Јужни Ветар

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.056
Поени од реакции
7.097
Ова ти си им досадувал гарант. :LOL:
Еднаш им пишав за Јужни ветар и тоа уште кога некоја недела кога и почнаа со Gley. Пред една недела имаше на Инстаграм квиз прашања за да добиеш награда и јас ги одоговорив иако повеќето неточни сепак ме избраа мене и сеуште не ми ја доставија наградата. Утре ако не ми ја донесат во четврток или петок ќе се повози каргото бадијала бидејќи нема да сум дома ниту во државава за Велигден.

Наградата е торба и ќебе поларно :icon_lol:
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.056
Поени од реакции
7.097
Од прва сезона почна да се емитува серијава и на Телма телевизија.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
574
Поени од реакции
739
Како може ова да го гледа некој незнам. Ране верзија во 2022 година. Како низ темплејт им се поминати сите можни филмови и серии во Србија.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
713
Поени од реакции
965
што се дешава ја симнав серијата и првите 4 епизоди се уствари филмот 2018?
фејк торент сум симнал?
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.356
Поени од реакции
3.335
што се дешава ја симнав серијата и првите 4 епизоди се уствари филмот 2018?
фејк торент сум симнал?
не бе :D филмот е прво па после серија праеа исто од филмот. Поглупо нешто амин.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.818
Поени од реакции
30.910
не бе :D филмот е прво па после серија праеа исто од филмот. Поглупо нешто амин.
Така се прави на Балканот со децении уназад со многу работи што се снимени, не е за изненадување ова. Зона замфирова, Ивкова слава, Монтевидео... се тоа беа филмови од кои подоцна направија мини-серии. Дури и кај нас имаше исто со Ах љубов моја, Златна петорка...
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.356
Поени од реакции
3.335
Така се прави на Балканот со децении уназад со многу работи што се снимени, не е за изненадување ова. Зона замфирова, Ивкова слава, Монтевидео... се тоа беа филмови од кои подоцна направија мини-серии. Дури и кај нас имаше исто со Ах љубов моја, Златна петорка...
Не е за изненадување ама јсс не гледам поента во истово. Јужни ветар не е стар филм па да речеш океј ајде обнова како серија. Разбирам да е стар филм па да се прави серија но овде се снима филм па после 2г серија... Ама океј.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.085
Поени од реакции
9.877
Така се прави на Балканот со децении уназад со многу работи што се снимени, не е за изненадување ова. Зона замфирова, Ивкова слава, Монтевидео... се тоа беа филмови од кои подоцна направија мини-серии. Дури и кај нас имаше исто со Ах љубов моја, Златна петорка...
Не е истото со Зона и Ивкова. Од нив серии никогаш и не постоеле. Снимен е само филм, а подоцна телевизиите или продукцијата се глупираа и го сечеа филмот на неколку епизоди. Како и Ах, љубов моја и Златна петорка.

Монтевидео и Јужни ветар ги користат филмовите ко први 4 епизоди, али имаат уште 6-8 саати нов материјал што го нема во филмовите, што донегде е ок.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.413
Поени од реакции
5.380
Не е истото со Зона и Ивкова. Од нив серии никогаш и не постоеле. Снимен е само филм, а подоцна телевизиите или продукцијата се глупираа и го сечеа филмот на неколку епизоди. Како и Ах, љубов моја и Златна петорка.

Монтевидео и Јужни ветар ги користат филмовите ко први 4 епизоди, али имаат уште 6-8 саати нов материјал што го нема во филмовите, што донегде е ок.
И да и не.
Најбоље ќе беше да си почињаше серијата кај што заврши филмот. Без непотребно сецкање. :⁠-⁠)
 

Лаик

Синаит
Член од
4 август 2018
Мислења
1.290
Поени од реакции
2.915
Како може ова да го гледа некој незнам. Ране верзија во 2022 година. Како низ темплејт им се поминати сите можни филмови и серии во Србија.
Немање инспирација или свесно продолжување на перење на мозок и негово одржување кај помладите генерации...:kafence:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: y2k
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.085
Поени од реакции
9.877
И да и не.
Најбоље ќе беше да си почињаше серијата кај што заврши филмот. Без непотребно сецкање. :⁠-⁠)
Јасно. Секако дека е подобро така.
Што се тиче мене, нема потреба воопшто да се прават такви ствари. Или снимаш филм или серија, а не ист материјал два пати да го пакуваш. Инаку не е од денес иако денес е сè почесто.

Уште во '70-'80, Најдолгиот пат на Гапо е сечен во три епизоди, а и Србите имаа некој таков пример.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.818
Поени од реакции
30.910
Не е истото со Зона и Ивкова. Од нив серии никогаш и не постоеле. Снимен е само филм, а подоцна телевизиите или продукцијата се глупираа и го сечеа филмот на неколку епизоди. Како и Ах, љубов моја и Златна петорка.

Монтевидео и Јужни ветар ги користат филмовите ко први 4 епизоди, али имаат уште 6-8 саати нов материјал што го нема во филмовите, што донегде е ок.
Исто срање, различито паковање! Сите се снимани како филмови, инаку. За ни еден намерата не била да бидат ТВ серии. И Ивкова и Зона и нашиве 2 не се само препакуван филмот, барем според run-time-от. Пр, еве Златна петорка - 1 час и 23 минути трае, а Љубов и предавство (серијата) се 5 епизоди од по нешто повеќе од 30 минути, значи нешто повеќе од 2 и пол саати, т.е. саат плус. Ивкова слава филмот е саат и 50 минути, серијата 5 епизоди од по 30+ минути, значи нешто помалце, ама пак има повеќе од пола саат екстра материјал. Монтевидео веројатно само имале повеќе снимен материјал, па затоа толку подолго трае. А за Јужни ветар, искрено, не знам. Ама дека е ист „феноменот“, ист е.

Единствена што не ја спомнав, а е сосема поразлична е „Јесен стиже дуњо моја“ на Љубиша Самарџиќ. Таму е сосема од ново сниман материјалот за серијата, не е препакуван материјалот од филмот. Барем не од првиот дел, зашто дури и главниот актер е различен: во филмот Бранислав Трифуновиќ, во серијата Милан Васиќ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom