Љубовна депресија

Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Ste padnale li nekogas vo depresija zaradi ljubovta?
Poradi kakov ljuboven problem konkretno??? Kolku vreme ste bile vo depresija i dali vremeto e toa sto ve izleci ili nesto sosema drugo ?
Dali nekogas vo zivotot ste posakale da ve snema (da ne kazam:da umrete) no ne bidejki ste kukavica tuku bidejki ednostavno veke nemate sili da prodolzite so zivotot i bidejki ste dale se od sebe za da rabotite ispadnat na dobro a sepak zivotot ve razocaral???

Jas do pred nekoe vreme bev mn pozitivna licnost...mozam da kazam deka seuste sum no...nikogas ne bev padnala vo takva depresija vo kakva sto se naogjav pred nekolku dena....Mi pomina depresijata....vremeto mi pomogna...no ponekogas cuvstvuvam deka povtorno ke padnam...i strav mi e...sakam da ja izbegnam no ne znam kako...

Neka e jasno deka ova ne go pisuvam kako ljuboven problem i ne baram sovet...
tuku sakam vasi iskustva so ljubovnata depresija :)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Ок, природно е тоа што го чувствуваш. Чувството на загуба за нешто што не си сакала да го загубиш е тешко и треба време да се залечи раната. Како и секоја рана, треба време да помини, сепак лузните остануваат.

Како да е, тие размислувања (да не живееш повеќе, која е целта) се привремени,...во тие моменти најважно е да сфатиш дека тие чувства ќе исчезнат како што дошле, длабоко во нас секогаш знаеме дека ништо не вреди да му се дава толкава важност на нешта како изгубена љубов, пред се животот е најбитен и СЕКОГАШ има подобра личност која таму некаде чека и потполно ќе ве исполни!
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
mnogu e teshko koga na nekoj ke mu go odzemat ona sto go posakuval so celo srce i dusha.. ke mu go odzemat negovoto zadovolstvo..ovoj pat ljubovno zadovolstvo seta taa ljubov ispolnetost na srceto nasmevka na liceto... i naednash krahira se..dosega ne sum bil vo depresija poradi ljubovta ali sum imal teshki krizni momenti kade sto ne sum znael ni sto ni kako da pravam da ne mislam na ''nea'' ali site znaeme deka ljubovnoto zadvolstvo se plaka i ne trae vecno... i deka ostanuvaat tie tragovi na ljubovta.. luzni koj go krshat srceto na mali parcinja
No... minuta po minuta den po den nedela po nedela..vremeto leci se mozebi nema celosno da go zaboravis ili ja zaboravis ali..ke se naviknes bez toa zadovolstvo . Ednostavno covek vo takvi momenti treba da se potrudi da e najpriseben i sam sebe da si pomogne.da gi konsolidira svojte custva i da se resi da gi cuva i dade za nekoj nekoja koe pod ova isto nebo dishi i zivee za vas..
zivotot ne u4i da dobivame i gubime..prirodata ni dozvoluva nekoj raboti sto gi sakame da gi imame i raboti sto gi sakame a nemozeme da gi imame ..

bte tender girl...tvojot strav e pozitiven i so toa ke uspeesh da se nadminuvash vo takvite naredni situacii
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
Во последно време ме фаќаат многу често депресии, не само во врска со љубовта него онака се ми се собира, но поминува.Секој барем еднаш у животот се разочарал но времето лечи се.Сепак никад не сум помислила дека е подобро да ме нема и такви ствари.Секогаш во такви моменти ми се врти во глава дека кога и да е ќе дојдат и убави моменти и сите овие депресии ќе бидат дел од минатото.Тоа ми помага да продолжам понатака.Едноставно пробувам да не мислам на тоа ( мада секогаш не ми успева )..
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Депресивни моменти, аман, депресивни моменти.
Депресија е голем збор. Огромен, тежок, болен.
Баш и не сакам да признаам дека сум уште во некоја си љубовна депресија, ама ако веќе признавам, причина е раскинување и лошиот момент ми иде како страв од спомените (на кои обично сум им повеќе приврзана и од реалноста) и мрзеливост да се продолжи понатаму. Т.е. немање сила, смисла.
А после подолго време у таква состојба, сите други твои стравови и проблеми и грижи и надежи и разочарувања и црнила се собираат привлечени од свежата крв и притискаат уште повеќе. Ако не го победиш тој момент веднаш, ќе биде долго.
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
sakam da ve posovetuvam kolku i da ste razocarani od ljubovta veruvajte deka ima podobro utre.. jas srepmen go dadov moeto srce. ali nekoj toa ednostavno ne znaeshe da go ceni i pocituva i sto..propadna ljubovta me boleshe pominav niz teski momenti.. se poniziv bezborj pati samo da e podobro i poubavo i pozadovolno ali nisto... sreka moze da imame ali nema da ni trae vecno.. kako se izleciv ako voopsto sum se izlecil.. druzba so drugarite..muabeti razgovori setanja ubava muzika... ednostavno se proaga ako malce vodime inaet protiv sebe i srceto nashe..
ednostavno naucete da uzivate vo ljubovta .postepeno...
da ja konzumirate postepeno.. i bavno...
ponekogas vredi da se zrtvuvas za ljubovta ali pred da stanes zrtva na toa zadovolstvo bidete spremni kako ke se soocite so krajot na toa zadovolstvo..
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Од почетокот ќе ти е тешко ама со тек на време ќе ти поминит не секирај се :)
 

PiNkGiRl

Queen of rain
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.717
Поени од реакции
8
Sum bila vo ljubovna depresija. A i veruvam deka sekoj od nas nekogas e bil. Togas sum posakuvala da ne postojam,da me snema od planetava ama i toa pomina. So tekot na vremeto se pominuva,se brisat i najbolnite cuvstva. Taka ke ti pomine i tebe,samo ne se razocaruvaj uste sega.Te cekaat poubavi momenti vo zivotot.
 
Член од
18 февруари 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
se sto bilo,pominalo.sto ke bide ke pomine

Jas momentalno sum vo nekoja ljubovna daepresija.pred nekolku nedeli raskinav so deckoto.se lecam so muabetot i ogovaranjata so drugarkite muvanje so drugi tipci...ne sum istata koja sto bev vrtam nova strana.sega jas sum surova,ne mislam za cuvstvata na drugite,teram po svoe.zivitot e takiv.Sto bilo pominalo i sto ke bide ke pomine.a depresijata po nekoe vreme ke pomine.ke ostanat luzni ama toae.Ne veruvaj vo se sto ke slisnes i sto ke ti kazat drugite.Teraj po svoe.:tapp:
 
С

Сатори

Гостин
Tender Girl напиша:
Ste padnale li nekogas vo depresija zaradi ljubovta?
Poradi kakov ljuboven problem konkretno??? Kolku vreme ste bile vo depresija i dali vremeto e toa sto ve izleci ili nesto sosema drugo ?
Dali nekogas vo zivotot ste posakale da ve snema (da ne kazam:da umrete) no ne bidejki ste kukavica tuku bidejki ednostavno veke nemate sili da prodolzite so zivotot i bidejki ste dale se od sebe za da rabotite ispadnat na dobro a sepak zivotot ve razocaral???

Jas do pred nekoe vreme bev mn pozitivna licnost...mozam da kazam deka seuste sum no...nikogas ne bev padnala vo takva depresija vo kakva sto se naogjav pred nekolku dena....Mi pomina depresijata....vremeto mi pomogna...no ponekogas cuvstvuvam deka povtorno ke padnam...i strav mi e...sakam da ja izbegnam no ne znam kako...

Neka e jasno deka ova ne go pisuvam kako ljuboven problem i ne baram sovet...
tuku sakam vasi iskusta so ljubovnata depresija :)
Аххх...чудна работа е љубовта, за неа можеш да бидеш најсреќното и најмизерното суштество на целиот свет.


Сум паднала во депресија заради љубовта, како не...мислам дека тогаш беше најмизерната седмица во мојот живот.Дечкото со кој бев тогаш, го изневерив со бившиот дечко и се чувствував како најголемото ѓубре на светот, а на се тоа ми кажаа дека имам рак(покасно се испостави дека е само циста).Како се чувствував не можам ни да објаснам со зборови, бев цела во црно и седев во темнина цело време.Тоа траеше околу една до две седмици, а се извлеков поради фактот дека сакав да живеам.
Не можев да си дозволам да умрам во некое темно катче од моето срце за никој, дури ни за човекот што го сакам.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Депресија... Не би рекла дека некогаш сум била во некоја страшна љубовна депресија. Ми се случило да чувствувам празнина онака, после разделба, да се чувствувам како нешто да сум загубила... Ама веројатно тоа е повеќе од навика, отколку од емотивни причини. Мразам разделби, што да кажам. :) Не само кога се однесува на партнерска љубов, туку генерално. Брзо и силно се приврзувам за нештата и луѓето. И откако ќе дојде крај... Нормално е да ми биде малце празно, што знам. :)

Добрата работа е што брзо потоа се адаптирам на ситуацијата, кревам глава и идам напред. Малку време ми е потребно за да се опоравам. Сум научила да ги гледам нештата од позитивистички аспект, и да не мислам на тоа што било, туку на тоа што треба да дојде.

Кога паѓам во депресија, не е тоа од љубовни причини. Туку понекогаш, штознам, ми се насобира се, и без некоја особена причина се чувствувам рамнодушно и безволно да правам било што, ништо не ми причинува задоволство... Ама за среќа, и ваквите периоди кратко траат и брзо се опоравувам од нив.
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
Не, не ми се десило да паднам во љубовна депресија, туку како и обично тешко ми е, па едно 2-3 дена немам желба за ништо ама да паднам во депресија заради некој не, се помирувам со то шо се десило, главата горе и животот продолжува понатаму. Иако имав неколку разочарувања во љубовта сепак бев храбра и успеав да ги заборам на се’
:devojce:
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
ma temava e prekrasna site da si iskazeme sto imavme :) pustiot jas mislev deka go najdov toa ona ..oblikuvano vo zenska prekrasna figura..sovreshenstvo bez mani..no vreme po vreme .. maskite pocnuvaa da pagaat ljubomora pusta i surova nadvladea na sea.. ne molenje ne placenje i muskarcite znaat da ronat solzi ali.. na krajot ne vredelo..pomina se zaljubivme zasakafme otskafafme i.. sto ..ostana ma nisto ne ostana ..samo pusto minato na koe nikogas poveke nema da posakam da bilo kako nekogas..bev sreken do nebo.. i bev zakopan do zemja.. ponekogas treba da se zaprasame dali vredi da gi povredime custvata na nekoj drug..
toa e bolka....bolna sreka koja podocna stanuva depresija ili neshto drugo..ali toa e sto e iskustvo plus sekogas velev ne kazuvaj rano te sakam te sakam.. a sam go storiv toa..i zgresiv.. :) jbg ...tvrdoglava skorpija greshi i pak misli deka e u pravo..

sekogas nadevajte se ke ima podobro utro so sonce.. i osoba sto ve ceka so otvoreno srce tamu negde nadvor
 

cinderella_

In love with you...
Член од
27 јануари 2007
Мислења
852
Поени од реакции
5
sum bila vo depresija koja mozam da kazam deka uste trae.me povredi toj so go sakam,me povredi mnogu dlaboko,mnogu nisko.prvite nekolku dena mi bea uzasni,sakav da otidam negde kaj so nikoj ne me znae,da si pocnam se od novo,ali sfativ deka ON ne zasluzuva da se cuvstvuvam taka radi nego i deka treba cvrsto da ostanam na noze.se trudam da skrijam od drugite kako se osekjam,kakvo cuvstvo imam od vnatre...ne znam ni ja samata zasto!?taa depresija izceznuva so tek na vreme,osekjam,no sepak e prisutna so nekoj mal del....ali kako so kazuvaat posle dozdot sekogas izgreva sonce-veruvam vo toa
 
Член од
18 февруари 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
ne sum bila vo ljubovna depresija ...ama sum dozivela edno ogromno razocaruvanje od toj sto najmalku ocekuvav...pa 4-5 dena navistina nemav zelba za nisto...ama sfativ deka toj toa ne go zasluzuva...a koga si pomisalm kolku mi velese te sakam i sea oddednas tie zborovi propadnaa vo voda...no sepak zivotot prodolzuva ponatamu...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom