Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
24 март 2012
Мислења
137
Поени од реакции
119
Дечки, ако можи, еден совет или мислење...
Од последното раскинување до сега поминаа еве година и некој месец. Ама и таа врска која беше кратка беше како....не онаа што го барам ни што го очекувам.Ама созревањето во тие 6 месеци врска ми беа можеби и повеќе од потребни.
После тоа се гледав со едно машко ама не...не одеше.
вчера ме додаде едено машко.
Преубаво, онака според некои критериуми што ги имам општи( станува збор за да е колку - толку убав и да е висок) јас го направив 2риот чекор. ако се смета за чекор. го заследидив на инстаграм и таму сме сега пријатели.
Е сега денеска пак му го гледав профилот и нема тргнато слики со бившата. А според моите истражувања/ гледање.... оделе доста долго 5-6 години.
Таа го следи на инстаграм, тој неа не.
И според тоа што го гледав раскинати се пред 5 месеци така нешто...
Дали да му пишам или не...
Можам да му пишам ама дали се гледаат сеуште со бившата или не и такви некои прашања ме мачат....
:eek::confused::(o_O:place::unsure::confused:
 
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.940
Поени од реакции
9.889
Дечки, ако можи, еден совет или мислење...
Од последното раскинување до сега поминаа еве година и некој месец. Ама и таа врска која беше кратка беше како....не онаа што го барам ни што го очекувам.Ама созревањето во тие 6 месеци врска ми беа можеби и повеќе од потребни.
После тоа се гледав со едно машко ама не...не одеше.
вчера ме додаде едено машко.
Преубаво, онака според некои критериуми што ги имам општи( станува збор за да е колку - толку убав и да е висок) јас го направив 2риот чекор. ако се смета за чекор. го заследидив на инстаграм и таму сме сега пријатели.
Е сега денеска пак му го гледав профилот и нема тргнато слики со бившата. А според моите истражувања/ гледање.... оделе доста долго 5-6 години.
Таа го следи на инстаграм, тој неа не.
И според тоа што го гледав раскинати се пред 5 месеци така нешто...
Дали да му пишам или не...
Можам да му пишам ама дали се гледаат сеуште со бившата или не и такви некои прашања ме мачат....
:eek::confused::(o_O:place::unsure::confused:
Најдобро би ти било да си испиташ терен прво, почни да правиш муабет со него. Секако немаш што да изгубиш, ако одлучил веќе да го остави тоа со неговата бивша во минато, супер, ти ќе добиеш тука. Ако не, никому ништо. И најдобро ќе биде така да почнеш, барем ќе видиш и како размислува типот. Плус, ќе си приметиш по муабетите, ако се јавува во повеќе моменти неговата бивша значи уште не се помирил со тоа. Дека сепак, 5-6 години не е малку време.

Најважно е ти да почнеш да правиш муабет со него. И ќе видиш дали уште е во контакт со неговата бивша или не.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Zdravo vo vrska sum veke godina i 6 meseci vo posledno vreme nekako ne odese vrskata postojano mu zboruvav deka sakam da se gledame pocesto,deka sakam da se slusame pocesto, da si iskazuvame ljubov,da stava zaednicki sliki na fb, nekogas ke go prifatese toa i ke prezemese cekor no posle nekoe vreme povtorno se vrakase na istoto.Nekogas koga mu go zboruvav ova ke mi recese ti se sakas nekoj da ti pottrcnuva sve nesto ne si zadovolna i tn. Postojano si gi gledase svoite interesi fudbalot,sportskata,seriite,drugarite,mislam deka kolku poveke mu gi barav ovie raboti sve pomalku gi dobivav.Vo posledno vreme imase dve pogolemi kavgi preku tel za nesto ke mu prerecev i takov bese nervozen odma me napagase mi spustase slusalka me oteruvase u kurac mi vikase ova da mi e posleden pat vaka da napravam.Imase takov karakter odma izbuvnuvase.Site ovie raboti napravija kaj mene da se oladam da pocnam da stanuvam sebicna,da si gledam samo za mene,da ne mu kazuvam kaj odam slicno kako sto toj se odnesuvase.Se slucuvase eden den da e tuka da pisuva da se zamara,a drugiot den da go nema nigde imase takvo promenlivo raspolozenie sto jas nemozev da go svatam.Od druga strana go custvuvav kako povrzan so mene mi kazuvase koga ke mu pisev odma mi vrakase,koga ke go viknev za gledanje vo pogolem broj slucai ne me odbivase,nekako cudna bese vrskava...moze i od navika mi bese....vo ovoj period koga se skarav sve nesto bese nervozen de od doma,de telefon izgubil i sve bese nervozen i negativen. Go viknav da dojde kaj mene mi rece nemozam doma se raspravav ne doagam,,u se javuvam go prasuvam sto ti e ne kazuva vika ne me zamaraj koga sum nervozen,neznaese so ubavo da objasni,i mi spusti slusalka,jas na toa mu pisav deka jas sum mn dobra za nego sve mene mi se isfrla i cim taka saka da si prodolzi,on toa si go sfatil kako bukvalno cao od mene a jas ne go kazav vo takva smisla i go nemase edna nedela da pise,go pobarav kaj si sto e rabota vika neli da si prodolzam predobra si za mene i jas mu objasniv deka ne e toa vo takva smisla napisano deka on bukvalno go sfatil i pocnavme so nadofrlanja deka jas sve nezadovolna sum bila deka on sve pravel i jas pak nezadovolna i toa bese eve go ne me pobara.Ve molam za sovet i vase mislenje sto kako da prodolzam ponatamu.
1. постои мкд поддршка и има нешто што се вика нов ред т.е. ентер.
2. супер совет доби погоре кога ти рекоа да разговараш со типот во живо, а не двајцата да се понашате како недораснати и да комуницирате на нет или по телефон, особено кавги и борби да водите таму. тука ви лежи цел проблем, немате комуникација, никаква... основна барем.
3. имаш 25-6 години а во врска си година и пол која ја одржуваш колку да има нешто? не е правилен избор тоа. имаш еден куп машки на овој свет, ако со некој не ти оди основна комуникација никогаш нема да имаш почит и разбирање за ништо. мораш и сама да се промениш во таа насока. особено да изнегнуваш ситуации од видот око за око, паста за заби... не може да функционра една врска по принципот „на вратка“ па ти да го избегнуваш, да не му кажуваш каде си и слично. ако има проблем седнуваш да разговараш, го решаваш или не, нема трето.

можеби навистина нешто го мачи кога ти вели дека го напнуваш, си разговарала во таа насока?

искрено, не ви гледам некоја иднина заедно ако веќе година и пол вака сте туркале сте навикнале на тоа и ти и тој. можна промена само ако сте навистина посветени еден на друг, а по напишаното погоре немам некој таков впечаток.

за сериозна врска треба вложен труд и почит од двете страни, тука сте ја утнале на почеток а годините не ви се да правите такви почетнички и детски грешки.
еве разговарајте, дај му уште една шанса за муабет, ако не можите да ги решите проблемите ти лево, тој десно и на двајцата со среќа понатаму... simple as that.

Најдобро би ти било да си испиташ терен прво, почни да правиш муабет со него. Секако немаш што да изгубиш, ако одлучил веќе да го остави тоа со неговата бивша во минато, супер, ти ќе добиеш тука. Ако не, никому ништо. И најдобро ќе биде така да почнеш, барем ќе видиш и како размислува типот. Плус, ќе си приметиш по муабетите, ако се јавува во повеќе моменти неговата бивша значи уште не се помирил со тоа. Дека сепак, 5-6 години не е малку време.

Најважно е ти да почнеш да правиш муабет со него. И ќе видиш дали уште е во контакт со неговата бивша или не.
никој не гарантира дека нема да ја вози по тавани и да и кажува приказни ;) штом не ја бришел бившата од фб или инста - небитно, тогаш уште не расчистил со себе, а потоа со неа.
 
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.940
Поени од реакции
9.889
никој не гарантира дека нема да ја вози по тавани и да и кажува приказни ;) штом не ја бришел бившата од фб или инста - небитно, тогаш уште не расчистил со себе, а потоа со неа.
Е да, тоа да. Секако дека нема веднаш да ја прифати и да ѝ кажува што како со неговата бивша и дали сака да проба со друга.
Ќе мора девојката да си почека, или ако случајно него му текне да ѝ пише па да почне од тука.
Ама пак може да и продава приказни ко што велиш, за ради реда, и се' уште да се чувствува близок со бившата...
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Дечки, ако можи, еден совет или мислење...
Од последното раскинување до сега поминаа еве година и некој месец. Ама и таа врска која беше кратка беше како....не онаа што го барам ни што го очекувам.Ама созревањето во тие 6 месеци врска ми беа можеби и повеќе од потребни.
После тоа се гледав со едно машко ама не...не одеше.
вчера ме додаде едено машко.
Преубаво, онака според некои критериуми што ги имам општи( станува збор за да е колку - толку убав и да е висок) јас го направив 2риот чекор. ако се смета за чекор. го заследидив на инстаграм и таму сме сега пријатели.
Е сега денеска пак му го гледав профилот и нема тргнато слики со бившата. А според моите истражувања/ гледање.... оделе доста долго 5-6 години.
Таа го следи на инстаграм, тој неа не.
И според тоа што го гледав раскинати се пред 5 месеци така нешто...
Дали да му пишам или не...
Можам да му пишам ама дали се гледаат сеуште со бившата или не и такви некои прашања ме мачат....
:eek::confused::(o_O:place::unsure::confused:
А која е веројатноста машко да се замара со тоа кои слики му стојат на фејсбук? И да се гледа и да не се гледа, ако му чиниш ти, бившата не е воопшто релевантна.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Можда ќарува женски на тој начин, со срцепарателни муабети колку е повреден, сите знаеме дека жените се слаби на тие ствари, а него уствари не го боли за бившата.
 
Член од
22 септември 2017
Мислења
29
Поени од реакции
12
Другари ако може совет некој да дадете. Запознав една девојка во студентски цимерка е на моја школска онака дојдоа на кафе и се запознавме. Е сега како би постапиле вие во ваква ситуација?
 
G

Gaymer

Гостин
Другари ако може совет некој да дадете. Запознав една девојка во студентски цимерка е на моја школска онака дојдоа на кафе и се запознавме. Е сега како би постапиле вие во ваква ситуација?

не ми е јасно сте пиеле кафе и сте се запознале и што понатака? каква ситуација ? кафе сте пиеле...
 
G

Gaymer

Гостин
Ми се допадна девојката затоа барам совет.
чим си на факс претпоставувам си така позрел сега колку што прочитав и е другарка на школската ..ако сте блиску нешто истражи преку неа..или како што прават повеќето денес колку што можам да забележам манијачење фејсбук (без ризик)
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
никој не гарантира дека нема да ја вози по тавани и да и кажува приказни ;) штом не ја бришел бившата од фб или инста - небитно, тогаш уште не расчистил со себе, а потоа со неа.
Не мора да значи дека ако ја нема избришано бившата дека тој не расчистил сам со себе.[DOUBLEPOST=1507113858][/DOUBLEPOST]
Другари ако може совет некој да дадете. Запознав една девојка во студентски цимерка е на моја школска онака дојдоа на кафе и се запознавме. Е сега како би постапиле вие во ваква ситуација?
Ми се допадна девојката затоа барам совет.
Распрашај се преку другарката, дознај одоколу преку неа нешто за девојчето (која е, што е, дали има дечко итн..) и после пробај да се зближиш со неа.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Другари ако може совет некој да дадете. Запознав една девојка во студентски цимерка е на моја школска онака дојдоа на кафе и се запознавме. Е сега како би постапиле вие во ваква ситуација?
имаш 2 стари проверени начини

1) малце агресивен и ако си самоуверен - и го земаш/наогаш бројот се јавуваш се представуваш фино и културно(кажуваш од кај ти е бројот) и измислуваш некој повод да ја викнеш насамо на кафе, не и кажувај на состанок да не се исплаши, онака например, “сакам да ти покажам мојата колекција на бетмени ајде да седнеме на кафе“

2) ако си буцко некој - додај ја на фејсбук /инста и пробај со пишување пак да ја извадиш на кафе на само

Сеа ако не и си многу интересен можда ке измислува нешто во стил “денеска не можам на кафе на мојот попагал му се слоши и морам цел ден да бидам до него“ етц. не се откажуј распрашај ја што ја интересира и одтаму во акција - например ако ја интересира уметност, слики викни ја на изложба, ако филмови кажи дека си купил 2 карти за некој филм со другар а тој не иде етц .етц. значи треба да биде нешто привлечно за неа, ако немаш ништо лажи дека има, после на крај ке се извадиш некако.

само не влечкај иначе или ке те заборави или ке те стави во френдзона, значи veni vidi vici - ајде со срека :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom