Ѓоковиќ против Австралија

Статус
Затворена за нови мислења.

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.621
Поени од реакции
34.864
Ова го заклучи од народ што коментира повеќе за глупите мерки и правила и реши да си направиш генерализација ко оној од Лондон што познавал 2ца во Македонија што неверувале во вирусот(чисто се сомневам) и најде тука да ни објаснува дека 95% биле такви? Не е толку како порано, народот се повеќе независи финансиски од партии и државна работа и си има повеќе слобода да ги стави на кур тие ропаци по администрација што бараат мито. И повеќето што пишуваат ги заболе таквото за србендата од небескиот народ, најмногу е заради тие ебани сертификати и пасови.

Па и @kano ти лајкнал, истиот тој што тука пишуваше или пак натаму нагласувше подобро да направел фејковача Ѓоковиќ и дека тој тоа планира да го направи доколку воведат задолжителна трета доза во Австралија. :icon_lol:
Не, заклучувам од тоа што го гледам наоколу.
Ако е заради тие пасови и сертификати бујрум на улица и протестирајте против нив, вака ви е џабе.

Па баш поради тоа што тоа го прават 50 000 души го правам и јас. На почеток плаќав добри 18 месеци и тоа. После со 10 души правев муабет, 10 души ми кажаа дека не плаќаат. Сфатив дека, така како што стојат работите, јас џабе си ги фрлам парите и тоа е bottom line-от. На крај пак никој нема да ги гони и нив и тоа е тоа.

Не сум губел време да правам фејк сертификат бидејќи никој не ми ни побарал. Вчера бев во Ист Гејт, влегов преку лифт, никој не ме праша за сертификат. Значи пак ни е трул системот во сам старт, пошто ми дава можност да го заобиколам на ваков смешен начин. Кога имав корона првиот пат, седев во станот во Скопје и таа адреса ја дадов за самоизолација. Два пати дојдоа да ме бараат дома во Валандово, два пати им кажаа дека сум во Скопје и никој не се потруди да се јави да ме проверат тука. Можев да правам апсолутно што сакам тие 20 дена, ама тогаш искрено не ми се ризикуваше па си седев дома. Во секој случај, системот пак не фукнционира како што треба.

За последното, не станува само збор за безбедноста на државата, туку таквите агенти се користат во многу поголеми игри, од кои ќе ќарат само поединци. Ама да не навлегуваме.
Мене ми е јасно дека тукашниот систем е трул, затоа и не планирам да живеам во него. Ако станува збор само за заработување, тука може да правам и повеќе пари од таму, ама ете мојата совест вика дека не е коректно.

Таквите како тебе во земја како АУС, скоро и да немаат есап да се замараат, таму со даноци и непријавување се замараат фаци што заработуваат милиони оти имаат прогресивен данок.

И за адресите си е виновна државата, речиси никој што седи под кирија не менува адреса, ете споредено во АУС и тоа им е решено :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.528
Ова го заклучи од народ што коментира повеќе за глупите мерки и правила и реши да си направиш генерализација ко оној од Лондон што познавал 2ца во Македонија што неверувале во вирусот(чисто се сомневам) и најде тука да ни објаснува дека 95% биле такви? Не е толку како порано, народот се повеќе независи финансиски од партии и државна работа и си има повеќе слобода да ги стави на кур тие ропаци по администрација што бараат мито. И повеќето што пишуваат ги заболе таквото за србендата од небескиот народ, најмногу е заради тие ебани сертификати и пасови.

Па и @kano ти лајкнал, истиот тој што тука пишуваше или пак натаму нагласувше подобро да направел фејковача Ѓоковиќ и дека тој тоа планира да го направи доколку воведат задолжителна трета доза во Австралија. :icon_lol:
lol, jas go kazav toa za dzokovic ako saka da igra tenis ako neke nemora...

mene ne me opfaka zakon za zadolzitelna vakcina, jas si imam svoj biznis taka da ne sum u nivnite shemi za zadolzitelna vakcina sekako. 3ta doza bi mi bila za patuvanje u stranstvo ako zamaraat so toa, mada mislam ke zavrsi ova so omikron plus zasega 2 dozi se dovolno za toa.
Автоматски споено мислење:

mnogu srbomani i butthurt luge na temava... veke nekolku dena projdoa uste placenje i pisuvanje...
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.545
Поени од реакции
7.251
Кано знам дека пак ќе продолжи со кенгурската логика, ама за оние кои можеби се сомневаа:

Тениската федерација на Австралија му ги средила виза документите на Новак и му ги платила судскиот спор кога му беше забранет влез и подоцна кога му беше одземена визата како да е терорист.

Ама Кано пак ќе каже немал документи за влез :lolzz:

„Tennis Australia filled out Novak Djokovic’s visa forms and “paid for all legal fees” as the world’s top tennis player fought to play in the Australian Open, a powerful Melbourne figure claims.“

 
Член од
10 јануари 2022
Мислења
231
Поени од реакции
436
По ова што ве читам, заклучив дека рајата обожава да биде газена, и третирана поинаку од тие што се „посебни“.
Јас ова го заклучив уште пред скоро две години кога цел свет не затвораа ко стоки, а никој не се осуди да даде отпор.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.220
Поени од реакции
5.442
Австралиски политичар Џон Локо имал увид во документацијата за влез во Австралија на Ѓоковиќ. Тој тврди дека сите потребни документи за влез на тенисери, тренери и судии ги потполнила пред време австралиската тениска асоцијација. Ѓоковиќ не ни знаел за она погрешно штиклирано квадратче. Американскиот тенисер Себастијан Корда влегол позитивен на корона, поминал неколку денови во изолација и сега игра на АО, секако не го добил истиот третман како Ѓоковиќ. Како смеел да патува позитивен на корона? Мене сето ова ми личи на пред време смислен план во врска со српскиот тенисер. Во четврток ќе биде образложена пресудата од врховниот суд.
Завршена работа е тоа, а штетата е допрва врз Ѓоковиќ доколку не се вакцинира.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Ваљда ке му дадат на Вимблдон да игра откако ги укинуваат сертификатите.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
Dechki kje se vakcinira na kraj. Valjda ne e tolku budala, ima ogromna shansa da zavrshi kariera kako GOAT, vo tolku jak sport i individualen sport kao tenis ne pamtam nekoj chiek od Balkanov da imal shansa. Ps. vakciniranje ne mora da e vistinsko, moze i laznjak :toe:
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Говнарката ќе се разведе од него ако се вакцинира макар и лажно.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.138
Поени од реакции
25.568
Dechki kje se vakcinira na kraj. Valjda ne e tolku budala, ima ogromna shansa da zavrshi kariera kako GOAT, vo tolku jak sport i individualen sport kao tenis ne pamtam nekoj chiek od Balkanov da imal shansa. Ps. vakciniranje ne mora da e vistinsko, moze i laznjak :toe:
Да сакал лажно да се вакцинира, веќе ќе се вакцинирал.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Ako ovde tolku teski gluposti se tresat, mozam da pretpostavam vo sportskiot podforum kakva e situacijata so ogled na toa kolkavi trkala ima tamu :cautious: .
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom