е нешто од типот: - прво да ја завршам таа работа... прво да ми помини операцијата.. прво да средиме документите за странство.. да помине барем година од смртта на тој и тој близок.... Ако е некоја таква работа сигурно ке му кажела. Кои работи неможе да му ги каже туку така? Секако работи кои се непријатни за него од типот: - сака да му раскине и не се гледа во брак со него али уште се мисли како да му соопшти... има швалер на кого се надева да и стане дечко или сопруг па ке видиме што ке се деси, ако тој заебе нека стои овој сигурниот... Очигледни работи се, не мора некого лично да познаваш за да сватиш за што се работи. Секако, овде мислењата се даваат врз основа на тоа што го изнел тој што прашува, ако нешто погрешно изнел или не изнел, тогаш и одговорите и мислењата може да бидат многу погрешни. Исто така може и се да биде изнесено како што е па пак одговорите и мислењата да бидат јалнаш, секој има своја перцепција, мислење и одговор за дадена ситација......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom