Јапонска Музика

H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Јапонска Музика

Фасциниран сум од оваа земја, и имам желба еден ден да ја посетам. Јапонија е земја која се наоѓа во источна Азија и музиката е многу поразлична од таа овде. Земја со долга и историја и голема традиција...
За тие што ги интересира нешто повеќе видете на следниов линк:
http://en.wikipedia.org/wiki/Music_of_Japan
Ме мрзи да преведувам и однапред се извинувам, ама сега нема некој што не знае англиски јазик... Да се навратам на музиката, за тоа другото во друга тема! :)

Започнувам со традиционалната Јапонска музика:
(иначе за тие што слушаат Легијата, оваа песна е користена на почетокот на траката Време на Волкот)​
Оваа за тие што гледале F & F Tokyo Drift знаат​
Понатаму уште... ;)
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.354
Поени од реакции
4.857
Кинат јапонците. DJ Krush, Nujabes.. и многу, многу, многу други квалитетни изведувачи..
 
I

Iblis

Гостин
Nujabes madafaka thou he R.I.P.-ed:place:
Веројатно веќе го знаеше тоа , а може и не и не е толку битно.
 
P

PewDiePie

Гостин
Да не испадне дека дис-ам али глупички се погоре ставениве песни,очекував нешто повеќе.

Ако сакате да слушнете вистиски јапонски звук ви ја препорачувам оваа тажна но преубава мелодија
http://www.youtube.com/watch?v=5wCD-S0XKm8
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ___

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.354
Поени од реакции
4.857
Да не испадне дека дис-ам али глупички се погоре ставениве песни,очекував нешто повеќе.

Ако сакате да слушнете вистиски јапонски звук ви ја препорачувам оваа тажна но преубава мелодија
http://www.youtube.com/watch?v=5wCD-S0XKm8
мене твојата ми е глупа. :P
 
K

Khabs Staadnau

Гостин
Денешната јапонска музика е апсолутна копија на западњачката, како и целата јапонска култура. Јапонците креираат нов правец така што го земаат тој од западњаците и ставаат Ј пред него.
Пример Rock во j Rock и слично.
Многу малку е денешната Јапонија инфлуентирана од Традиционалната. Прва работа што ја приметив во линковите во отварачкиот пост е пијаното кое традиционалните јапонци не го практикувале како инструмент.

 

Sora_Dono

The 14th
Член од
22 октомври 2011
Мислења
129
Поени од реакции
35
Денешната јапонска музика е апсолутна копија на западњачката, како и целата јапонска култура. Јапонците креираат нов правец така што го земаат тој од западњаците и ставаат Ј пред него.
Пример Rock во j Rock и слично.
Многу малку е денешната Јапонија инфлуентирана од Традиционалната. Прва работа што ја приметив во линковите во отварачкиот пост е пијаното кое традиционалните јапонци не го практикувале како инструмент.
True, ali toa ne go menja faktot deka peat na japonski, i imaat drugacii nacin na izvedba i praat druga atmosfera, primer ti, koa slusas buckethead si vikas najbolji ej, da slusnes japonska verzija od nego, ke bides kao tipov e sranje samo go kopira. Toa e razlika, sho tebe ne ti se svigja u slucajov. Ali kraj kraeva sho ako kopiraat, i ti kopiras, se stremis da bides nesto so prilikuva na tvojot idol, koj i da e...
 
K

Khabs Staadnau

Гостин
True, ali toa ne go menja faktot deka peat na japonski, i imaat drugacii nacin na izvedba i praat druga atmosfera, primer ti, koa slusas buckethead si vikas najbolji ej, da slusnes japonska verzija od nego, ke bides kao tipov e sranje samo go kopira. Toa e razlika, sho tebe ne ti se svigja u slucajov. Ali kraj kraeva sho ako kopiraat, i ti kopiras, se stremis da bides nesto so prilikuva na tvojot idol, koj i da e...
Пеат донекаде, во поголемиот дел од поп музиката ќе им најдеш стихови на англиски ама не е тоа проблемот. Проблемот е дека јас сум индивидуа, а овде зборуваме на глобално ниво, целата култура на еден народ е запоставена и на нејзино место е наметната некоја странска.
 

Sora_Dono

The 14th
Член од
22 октомври 2011
Мислења
129
Поени од реакции
35
Пеат донекаде, во поголемиот дел од поп музиката ќе им најдеш стихови на англиски ама не е тоа проблемот. Проблемот е дека јас сум индивидуа, а овде зборуваме на глобално ниво, целата култура на еден народ е запоставена и на нејзино место е наметната некоја странска.
Ne e zapostavena be so ti e, samo taka ti se cini, ja gleam na toa kako nekoj vid na mutacija/ebolucija
 
K

Khabs Staadnau

Гостин
Ne e zapostavena be so ti e, samo taka ti se cini, ja gleam na toa kako nekoj vid na mutacija/ebolucija
Е јави ми се кога на планета каде што температурата се движи од -80 до -140 целзиусови се појават цицачи без крзна, тогаш ќе прифатам дека јапонската музика е еволуција а не клон :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom