Љубовна депресија

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Ма ајде... глумци и глумици. Секој можи без секого. Моменти ДА. Период - депресија - хаха.

Не сум паднала и нема да паднам никогаш. Ок, моменти после разделба, саат два, али после, кревам глава и гледам посветла точка.
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Да, јасно ми е за што се работи во темава. За да паднеш во депресија, треба да постои голема љубов, несекојдневна. Сум била сведок на такво нешто. Мачно е, пошто не може никој да ти помогне. Освен сам на себе.

До сите оние што се во таква ситуација...

Прво, колку и да звучи клише, треба многу ВРЕМЕ. Треба да си дадеш време за да ти помине она најболното, прво да плачеш секој втор ден, па еднаш во неделата, па еднаш месечно, додека не ти заздрави раната скроз и да ти остане лузна што сакал нејќел мора да ја носиш. Амнезија нема да добиеш сигурно.

Второ, треба да научиш да живееш СО чувствата. Не треба да бараш од себе да го заборавиш. Секогаш ќе имаш НЕКАКВИ чувства кон него. Само, со тек на време, ќе престанеш да мислиш на тие чувства. Ќе заборавиш дека постојат. Ќе добиеш квазиамнезија, да речеме.

Трето, што ако никогаш не си го сретнел тој човек, нешто како батерфлај ефект? Сигурно дека нема да живееш живот без љубов. Сигурно ќе се појави друг човек што вреди. Не верувам во приказните за изгубената половина...

И четврто, медицински, тагата трае максимум 6 месеца. :) Па пресметајте до каде сте вие. :)
 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
Штом до сега не сум паднала во некоја љубовна депресија, не верувам ни дека ќе паднам некогаш. Не за друго, малку поладно сега ја доживувам љубовта за разлика од пред неколку години. Си оставам простор за себе, во кој секогаш можам да се скријам од било какво разочарување.
 
V

Viktoranius

Гостин
Се пронајдов во напишаното моментално и јас го поминувам истото само што кај мене е мн полоша ситуацијата сакам некој што е невозожен веке три години а сега моментално сум со друг и тешко ми е зашто на другиов му давам лажна надеж се бедирам за едниов се бедирам зашто не сум фер спрема другиот не знам до кога вака:kesa:
И јас се наоѓам во тотално иста ситуација како тебе за жал.
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Ste padnale li nekogas vo depresija zaradi ljubovta?
Poradi kakov ljuboven problem konkretno??? Kolku vreme ste bile vo depresija i dali vremeto e toa sto ve izleci ili nesto sosema drugo ?
Dali nekogas vo zivotot ste posakale da ve snema (da ne kazam:da umrete) no ne bidejki ste kukavica tuku bidejki ednostavno veke nemate sili da prodolzite so zivotot i bidejki ste dale se od sebe za da rabotite ispadnat na dobro a sepak zivotot ve razocaral???
99% од постојте, море кој 99 сите, беа во смисла „паднав во депресија заради то шо раскинав со женската/дечкото „. Значи за сите досега паѓање во љубовна депресија е раскинвање со бившата , или па во неколку случаи невозможна љубов. А шо ако проблемот е од друг тип, од типот потреба за љубов. Едноставно осеќаш потреба некој да имаш покрај тебе целосно да ти дај поддршка, да е покрај тебе, да уживате заедно, да ја сакаш да те сака итн итн ... шо би превзеле во таква ситуација ? Излегвате, пробвате да најдите сродна душа но не се снаоѓате. Сето то ве води кон една депресија осаменост, иако сте опкружени со луѓе и пријатели, која е предизвикана баш од тој недостаток на љубов. Кој е најдобриот излез ?
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
534
Не туку само сум бил фустриран зашто сум очекуал повеќе а не сум го добил тоа. Но депресија никогаш, тоа е за слабци.
 
S

SSS-Stolica

Гостин
Многумина ми викаат дека сум бил во депресија ама јас негирам...не е тоа депресија тоа е разочарување од нешто што си очекувал а не си го добил како што кажа Зеус депресијата е за слабаци
 

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
Јас патам од љубовна депресија веќе 2 ипол години:icon_neut:icon_neut

И да, слабак сум...емотивен:toe:
 

Аеродром

Faithful :)
Член од
15 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
256
Ljubovna depresija e opasna rabota peer da ne se zaebavame...Moze da nastradaat hartovite na zaljubenite. poradi vakvi desavki jas na vremeto sakav samo macki i tie mi ja vozvrakaa ljubovta ama peer za 2nedeli max umiraa i jebiga snemav pari za macki pa pocnav da sakam muvi preku leto ne me napustaat,ili ne se banjas i si gi imas za uvek.

Vo idnina ke se potrudam da sakam zenski bidejki mora deca nemoze so muva deca da imam.Poradi toa ja bi sakal da kazam deka ljubovna depresija e opasna rabota...:D:D:D:D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Ljubovna depresija e opasna rabota peer da ne se zaebavame...Moze da nastradaat hartovite na zaljubenite. poradi vakvi desavki jas na vremeto sakav samo macki i tie mi ja vozvrakaa ljubovta ama peer za 2nedeli max umiraa i jebiga snemav pari za macki pa pocnav da sakam muvi preku leto ne me napustaat,ili ne se banjas i si gi imas za uvek.

Vo idnina ke se potrudam da sakam zenski bidejki mora deca nemoze so muva deca da imam.Poradi toa ja bi sakal da kazam deka ljubovna depresija e opasna rabota...:D:D:D:D
Shhht... Убаво што не си паднал во депресија заради љубовта досега (мислам на онаа вистинската депресија). Trust me, подобро да не паднеш. Само не се смеј за тоа што не го разбираш. (talking from experience, и јас бев ваков порано) :pipi:
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
Epa vaka da se nadopolnam na temava jas ne sum padnala da recam bas vo depresija,ali sum se razocarala tolku mn od se i od site i toa ovaa zima.Ali ne vredi da si go zafrknis zivorot za nekoi licnosti sto ne vredat.
Jas se bev zatreskana vo najdobriot drugar,no svativ deka ne vredelo se so praev za nego,koga go svativ toa kasno bese,posle toa sto toj mi go napravi uste ednas nikogas ne go poglednav so isti oci...poplaciv nedela i fazla t.e. tesko mi e uste ali se obiduvam sega da uzivam vo zivotov :):):)
zapamtete:Ne vredi da se boris za licnosti so nevredat!!!
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Сум паѓала во депресии ама никогаш заради љубов
 

butterfly1135

Tutto questo amore...
Член од
30 август 2008
Мислења
209
Поени од реакции
5
Моментално сум во љубовна депресија :( И искрено немам желба да зборам за тоа - едноставно премногу сум разочарана..:(
 
Член од
2 април 2007
Мислења
96
Поени од реакции
12
А во што би била после раскинување на 10 годишна врска??? МНогу ми беше болно, неможев да спијам навечер, осеќав дури болка во јајниците, срцето ќе ми излезеше од тага и болка, неможев да земам ни правилно воздух, ми се плачеше и бев навистина за никаде. Но не и потпаднав на депресијата! благодарна сум им на сите мои драги луѓе кој ги имам во гоолем број! Сите тие ми се најдоа, и за плачење и за искачање и за дружба и за моментите на криза кога морав да излезам од дома бидејќи се ме потсеќа на него...постојано бевме кај мене и едонставно нема место во ккуќата кое не ме сеќава на него...уште ми е тешко, ете поминаа два месеца од тогаш, но моментите кога ќе ме фати тагата, ете како сега во моментот, ми се плаче, тажна сум и едноставно сакам да ми се врати да биде тука и да ме гушне...колку ми фалат тие гушки........
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
145
Поени од реакции
1
Momentalno sum vo takva depresija :(:(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom