Јуниорски Евросонг [21.11.09] Киев, Украина

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Во сабота, 21.11.о9, со почеток од 20.15ч, ке се одржи шестиот по ред Јуниорски Евросонг, оваа година во Киев , Украина.Центар на случувањата ќе биде арената ‘‘Палата на Спортовите‘‘, истата во која се одржа и Евровизијата во 2005тата година, по победата на Руслана.
Полека но сигурно јуниорскиот евросонг со право го зазема епитетот најголем музички фестивал за деца на возраст од 10 и 15 години, бидејќи секоја година станува се поактуелен.Од друга страна пак, челниците на ЕБУ од година во година се соочуваат со еден вид бојкот на западно-европските земји кои одбиваат да учествуваат на оваа манифестација, жалејки се на принципот на гласање и тотална доминација на земјите од Источно Европскиот блок.
До последен момент кружеа шпекулации дека оваа година Јуниорскиот Евросонг е ставен под знак прашање, поради критичната ситуација со свинскиот грип во оваа земја.Меѓутоа сите делегации се веќе пристигнати, и работат со полна пареа, надевајќи се на што поголем пласман.
На официјалното отварање, поздравен говор одржи и Украинскиот премиер Јулија Тимошенко, која воедно и ја озчани за започната неделата на Јуниорскиот евросонг.
Во Сабота, на не толку импресивната сцена во Палатата на Спортовите ке настапат 13 земји учеснички:Шведска,Русија, Ерменија,Романија, Србија, Грузија,Холандија, Кипар, Малта,Украина,Белгијаа, Белорусија, а честа да го затвори шоуто ке го има Македонската претставничка Сара Маркоска.
Македонија традиционално, по шести пат учевствува на оваа манифестација.Слободно може да се каже дека Македонија бележи навистина одлични пласмани на Јуниорскиот Евросонг, со исклучок на 2006тата година кога завршивме последни.
Што се однесува до обложувалниците за тоа кој ке победи оваа година, се погласни и погласни се шпекулациите дека оваа година тоа ке биде Белгија.По преслушувањето на песната, апсолутно се согласувам со тоа, и се надевам дека тоа и ке се случи.


Што се однесува до Македонија, еве видео од нашата прва проба на која морам да признаам звучиме прекрасно


А еве едно потестување и на сите досегашни претставници на Македонија на Јуниорскиот евросонг

2003(Копенхаген, Данска) Марија и Викторија-12то место

2004(Лилехамер, Норвешка) Мартина Силјаноска-7 место

2005(Хаселт, Белгија) Денис и Стефан-8 место

2006(Букурешт, Романија) Зана-15 место

2007(Ротердам, Холандија) Росица и Димитар-5 место

2008(Лимасол,Кипар) Боби-5 место



И за крај, како некој што бил на една ваква манифестација, и го осетил притисокот кој задолжително настанува, и посакувам на Сара се најубаво.Одличен настап, да е сигурна во себе, дека ние сме со неа.А резултатот сам по себе ќе си дојде.Напред Македонијо.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
А Грузијциве случајно да не мислат дека секој ден е Велигден е па да победуваат пак со шупачка песна..
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Мој фаворит дефинитивно е Шведска.Како изгледа момата зрело фина песна и се.Д ругиве дечиња не чинат.
:smir:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232

Оваа е нашата?! Изгледа "возрасна" многу бе.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Ај бе кретенска работа е ова.Секоја година викам веќе не глеам гласање и ја пак глеам и пак се нервирам за глупи работи.
Најубаво девојче имавме на евровизијава па и песнава е добра.
Шо бе не Белгија и даваат ко овчар се дереше таа...
Ауу и да Србинката што читаше гласовите добра беше само уште Македонија да кажеше не она другото.
 
Член од
14 јануари 2009
Мислења
359
Поени од реакции
21
Оваа година не ни помина добро. 2ри сме од позади.
Холандија е прва... Не можам да речам дека е заслужена зошта Белгија и Белорусија имаа многу поубави и поинтересни песни, ама ај нека им е честито.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Мене ми се допаднаа песните на белгија и на ерменија а победи холандија. Да не знае неко јза што пејат во песната затоа што пееја на холандски?
 

Ovce_Pole-9

^Tennis Lover^
Член од
12 декември 2008
Мислења
234
Поени од реакции
14
Некој линк за даунлодирање на нашата??
 
Член од
1 август 2009
Мислења
453
Поени од реакции
960
Некој линк за даунлодирање на нашата??
Еве линк за Сања Маркоска - За љубовта... :smir:
http://www.mediafire.com/?on5mjmjnnyl


Мене најмногу ми се допадна украинската песна, “Три тополи, три сурми“. А, и детето супер си пееше. :aplauz:
Добра беше и шведската.

Таа што победи многу не ми се допадна.
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
Уште ли постои ова квази-шоу? :toe:
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
31
Поени од реакции
5
Гледaм некој јa постaвил, "Зa Љубовтa," aко јa имa и овaa, некa јa стaви...се викa "Љубов и Музикa"...:smir:



Инaче, еве го нaстaпот во Киев. Брaво зa Сaрa иaко не добивме многу поени.

 
Член од
3 февруари 2007
Мислења
293
Поени од реакции
30
Sega ja gledam reprizata... pominaa site pesni... golemite treba da ucat od malite. Kako pejat decata, izgled, scenski nastapi, sloboda, energijata koja ja davaat. Sekoja godina pratam detski evrosong, radi toa so tuka barem nema gluposti i cirkuzanti nekoi, tranvestiti i sl. kako na onaa evrovizija. Kako sto citam pogore pobedila Holandija... ja ne gi fativ niv, od onie sto gi fativ najgolem vpecatok mi ostavija Belgija i Belorusija. Decata kako peat alal neka im e, i dvajcata imaa teski pesni. Od retrospektivata mislam deka i Armenija e dobra, nea ne ja gledav, no tie nekolku sekundi mi stoi interesna.. do dusa site se dobri i mili, ali ovie mi se favoriti. I nasata bese dobra, samo treba da bide dete, zaso e Junior Eurovision, mala zabeleska. :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom