Јаничарите

Дискусија во форумот 'Историја' започната од MakedoN_Ares, 21 март 2010.

 1. dusan silni

  dusan silni

  Член од:
  2 декември 2010
  Мислења:
  170
  Допаѓања:
  76
  ne sakam da te vregjam no procitaj go uste ednas tekstot i ce vidis deka pisuva BRAT NA NEGOVIOT DEDO ili ti se spielo posto si pisuval vo dva saatot po polnokj ili ti falI DNO OD TEGLI ZA TURSIJA dobro da procitas
  BRAT NA NEGOVIOT DEDO
  pa sega ti uste ednas presmetaj AMA OVOJ PAT DOBRO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Едит од мод. припази на речникот
   
  На Кариес му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Oleg Ribarcuk

  Oleg Ribarcuk

  Член од:
  21 март 2012
  Мислења:
  3.277
  Допаѓања:
  3.050
  Само Русите од Европјаните носеле маски за во битка и тоа исклучиво кнезовите и најблиската дружина.
   
 3. radiomileva

  radiomileva

  Член од:
  1 ноември 2010
  Мислења:
  595
  Допаѓања:
  239
  да те цитирам...
  poteknuvam od edno polosko selo do koe tece r. vardar ama ne e vrutok i od mojot dedo imam razbrano deka brat na negoviot dedo e odnesen od strana na janicarite kako malecok
  janicarite dosle od prizren da sobiraat danok vo krv "I TAKE GO ZELE OD PRED DOLNA PORTA" mi rece dedo mi..

  што не ти е јасно?
  твојот дедо жив ли е или починат? кога е роден?...
  кога е роден неговиот дедо?
  твојот дедо крв ли е со брат на дедо му?
  ти си нивен потомок....

  земи дигитрон, па јави се
   
 4. garmin

  garmin

  Член од:
  25 февруари 2010
  Мислења:
  1.158
  Допаѓања:
  877
  radiomileva
  мислам дека математиката можно е и да е точна, еве да речеме, мојот дедо е роден 1903 а починат во 1986год.неговиот татко го имал на свои 40 години ( 5 дете бил во семејството), да претпоставиме можност и неговиот дедо да го имал неговиот татко на 40 год тоа е 1903-40-40= 1823 година.Што ако неговиот брат бил најстар а тој најмлад? во тогашни времиња некои имале дури и на 50 години деца.значи, математички може да е и точно.разликите во години помеѓу браќа и сестри знаела да биде и многу голема.
  еве ти и друг пример, мојот најстар вујко имал дури и деца кога се родила мојата најмала тетка-сестра на мајка ми:) 1-во и 7-мо дете кај дедо ми по мајчина линија:), разлика-30 години:)
   
  На тапа фраер му/ѝ се допаѓа ова.
 5. radiomileva

  radiomileva

  Член од:
  1 ноември 2010
  Мислења:
  595
  Допаѓања:
  239
  ок..сигурно се сечаваат и на Кирил Пејчиновиќ - Тетоец
   
 6. profo

  profo

  Член од:
  9 ноември 2011
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  21
  Teska rabota deka bi mozel da bide zemen za janicar. Danokot vo krv e napusten vo pocetokot na XVIII vek bideji na janicarite im bilo dozvoleno da se zenat i nivnite sinovi bile zemani za vo korpusot. Bez namera da te navredam preprasaj go dedo ti uste ednas da ne bil toj negov predok kidnapiran od kacackite bandi koi zarele i palele vo Tetovsko
   
 7. radiomileva

  radiomileva

  Член од:
  1 ноември 2010
  Мислења:
  595
  Допаѓања:
  239
  interesno...nikoj ne postira dokumenti od turskta arhiva. drzava...
  ima prevodi...

  se prasal li nekoj, kako naj evropskata genetska nacija, bosancite, stanaa muslimani?
  so sila li?
  kolku Janicari bea dobrovolci?
   
 8. dusan silni

  dusan silni

  Член од:
  2 декември 2010
  Мислења:
  170
  Допаѓања:
  76


  PRED SE DA SE IZVINAM NA SITE ONIE KOI SE POCUSTVUVAA NAVREDENI OD MOITE ZBOROVI a potoa da kazam sto imiam vo vrska so diskusijata
  jas sum roden 1976
  tatko mi 1945 treto pored a prvo preziveano sega pokoen,posle nego ima uste pet
  dedo mi 1918 osmo po red a sedmo preziveano 2002 pokoen, posle nego ima uste eden
  tatko negov 1874 sedmo dete po red a peto preziveano 1958 pok
  ovie podatoci se tocni bidejci gi imam izvadeno od izvodi i od crkva kade sto parohot na seloto gi zapisuval site podatoci za naselenieto vo seloto no;
  za ponatamosni tocni podatoci ne mozam da kazam no po site ispituvanja sto gi napraviv postari lugje od seloto nekoi i od rodot nas go velat istoto deka vo ''staro'' vreme [ne se znae tocno koga]
  nekoj od rodot nas e ODVEDEN OD STRANA NA ''PRIZRENCI''
  vprocem siguren sum deka mojot dedo ne e lazgo bidejci ako laze toj lazat i drugite taka da BARAM IZVINUVANJE OD RADIO MILEVA ZA NAVREDITE UPATENI KON MENE I MOJOT ROD ako e OK covekot (radio mileva) ce se izvini
  --- надополнето: 27 април 2013 во 23:05 ---
  --- надополнето: 27 април 2013 во 23:09 ---
  SE RABOTI ZA USNO PRENESENI SLUCUVANJA OD TATKO NA SIN DEDO NA VNUK NO SLUCKATA E VISTINITA
  --- надополнето: 27 април 2013 во 23:12 ---
  NE E VO TETOVSKO TUKU VO GOSTIVARSKO
   
 9. Roy Fokker

  Roy Fokker

  Член од:
  26 септември 2012
  Мислења:
  5.637
  Допаѓања:
  3.929
  обавезно ова,пред тоа ги викале од маала на маала да се тепаат народите
   
  На Кариес му/ѝ се допаѓа ова.
 10. profo

  profo

  Член од:
  9 ноември 2011
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  21
  Prva organizirana vojska imaa Frankite za vreme na Karlo Martel
  --- надополнето: 11 јуни 2013 во 18:49 ---
  Bez razlika kade e janicarite se ukinati kako vojska vo 1827 godina oficijalno, a neoficijalno okolu 1808 Mahmud II gi unistuva posle nivnata pobuna. Taka da zemanje za janicar ne moze da bide vo nikoj slucaj. A za kacackite bandi i nivnite kidnapiranja i prodazba na deca e mnogu vozmozno
   
 11. radiomileva

  radiomileva

  Член од:
  1 ноември 2010
  Мислења:
  595
  Допаѓања:
  239

  ај, на прочка...;)..од што си навреден?
  какви не приказни имало и ќе има...
  ако бил одведен од Призренци, тоа не значи дека бил одведен во јаничари, бидејќи тие биле веќе минато.

  тоа значи, дека твоите предци, ако не го виделе повеќе (не ни објасни за тој детал), бил убиен, поради неплатен откуп или , да ми извиниш, бестијалноста од Гегите....
  познато е дека Гегите, низ Качаничката клисура (затоа Качаци) навлегувале секоја година кога затоплувало добро, во Македонија и вршеле терор, во кој ретко кој може денес да верува...

  кај блгарите има писанија за овие работи, но чудно, никој наш учен не го потегнува тоа прашање, освен Поповски....
  --- надополнето: 23 јули 2013 во 10:23 ---
  тоа за европјаните, ок...
  но и гегите, го покривале лицето исто како туарезите од Африка...
  само тие, и никој друг...
   
 12. radiomileva

  radiomileva

  Член од:
  1 ноември 2010
  Мислења:
  595
  Допаѓања:
  239
  една дополна за јаничарите....
  отоман ги нарекувал христијаните и евреите со зборот zimmi = стока.
  законот Shari’a .....
  по објавувањето на Куран, ...подрачја на Балканот, како Албанија, Бугарија, Србија и т.н. го прифатиле христијанството.

  тоа е еден вид поставена граница...
  оние подрачја кои биле христијански пред да се објави Куран, се сметани за правоверци, во некој смисол, респектирани...
  јаничари се земале само од оние подрачја кои биле христијанизирани после објавата на Куран.

  подрачјата кои биле под управа на Цариградската Патријаршија, не давале јаничари.
  со други зборови, територијата каде е сега грција, анадолија (турција) , каде имало сеуште многу христијани, кои биле под Цариградската Патријаршија, не давале јаничари...

  денес, тешко ќе го разбереме мозокот на средновековните случувања, посебно со верските случувања...
  логиката, би била...
  настанаа евреите, христијаните, бог му се јави на мухамед...и крај
  после мухамед, кој земал нова вера (нехристијанизираните подрачја од балканот, на пример) , бил сметан за стока...
   
 13. Кариес

  Кариес

  Член од:
  8 ноември 2008
  Мислења:
  1.911
  Допаѓања:
  888
  Зар имало население во “Грција“ па да дадат јаничари? Дури и кога би земале од таму...
   
 14. Vasko.G

  Vasko.G

  Член од:
  26 јули 2013
  Мислења:
  287
  Допаѓања:
  172
  Јаничарите биле укинати со султански декрет од страна на султанот Махмуд II во 1826 бидејќи ја изгубиле својата улога на војска и станале одмазднички банди.А самиот збор јаничари или на турски Yenicele значи нова војска.Најчесто биле земани од христијанските семејства преку така наречениот данок во крв односно дефширме.Јаничарите во тоа време биле најсилната и најдобро опремената војска на територијата на Европа и Азија.
  --- надополнето: 31 јули 2013 во 08:00 ---
  Муслиманите ги почитувале христијаните како монотеисти и како луѓе што верувале во света книга или китап на турски.Јаничарите биле земани од христијанските семејства преку така наречениот данок во крв односно дефширме.За Анадолија не можам со сигурност да тврдам но за Балканот и за цела Румелија можам слободно да кажам дека биле земани јаничари од христијанските семејства бидејки имаме такви податоцо во службените книги на Османлиската Империја но се наоѓаат податоци и во житието на св.Филотеј некои француски извештаи ,народните песни и секако нашата најпозната повест Калеш Анѓа.
  На јаничарите главен заповедник им бил султанот а со јаничарите управувал ага наречен јаничарски ага.И на крајот да казам дека се земале од сите христијански семејства а не само од оние кои се христијанизирале по објавата на Ку`ранот.
   
 15. radiomileva

  radiomileva

  Член од:
  1 ноември 2010
  Мислења:
  595
  Допаѓања:
  239
  ако е така, наведи ни примери за земени јаничари од т.н. грчко православие...
  зборот јаничари значи нова војска, а она што ние го подразбираме под тој поим, е погрешен.
  земените деца, биле во разни функции, но едно е сигурно, мајчиниот јазик никогаш не им бил забранет, напротив, прашање е дали тие разбирале и зборувале турски.

  на балканот, оваа тема е претставена како црно-бело, каква е и сликата за отоманската империја.
  на балканот, а и во светот, ретко кој ги читал турските архиви, или читале што им одговара...зошто не кажуват дка народот балкански, на многу места ги дочекувал турците со цвеќиња (харикирано)..
  како Босна експресно стана муслиманска земја...

  отоманската империја, како да имаше 2 дела..
  еден за балканот, друг за блискиот исток и северна африка...
  какви грозоморни работи имало во другиот дел, балканот не бил ни блиску до тоа...

  да не заборавиме, христијанството опстоило на балканот, мезиња по црковни собори со ракија и вино...исчезнале од другиот дел..

  самиот велиш румелија...тоа е сепак почит кон имеријата ромејска, која конечно ја снема, откога турција ја освоила цела македонија...

  за споредба, нели хабзбурговци сосила ги тераа поданиците на германизација...
   
  На Vasko.G и Кариес им се допаѓа ова.

Сподели преку: