Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Чисто ме интересираат вашите мислења, зашто јас не верувам во тоа што ми се кажува. Се гледам со една девојка и све супер, да не навлагам во детали, не многу време, некои 4 месеци, и работата доаѓа до сериозно ептен, и од моја и од нејзина страна. Девојката е полн погодок. Е сега работава е што сум јас разведен и имам ќерка од првиот брак, неа тоа не и пречи, не знам кој ѓавол ме тера по втор пат да сакам да се женам, или сум само глуп - но ајде нема врска, и проблемот е што она сака да разговара со нејзините, дали ќе и дадат дозвола. Без таа дозвола односно согласност она не би можела да продолжи со мене. Има 33 години и иако и верувам целосно, овој муабет со нејзините ми е комплит булшит. Жена кога вистински сака, чувствува љубов, не постои пречка за неа, за тоа сум сигурен. Дали јас погрешно размислувам, дали навистина она би требала да збори со нејзините, дали и каква е таа вистинска љубов од која би се откажала ако нејзините не и даваат?
Посебно ценам одговори на женски членови.
Нешто и засметало...врати се назад проанализирај и најди ако можеш што е тоа и натерај ја да разговарате за тоа. Штом така од еднаш пресекла мора да е за некоја работа што не и е по ќејф.
Не би се откажувал на твое место, не си глуп ако веруваш дека ти се погодиле коцките.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Нешто и засметало...врати се назад проанализирај и најди ако можеш што е тоа и натерај ја да разговарате за тоа. Штом така од еднаш пресекла мора да е за некоја работа што не и е по ќејф.
Не би се откажувал на твое место, не си глуп ако веруваш дека ти се погодиле коцките.
Савет од буразерот кој би опнал све живо шо мрда на две, а богами и на четири нози.

Едит: Кои бе црни коцки бурзеру? Коцките на почеток само изгледаат погодени. Со секој нареден ден се повеќе се изместуваат. Само неколку месеци се знаат. Тоа е ништо. Самиот факт шо пишува тука е јасен знак дека и самиот не е сигурен дали тоа е тоа. Тоа значи дека кокците ни од блуско не се погодени.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
На голема жалост, јас воопшто не сум се посоветувала со родителите, немав време, трудна останав:P...еее, да си ја слушав мама:(
Море убаво те научила мајка ти....остани бремена за да те земе за жена некој, еееееее.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Савет од буразерот кој би опнал све живо шо мрда на две, а богами и на четири нози.

Едит: Кои бе црни коцки бурзеру? Коцките на почеток само изгледаат погодени. Со секој нареден ден се повеќе се изместуваат. Само неколку месеци се знаат. Тоа е ништо. Самиот факт шо пишува тука е јасен знак дека и самиот не е сигурен дали тоа е тоа. Тоа значи дека кокците ни од блуско не се погодени.
Јас само сум позитивен, и секогаш сакам да верувам дека ќе биде боље. Човек треба да си го прати инстинктот и да шиба кај ќе го води истиот. 4 месеци и не е така мал период, ако не го опипаш човек за тоа време ни 10 год. после нема да ти бидат доволни.
Само спомнав да се осигура да не е некоја банална работа за која се има фатено....и штета е за такви глупости да пропадне нешто.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.929
Савет од буразерот кој би опнал све живо шо мрда на две, а богами и на четири нози.

Едит: Кои бе црни коцки бурзеру? Коцките на почеток само изгледаат погодени. Со секој нареден ден се повеќе се изместуваат. Само неколку месеци се знаат. Тоа е ништо. Самиот факт шо пишува тука е јасен знак дека и самиот не е сигурен дали тоа е тоа. Тоа значи дека кокците ни од блуско не се погодени.
Да не се разбереме погрешно- мојата одлука добро самиот ќе ја разгледам, чисто ме интересира статистика на мислења, пошо мене тоа оправдување не ми држи вода. Посебно ме интересира што и како размислува за ова женски пол, али фала на секое мислење и совет.
 
Последно уредено:
C

CoolIris

Гостин
Една работа не ми е јасна, а ве читам сите тука како велите дека девојката биле незрела оти сакала да ги праша родителите за мислење!??
па нормално е дека ќе ги праша, ќе се посоветува, па родители и се..кога да праша, другарките?
баш паметно, така треба, можеби е само културно одјебување и купување на време, не оти она навистина можеби ке ги праша, но мене ми се допаѓа што не е брзоплета и не одговорила одма со ДАААААаааааааа.
постапката на девојката ја оправдувам 100%....и смешно ми кога некој вика дека не била зрела штом бара дозвола од родител, баш напротив, повеќе мислења и на нејзи ќе и се прикажат сите можни ситуации на живот со брачен партнер кој е разведен и има дете..па не е тоа само пљукни и залепи...живот е тоа.
.... во ред е да разговараш, во ред е и да побараш мислење и да се консултираш со родителите, ама зошто по ѓаволите да му го шлапнеш тоа на партнерот во лице? Гледај сега какви реперкусии има.

Кога јас би се нашла во таква ситуација, не би сакала да чекам дозвола од некој трет за да го прифати моето дете. Многу попоштено е на некој директно да му кажеш дека не можеш да го прифатиш тоа дете и да го гледаш како свое, отколку да вртиш као киша око Крагујевац.

Сите имаме некаков багаж од минатото и никој не е совршен! Но сам со себе треба да расчистиш дали сакаш и можеш да живееш под такви околности, затоа што на крајот од денот ти си тој што ќе живее со тој човек и со тоа дете, а не твоите родители.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.706
Поени од реакции
9.541
.... во ред е да разговараш, во ред е и да побараш мислење и да се консултираш со родителите, ама зошто по ѓаволите да му го шлапнеш тоа на партнерот во лице? Гледај сега какви реперкусии има.

Кога јас би се нашла во таква ситуација, не би сакала да чекам дозвола од некој трет за да го прифати моето дете. Многу попоштено е на некој директно да му кажеш дека не можеш да го прифатиш тоа дете и да го гледаш како свое, отколку да вртиш као киша око Крагујевац.

Сите имаме некаков багаж од минатото и никој не е совршен! Но сам со себе треба да расчистиш дали сакаш и можеш да живееш под такви околности, затоа што на крајот од денот ти си тој што ќе живее со тој човек и со тоа дете, а не твоите родители.
Многупати во животот други ни ги отвараат очите или вадиме поуки од туѓи животни грешки..тоа ми беше поентата...можеби девојката поинаку би реагирала, но во тој момент, во тие секунди она така размислувала....
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.121
Поени од реакции
28.870
Најдобро е да разговараш со неа отворено како секоја нормална личност.
Многу е глупо да влезеш во врска само за да не си сам и со некој за само да ти ја исполни празнината а не сте на исто скалило на размислување што сакате од врската...дали да растете заедно или да се влечете еден со друг.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Да не се разбереме погрешно- мојата одлука добро самиот ќе ја разгледам, чисто ме интересира статистика на мислења, пошо мене тоа оправдување не ми држи вода. Посебно ме интересира што и како размислува за ова женски пол, али фала на секое мислење и совет.
Мое мислење е дека треба да си најдеш некоја со слични ставови и размислувања за побитните работи во животот. Тоа колку/дали и како ќе се мешаат фамилиите во вашата врска/брак е една од тие побитни работи, зашто од тоа излегуваат многу глупости.

Едно е таа да те запознае со нејзините, да видите динаминка, дали си се допаѓате и слично, а сосема друго е жена возрасна на 33 години да ти кажува дека иако ти си и погоден нејзе, нема да продолжите ако нејзините се против. Не знам, не ми е јасно зашто не може нејзините повеќе да те знаат од неа и да и кажуваат што да прави.
Јас лично си ги поштувам и сакам моите, можам да зборувам со нив отворено за такви теми, али кога решив со маж ми (тогашен дечко) да живееме заедно после нецела година врска (имавме и двајцата по 22 години), само ги известив за таа одлука. Затоа мене не ми е баш сфатливо тоа нејзино понашање.

Пак ќе напоменам, ако ти си независен и не пикаш фамилија во врска/брак, ако таа е толку зависна од нејзините, не ти се пишува арно. Се зависи од тоа како сакаш, мислиш да функционирате во иднина.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.929
Најдобро е да разговараш со неа отворено како секоја нормална личност.
Многу е глупо да влезеш во врска само за да не си сам и со некој за само да ти ја исполни празнината а не сте на исто скалило на размислување што сакате од врската...дали да растете заедно или да се влечете еден со друг.
Нормално. После разводот бев со мислење дека нема шанси по втор пат да се женам. И бев цврсто убеден во тоа. Меѓутоа девојкава, ми ги поремети тие планови, ме извади од колосек. Не се плашам од самотија, дури и се навикнав на неа.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Јас само сум позитивен, и секогаш сакам да верувам дека ќе биде боље. Човек треба да си го прати инстинктот и да шиба кај ќе го води истиот. 4 месеци и не е така мал период, ако не го опипаш човек за тоа време ни 10 год. после нема да ти бидат доволни.
Само спомнав да се осигура да не е некоја банална работа за која се има фатено....и штета е за такви глупости да пропадне нешто.
Таквата позитивност може да биде само слеп оптимизам. Треба да се биде реален. Ни оптимист, ни песимист. Ако така лесно пропадне нешто, значи толку било стабилно. Убаво кажа погоре @CoolIris

Да не се разбереме погрешно- мојата одлука добро самиот ќе ја разгледам, чисто ме интересира статистика на мислења, пошо мене тоа оправдување не ми држи вода. Посебно ме интересира што и како размислува за ова женски пол, али фала на секое мислење и совет.
Како машко (природно повеќе самосвесен) и плус искуството од веќе еден брак зад себе би требало да си 2 грама помудар. Ама пак ќе кажам. Кога е човек "заљубен" , јас го викам тоа зацепаност. Како и да го викаме исто е, тогаш сме опиени од емоции, а емоциите влијаат на нашето расудување. Тогаш лесно се лажеме себе и си викаме у стил, па никој не е совршен, ајде да не бидам премногу пребирлив и слично. Кога се работе за одлука да се живее со партнерка тогаш и теке како треба да се биде пребирлив. Подобро кажано е дали има компатибилност.
Да, у право горе буразер @Bodhidharma до некаде, ама јас ќе кажам дека ако се примети некомпатибилност уште првите 3-4 месеци тоа е тоа. Неможе човек да се смени....
...Затоа јас кажувам дека моногамниот брак како институција е веќе пропала ствар, нарочито со влегување на новиот милениум. И тоа праксата сурово го потврдува. Не држе вода веќе ништо, ни такозваните традиционални
не-вредности, ни какви бакрачи. Полигамија му е мајката. Ама треба време за тоа да го согледаат повеќето.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.706
Поени од реакции
9.541
Таквата позитивност може да биде само слеп оптимизам. Треба да се биде реален. Ни оптимист, ни песимист. Ако така лесно пропадне нешто толку е стабилно. Убаво кажа погоре @CoolIris


Како машко (природно повеќе самосвесен) и плус искуството од веќе еден брак зад себе би требало да си 2 грама помудар. Ама пак ќе кажам. Кога е човек "заљубен" , јас го викам тоа зацепаност. Како и да го викаме исто е, тогаш сме опиени од емоции, а емоциите влијаат на нашето расудување. Тогаш лесно се лажеме себе и си викаме у стил, па никој не е совршен, ајде да не бидам премногу пребирлив и слично. Кога се работе за одлука да се живее со партнерка тогаш и теке како треба да се биде пребирлив. Подобро кажано е дали има компатибилност.
Да, у право горе буразер @Bodhidharma до некаде, ама јас ќе кажам дека ако се примети некомпатибилност уште првите 3-4 месеци тоа е тоа. Неможе човек да се смени....
...Затоа јас кажувам дека моногамниот брак како институција е веќе пропала ствар, нарочито со влегување на новиот милениум. И тоа праксата сурово го потврдува. Не држе вода веќе ништо, ни такозваните традиционални
не-вредности, ни какви бакрачи. Полигамија му е мајката. Ама треба време за тоа да го согледаат повеќето.
Ајде Говинда заљуби се и ти еднаш, па да те читаме тука:)
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ајде Говинда заљуби се и ти еднаш, па да те читаме тука:)
А зашо ти мислеш дека јас откако сум на форум нишо не се дешава у мојо живот?
И коа сум зацепан, и коа несум, и коа сум ведар и коа сум разочаран моите мисли тука секогаш ке бидат тие - реални.
Јас лично немам потреба да пишувам за мојо сексуално-емотивен живот тука, не нарочито додека сум у некоја такозвана веза. Пишувам само искуства за тие шо бараат савети.
Како шо пишав погоре. Моногамијата за мене веќе е проживеана работа. Таа идеја ми беше у ум уште на мали години, ама сепак ми беа потребни искуства за да се подосвестам како шо требе ;)
 
C

CoolIris

Гостин
...Затоа јас кажувам дека моногамниот брак како институција е веќе пропала ствар, нарочито со влегување на новиот милениум. И тоа праксата сурово го потврдува. Не држе вода веќе ништо, ни такозваните традиционални
не-вредности, ни какви бакрачи. Полигамија му е мајката. Ама треба време за тоа да го согледаат повеќето.
Тоа воопшто не е модерно. Напротив го има во заостанатите земји во кои жените се потчинети и нееманципирани.

Јас не би можела да живеам во кокошарник во кој што петелот ќе се понаша ко газда :cautious: .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom