ЈаС СуМ МаКеДоНеЦ

Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
ta i prevod na celoto video :)

I AM MACEDONIAN
Како е можно во 21 век некој друг да одлучува за тоа кој сум јас и што сум. Дали универзалните основни човекови права за самопределување не важат за мене ? Дали сум исклучен од универзалните декларации за заштита на основните човекови права ? Како некој станува тоа што е ? Дали владата одлучува ? црквата ? Обединетите нации ? Кој има право да одлучува етнички и национално за тоа јас кој сум и што сум ? За тоа на кој јазик зборам, какви песни пеам, какви ора играм ? Кој ни ги дал овие права и дали некој воопшто ги има ? Моите родители се Македонци, Моите дедовци и баби се Македонци и моите прадедовци и прабаби биле Македонци, како и нивните родители итн. Па што сум јас сега ? Кинез ? Не дека не сакам да бидам, но дури и да сакам да бидам не можам бидејќи сите мои предци се Македонци.

На почетокот на 20 век моите предци се бореле за да се ослободат себеси и Македонија од канџите на османлискиот окупатор.

После пет века окупација дојде време за слобода. Време османлиите да си заминат. Духот на слободата се чувствуваше насекаде и локни крв беа пролеани за истата таа да се почувствува. За несреќа слободата, Македонците ги одмина, и покрај нивната жртва за истата. Еден тиранин сега беше сменет од три, и место да ја добијат својата заслужена слобода, Македонија повторно беше окупирана и поделена.

Како прилог на тоа што пак ја изгубија својата татковина, Македонците сега го губат идентитетот и присилно беа запишувани како Срби Бугари и Грци.
Борбата за македонското име идентитет и јазик, како тогаш така и 100 години подоцна сеуште е товар на сите Македонци, и срам за Грција Бугарија ЕУ и Обединетите Нации кои сеуште инсистираат на нивното непостоење.
Моите предци се бореа тврдо за својот идентитет нација и земја Македонија, но изгледа не доволно бидејќи не ја разбираа силата на политиката и беа премногу наивни да им веруваат на своите соседи.

Со искрени срца, мислејќи дека им мислат се најдобро, стотици илјади Македонци им се приклучија на своите соседи во борбата против Османлиите, првично помогајќи да се ослободат соседите, а после и својата татковина Македонија.

Македонците цврсто веруваа во Обединета Македонија, и Македонија на Македонците. Од друга страна нивните соседи имаа други идеи. Грците, Србите, и Бугарите започнаа да се борет помеѓу себе, секој за да добие што поголемо парче од Македонија, притоа секој од нив тврдејќи дека Македонија и Македонците им припаѓаат на нив, се додека не ја потпишаа нивната поделба во 1913 год.

Историчарот Ј. С. Гандето пишува:
“...Деветнаесет века Грците не гледаа на Македонците како луѓе од иста националност...“

Полибус 1913,36;
Деморос 1958;
и Каргејтсис 1952,1;


Грците гледаа на Македонците како освојувачи на Грција

Единствено откако т.н МЕГАЛИ идеја завладеа во Грција, тие започнаа да ја спроведуваат осигурувајќи/истражувајќи во корист
на нивната политичка визија

Големите сили од тоа време, поготово, Англија, Франција, и Русија, одлучија да ја потпишат поделбата на Македонија, во согласност со нивните интереси. Наместо да се заложат за правда, демократски принципи или човекови права, беше полесно за нив да им понудат на новите балкански држави, нешто што не е нивно за давање, место да се заложат за правда, човеково достоинство и демократија. Ова е срамотата на Европа. Европјаните направија голема грешка во 20 век и Европјаните мора да ја поправаат таа своја грешка сега.

Србија иако несакајќи сепак го врати својот дел добиен од 1913 год. на Македонците, на кои и им припаѓа.

Булгарите и Грците сеуште држат повеќе две третини од Македонија. Сите три земји извршија ЕТНОЦИД, и ГЕНОЦИД откако се здобија со македонски територии во 1913, но грција и бугарија продолжуваат да го прават истото и ден денес.

Да, дури и денес на Македонците од Грција и Булгарија им е забрането: да го користат својот јазик, да ги пејат своите песни, и слободно да го манифестираат својот етнички идентитет. Иако и двете земји се дел од ЕУ и Грција и Бугарија ги обвинуваат Македонците за крадење на “грчката“ и “бугарската“ историја, и прават се во нивна моќ за тотално да го истребат македонското име, јазик, и историја. Двете земји тврдат дека непостои такво нешто како македонска нација, обичаи, или историја.

Но што е со мене ? Моите предци, моите родители, моите дедовци и баби, моите прадедовци и прабаби, и милиони други Македонци низ светот ? Што сме ние ? Дали сме ние маса на неидентификувани луѓе, нов вид кој штотуку се појави на оваа планета од никаде ? Што е со сите песни кои ја слават Македонија, Александар, неговиот татко Филип II, Цар Самоил, Гоце Делчев, Јане Сандански. Впрочем има илјадници такви песни кои ја спомнуваат Македонија и борбата за слобода од римската империја, отоманската окупација, македонската поделба од 1913, Втората Светска војна, итн, кои не се ниту грчка ниту бугарска креација.

Македонија не е нималце спомната камоли величана, од страна на Грција или Бугарија. Ако Македонија беше Грчка или Бугарска, зошто двеве земји се согласија да ја поделат на три парчиња во 1913 година ? Зошто би делел нешто што е твое ? Само Македонците беа против делењето на Македонија, и само Македонците сакаат да ја обединат повторно.

Не сум слушнал некој грк или булгар да сака да му се врати нешто што изгубиле во 1913 година. Тие никогаш не изгубиле ништо, бидејќи не можеш да изгубиш нешто што никогаш не ти припаѓало. И Грција и Бугарија од 1913 г. ги менуваат имињата на луѓето (населението), и местата. За да избришат се македонско, Грците идат дотаму што ги менуваат и имињата на мртвите, та на нивно место пишуваат грчки имиња за покојните и одамна починати Македонци. Ова е срамотата на Европа

Ако оваа историска неправда не е исправена, и ако на Македонците не им се дадат права какви што уживаат другите нации, нема никогаш да има вистински мир на Балканот, и во Европа.

Related topics:

- Гласајте за видеото на Кајмакот; и Digg;
- Јас сум Македонец - forum.kajgana.com;
- Јас сум Македонец - macedoniantruth.org/forum;
- I am Macedonian - lpartikov.blogspot.com;
- I am Macedonian - aha-g-nocii.blogspot.com;
- I am Macedonian - Јас сум Македонка - kimi.blog.com.mk;
- Istina o Makedoniji - literanova.blogger.ba;
- I am Macedonian - Јас сум Македонец - vladotra.blog.com.mk;
- Мора да се види - macedonianhistory.blog.com.mk;
- Istina o Makedoniji - blogger.ba;
- Автор на текстот и видеото: youtube.com/user/makedoncheto;
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
videoto e prekrasno....go postirav na facebook i mi go izbrisaa profilot posle10min
bez obrazlozenie....im prativ mail na toa supacite,i cekam odgovor vece 2dena
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
како бе ти го избришаа ... кој ти го избриша ..?
и ја го постирав ... на ФБ ..

на твој профил го шеруваше?
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
како бе ти го избришаа ... кој ти го избриша ..?
и ја го постирав ... на ФБ ..

на твој профил го шеруваше?
a be u status mi stoese linkot.... posle 11 minuti odkoga go postaviv mi stigna ova!!!


Hi,

Our systems indicate that you've been misusing certain features on the site. This email serves as a warning. Misuse of Facebook's features or violating Facebook's terms of use may result in your account being disabled . Thanks in advance for your understanding and cooperation.

If you have any questions, please contact warning@facebook.com from your login email address.

The Facebook Team
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
a be u status mi stoese linkot.... posle 11 minuti odkoga go postaviv mi stigna ova!!!


Hi,

Our systems indicate that you've been misusing certain features on the site. This email serves as a warning. Misuse of Facebook's features or violating Facebook's terms of use may result in your account being disabled . Thanks in advance for your understanding and cooperation.

If you have any questions, please contact warning@facebook.com from your login email address.

The Facebook Team
хм ... некој те пријавил ...
и јас го ставив ... ако ме пријави некој вероватно ќе ме скинат и мене
има таму нешто во регулативите на ФБ дека не смее да се користи за политички причини ..
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
хм ... некој те пријавил ...
и јас го ставив ... ако ме пријави некој вероватно ќе ме скинат и мене
има таму нешто во регулативите на ФБ дека не смее да се користи за политички причини ..
:pos2::pos2: a be ne zaebavaj, 2 godini se teramu u picku lepu so grci... ako nema politika na fejsbuk ne znam kaj ima :))))

Me fati :pos:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
:pos2::pos2: a be ne zaebavaj, 2 godini se teramu u picku lepu so grci... ako nema politika na fejsbuk ne znam kaj ima :))))
абе јасно ми е ...
само некој те пријавил ти мавнал репорт ...
еве и јас го ставив ама ништо .. Ок си е ...
и некои други пријатели го ставиј аи ОК е ...
некои од тие шо ги имаш за френдс те има пријавено ... друг неможе да ти го гледа статусот .. освен ако не ти е јавен за сите не само за френдс нели
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
абе јасно ми е ...
само некој те пријавил ти мавнал репорт ...
еве и јас го ставив ама ништо .. Ок си е ...
и некои други пријатели го ставиј аи ОК е ...
некои од тие шо ги имаш за френдс те има пријавено ... друг неможе да ти го гледа статусот .. освен ако не ти е јавен за сите не само за френдс нели
toa ti e. kodosi su megu nama.....
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Притисокот врз Македонците на фејсбук продолжува со зTo members of FACE BOOK, STOP THE CENSURE OF MACEDONIAN GROUPS & PAGES!!!





Viki Nikolova

Today at 1:36pm
Reply

Поради ова видео, фејсбук го избриша акаунтот на Бобан Николов по само 11 минути од поставувањето на видеото!!!

Да не дозволиме да бидеме замолчени!!!
Да живее Македонија!!!
Ќе го има видеото пак. :)
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Abe videovo go objavile na Sitel :) Gledal nekoj :)
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Abe videovo go objavile na Sitel :) Gledal nekoj :)
da! на вестите во 18:00. ама не гледав се, малку фатив. ама баш беше муабетот за јутјуб и колку е важна интернет војната да ја добиеме.


Ајде на ред се фејсбук.
Ама многу корави ми изгледаат..
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
da! на вестите во 18:00. ама не гледав се, малку фатив. ама баш беше муабетот за јутјуб и колку е важна интернет војната да ја добиеме.


Ајде на ред се фејсбук.
Ама многу корави ми изгледаат..
а на овие сега во 9?
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Ова не е првпат...

Ова е само уште еден доказ дека целиов труд што сите го правиме на нетов, не е воопшто залуден, напротив, Ова нека е поттик за уште подобра промоција :)

Значи имаат резултат и оддек мејловите кои сеуште ги праќаме до медиумите со барање за промоција на ова видео.


Сега се префрламе на ХРТ балканскиве медиуми та оти да не и ББЦ, ЦНН итн. Нема ништо лошо да се проба, а замислете што би било гласот да се пробие :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom