ЈСП - случки, прашања, дискусии

Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Една дешавка што ми се деси со ЈСП.

Влегувам во автобус, чукам карта се уредно. Си застанав најнакрај. Имав скоро купено еден мал фотоапарат па нешто го извадив да го испробам да штракам фотки итн.

Влегува контролор таму на почетокот на автобусот. Ја ни сум приметил, нешто си правам фотки и блицов штракна.
Доаѓа контролорот до мене. Дај карта, му давам се регуларно.

Ми вика што ме фотографираше?
Ја викам, не сум те фотографирал.
Ми вика дај апаратот.
Нов апарат, си викам што ќе му го давам да проверува итн ќе ми го заебе, нема ни право.
Викам можам да ти го давам..
И тука фати да се препира
па немаш право да фотографираш тука, му викам ок покажи знак за забрането фотографирање..
Па ми бара лична карта, му викам, не си полиција, имам валидна карта, со тебе толку...
Се препира уште малку биде невиде...

Отиде до шоферот, вика затвори врати со сите патници вози до железничка на автобуска станица!!!!
Од некаде Буњаковец, пола Скопје!!!!

Лудница.
Па на железничка со шефот што им е, па објаснувај дека не си направил ништо лошо итн итн..

Сега кога ќе помислам можда требаше да се јавам од автобус на полиција за киднапирање...

Лудница
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Една дешавка што ми се деси со ЈСП.

Влегувам во автобус, чукам карта се уредно. Си застанав најнакрај. Имав скоро купено еден мал фотоапарат па нешто го извадив да го испробам да штракам фотки итн.

Влегува контролор таму на почетокот на автобусот. Ја ни сум приметил, нешто си правам фотки и блицов штракна.
Доаѓа контролорот до мене. Дај карта, му давам се регуларно.

Ми вика што ме фотографираше?
Ја викам, не сум те фотографирал.
Ми вика дај апаратот.
Нов апарат, си викам што ќе му го давам да проверува итн ќе ми го заебе, нема ни право.
Викам можам да ти го давам..
И тука фати да се препира
па немаш право да фотографираш тука, му викам ок покажи знак за забрането фотографирање..
Па ми бара лична карта, му викам, не си полиција, имам валидна карта, со тебе толку...
Се препира уште малку биде невиде...

Отиде до шоферот, вика затвори врати со сите патници вози до железничка на автобуска станица!!!!
Од некаде Буњаковец, пола Скопје!!!!

Лудница.
Па на железничка со шефот што им е, па објаснувај дека не си направил ништо лошо итн итн..

Сега кога ќе помислам можда требаше да се јавам од автобус на полиција за киднапирање...

Лудница
Trebalo da povikas policija poso kontrolorite se kriminalci sobrani od ulica so 0,001 gram mozok.[DOUBLEPOST=1506702357][/DOUBLEPOST]
Jas na stariot raspored gledav,zatoa nemalo tamo :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Една дешавка што ми се деси со ЈСП.

Влегувам во автобус, чукам карта се уредно. Си застанав најнакрај. Имав скоро купено еден мал фотоапарат па нешто го извадив да го испробам да штракам фотки итн.

Влегува контролор таму на почетокот на автобусот. Ја ни сум приметил, нешто си правам фотки и блицов штракна.
Доаѓа контролорот до мене. Дај карта, му давам се регуларно.

Ми вика што ме фотографираше?
Ја викам, не сум те фотографирал.
Ми вика дај апаратот.
Нов апарат, си викам што ќе му го давам да проверува итн ќе ми го заебе, нема ни право.
Викам можам да ти го давам..
И тука фати да се препира
па немаш право да фотографираш тука, му викам ок покажи знак за забрането фотографирање..
Па ми бара лична карта, му викам, не си полиција, имам валидна карта, со тебе толку...
Се препира уште малку биде невиде...

Отиде до шоферот, вика затвори врати со сите патници вози до железничка на автобуска станица!!!!
Од некаде Буњаковец, пола Скопје!!!!

Лудница.
Па на железничка со шефот што им е, па објаснувај дека не си направил ништо лошо итн итн..

Сега кога ќе помислам можда требаше да се јавам од автобус на полиција за киднапирање...

Лудница
И после кога ќе им кажеш дека подобро ѓубре да собираш по Европа отколку да живееш тука се чудат
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Кој број на автобус оди до школото Петар Поп Арсов
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Кој број на автобус оди до школото Петар Поп Арсов
зависи од каде. Број 8 преку Илинденска кај стара телевизија или броевите 2, 5, 12, 22...на Партизанска пред семафори Нерези. Ако е тоа школото на крај од Карпош 4. Имаш на мапа
https://www.google.com/maps/place/Petar+Pop+Arsov/@42.006051,21.3858399,18z/data=!4m13!1m7!3m6!1s0x135415a58c9aa2a5:0xb2ed88c260872020!2z0KHQutC-0L_RmNC1LCDQnNCw0LrQtdC00L7QvdC40ZjQsA!3b1!8m2!3d41.9973462!4d21.4279956!3m4!1s0x1354147111727d33:0xb985a47630bbc8af!8m2!3d42.0064013!4d21.3877181
 
Член од
7 февруари 2013
Мислења
128
Поени од реакции
74
Сте сретнале контрола у ноќните у 3 - 4 саат? За 22 и 5ка прашувам.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.241
Поени од реакции
4.433
60ка оди ли уште од транспортен центар до Матка?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Како некој од Прилеп чисто ме интересира што е форава со стариве автобуси на ЈСП што нагло почнаа да кажуваат дека возат поново а биле паркирани, нешто пуштаат „дупли“ бројки па има и такви и такви или од оние новите нема стојат паркирани а овие сега се замена на неодредено?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Од она што пишува овде, слаб квалитет на кинеските и украинските и недостаток на резервни делови.
https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/vadat-delovi-od-panoramskite-avtobusi-za-da-gi-popravat-dvokatnite-vo-skopje/
„За волку скапи возила, квалитетот им е многу слаб.
Мораме да ги пуштаме старите автобуси оти немаме доволно исправни кинески и украински“, велат вработените во базата во Автокоманда.
„Не можеме да имаме резервни делови на легер оти се скапи. Луѓето се чудат зошто ги пуштаме во сообраќај старите автобуси, но мораме оти двокатните се расипани. Старите помалку се расипуваат од новите. Поправката оди тешко бидејќи немаме софтвер за да го откриеме дефектот“, раскажуваат вработените во сервисот на ЈСП„Скопје“.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Од она што пишува овде, слаб квалитет на кинеските и украинските и недостаток на резервни делови.
https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/vadat-delovi-od-panoramskite-avtobusi-za-da-gi-popravat-dvokatnite-vo-skopje/
„За волку скапи возила, квалитетот им е многу слаб.
Мораме да ги пуштаме старите автобуси оти немаме доволно исправни кинески и украински“, велат вработените во базата во Автокоманда.
„Не можеме да имаме резервни делови на легер оти се скапи. Луѓето се чудат зошто ги пуштаме во сообраќај старите автобуси, но мораме оти двокатните се расипани. Старите помалку се расипуваат од новите. Поправката оди тешко бидејќи немаме софтвер за да го откриеме дефектот“, раскажуваат вработените во сервисот на ЈСП„Скопје“.
Ne se raboti za skapi delovi i slicno,tuku se raboti za toa deka vo jsp rabotinestrucen kadar partiski primen koj ne znae da otkrie obicen defekt. Kako do pred nekoj mesec pred da dojde sdsh avtobusite funkcioniraa i sega naednas ne funkcioniraat?? Ste se zaprasale toa?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
не знам јас тоа. Ова се информации од вработени во јсп.
Старите не се од летоска по улициве него од многу порано. Лани имаше стара 5ка.
ова е од кај рекорд исто лани февруари 2016
http://sitel.com.mk/avtobusot-na-jsp-gi-zapali-socijalnite-mrezhi
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.019
Поени од реакции
2.059
Ne se raboti za skapi delovi i slicno,tuku se raboti za toa deka vo jsp rabotinestrucen kadar partiski primen koj ne znae da otkrie obicen defekt. Kako do pred nekoj mesec pred da dojde sdsh avtobusite funkcioniraa i sega naednas ne funkcioniraat?? Ste se zaprasale toa?
Branko e kriv
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Дечки за нови студентски картички за 2018 можат да се извадат периодов ? пошто во 2018 факлутетот нема да работи до 20ти ?
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Дечки за нови студентски картички за 2018 можат да се извадат периодов ? пошто во 2018 факлутетот нема да работи до 20ти ?
Ќе објават на страницата на ЈСП мислам, лани бар така беше. Три дена имавме „фора“ да ги обновиме картичките, до 31ви негде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom