Јувентус-Милан, 6 октомври 2013, 20.45

Победник во дербито:


  • Вкупно гласачи
    64
Статус
Затворена за нови мислења.

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
9.599
Поени од реакции
16.111
На повидок е еден од поконтроверзните, а и за волја на вистината еден од помалку убавите натпревари во последните 2 сезони меѓу Јувентус и Милан. Убавиот фудбал едноставно го нема во последно време кога се среќаваат овие два тима, па повеќе место имаше за кроење заговори и дискутирање судиски одлуки, кои често беа клучни. Сепак, да го оставиме тоа зад нас и да фокусот да го поместиме кон фудбалот и играта.

Ова ќе биде вкупно натпревар бр.170 во меѓусебните дуели во сите конкуренции, а натпревар бр. 165 во италјанската лига, каде што Јувентус има 59 победи, Милан 50, а 55 натпревари завршиле нерешено. На претходните 82 натпревари во Торино, Јуветус славел 39 пати, 21 нерешено и 22 победи на Милан.
Јувентус во своите редови има проблеми со повредени играчи, кои се Касерес и Пепе веќе подолго време, додека на таа листа се додадоа Вучинич и Лихштајнер кој сигурно нема да настапат на натпреварот. Тевез и Маркизио не се во најдобра физичка подготвеност и двајцата се враќаат после повреди.

Се разбира кај Милан најголемо отсуство ќе биде Марио Балотели кој сеуште ја отслужува казната од 3 натпревари поради навреда кон главниот судија Лука Банти на натпреварот меѓу Милан и Наполи. На листата на повредени на Милан се наоѓа подолго време веќе Џампаоло Пацини, а ќе отсуствува и Кака кој е повратник во составот на Росонерите. Де Шиљо Бонера се останатите повредени, а неизвесни се Ел Шарави кој има мали шанси да настапи, додека не се знае ситуацијата со Бирса кој заработи мала повреда пред натпреварот со Ајакс.

Главен судија ќе биде Џанлука Роки кој го има на двапати судено овој натпревар, а помошници ќе му бидат Џалатини и Падован, а зад головите Банти и Киампи.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
41.819
Поени од реакции
83.117
Ќе се разочарам ако нема гол од офсајд и пенал. А не ќе биде лошо и црвен да падне.
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
8.847
Поени од реакции
6.915
Се надевам дека конечно Јуве ќе одигра добар меч затоа што досега, со исклучок на двата меча со Лацио, не знаат да одат. Воопшто не сум задоволен од играта на Јуве сезонава. Одбраната воопшто не е на ниво а Конте упорно ја форсира формацијата 3-5-2. Тројцата централни бекови повеќе си пречат еден на друг отколку што си помагаат. Со душа го чекам денот кога Конте ќе се откаже од својата тврдоглавост и конечно ќе постави четворка позади.

Милан исто така не е во некоја сјајна форма ама сметам дека Јуве ќе мора да пружи барем дупло подобар меч од последните 3-4 за да го добие овој дуел. Се надевам и дека Исла нема да добие ни минута на овој меч затоа што неговата игра е криминална, гласните жици само ми страдаат од него. Некој ден комшиите ќе ме пријават за семејно насилство слушајќи ги сите погрдни зборови кои му се упатени и слушајќи ги звуците на удари по маса или ѕид:pos:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.668
Поени од реакции
21.221
Оваа би ја играл пенал во пенал, ако може. Можеби сум за Милан, но сезонава се срање и тешко гледам шанса за победа а реми би било премија. Како и да е, глуп натпревар сигурно ќе биде.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
34.190
Поени од реакции
89.368
Со оглед на моменталната форма Јуве би требало да тепа иако и тие не со најсјајна форма и прикажуваат бледи игри во последно време. Милан кај што има послаб состав од претходните сезони па згора на тоа има и еден куп повредени и казнети играчи. Се надевам дека ќе има голови и дека ќе гледаме добар фудбал. Уствари што се праам невин, што ги ебам и двете екипи ме заболе цеф како ќе заврши. :icon_mrgr:
 
R

Rigel Kent

Гостин
Neka zavrsi nereseno , Milan da zaglavi na dolniot del od tabela , a Juventus da izgubi dva boda vo borba so konkurentite.

I kakva tema e ova bez anketa??
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.819
Поени од реакции
11.944
Нигеру ај бе не си интересен веќе, навистина.
Иначе се знае ги тепаме мувентус, ѓубрентус, џубрентус итн.
FORZA MILAN!
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.246
Поени од реакции
41.042
Ја гарантирам ќе биде 0 до 2 гола. Кој ќе ме послуша и ќе уплати, со здравје парите да си ги користи :)
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Ќе изгуби Милан јебига, БИРСА е неизвесен, у пичку матер! :mad:
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
1.453
Поени од реакции
2.808
Бјанконери држете се ке ве СКИНИМЕ !!!
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
22.654
Поени од реакции
64.239
овој наш или ваш беше?
Наш е, а башка и да сакате да премине на ваша страна, немате доволно финансиски средства за да го дозволите :cool:

Ај малце посериозно... И двата тима не се во форма, на Милан им фалат играчи, де повредени се, де казнети, а Јуве општо онака... не се во форма, последните дуели ги добива на сила (со судии :love: ). Предноста е на Јуве што моментално поважните играчи им се тука, па така да очекувам победа на домашниот тим. Нема да биде многу убав натпревар за гледање, пред се заради натпреварите во ЛШ, повредите на играчите, итн... Но сепак без разлика каква е состојбата на клубовите, овие дуели секогаш биле дерби натпревари. Мој тип: 0-2 гола + некој црвен картон.

Pece4ever Ќе ја ебете старата крава? :icon_mrgr:
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.602
Поени од реакции
8.656
Ова ќе биде најлошата утакмица за следење, не заслужува тема.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
9.599
Поени од реакции
16.111
Абе што ве гледам песимисти за убавината на натпреварот, замислете да не наградат со некој спектакл :cool:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom