Јаже-Paracord

Член од
18 ноември 2017
Мислења
21
Поени од реакции
2
Dobar den! Sakav da ja zapocnam temava poradi toa sto ne ja najdov na forumov. Moeto prasanje e dali sobirate razni vidovi jazinja, i kade moze da se najde kvaliteten "paracord" vo razlicni boi?
 
Член од
31 мај 2015
Мислења
120
Поени од реакции
127
Paracord има во Camouflage, (позади универзална) и кошта 550ден. за 15 метри. Не знам кој квалитет е, не сум го видел. Можеби најдобро е да си нарачаш од Aliexpress, таму ке најдеш во сите можни бои, и е многу поефтин, ама квалитетот не е баш најдобар.
 
Член од
18 ноември 2017
Мислења
21
Поени од реакции
2
Имаше другар земено од Camouflage и добро е али е многу overrated и не вреди за цената.На крај пак најдобар избор му доаѓа Aliexpress или неговиот близнак бит-пазар...
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.344
На истото место имаш и алки од паракрод 200денари во различни бои, можеш да ја одмоткаш и да го искористиш јажето ама не знам која должина е.
 
Член од
18 ноември 2017
Мислења
21
Поени од реакции
2
Ми треба нешто над 15-20 метра, евентуално и накај 30.Алката е 3 метра преку сила...
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
Ако ти треба паракордот да го употребуваш како јаже со одредена намена (пр: носење товар, планинарење, кампување и сл), барај паракорд тип III. Мислам дека тоа во Camouflage е од тој тип, ама не сум сигурен. Ако ти треба паракорд само за собирање или да го чуваш дома, имаш на битпазар не толку квалитетни и во разни бои. Прошетај се и распрашај се, ефтини се.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Имам околу 20 бележици сплетени од паракорд од мене, само не сум запнал да ги продадам, инаку да, многу го баратам и употребувам, и 550ката и 275ката (потенок со 3 внатрешни конци) и знам многу плетки и декоративни јазли, веќе 2-3г. се занимавам со паракорд како хоби, само што не сум моментално дома и сум на телефон, инаку ќе ставам нешто. Едно време сакав и некоја книга да порачам, ама некако не ми се даваа 20тина евра.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Нема голема разлика од паракорд од aliexpress и од camouflage.
Квалитеот на надворешниот материјал е ист,а внатрешноста е малку по различна односно и таа од camouflage е копија на оригиналниот паракорд и затоа би Ви препорачал да ги користите за кампинг и некои други намени кои не е толку битна издржливоста бидејќи не верувам дека ќе држи 250 килограми како оригиналниот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom