Јамболија.

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Нема поубав осеќај во зима доаѓаш од надвор смрзнат, прво легнуваш на термо па после на мека јамболија. Рај.
 
L

Luki Junior

Гостин
Нема ништо поубаво од боцките на домашно ткаена јамболија, искомбинирано со домашна ткаена черга микс на аба и в'на.
Баба остави за мојта идна невеста (коа ќе ја најдам де) 2 јамболии, 2 ткаени черги, 3-4 ткаени торби со народни мотиви, и една комплет народна носија.... Бесценето....

А боцкајнето масира и скокотка... Ех, сега да имаше една да се замотам у неа...
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
колку ме значи нервира кога си легнам покриен само со ќебе зимото и сабајле се будам со полна уста од оние што и висат на јамболијата пошо мајка ми у меѓу време ме покрие со некоја дебела.
А иначе ги сакам и обожавам да ѓи кубам, цело купче си правам и го горам после. Интересно е.
 
Член од
5 ноември 2016
Мислења
13
Поени од реакции
1
Jas kupuvam jambolii ![DOUBLEPOST=1478394680][/DOUBLEPOST]
Требаше да ја видам повторно вчера за да ми текне...

Имав заборавено дека баба ми има розева јамболија. Не црвена избледена, туку оригинал розева... И не е крута како овие обичниве, ткаена е од некаков пофин материјал, не боцка толку и има некаков чуден отсјај...

Како не ја сликав...
Би ти платил 50 Евра ,ако ја продаваш.
Поздрав
 
Последно уредено:

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
Prodavam jamboli razni golemini i boi . cenite se povolni . Jambolite se novi nekoristeni od volnen materijal i racno tkaeni . Ceni vo poraka.
20161205_192827.jpg
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Ајде сега секој овде да си каже кој колку јамболии има дома и дали презедовте мерки против молците да не ги измолаат. Со колку јамболии спиете на зима, и дали не ве чешаат тоа ресите по лице навечер....
Два шифоњера и немам поим дали досега ги изеле молците:LOL:
никој не ги користи си стојат за црни времиња:D
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Ako imate dobro zacuvani i za prodavajne ,kazete
Попрво ќе се скапат одколку мајка ми некогаш да ги продаде,
не биле исплатливи спрема трудот што го вложиле тогаш.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Ako imate dobro zacuvani i za prodavajne ,kazete
И кажав на мајка ми дека има луѓе кој сакаат да купат јамболии и ми вика “ете гледаш дека народот сака да ги има, а вие се живо сакате да продадете, оди земи си една и покриј се да не мрзнеш“:pos:

Ако сме живи и здрави за едно 30-40 години ќе ти ги шитнам:sneaky:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Meне јамболиите ми ги испокакаа и ми ги испомочаа а и исцепаа домашните миленици и сега јамболиите ми се ем со дамки ем со дупки, но сепак вршат работа греат добро :D
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
ги немам више,ги подарив во црква во Н.Брезница.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom