Јога и медитација

  • Креатор на темата LEPOTICKA_SWEET
  • Време на започнување
L

LEPOTICKA_SWEET

Гостин
Еве ме интересира дали некој член од форумот вежба јога или медитација?
Јас искрено сакам да се запишам на ваков курс бидејки делува многу добро врз телото и душата. Ама додека да се запишам ке вежбам по дома...едноставно ме опушта и ме полни со мир и оптинизам

Oд духoвнa глeднa тoчka сekoj трaгaч e пoчeтниk. Вo мoмeнтoт koгa ќe пoсakaтe дa прaвитe пoстojaн нaпрeдok, вo тoj мoмeнт стaнувaтe вeчeн пoчeтниk.
Сekoj дeн трeбa дa сe нaучи сaмo eднa рaбoтa: Kako дa сe бидe исkрeнo срeќeн.
Душeвнoтo срцe ja oтkри врвнaтa вистинa: Дa сe мeдитирa нa Бoг e привилeгиja, a нe дoлжнoст.
Плaчи внaтрe. Мeдитирaj внaтрe. Нурни сe внaтрe. Твoитe внaтрeшни пoстигнувaњa дaлekу ќe ги нaдминaт твoитe нaдвoрeшни нeсoвршeнoсти.

:helou::pipi:
 
I

Intex

Гостин
Ја медитирам, ама не сум одел на курсеви по јога. Медитирам за да ја исфрлам негативната енергија од мене. Медитацијата најчесто ја применуваат будистичките свештеници и припадниците на будизмот, но има и луге кои медитираат и се интересираат за будизмот само за да си го подобрат начинот на живеење.
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Не размислувај, запиши се. Помага, и тоа доста. Мене ми помага, барем во средување на своите мисли, но не во контролирање на мојот темперамент. Не е ефективно како седатив, али добро е за смирување, во можните граници.
Ако сакаш да се запишеш, ќе треба да чекаш до септември, тогаш почнуваат сите курсеви. Од септември, и од февруари. Барем така е кај што сум јас запишана. :smir:
 

Smasher

Професионален молер
Член од
27 јуни 2007
Мислења
811
Поени од реакции
9
Еве ме интересира дали некој член од форумот вежба јога или медитација?
Јас искрено сакам да се запишам на ваков курс бидејки делува многу добро врз телото и душата. Ама додека да се запишам ке вежбам по дома...едноставно ме опушта и ме полни со мир и оптинизам

Oд духoвнa глeднa тoчka сekoj трaгaч e пoчeтниk. Вo мoмeнтoт koгa ќe пoсakaтe дa прaвитe пoстojaн нaпрeдok, вo тoj мoмeнт стaнувaтe вeчeн пoчeтниk.
Сekoj дeн трeбa дa сe нaучи сaмo eднa рaбoтa: Kako дa сe бидe исkрeнo срeќeн.
Душeвнoтo срцe ja oтkри врвнaтa вистинa: Дa сe мeдитирa нa Бoг e привилeгиja, a нe дoлжнoст.
Плaчи внaтрe. Мeдитирaj внaтрe. Нурни сe внaтрe. Твoитe внaтрeшни пoстигнувaњa дaлekу ќe ги нaдминaт твoитe нaдвoрeшни нeсoвршeнoсти.

:helou::pipi:
Вежбам јога и можам навистина да речам дека е ефективна, самостојни вежби за по дома се ефикасни доколку знаеш како и кога да ги спроведуваш за почеток би ти требало професионално насочување сепак. Има многу почетнички (а исто така и напредни) курсеви на кои што можеш да се приклучиш. Се работи за психо-физички вежби кои што навистина вродуваат со плод, не е џабе работа. Мој совет кон тебе е да почнеш да одиш на јога вежби.
 
L

LEPOTICKA_SWEET

Гостин
Кога ја читав книгата Јади, Моли се и Уживај од Елизабет Гилбет добив голема желба за медитација и голема желба да продолжзм со позитивни погледи низ животот...многу нешта се учат и од самата книга која ми даде инспирација за оваа тема:wink:
 

Smasher

Професионален молер
Член од
27 јуни 2007
Мислења
811
Поени од реакции
9
Кога ја читав книгата Јади, Моли се и Уживај од Елизабет Гилбет добив голема желба за медитација и голема желба да продолжзм со позитивни погледи низ животот...многу нешта се учат и од самата книга која ми даде инспирација за оваа тема:wink:
Убаво е што ти побудила желба книгата, сепак Јога најдобро се учи на Јога часови, има многу работи во кои што може да се повредиш доколку не е опишано како правилно и во детали да ја изведеш вежбата а исто така и Јогата не е наменета најефикасно да се учи преку книга. :)
Медитацијата ќе ти помогне да стекнеш контрола врз своите мисли, а исто така и на градењето на себеси како човек.
 
L

LEPOTICKA_SWEET

Гостин
Од понеделник конечно ке почнем да идем на часови по јога :vozbud::helou:
 
Член од
16 февруари 2011
Мислења
36
Поени од реакции
12
Лепотичка, како напредува медитацијата? И јас во последно време читам доста за тие работи па размислувам повеќе да се посветам... имаш некој совет?
 

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
Јас одам на медитација три пати месечно, на специјализиран индивидуален курс

Не е евтино, но ефектите се значителни во секој смисол, посебно емотивен и психички

Вежби за релаксација правам секое утро - утрото го започнувам порано во тишина и со спокојство

Јога не сум практикивала но окако ќе завршам со овој курс - сеанси ... планирам да се запишам во Јога сојуз на РМ или сл добро училиште
 
Член од
14 мај 2012
Мислења
13
Поени од реакции
0
dali nekoj vezba jogaa.. kolku vreme? ...kakvo dejstvo? :) fala
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Praam nekoi vezbi sto spagjaat pod joga, ama ne navlagam vo filozofiite i meditafcija and whatsoever.
Vezbite se dosta korisni za fleksibilnost, a pogotovu za nekoj ko mene so dosta elasticni ligamenti.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.420
Поени од реакции
7.759
Aj ako moze nekoj neka pise kade mozam da se zapisam na kurs po meditacija u skopje(vase iskustvo, lokacija kade se odrzuva itn itn). Fala vi odnapred.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom