Ѓубре

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.162
Поени од реакции
15.952
Проблемот е во тоа што во доста улици нема ниту една улична канта. Пример во мојата улица што е долга преку 250 метри, абе ниедна улична канта нема.

А и контењери нема доволно. И лоша работа е што доста контењери се пластични и се дешава одвреме-навреме некој да го запали контењерот...

Камионите кога ќе имаат дефект после недели и месеци ги поправаат. А и на доста камиони им течи ѓубрето по улиците...
A замисли у село да живееше.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.891
Поени од реакции
17.503

Во Хрватска и Србија укинати полициските часови, младите конечно испаднале надвор за да се дружат после толку време и нормално направиле хаос по парковите и кејовите.Ова видео е од Нови Сад, кога во таков град младината е ваква, што остана за остаматиот дел од Србија и Хрватска.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.180
Поени од реакции
21.303
Povekje faktori:
- Svesta kaj lugjeto. Neli i doma ne frlate dzubre nasekade (iako svasta imam videno). Pa neli ziveete vo vaseto maalo, ulica, grad i drzava? Neli i toa e do nekade vasiot "dom"? Pa oti frlate nasekade dzubre so sto krajno sami si stetite?
- Opsta kultura fali kaj nekoi lugje, ne znaat podobro? Ekologija ne e samo tema na zapad i ravienite zemji tuku sekade. Treba povekje edukacija za toa.
- Moznost kade da frlis dzubre. Postavuvajne kanti niz gradovite. Postavuvanje kontenjeri nasekade. Posebno ova e problem. Niz pomali mesta i sela nema kaj da go frlis dzubreto, ne ide komunalec da go zema i kako zitel ne znaes sto da pravis so dzubreto. Niknuvaat divi deponii nasekade.
- Ako drzavata ili opstinata obezbedi sekoj da moze da go frli dzubreto kade sto treba (kanti i kontenjeri), treba da ima ogromni kazni za frlanje dzubre kaj sto ne treba. Ne zboruvam za lifce na ulica tuku domasno ili gradezno dzubre. Izgor treba da se kaznite i da ima kontroli i niz dzubreto da se bara dali moze da se najde storitelot (primer frleni pisma itn).
- Nosenje koncept sto da se pravi so dzubreto. Vo drugi drzavi go recikliraat ili prerabotuvaat i pravat pari so nego. Vaka gledam gradovi kako Tetovo ili Kicevo na primer, kade sto deponijata raste i raste i e blisku do naseleni mesta. Toksicni bombi.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Минатата година преку летото работев хонорарно една сезонска работа еден месец со неколку луѓе, и кога правевме паузи нели секој си јадеше тоа што понел во ранец.
Тј што ни беше шеф ме забележа како секогаш јас отпадоците и хартијата т.е ѓубрето што останува секогаш го собирам во кеси и назад во ранец и кога ќе се враќавме назад во цивилизација во град го фрлав во контејнери и шефот ме пофалуваше за тоа.

Ама еднаш го приметив шефот како неговата тегла со киселено млеко го испи млекото, а теглата беше стара и шефот сакаше да ја остави теглата покрај автопатот, ама јас скришум ја вратив теглата во гепекот на автото, и кога стигнавме до градот назад, му реков на шефот: еј, ти си ја заборавил теглата, ама јас ти ја ставив во гепекот.

Реакцијата на шефот беше: абе теглата беше за фрлање, затоа и ја оставив на автопат ама добро кога си ја ставил во кола ќе морам да ја носам до контејнер. хехехеххехе


Немаме култура тоа е, шефот 55-56 години, и јас дупло помлад морам да го учам каде да се фрла ѓубре.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
109
Поени од реакции
32
Веќе 2 недели ѓубрето од пред куќа не ми земаат ѓубрарите... Се распрашав наоколу испадна дека ги мрзело да ги земаат кантите и да го исфрлаат сметот во нивното возило, земале ѓубре само ако било ставено во ЕДНА голема ќеса. Ова е неофицијално, нигде не е истакнато како обврска на граѓаните, но сите велат дека било така. Јас фрлам во многу ќесиња ама мали, они сакале све да биде спакувано во голема ќеса за да не мораат да ја земаат кантата и пак да ја враќаат на место. Како да го решам ова?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Веќе 2 недели ѓубрето од пред куќа не ми земаат ѓубрарите... Се распрашав наоколу испадна дека ги мрзело да ги земаат кантите и да го исфрлаат сметот во нивното возило, земале ѓубре само ако било ставено во ЕДНА голема ќеса. Ова е неофицијално, нигде не е истакнато како обврска на граѓаните, но сите велат дека било така. Јас фрлам во многу ќесиња ама мали, они сакале све да биде спакувано во голема ќеса за да не мораат да ја земаат кантата и пак да ја враќаат на место. Како да го решам ова?
Веќе го имаш одговоро. Земи си големи кеси. Така е попрактично, нема да ти се вала и засмрдува кантата па да треба да ја переш.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
109
Поени од реакции
32
Веќе го имаш одговоро. Земи си големи кеси. Така е попрактично, нема да ти се вала и засмрдува кантата па да треба да ја переш.
Вака, не беше тоа прашањето, туку дали сум обврзана да купувам големи црни ќеси? Официјално не, но така се зборува демек тшко им било да ти ја враќаат кантата па затоа само да ја земат црната ќеса и да си продолжат.
Во други места не е така, ја земаат кантата ја тресат и ти ја враќаат.
Инаку тоа за мизирбата, да, во право си, но јас рециклирам и фрлам во кантата само пластика и хартија така да нема од што да засмрди, и плус се тоа е ставено во мали ќеси.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Вака, не беше тоа прашањето, туку дали сум обврзана да купувам големи црни ќеси? Официјално не, но така се зборува демек тшко им било да ти ја враќаат кантата па затоа само да ја земат црната ќеса и да си продолжат.
Во други места не е така, ја земаат кантата ја тресат и ти ја враќаат.
Инаку тоа за мизирбата, да, во право си, но јас рециклирам и фрлам во кантата само пластика и хартија така да нема од што да засмрди, и плус се тоа е ставено во мали ќеси.
Разбира се дека неси обврзана. Напротив обратно е. Ти плаќаш за да ти го зимат ѓубрето.
Туку баш ме занима шо правеш со ѓубрето од храната, како го рециклираш?
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.086
Поени од реакции
1.542
ednash koga frlav gjubre mi ripna macka i srekja za kosa so nokti se zakaci eden mm podole i u oci ke mi izvadeshe. i od togash od daleku frlam gjubre i so glavata na strana. nema ljutenje. strav mi e i toa e toa. se trudam da e vo kanta gjubreto. i ne frlam kaj so ke stignam u princip.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
109
Поени од реакции
32
Разбира се дека неси обврзана. Напротив обратно е. Ти плаќаш за да ти го зимат ѓубрето.
Туку баш ме занима шо правеш со ѓубрето од храната, како го рециклираш?
Целиот отпад од храна, прашината од праосмукалката итн. освен месото и животинскиот отпад (тоа го јадат мачките) го ставам во земјата околу куќата. Таму се разградува и земјата си се храни. Зејтинот го собирам во кантички и од фирма една (ќе проверам како се викаше) кога ќе ја наполнам нината кантичка од 3 литри употребуван зејтин, доаѓаат си ја зимаат и ако сакам ми даваат 0.5 л чист зејтин или може да го донирам, важното е да не се фрла зејтин во цевките...
Епа не знам каде да реагираме што кантата не ни ја празнат?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.857
Поени од реакции
7.546
Конкретно во Тетово каде што сум роден и живеам ѓубрето од контејнерите се фела една во текот на цел ден. Навечер се фрла а денски е брдо планина од ѓубре во контејнерите и надвор од контејнерите.

За оваа катастрофална состојба голем дел се должи на народот неоговорен голем дел на комуналното што ни е во катастрофална состојба.

Опшго во цела држава за да се намали хаосот со ѓубрето низ градовиве мој предлог е сето ова да се организира на доста поинаков начин. Да се направат некакви големи контејнери поделени за хартија, за пластика, стакло, храна.. и само контејнерите да се отвараат на автомат (сличен на банкоматите) со картичка а за возврат граѓаните да добиваат некви поени кој тие поени собрани да се искористуваат за бесплатен паркинг неколку часа, пример намалување сметки за вода и ѓубре. Откако ќе се наполнат контејнерите преку GPS да им стига на комуналното известување да доаѓаат да го празнат. Каде што во градовите е лоша состојбата со комуналното тоа да се приватизира. Може исто така секоја зграда задолжително да има свој контејнер за складирање ѓубре во самиот подрумски простор па така граѓаните ќе бидат доста поодговорни за ѓубрето како го складираат.

Можеби сите овие предлози мој во глава замислено изгледаат невозможна мисија но би требало некако да се почне борбата против расфрлано ѓубре, прлавштини, смрдеа, кучиња и мачки по контејнерите па и ширење некакви болести.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.857
Поени од реакции
7.546
Ќе пишам уште нешти на темава. Ние сме ѓубре од народ. Колку и да се чисти пак утредента е полно прашина и ѓубре по тротоарите, улиците покрај кантите. Колку што народот може да извалка во државава толку не може било каква институција или невладина организација да исчисти.


Сепак треба да се почне од нешто а тоа мислам прво како што пишав еден месец предходно тука воведување поинакви поголеми контејнери за ѓубре во градовите систем затворени целосно да не се гледа воопшто ѓубрето. Може и електронски притискаш копче ти се отвара вратата. Комуналието да има клуч и да ја отвара за празнење. Исто може и како што пишав пред еден месец да се воведат контејнерите систем како банкоматите.

Друго да се комуналното во сите градови каде што е во очајна состојба да се приватизираат. Можеби ќе се најде фирма што ќе знае да менаџира подобро и да дава пплати на вработените поредовно.

Исто така воведување комунална полиција во оние туристички и повеќе посетени места како планини Маврово, Шапка, езера, плажи во Охрид, Дојран... и строго контролирање, казнување.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.502
Поени од реакции
62.304
Друго да се комуналното во сите градови каде што е во очајна состојба да се приватизираат. Можеби ќе се најде фирма што ќе знае да менаџира подобро и да дава пплати на вработените поредовно.

Исто така воведување комунална полиција во оние туристички и повеќе посетени места како планини Маврово, Шапка, езера, плажи во Охрид, Дојран... и строго контролирање, казнување.
Ама така СДСМ ке изгуби 5000 гласа во Куманово. Не бива тоа така.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Убаво што констатиравме дека народот е ѓубре ама има и една друга димензија: Комуналец. Јас сум многу свесна дека не е баш најатрактивна работа ама се тотален крш. Јас живеам во куќа, најрегуларно треба два пати неделно да поминуваат ама во пракса не е така. Поминуваат еднаш неделно и господава ги празни само кантите а не зима црна кеса за ѓубре (уредно врзана) ако има покрај кантата. Не дај боже да имаш кеса со гранки или трева тоа па не е никако нивна надлежност, дека ние паметно управуваме со отпадот па веријатно не им е ставка за рециклирање.
Сето ова е посебно интересно во летниот период кога една недела стои ѓубрето па за да не ти подзамириса како идиот сам фрлаш по маалски контејнери.
Свеста на граѓаните може да се смени и ако Комуналец посовесно си ја врши работата. Ако некој види дека е чисто и уредно „можеби“ нема да фрли ѓубре. Вака, на секое ќоше има мини депонија и не се замара да бара канта... Некој погоре спомна Хрватска и Србија ама не ќе да е така баш... Има пациенти секаде ама јавните претпријатија си ја вршат работава. Дали кога одите накај Белград или Загреб по пат ја гледате истата слика како кога одите накај Маврово? Сигурно не. Јас познавам двајца кои „работат“ во Комуналец. Сабајле одат на работа се куцаат и си бркаат приватна работа. Како што милуваат да искоментираат, таа плата им била за сметки, кој ти ја дава....
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
109
Поени од реакции
32
Оставиле напишана порака на кантата: ,,Ставај си вреќа ако сакаш кантата да ти е чиста". Не ми е јасно зошто да ме обврзува претпријатие на кое уредно му плаќам секој месец да купувам црни вреќи. Фрлам само пластика и хартија. Се чудам на дрскоста
 

Kajgana Shop

На врв Bottom