Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Чисто ме интересираат вашите мислења, зашто јас не верувам во тоа што ми се кажува. Се гледам со една девојка и све супер, да не навлагам во детали, не многу време, некои 4 месеци, и работата доаѓа до сериозно ептен, и од моја и од нејзина страна. Девојката е полн погодок. Е сега работава е што сум јас разведен и имам ќерка од првиот брак, неа тоа не и пречи, не знам кој ѓавол ме тера по втор пат да сакам да се женам, или сум само глуп - но ајде нема врска, и проблемот е што она сака да разговара со нејзините, дали ќе и дадат дозвола. Без таа дозвола односно согласност она не би можела да продолжи со мене. Има 33 години и иако и верувам целосно, овој муабет со нејзините ми е комплит булшит. Жена кога вистински сака, чувствува љубов, не постои пречка за неа, за тоа сум сигурен. Дали јас погрешно размислувам, дали навистина она би требала да збори со нејзините, дали и каква е таа вистинска љубов од која би се откажала ако нејзините не и даваат?
Посебно ценам одговори на женски членови.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
4 месеци и ќе ја женел..

Господин хумористичен, не планирам одма да ја женам, здравје до година. А времето колку си со некој не е никаков показател, една е девојката во врска, сосема друга кога ќе ти влезе дома и згора на тоа ќе ти роди дете. Ај без глупи коментари и заебанции, плс.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Чисто ме интересираат вашите мислења, зашто јас не верувам во тоа што ми се кажува. Се гледам со една девојка и све супер, да не навлагам во детали, не многу време, некои 4 месеци, и работата доаѓа до сериозно ептен, и од моја и од нејзина страна. Девојката е полн погодок. Е сега работава е што сум јас разведен и имам ќерка од првиот брак, неа тоа не и пречи, не знам кој ѓавол ме тера по втор пат да сакам да се женам, или сум само глуп - но ајде нема врска, и проблемот е што она сака да разговара со нејзините, дали ќе и дадат дозвола. Без таа дозвола односно согласност она не би можела да продолжи со мене. Има 33 години и иако и верувам целосно, овој муабет со нејзините ми е комплит булшит. Жена кога вистински сака, чувствува љубов, не постои пречка за неа, за тоа сум сигурен. Дали јас погрешно размислувам, дали навистина она би требала да збори со нејзините, дали и каква е таа вистинска љубов од која би се откажала ако нејзините не и даваат?
Посебно ценам одговори на женски членови.
Голема е можноста низ животот нејзините до толку да ја имаат истрауматизирано да и на 33 години и треба дозвола за некои работи. Мислам дека не те заебава, единствено така се некои воспитани (не е нејзина кривица, има нарав тука балканскиве родители да те гледаат како нивни посед). Како и да е, и да и забранат нејзините а ти ако истапиш и си сериозен во врска со неа (ќе почувствува сигурност), ќе те одбере тебе, 99,99%.
 
C

CoolIris

Гостин
Чисто ме интересираат вашите мислења, зашто јас не верувам во тоа што ми се кажува. Се гледам со една девојка и све супер, да не навлагам во детали, не многу време, некои 4 месеци, и работата доаѓа до сериозно ептен, и од моја и од нејзина страна. Девојката е полн погодок. Е сега работава е што сум јас разведен и имам ќерка од првиот брак, неа тоа не и пречи, не знам кој ѓавол ме тера по втор пат да сакам да се женам, или сум само глуп - но ајде нема врска, и проблемот е што она сака да разговара со нејзините, дали ќе и дадат дозвола. Без таа дозвола односно согласност она не би можела да продолжи со мене. Има 33 години и иако и верувам целосно, овој муабет со нејзините ми е комплит булшит. Жена кога вистински сака, чувствува љубов, не постои пречка за неа, за тоа сум сигурен. Дали јас погрешно размислувам, дали навистина она би требала да збори со нејзините, дали и каква е таа вистинска љубов од која би се откажала ако нејзините не и даваат?
Посебно ценам одговори на женски членови.
Воопшто не сакам да ме сфатиш погрешно, ама прво викаш работата доаѓа до сериозно од твоја, а и од нејзина страна. Тоа не и пречи, ама на 33 години треба да побара дозвола од своите родители за дали ќе те прифатат тебе и твоето дете. Прво, тоа не ми изгледа на сериозна девојка. Значи, муабетов што ти го прави, мене не ми е во ред! Второ, како родител, да чекаш дозвола некоја да го прифати ТВОЕТО дете? Дали ти си спремен да живееш со таква жена? Мене тоа би ми било red flag.

Од женска гледна точка, муабетов и е детски и незрел. На ниво на 18 годишна девојка, а не на ниво на 33 годишна жена.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Дали јас погрешно размислувам
Тоа секако ама во контекст на самиот чин на размислување. Не треба воопшто да размислуваш.
Ти си разведен, имаш ќерка и тука сеа бараш некакви совети... тебе животот веќе на ова поле ти е доволно сјебан, не ми се веруе дека можеш да го дозаебеш. Прај шо сакаш и не се замарај.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
Штом имаш дете 99% нема да ти ја дадат. Она до сега дечковците и ги бркале што биле сингл а не пак некој разведен.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.764
Поени од реакции
29.026
Господин хумористичен, не планирам одма да ја женам, здравје до година. А времето колку си со некој не е никаков показател, една е девојката во врска, сосема друга кога ќе ти влезе дома и згора на тоа ќе ти роди дете. Ај без глупи коментари и заебанции, плс.
,,,vrati si go filmot pa razmisli zoshto si se razvel,,,ne za drugo tuku da ne ja povtorish greshkata ili da ne bidesh greshka na nekoja vtora,,,
,,,ne e humoristichen samo e realen , i nema lutenje , prasha, pa normalno deka ke dobivash i odgoviri shto ne ti se dopadjaat,,,
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.910
1. Да ти рече чекај да ги прашам домашните треба да одговориш иди у пм.
2. После 4 месеци не си прај бајрам со умот за нов брак.
3. Најдобро е да почнете да живеете заедно во вонбрачна заедница, само гледај да не направиш уште едно дете во меѓувреме.
Така ќе имаш увид каква е кон твоето дете и колку/дали нејзините ќе ја притискаат за брак или да те остави па како на тоа ќе реагира таа.

Во секој случај никој нема право да ти суди. Ниту нејзините, а најмалку некој тука на форум.
Се' што ти треба после еден брак зад себе и дете е стабилна личност со која ќе можеш да градиш иднина.
Не се задоволувај со помалку од тоа.
Среќно.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.764
Поени од реакции
29.026
,,,ostai toa shto i kako nejzinite,dovolen pokazatel za nejnata nezrelost e shto bara dozvola od roditelite,,,
,,,i spored mene , shto mislish , koga taa ke ti rodi dete kade ke se naodja tvojata kjerkichka ,,,
,,,moj sovet,,, baraj sluchaj priblizhen na tvojot , ti da prifatish nejzino dete apropo toa da bide prifatena i tvojata kjerka,,,
,,,se najdobro vo ponatamoshniot zhivot,,,(y)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.496
Поени од реакции
9.406
,,,ostai toa shto i kako nejzinite,dovolen pokazatel za nejnata nezrelost e shto bara dozvola od roditelite,,,
,,,i spored mene , shto mislish , koga taa ke ti rodi dete kade ke se naodja tvojata kjerkichka ,,,
,,,moj sovet,,, baraj sluchaj priblizhen na tvojot , ti da prifatish nejzino dete apropo toa da bide prifatena i tvojata kjerka,,,
,,,se najdobro vo ponatamoshniot zhivot,,,(y)
Една работа не ми е јасна, а ве читам сите тука како велите дека девојката биле незрела оти сакала да ги праша родителите за мислење!??
па нормално е дека ќе ги праша, ќе се посоветува, па родители и се..кога да праша, другарките?
баш паметно, така треба, можеби е само културно одјебување и купување на време, не оти она навистина можеби ке ги праша, но мене ми се допаѓа што не е брзоплета и не одговорила одма со ДАААААаааааааа.
постапката на девојката ја оправдувам 100%....и смешно ми кога некој вика дека не била зрела штом бара дозвола од родител, баш напротив, повеќе мислења и на нејзи ќе и се прикажат сите можни ситуации на живот со брачен партнер кој е разведен и има дете..па не е тоа само пљукни и залепи...живот е тоа.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Една работа не ми е јасна, а ве читам сите тука како велите дека девојката биле незрела оти сакала да ги праша родителите за мислење!??
па нормално е дека ќе ги праша, ќе се посоветува, па родители и се..кога да праша, другарките?
баш паметно, така треба, можеби е само културно одјебување и купување на време, не оти она навистина можеби ке ги праша, но мене ми се допаѓа што не е брзоплета и не одговорила одма со ДАААААаааааааа.
постапката на девојката ја оправдувам 100%....и смешно ми кога некој вика дека не била зрела штом бара дозвола од родител, баш напротив, повеќе мислења и на нејзи ќе и се прикажат сите можни ситуации на живот со брачен партнер кој е разведен и има дете..па не е тоа само пљукни и залепи...живот е тоа.
Изгледа и ти се посоветувала со твоите па после дваесе години брак нешо ипак не испаѓа како шо треба.
Дека е незрелост тоа е хиљаду посто. Човек треба да знае шо сака, а не кои му се опциите. Опции и математики се праат у бизнис и слични ствари. Али голем дел од жените ипак од брако праат бизнис свесно или несвесно и разгледуваат опции...Јебеш опции. У брак да се заебеш шансите се 99%. Тако да најпаметно е да биде по своја сопствена одлука, така да после никој не друг не ти е крив, нити партнеро.
Туку @Solaire of Astora буразерче. Еве веќе имаш едно искуство зад тебе. Употреби го и не брзај. Најмалку година дена дружење пред помислување на брак. Од друга страна добро шо си и предложил тоа, пошто еве веќе таа сака да се консултира со домашниот парламент. Не е битно таа со кого ке се косултира. Битното тука е шо таа не е сигурна у себе, не знае шо сака. Размисли и ти шо сакаш. И не дозволувај да бидеш заслепен од чуствата, мада е малку тешко тоа кога си зацепан и опиен емотивно, знам. Ипак затвори очи, одлепи се малце од чуствата и само погледни ја ситуацијата. Само ќе ти се каже.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.496
Поени од реакции
9.406
Изгледа и ти се посоветувала со твоите па после дваесе години брак нешо ипак не испаѓа како шо треба.
Дека е незрелост тоа е хиљаду посто. Човек треба да знае шо сака, а не кои му се опциите. Опции и математики се праат у бизнис и слични ствари. Али голем дел од жените ипак од брако праат бизнис свесно или несвесно и разгледуваат опции...Јебеш опции. У брак да се заебеш шансите се 99%. Тако да најпаметно е да биде по своја сопствена одлука, така да после никој не друг не ти е крив, нити партнеро.
Туку @Solaire of Astora буразерче. Еве вече имаш едно искуство зад тебе. Употреби го и не брзај. Најмалку година дена дружење пред помислување на брак. Од друга страна добро шо си и предложил тоа, пошто еве веќе таа сака да се консултира со домашниот парламент. Не е битно таа со кого ке се косултира. Битното тука е шо таа не е сигурна у себе, не знае шо сака. Размисли и ти шо сакаш. И не дозволувај да бидеш заслепен од чуствата, мада е малку тешко тоа кога си зацепан и опиен емотивно, знам. Ипак затвори очи, одлепи се малце од чуствата и само погледни ја ситуацијата. Само ќе ти се каже.
На голема жалост, јас воопшто не сум се посоветувала со родителите, немав време, трудна останав:P...еее, да си ја слушав мама:(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom