Јајцето и паганството

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Tадааам....
Сега Симеон е на ред да се произнесе, а Мики1 нешто ми го нема денес уште ли вари јајца ?
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Еве уште малку за јајцето и паганизмот..ова го копирав од утрински..Корисно е да се знае.
Низ времето јајцето било вклучувано во најразлични обреди – се ставало во темелот на куќата за да го избрка злото, Римјанките верувале дека со помош на јајцето може да се одреди полот на нероденото бебе, додека, пак, Французинките застанувале на јајце пред да го минат прагот на својот нов дом. Римјаните, Кинезите и Египќаните го сметале како симбол на вселената, а меѓу бројните теории за настанувањето на Земјата се наоѓа и онаа која тврди дека излегла од едно големо јајце.

Христијанството не воведува некои големи промени, јајцето и понатаму е предмет што се почитува, но повеќе не симболизира повторно раѓање на природата, туку на човекот.
koj kako saka neka misli za jajceto treba da se znae deka nie sme Hristijani i deka jajceto go pretstavuva voskresenieto Hristovo.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
koj kako saka neka misli za jajceto treba da se znae deka nie sme Hristijani i deka jajceto go pretstavuva voskresenieto Hristovo.
Ова сто посто го знаеш Симеон
и благодари, го раскрши и рече: „Земете, јадете, ова е Моето тело, кое се крши за вас. Правете го ова за Мој спомен!”
Исто така и чашата, по вечера, и рече: „Ова е чаша на Новиот Завет во Мојата крв. Правете го ова, секојпат кога пиете, за Мој спомен!”Зашто, секојпат кога ќе го јадете овој леб, и ќе пиете од оваа чаша, ја навестувате Господовата смрт, додека дојде Тој.

Е сега јас не сум налетал на такво нешто за јајцето, каде се вели вапцајте јајца во такви и такви бои, заради спомен на моето воскресение оти сме Христијани....
Незнам за вас ама ова ми изгледа погрешно и пагански..




 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Еве уште малку за јајцето и паганизмот..ова го копирав од утрински..Корисно е да се знае.
Низ времето јајцето било вклучувано во најразлични обреди – се ставало во темелот на куќата за да го избрка злото, Римјанките верувале дека со помош на јајцето може да се одреди полот на нероденото бебе, додека, пак, Французинките застанувале на јајце пред да го минат прагот на својот нов дом. Римјаните, Кинезите и Египќаните го сметале како симбол на вселената, а меѓу бројните теории за настанувањето на Земјата се наоѓа и онаа која тврди дека излегла од едно големо јајце.

Христијанството не воведува некои големи промени, јајцето и понатаму е предмет што се почитува, но повеќе не симболизира повторно раѓање на природата, туку на човекот.
Во текот од великденските празници, по телевизиите се вртат објаснувања од православните свештеници за тоа дека јајцето, и тоа САМО црвено обоено, има повеќеслојна симболика. Од објаснувањата досега би трбало да биде јасно која е таа симблоика: гробот Христов, крвта Христова, воскресението Христово од гробот, создавањето нов живот и сл.
Тоа што јајцето е користено и од паганските народи, не треба по автоматизам да значи дека и православните се пагани. Патем кажано, црвено обоено јајце, за прв пат е употребено од мајката Божја, која го подарила на еден од тогашните римски властодржци, после Христовото ВОСКРЕСЕНИЕ (не би можел да се сетам на името). За споредба, за да не испадне дека православните се пагани, би го посочил и следниот пример:
во античкото римско царство, сите тешки багабонти биле распнувани на крст и поставуван на ЈАВНИ/главни патишта, кон и од влезовите во тогашните обградени градови. Така распнат, багабонтот трпи и телесни болки но и исмејување од патнците упатени кон и од градовите. А каде беше распнат Христос? На КРСТ! Така, крстот од симбол на срамот , Христос го претвора во симбол/значка за победа над смррта кај раната Црква!
И уште една работа; во истиот тој Рим, раните христијани биле осудувани од своите сонародници со обвиненитео дека се пагани! А зашто? Затоа што раните христијани го прифатиле денот недела, денот на Христовото воскресение, за свој празник. А денот недела , „сандеј„ за римските идолопоклоници бил денот на Сонцето, значи бил пагански празник, кој иститие тие пагански римјани го поистоветувале со неделата, славена од раните христијани. Да, велат христијаните, и ние го славиме денот на Сонцето, ама Христос е нашето Сонце!
Така, она кое некогаш били паганско, не значи дека е нехристијанско...
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Во текот од великденските празници, по телевизиите се вртат објаснувања од православните свештеници за тоа дека јајцето, и тоа САМО црвено обоено, има повеќеслојна симболика. Од објаснувањата досега би трбало да биде јасно која е таа симблоика: гробот Христов, крвта Христова, воскресението Христово од гробот, создавањето нов живот и сл.
Јас во првиот пост доволно добро ја објаснив црвената боја на јацето...читај
Патем кажано, црвено обоено јајце, за прв пат е употребено од мајката Божја, која го подарила на еден од тогашните римски властодржци, после Христовото ВОСКРЕСЕНИЕ (не би можел да се сетам на името). За споредба, за да не испадне дека православните се пагани, би го посочил и следниот пример:
]во античкото римско царство, сите тешки багабонти биле распнувани на крст и поставуван на ЈАВНИ/главни патишта, кон и од влезовите во тогашните обградени градови. Така распнат, багабонтот трпи и телесни болки но и исмејување од патнците упатени кон и од градовите. А каде беше распнат Христос? На КРСТ! Така, крстот од симбол на срамот , Христос го претвора во симбол/значка за победа над смррта кај раната Црква!
Да ама тоа го сторил Исус..Боговекот кој повикал на тоа секој да го носи својот крст и да го следи..ама незначи дека едно поклонето јајце..е причина да воведуваме пагански обичаи во Христијанството..ова повеќе ми личи како изговор..
И уште една работа; во истиот тој Рим, раните христијани биле осудувани од своите сонародници со обвиненитео дека се пагани! А зашто? Затоа што раните христијани го прифатиле денот недела, денот на Христовото воскресение, за свој празник. А денот недела , „сандеј„ за римските идолопоклоници бил денот на Сонцето, значи бил пагански празник, кој иститие тие пагански римјани го поистоветувале со неделата, славена од раните христијани. Да, велат христијаните, и ние го славиме денот на Сонцето, ама Христос е нашето Сонце!
Така, она кое некогаш били паганско, не значи дека е нехристијанско...
Какво сонце..Бог го благослови седмиот ден, и го освети, зашто во него се одмори од сите Свои дела, кои ги создаде Бог и ги направи...
АКО Е ПАГАНСКО, Е ПАГАНСКО, НЕМОЖЕ ДА БИДЕ И ХРИСТИЈАНСКО
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Поздрав до сите православни (па и неправославни) христијани, а поздравот за Христовото воскресение ќе го оставам за после празникот.
Ја, батки, отидив да припалам некоја свеќа до храм.
Дочитање и живи и здрави да сме па да продолжиме да се препукуваме на форумов...
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Denes treba da sozercavame na temata okolu stradanjata Hristovi.Ako svestenikot na ja objasnuva primitivnata simbolika na jaceto, togas ke bide napadnat od prostite "hristijani", gi narekuvam taka onie koi sto se vetili na lubov a ustvari nesto drugo i e pointeresno. ako sves. pocne da ja negira simbolikata na jaceto ke go napravat eretik, mislam sepak makedonskiot narod ne e veren, mnogu mal procent od denesnive hristijani e redovno vo Crkva se nemaat vreme, gi mrzi i so ti neznam dugo. Braka i sestri da go docekame voskresenieto Hristovo i radosno da izvikame HRISTS VOSKRESNA OD MRTVITE SO SMRTA SMRTA JA POBEDI I NA TIE VO GROBOVITE ZIVOT IM PODARIfile:///D:/zvonko/muzika/evpraksija/06%20-%20Track%206.mp3. Ako saka nekoj poveke muabet neka poveli slobodno na zvonko_alek@hotmail.com.poz.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јас во првиот пост доволно добро ја објаснив црвената боја на јацето...читај

Да ама тоа го сторил Исус..Боговекот кој повикал на тоа секој да го носи својот крст и да го следи..ама незначи дека едно поклонето јајце..е причина да воведуваме пагански обичаи во Христијанството..ова повеќе ми личи како изговор..

Какво сонце..Бог го благослови седмиот ден, и го освети, зашто во него се одмори од сите Свои дела, кои ги создаде Бог и ги направи...
АКО Е ПАГАНСКО, Е ПАГАНСКО, НЕМОЖЕ ДА БИДЕ И ХРИСТИЈАНСКО
Ај на кратко:
- крстот, кој Христос го споменува, не е материјалниот крст на кој Хрисос е распнат, туку Христос мисли на крстот како ТЕЖИНА во војувањето кое секој христијански верник треба да го прифати и применува против секој вид зло во овој свет...
Паганските римјани го славеле „сандеј„, денот-недела, посветен на нивниот пагански бог (како на пример, „Сатрдеј„ денот посветен на нивниот пагански бог Сатурн, денес планета во сончевиото систем). Седмиот ден, денот кој Бог сам го одредил за да се „одмори„ од креацијата на Светот, евреите го слават во сабота (сабота=сабат/шабат=ден за одмор). Со христовото воскресение, саботата како ден за одмор е замента со неделата. Неделата е денот за одмор кај православните верници.
Ај дочитање...
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Denes treba da sozercavame na temata okolu stradanjata Hristovi.Ako svestenikot na ja objasnuva primitivnata simbolika na jaceto, togas ke bide napadnat od prostite "hristijani", gi narekuvam taka onie koi sto se vetili na lubov a ustvari nesto drugo i e pointeresno. ako sves. pocne da ja negira simbolikata na jaceto ke go napravat eretik, mislam sepak makedonskiot narod ne e veren, mnogu mal procent od denesnive hristijani e redovno vo Crkva se nemaat vreme, gi mrzi i so ti neznam dugo. Braka i sestri da go docekame voskresenieto Hristovo i radosno da izvikame HRISTS VOSKRESNA OD MRTVITE SO SMRTA SMRTA JA POBEDI I NA TIE VO GROBOVITE ZIVOT IM PODARI. Ako saka nekoj poveke muabet neka poveli slobodno na zvonko_alek@hotmail.com.poz.
Се соглсаувам со ова тотално..сепак..ако сите ќутиме..ќе нема кој да ја каже вистината...
Поздрав до сите православни (па и неправославни) христијани, а поздравот за Христовото воскресение ќе го оставам за после празникот.
Ја, батки, отидив да припалам некоја свеќа до храм.
Дочитање и живи и здрави да сме па да продолжиме да се препукуваме на форумов...
Поздрав и до тебе Мики(православен)...форумот е и за поука, не само за препукување..зависи како го сфаќаш...
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Се соглсаувам со ова тотално..сепак..ако сите ќутиме..ќе нема кој да ја каже вистината...

Поздрав и до тебе Мики(православен)...форумот е и за поука, не само за препукување..зависи како го сфаќаш...
Bez razlika dali ke se doznai vistinata sepak nase e da molcime za da se spasime, a za vistinata ima koj da kazuva.poz.Mene m iestvarno dosadno mi se pravi muabet, no bez nekoj raspravii aj koj saka simeon_alek na skupe.poz
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Bez razlika dali ke se doznai vistinata sepak nase e da molcime za da se spasime, a za vistinata ima koj da kazuva.poz.Mene m iestvarno dosadno mi se pravi muabet, no bez nekoj raspravii aj koj saka simeon_alek na skupe.poz
Не на нас е да викаме оти...„Ви велам, ако овие замолчат, камењата ќе викаат.”
А како да не викам кога ќе налетам на вакви работи...
Според обичајот најпрвин се вапцувале три јајца, а потоа и другите. Првото јајце било наменето на Господ и се викало Господово јајце, второто на домаќинот - главата на куќата, а третото на стоката и бериќетот. Особено повеќе обичаи и верувања се поврзани со јајцето првак, за кое се верува дека поседува магиска моќ. Тоа подоцна стои пред иконата, со него се враќа облак, се лекуваат болести кај луѓето и стоката, тоа заштитува од пожар, гром и сл.
Страшно..не било паганско..
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Ај бе не се карајте мегу себе,чувајте сила за дебати со нас:):).
И честито Велигден,тоа е на 27,нели?
Абе,а ја вака ко неверник,може ли да се кршам со јајца?:pos2:
мала шала...peace.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Ај бе не се карајте мегу себе,чувајте сила за дебати со нас:):).
И честито Велигден,тоа е на 27,нели?
Абе,а ја вака ко неверник,може ли да се кршам со јајца?:pos2:
мала шала...peace.
Bez razlika kakvi i da ste sepak site sme Hristovi. A kakovi debati se toa so vas?:nesvest:
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Едно ќе кажам. Се знае какви јајца треба да се фарбаат (Црвени), бидејќи ја симболизираат бојата на крвта која Исус ја пролеал.
И највеќе од се се нервирам ко ќе ми дадат шарено јајце, мислам дај поштувај го празникот, не им прај на децата да им биде интересно, земале де розеви, жолти, и после се праат побожни. Па барем за Велигден во црква однеси црвено јајце ако ништо друго.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom