Јавно експонирање на децата преку социјалните мрежи

Член од
19 февруари 2016
Мислења
419
Поени од реакции
85
Не сметам дека е опасно, само што мене лично ми е непотребно.
Зависи најмногу од родителот. Ако ставал истиот по 100 слики месечно од него, селфиња, кафиња, мафиња, пак ќе става слики и од детето. Имам вакви по фб, имам и од оние што не знам како им изгледа детето.

Ете на фемина форумот, комотно може да си дискутирате за јадења, кашички, облека, воспитување и каде родителите може да си се дружат на тој левел, меѓутоа е анонимно и не мора слика од детето да се става насекое.

Е сега, кај нас не знам дали има такви родители, али на јутјуб може да се најдат канали каде децата се третирани ко вработени. Канали за што јаделе децата денес, што домашни имале, како спиеле, итн, децата се снимани по цел ден, родителите си прават реално шоу дома. Тоа ми е претеризам и некоректно кон децата.

Потполно се сложувам
има многу родители кои ставаат слики на социјални мрежи на бебиња тукушто родени или што наполниле 1-2 месеци,
не е тоа за на фб,
сепак децата треба да бидат заштитени од секакви погледи на нивните слики, не дај боже манијаци, педофили
 
  • Хаха
Reactions: wot

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.540
Поени од реакции
33.746
Абе океј е тоа, тебе ти се грди бебињата, некој нејќе профили што се досадни, друг сака нешо трето. Некој обожава да постира за мушички у Амазон. Секој си има свој вкус и преференци. Тие ќе си објавуваат што сакаат (ако сакаат по 200 слики од бебето дневно), ти ќе им шибнеш анфолоу/анфренд и сите се среќни. Луѓето не праат профили на Фејсбук за да ги задоволат твоите сензибилитети и потреби, а и ти не треба да ги тераш.
Ја разбирам дека ти смета, ама никој не ти го тура бебето со сила у фаца. :D
Taman rabota. Jasno deka so unfollow se resava. I sum resaval. Ne bese postot revolt za da prestanat, tuku od sozaluvanje. Epten e character assassination i koga razglabame vakvi temi mislam deka e vo red da se spomne deka e ok da se zadrzi i internet presence na roditelot ili del od negovata persona. Imav devojcinja koi bea po art stvari, slikaa, crtea i voglavno objavuvaa takvi stvari za posle so bebinja da se transflrmirat vo podvizna facebook grupa za mamicki. Toa ne mi e vo red. Sto da pravam so vakov profil? Zarem toa ne nosenje razlicni kapi samo za prigodata? Bebeto da ne im e nazi i im gi izgore site knigi po doma pa ne objavuvaat vise sto citaat?

Eve od tie sto komentiraa na temata gi sledam acid i agda i koga ke mi iskocat so decata na feed gi lajkam. Ama si postiraat i drugi stvari. Isti se lugjeto. Jas u godina 2 sliki stavam, ako mi se rodi dete i pocnam da stavam 20 u den - sam bi se mrazel prvicno. Mozam da zamislam drug sto edvaj me znae.

Jas ke mu napravam profil pa site rodnini od stranstvo neka go sledat. I ke go tagiram po nekad ako se slikame zaedno. :D
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.100
Поени од реакции
37.029
Не е проблем слика-две неделно со детето, пример ако излезете некаде фамилијарно или за некоја роденден прослава или друг настан. Проблем е слика од голо бебе во посрана пелена со наслов "имаме какичка" или "teticcka pak mu davalaa mesana kasicka heheee" :( Гној од луѓе гној, а верувајте ги има многу.

И да, има многу грди деца не заебавајте. Не би го чувал во телефон а камоли да го објавам, ако е мое. Чекај нека се оформи јеботе, изгледа како Мистер Бин и Дона Версаче да имаат бебе од 3 месеци. :pos::pos:
 
Член од
15 мај 2021
Мислења
125
Поени од реакции
302
Нема ништо лошо у тоа некој да постира слики од неговото дете, ниту да зборуе за истото. Кога луѓе стануваат родители (ја не сум, ама така ми вели комон сенсот) сакаат да зборуваат за тоа пошто тоа им е битно. На пример, алпинисти постираат слики од планини и нивните достигнувања бидејќи тоа сакаат да го споделат, со тоа се гордеат. Мене може да не ми е гајле за нивниот алпинизам и иам право да им шибнам unfollow или да не искачам со нив ако ме замараат. Ако ми е интересно, ќе им ги следам сликите и ќе зборуем со нив за тоа. Исто е и со децата.
Јас потполно ги разбирам луѓето кои ставаат слики од своите деца на социјалните мрежи. На 95% од луѓето најголемо постигнување во животот им е да направат дете, нормално е потоа да се фалат со својот успех. Нема врска што продолжувањето на врстата е една од побаналните и подосадните работи, и што успехот на дотичниот не е поголем од успехот на некој инсект кој исто така се размножил.

Што се однесува до мене, иако алпинизмот не ме интересира, многу повеќе би сакал да гледам слики од планини, затоа што не може секој да се качи на некој врв, отколку да гледам слики од бебиња, некако ми се бебињата ubiquitous.

Да не ме разберете погрено, многу сакам деца, но најголем од нив кога ќе пораснат ќе бидат исто така досадни како нивните родители, и нивни најголем успех ќе биде да се размножат, и потоа да ставаат слики од своите бебиња некаде.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Јас потполно ги разбирам луѓето кои ставаат слики од своите деца на социјалните мрежи. На 95% од луѓето најголемо постигнување во животот им е да направат дете, нормално е потоа да се фалат со својот успех. Нема врска што продолжувањето на врстата е една од побаналните и подосадните работи, и што успехот на дотичниот не е поголем од успехот на некој инсект кој исто така се размножил.

Што се однесува до мене, иако алпинизмот не ме интересира, многу повеќе би сакал да гледам слики од планини, затоа што не може секој да се качи на некој врв, отколку да гледам слики од бебиња, некако ми се бебињата ubiquitous.

Да не ме разберете погрено, многу сакам деца, но најголем од нив кога ќе пораснат ќе бидат исто така досадни како нивните родители, и нивни најголем успех ќе биде да се размножат, и потоа да ставаат слики од своите бебиња некаде.
Оо, Карлине, остај ги лујѓето да се радуваат и фалат со својот еволутивен успех!
 
Член од
15 мај 2021
Мислења
125
Поени од реакции
302
Оо, Карлине, остај ги лујѓето да се радуваат и фалат со својот еволутивен успех!
Никому јас ништо не бранам. Секој треба да има максимална шанса да ја презентира својата плиткост. I am just enjoying my first row seat.
 
M

Macedon1um

Гостин
Не сметам дека е лошо ниту пак опасно да се ставаат слики од децата на социјални мрежи, напротив убаво е да видиш како некој роднина/пријател/познаник итн објавил нешто што му го прави животот поубав и посреќен. На крај краева не го заборавајте клучниот момент, постарите генерации собирале слики во албуми од разни настани сега тоа е минато а на соц мрежи на некој начин родителите си прават „албуми“ кои ќе им бидат интересни и на децата кога ќе пораснат
 
J

joli1

Гостин
Зависи.

Постирање слика од своето дете чат-пат не е некаков проблем. Поготово кога имаш роднини у странство кои сакаш твоето дете да го видат, сето тоа е според мене разбирливо.

Проблемот се јавува кога самите деца почнуваат да се самоекспонираат на социјални мрежи. Родителот мора да биде присутен и свесен за што тоа неговото дете постира на социјалните мрежи, како и тоа колку проблеми може детето да има поради тоа експонирање.

Одличен случај за ова што го зборувам беше јавна соба.

У јавна соба (според мои информации, никогаш нити сум членувал нити би членувал во такви групни чатови), покрај тоа што се објавуваа nudes се објавуваа и слики каде што типки се по бикини и на такви слики одредени манијаци коментирале, а потоа изби и хаос кога "жртвата" излезе по медиуми. Не можеш да кукаш за тоа што некој коментирал како би те е*ел кога си се сликала практички полугола. Не дека не смееш да се сликаш полугол или полугола, туку треба да бидеш свесен дека може тоа да се злоупотреби, дека увек постои шанса некој да коментира и да ги објавува твоите слики кои што јавно си ги ставил/а.

На децата мора да им се објасни дека социјалните медиуми се платформи кои се практички јавни (не зборувам за сопственост), се што се објавува постои шанса да се злоупотреби у разни цели и на разни начини, а родителите мора да набљудуваат што тоа нивните деца постираат.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.535
Поени од реакции
28.959
Нема врска што продолжувањето на врстата е една од побаналните и подосадните работи, и што успехот на дотичниот не е поголем од успехот на некој инсект кој исто така се размножил.
Pogresno.
Insektot see 500 jajca naednas i potoa gi napusta sami da se snaogaat.

Zenata moze najuspesno so sigurnost da se oplodi vo mal prozor od nekolku dena sekoj mesec, potoa go nosi plodot 9 meseci, pa mora da go odgleduva 18 godini.
 
Член од
15 мај 2021
Мислења
125
Поени од реакции
302
Pogresno.
Insektot see 500 jajca naednas i potoa gi napusta sami da se snaogaat.

Zenata moze najuspesno so sigurnost da se oplodi vo mal prozor od nekolku dena sekoj mesec, potoa go nosi plodot 9 meseci, pa mora da go odgleduva 18 godini.
Што не го прави целиот процес помалку банален и досаден. Што е поентата да се фалиш со нешто што скоро секој здрав човек може да го направи?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Можда е глупо да се експонираат, ама поглупо е да се става слика од нив, а преку лицето да се стави смајли. Демек, да не го фатат уроци или што?
Глдаат на Инстаграм како прават селебритис и мислат дека е некој тренд а не сфаќаат дека тоа е поради стравот некој да не им го киднапира детето за откуп.
Кој откуп ќе го земеш од Славица и Трајко со 250 евра плата?

Anyway, не ми смета мене, секој нека си постира што сака, имам одследи опција ако ми пречи. Мене побанално ми е правење профили на деца и менаџирање на истите а гледам почнале и на миленици да прават :facepalm:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.535
Поени од реакции
28.959
Што не го прави целиот процес помалку банален и досаден. Што е поентата да се фалиш со нешто што скоро секој здрав човек може да го направи?
Ne e toa dali tebe ti e interesno, objektivno, covekot posvetuva mnogu poveke vo podmladokot od insekti.

Spodeluvanje vest za novorodence vo familijata ke gi napravi radosni najbliskite, pa i podalecnoto semejstvo i tvoite prijateli.
Se soglasuvam deka e pozelno toa da ne se pravi javno so slikite, na socijalni mrezi poradi opasnost.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
818
Поени од реакции
1.297
Во коментари и пишувајте "Амин" викат нешто дека тоа било против уроци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom