Јадење кај баба

N

n/a

Гостин
Ufff....
Ajde da jademeeeee.....ti-dam-ti-dam-ti-dam :pos2:
Znaci...
1.najvise sakam koga ke mi napravi turli-tava.
Nema podobro jadenje za mene od toa.
Kompletno meni,so mnogu zelenchci i meso gotveno u zemjena tava...apsolutno 10/10 za mene.
2.Sleduva musaka so crni patlidjani.Mnogu vkusno ama i teshko jadenje.A posto stalno se prejaduvam...posle se drzam za stomak.
3.Pita so meso i so praz.
4.Peceno meso -biftek i kremenadli so kompir po furnadjiski.
So toa sto mesoto se pece pod folija i posle toa ja trgas poslednite 10/15 min. za da se `zapece`.
5.Luti pidjurcinja i lutenici,ajvari,apetitki...se edno....
Joj...kolku sakam takvi lutki jadenja....
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Абе да ги прашате вашите баби или дедовци да ви напраат едно пире ама не знам како се викаше зш е старински рецепт ама луто со оние малине лути пиперчиња и рендан праз. Денеска го јадев за прв пат и да ви кажам беше многу вкусно.

П.С. Земете си и малку сирење и маслинки ептен е вкусно
 

jass

Aut viam inveniam aut faciam!
Член од
25 август 2007
Мислења
328
Поени од реакции
4
Babicka pravi najubava banica so praz!
 

ПојзонГрл

Оne in a Million
Член од
22 јули 2007
Мислења
264
Поени од реакции
1
Уфф... ја дома едвај јадам, кај баба ми неможам да се сопрам. Посебно топол домашен леб кога има... ммм
:)
 

Janev

____________
Член од
27 март 2007
Мислења
2.856
Поени од реакции
58
Уфф... ја дома едвај јадам, кај баба ми неможам да се сопрам. Посебно топол домашен леб кога има... ммм
:)
тоа и јас не го пропуштам кога одам кај баба, мама ми писка не јади по толко ного леб, убаво јадење ми е ориз со пиле, грав или на струмички фасуљ:pos2:...сирењето шо го прави го јадам многу, и компир манџа
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
А што мислите зошто е тоа така? Дали е од искуство или тоа што јадеме прмногу брза храна па после ова ни е фкусно
 

Janev

____________
Член од
27 март 2007
Мислења
2.856
Поени од реакции
58
А што мислите зошто е тоа така? Дали е од искуство или тоа што јадеме прмногу брза храна па после ова ни е фкусно
абе друго е ко дома, од бабите шо прават јадење нема поубаво
 
Член од
23 јули 2007
Мислења
166
Поени од реакции
2
abe so da ti kazam poubav zelnik i poubava banica dosega ne sum jadel
SI GI BIVA LUGETO
 

Pretty bItCh

..::feel the ♥::..
Член од
20 септември 2007
Мислења
317
Поени од реакции
1
најубаво јадење кај баба ми.едноставно се чудам како секогаш припременото јадење од неа има ист вус.значи исто солено за солено,исто благо за благо.едноставно совршено нешто е нејзиното готвење!ај лове ит:vozbud:
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
А шо мислите, од кај јас вака имам малце-вишок килограми? Па откај баба ми, уште како мал ме молеше да јадам, а не дека јас одбивав, па ајде ... и онака сега сум елегантно 90кг и само еднаш до двапати месечно одам на ручек кај нив, пошто (пробувам) сум на диета :smir:
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
Babami najubavo pravi gibanica,spanak i przeni kompircinja mhmhmh...im lovin it!:)
 
Член од
20 мај 2007
Мислења
1.139
Поени од реакции
153
Баба ми еден подварок едвај на времето што го правеше убав,дури и понекогаш го подзагоруваше,сега ни тоа...:)!Вели не било во нејзин стил да готви:)!Но сепак,знае да ми испржи компири,I LOVE YA GRANNY:)!
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
од кога не сум појден кај баба на јадење, 2 месеци сум Скопје, одам директива кај баба на јадење
 

Kajgana Shop

На врв Bottom