Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
24 мај 2014
Мислења
4.833
Поени од реакции
4.945
Во неделата ја завршив мојата таканаречена врска.

Два дена не ми беше посветил внимание кога бев кај него, во петокот имавме само секс, саботата ниту ме гушна, ниту ме бакна, ко да сум обична гостинка, некое дете од комшии.
Како врв на сето тоа, ме остави сама во салонот, и без да ми спомне си влезе во неговата соба, полегнат се затвори за да си гледа тв и слуша музика, јас сама, ко теле, не знам што се случува. Јас се уште гладна, каснав две кифли од масата, го чекам него да се сети бидејќи не сакам некому да повторувам дека мора да приготвиме нешто за нас и родителите кои му беа на работа.
Да ми кажеше дека бил уморен и сакал да одмори ќе го сфатев, ама имаше еден час како бевме будни а тој едвај да ми прозбори.
Се осетив непосакувано, непожелно, како вишок. Влегов во собата, го гледам си чила, почнав да се пакувам и му реков дека ќе си одам а и јас уморна, плус студ, не сакам да упаѓам од соба во соба во куќа што не е моја или пак да му се пикам и да бидам иницијатор за секс или нешто друго.
Бидејќи пред се сум културна личност и не сакам да се опуштам до тој степен да ми биде незгодно на крај од неговите.
Ниту ме сопре, туку ми се закани дека доколку си одам да не го побарам пак. Си отидов, сама, додека врнеше дожд и барав такси за да стигнам до автобуска, не ми се ни јави барем да праша дали безбедно стигнав.
Згора на тоа, кај крив и ме избриша.
Највеќе што ме изритира е додека јас некогаш навечер чекам да ми се јави или пиша, господинот си игра на социјални мрежи онлајн игрички со луѓе кои тој не ги познава или се допишува со некои девојки кои цел град речиси ги поминале.
Мене не ми пречи да има другарки, да се допишува, но сети се бре дека имаш девојка која чека да и се јавиш, пишаш некое смс пораче, или на фб.

Времето ич не го искористивме, не го искористуваме само поради него, неговата мачка, игрички на телефон и компјутер а јас сакам секој момент да го искористиме додека сме заедно бидејки не се гледаме секој ден, не се гледаме секој викенд туку на 2 3 недели.
Планирав да си отидам понеделникот, а во неделата да правиме нешто, било што а не да направи да се осетам недобредојдена кај него да седам цело време со неговите додека тој си чила.
Сакам кога сум кај него времето да го искористиме максимално.
Не барам да правиме кој знае што.

Но од такт ме вади кога минам толку пат, на студ, некој да не ми посвети пет минути од денот, пет., туку да се испразни во мене а подоцна ко да не постојам.

Знам дека постапив правилно, но би сакала да слушнам мислења.
И тебе некако не ти паѓа тешко крајов :D мене ми се чини дека сте си биле онака со него, најсериозно... А ако бил охриѓанец дечко ти воа е нормална работа :D https://youtu.be/c2wqq6lXA7A А имало и бетер од нив :LOL:
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
287
Поени од реакции
1.231
а бе којзнае какви драми му правела оваа, не туку ја тешете тука, едната страна од приказната ја слушнавте и готово тој не бил баж, бил искомплексиран
хахахаха

@Utopia123 дечко ти сфатил колку е саат со вас жените и се однесувал баш како што треба

гледаш, ништо не направил он (според тебе тоа и е проблемот лололол), ама ти дојде да изнапишеш 2 страни текст за тоа
да те пазел како што треба одма ќе се разбуди вродената женска изместена логика во тебе, и сега него ќе го читавме тука, а не тебе

мал број жени заслужуваат пажња пред брак

Е па да ти кажам дека си голема грешка.
Оди некаде на гости, нека те истретира на тој начин па да видеме како ти ќе постапиш и како ќе се чувствуваш.
Кукавичлук, ќе ја тинтрам мачката повеќе од тебе, седи си ти сама, ќе го премолчиш и ова, вечерта ќе се гушнеме и ќе заборавиме на се.
Многу незрело така наместо да разговара со мене и да ми каже што му пречи, нели комуникацијата е битна во врската?
Самиот тој знае и ми има признаено колку јас сум се трудела да успее таа врска а здравата врска бара комуникација, љубов, внимание и почит.
Јас во неговата куќа сум гостинка, а така со гости не се однесува, патував долг пат за да бидам со него, не треба да ме моли да останам, доволно е да ме испрати до автобуска, или да ми повика такси, а не да се мавам како црево во друг град со малку пари во мене, последните потрошени за него.
На крајот наместо да ми се извини што многу пати сум го чекала да ми се јави, што ме нема пречекувано на автобуска кога доаѓам во негов град туку сама да дојдам до него тој ме бриша.
Не можеш во врска на далечина да не го искористиш времето квалитетно кога сте заедно, плус не е прв пат, ама сум премолчувала порано бидејќи сум се воздржувала да не се скарам со него.
Не му се јас нему самоиницијативно тупнав во неговата куќа па да ме истретира на глупав начин
.
Што сакаш кажи, јас се почувствував бедно, несакано и недобредојдено.

И тебе некако не ти паѓа тешко крајов :D мене ми се чини дека сте си биле онака со него, најсериозно... А ако бил охриѓанец дечко ти воа е нормална работа :D https://youtu.be/c2wqq6lXA7A А имало и бетер од нив :LOL:
Се почитувам јас себе си и знам кога треба да си поставам граници на нормално однесување кон мене.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.947
Поени од реакции
7.357
бидејки не се гледаме секој ден, не се гледаме секој викенд туку на 2 3 недели.

Но од такт ме вади кога минам толку пат, на студ, некој да не ми посвети пет минути од денот, пет., туку да се испразни во мене а подоцна ко да не постојам.

Знам дека постапив правилно, но би сакала да слушнам мислења.
што ме нема пречекувано на автобуска кога доаѓам во негов град туку сама да дојдам до него тој ме бриша.
Не можеш во врска на далечина да не го искористиш времето квалитетно кога сте заедно, плус не е прв пат, ама сум премолчувала порано бидејќи сум се воздржувала да не се скарам со него.
Не му се јас нему самоиницијативно тупнав во неговата куќа па да ме истретира на глупав начин

Што да слушнеш мислење кога се си знаеш, очигледно е дека типот не те ни смета за девојка за нешто сериозно туку повеќе како фак бади

Се почитувам јас себе си и знам кога треба да си поставам граници на нормално однесување кон мене.
Очигледно многу малце се почитуваш, според ова што го пишуваш многу одамна си имала причина да ставиш крај.
Туку ме интересира колку време ви траеше „врскава“ ?
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
287
Поени од реакции
1.231
Што да слушнеш мислење кога се си знаеш, очигледно е дека типот не те ни смета за девојка за нешто сериозно туку повеќе како фак бадиОчигледно многу малце се почитуваш, според ова што го пишуваш многу одамна си имала причина да ставиш крај.
Туку ме интересира колку време ви траеше „врскава“ ?


Ме боли мене начинот на постапката од негова страна бидејќи баш од него, кој ми имаше многу помогнато во животот, ми беше учител за некои работи како да се поставам, и ме туркаше напред да успеам во животот, да го совладам стравот од некои работи да ми го направи баш тоа. Од личност која ми имаше кажано дека бил порано сјебан од типка мислев дека ќе знае како да се однесува со женско.
Од личност за која се распрашував каква е, за личност опишана како стабилна, приземјена, додуша малку строг лик но баш тоа ме привлече да се покаже во друго светло.
Никогаш јас и тој не се криевме од јавноста, секогаш ме претставуваше како негова девојка пред роднини, пријатели, другари...не можам да се пожалам од некои работи ама баш тоа ми пречеше, што дури и кога му ги спомнував тие работи дека ми пречат секогаш се вадеше со тоа дека не е романтичен туку затворен тип. Го прифатив како баш таков тип, кој не се расфрла со зборови ама некогаш сакав да слушнам некој убав збор од него, ќе ми значеше, јас се радував на ситници.
Околу ситуацијата, немаше да се лутам доколку ме известеше дека сака да одмори, да гледа тв, а јас да го направам тоа што го планирав а тој скришум да си излезе и да ме остави, сама да седам или со други зборови, кој те ебе, досадна си, ќе си влезам во соба.

Бевме заедно околу 8 месеци. Многу се приврзав за него, и баш кога бегав од емоциите тој беше тука да ме фати на доста интересен начин. Додека се свестив, бев заљубена во него и започнавме врска.
Јбг, криво ми е. Од една страна што му верував, од друга што се случи ова.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
4.356
Поени од реакции
14.309
За овој ли сакаше пред некое време да бегаш од дома? Па тука те советуваа да се селиш кај него?
Ехе, супер ќе било така. Тогаш наместо денски ноќе ќе те шутнеше од кај него на минус степени. Памет во глава за другпат.

Не верувам дека типот од чиста мира не ти обрнувал внимание, морало да има караница, нешто сте се срчкале, потскарале и слично. Али мање битно, чим нејќел да збори, не морал.
Можел да те третира и поарно, можел да те третира и полошо, накрај ти си онаа што одбира кој како сакаш да те третира.

Наредно кога веќе бираш партнери, нема да бараш некои кои знаеш дека нема да ти одговараат. Ако нејќеш затворени, не се влечи со нив. Ако нејќеш тиквари, не се влечи со тиквари. Ако нејќеш скржави, не се влечи со нив. Карактер и одбива, и привлекува.

И престанете да се правите мутави кога некој ќе ви се жали дека бил повреден од бивша, бивши и такви срање изговори за недавање внимание ко што заслужувате. Тоа во превод значи - не верувам дека ќе ми се створат некои појаки чувства за тебе, али нема да ми штети ако во тој период се титкаме. Бирајте мажи, не мажиња.
 
N

Nathan

Гостин
Бидејќи најчовечки си побара совет за проблемот кој те мачи (како што наведува темата), не гледам потреба поединечно да им даваш отчет на безгрешниве членови чија цел е очигледна провокација и ситна забава во изживување над туѓата мака. Импресииве ти се очигледно свежи, ти предлагам да се обидеш малку да се издистанцираш од ситуацијата, за потоа потрезвено да пристапиш кон процес на зацелување. Во меѓувреме ти посакувам среќа ;)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.931
Поени од реакции
3.596
Е па да ти кажам дека си голема грешка.
Оди некаде на гости, нека те истретира на тој начин па да видеме како ти ќе постапиш и како ќе се чувствуваш.
Кукавичлук, ќе ја тинтрам мачката повеќе од тебе, седи си ти сама, ќе го премолчиш и ова, вечерта ќе се гушнеме и ќе заборавиме на се.
Многу незрело така наместо да разговара со мене и да ми каже што му пречи, нели комуникацијата е битна во врската?
Самиот тој знае и ми има признаено колку јас сум се трудела да успее таа врска а здравата врска бара комуникација, љубов, внимание и почит.
Јас во неговата куќа сум гостинка, а така со гости не се однесува, патував долг пат за да бидам со него, не треба да ме моли да останам, доволно е да ме испрати до автобуска, или да ми повика такси, а не да се мавам како црево во друг град со малку пари во мене, последните потрошени за него.
На крајот наместо да ми се извини што многу пати сум го чекала да ми се јави, што ме нема пречекувано на автобуска кога доаѓам во негов град туку сама да дојдам до него тој ме бриша.
Не можеш во врска на далечина да не го искористиш времето квалитетно кога сте заедно, плус не е прв пат, ама сум премолчувала порано бидејќи сум се воздржувала да не се скарам со него.
Не му се јас нему самоиницијативно тупнав во неговата куќа па да ме истретира на глупав начин
.
Што сакаш кажи, јас се почувствував бедно, несакано и недобредојдено.Се почитувам јас себе си и знам кога треба да си поставам граници на нормално однесување кон мене.
Ајде де ако не ти обрнува внимание ти ќе си правиш друго, повеќе слободно време за тебе. А за муабет има тон луѓе (машки и женски). Ако ти е до муабет можеш дури и со мене :) Не сме центарот на светот ни на животот на други луѓе.[DOUBLEPOST=1545298629][/DOUBLEPOST]
Ме боли мене начинот на постапката од негова страна бидејќи баш од него, кој ми имаше многу помогнато во животот, ми беше учител за некои работи како да се поставам, и ме туркаше напред да успеам во животот, да го совладам стравот од некои работи да ми го направи баш тоа. Од личност која ми имаше кажано дека бил порано сјебан од типка мислев дека ќе знае како да се однесува со женско.
Од личност за која се распрашував каква е, за личност опишана како стабилна, приземјена, додуша малку строг лик но баш тоа ме привлече да се покаже во друго светло.
Никогаш јас и тој не се криевме од јавноста, секогаш ме претставуваше како негова девојка пред роднини, пријатели, другари...не можам да се пожалам од некои работи ама баш тоа ми пречеше, што дури и кога му ги спомнував тие работи дека ми пречат секогаш се вадеше со тоа дека не е романтичен туку затворен тип. Го прифатив како баш таков тип, кој не се расфрла со зборови ама некогаш сакав да слушнам некој убав збор од него, ќе ми значеше, јас се радував на ситници.
Околу ситуацијата, немаше да се лутам доколку ме известеше дека сака да одмори, да гледа тв, а јас да го направам тоа што го планирав а тој скришум да си излезе и да ме остави, сама да седам или со други зборови, кој те ебе, досадна си, ќе си влезам во соба.

Бевме заедно околу 8 месеци. Многу се приврзав за него, и баш кога бегав од емоциите тој беше тука да ме фати на доста интересен начин. Додека се свестив, бев заљубена во него и започнавме врска.
Јбг, криво ми е. Од една страна што му верував, од друга што се случи ова.
Ако очекуваш нешто што не е лесно достапно, само се создава разочарување и фрустрации. Ако ти е ОК човекот каков што е од сам почеток или не со тебе таков треба да го сакаш, ако очекуваш специјално однесување со тебе, прво е себично, второ е нарцисоидно, трето е нереално и води кон конфликити и разочарувања.
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
131
Поени од реакции
43
Ме боли мене начинот на постапката од негова страна бидејќи баш од него, кој ми имаше многу помогнато во животот, ми беше учител за некои работи како да се поставам, и ме туркаше напред да успеам во животот, да го совладам стравот од некои работи да ми го направи баш тоа. Од личност која ми имаше кажано дека бил порано сјебан од типка мислев дека ќе знае како да се однесува со женско.
Од личност за која се распрашував каква е, за личност опишана како стабилна, приземјена, додуша малку строг лик но баш тоа ме привлече да се покаже во друго светло.
Никогаш јас и тој не се криевме од јавноста, секогаш ме претставуваше како негова девојка пред роднини, пријатели, другари...не можам да се пожалам од некои работи ама баш тоа ми пречеше, што дури и кога му ги спомнував тие работи дека ми пречат секогаш се вадеше со тоа дека не е романтичен туку затворен тип. Го прифатив како баш таков тип, кој не се расфрла со зборови ама некогаш сакав да слушнам некој убав збор од него, ќе ми значеше, јас се радував на ситници.
Околу ситуацијата, немаше да се лутам доколку ме известеше дека сака да одмори, да гледа тв, а јас да го направам тоа што го планирав а тој скришум да си излезе и да ме остави, сама да седам или со други зборови, кој те ебе, досадна си, ќе си влезам во соба.

Бевме заедно околу 8 месеци. Многу се приврзав за него, и баш кога бегав од емоциите тој беше тука да ме фати на доста интересен начин. Додека се свестив, бев заљубена во него и започнавме врска.
Јбг, криво ми е. Од една страна што му верував, од друга што се случи ова.

Ќе ти кажам едно нешто.
Тој не е маж и не се враќај таму.
Такви лигуши има насекаде во денешно време, колку сакаш.
Си се приврзала кон него, не дозволувај мислите да те тераат да ти фали, насочи се кон себе и иднината.
Ќе има и друг што повеќе ке го сакаш, don't worry, don't hurry.
Супер девојка си!
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.294
Поени од реакции
776
Можно ли е од другарство да настане врска?
Ako gi znaesh nejzinite tajni, i koj i shto i pravel, bezrazlika kakov e rezultatot, togash mozhesh da napravish procenka dali e ona za tebe i dali vredi da mislish deka bi ti bila devojka.
Mozhno e se , samo najchesto ako imash deklaracija za drygar tip #β, teshko da ispadne neshto poimpresivno od seks i site raboti shto kje gi imash so nejze, gubejkji ja kako drugarka.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.301
Поени од реакции
11.332
Можно ли е од другарство да настане врска?
И да настане врска тоа ќе биде тоа, не барај ништо повеќе. Затоа не почнувај со другари ништо, оти кад тад ќе прекинете и послем идат проблемите. Можеби само во поодминати години да успее тоа кога и двајцата размислувате за семејство.
Еве ти мој пример од неодамна. Ми беше како сестра, секој ден заедно. Некако она почнува на друг начин да ме гледа и да се однесува со мене. Јас како машко паѓам на тоа и почнува нешто да се буди кај мене. Почнуваме заедно но послем некое време она во рок од еден месец успева да му се врати на бившиот, пак да се скарат и да заврши со друг. Јас завршив со набиени рогови, да ми се смее цело друштво, а нејзино оправдување да биде дека била збунета тој период. Изгубив две особи од еднаш, она како сестра и она како девојче. Што е најтрагично уште искачаме оти имаме иста екипа, ама не можеме два збора да си кажеме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom