Ѓаволски ѕид - Македонскиот "кинески" ѕид

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Добро де,сеа се откри.Дајте им време,можда ке напраат нешто.И така досега било малку познато местово.
Сега на пример може да кажат дека камењава се поставени од вонземјани и слично,да направат некој хотел во околината,рибник и така нешто,или па нешто поалтернативно како на пример да кажат дека камењава се изградени за одбрана од шотијазнам,арапите,па да ги исценираат битките кои се случувале таму.
Не е иронија воа,само мои идеји.
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Да спомнам и јас нешто за ѕидов.

Прво, како до него?
Од Скопје одите по патот за Штип, кога ќе го поминете Велес, на половина пат до Штип, доаѓате на раскрсница (лево Св.Николе, право Штип, десно Богословец), одите за селото Богословец, патот е земјен (селаните одат со Фиќо, не препорачувам понова кола). Кога ќе стигнете во селото Богословец, патот продолжува - до каде незнам (можеби го кружи врвот Св.Јован/Богословец). После селото по истиот пат се доаѓа до Гелева Чешма, од чешмата се протега длабок дол во правец југоисток (ја дели планината). По тој дол ќе стигнете на превој помегу двата врва и од тука надолу кон реката Брегалница, по патот надолу неможе да го утнете ѕидот. Потребно е час и половина во еден правец лесно темпо (ние го поминавме за 45мин.). Ние одевме така бидејки незнаев дали патот оди поблиску до ѕидот, локални луѓе не сретнавме да прашаме. Може и да постои пократок пат, но сепак ја штедевме колата, а и незнаев дали е поблиску до врвот или реката. Ѕидот е на 500м од реката Брегалница.

Дали е градба?
Ова на сликите е најголемото парче од ѕидот, има уште едно вакво и тоа ни открива дека е природна креација. Во долниот дел на другото парче камењата преоѓаат во една монолитна карпа која пак пропаѓа во земјата.
Камењата се на квалитет како оние од Куклици, мек е каменот, не ми се верува некој да градел со таков камен.

Човечка рака?
Интересно е што таков состав на карпа во околината нема, земјата е црвена, и можеби некој на веке постоечка карпа доградувал. Но со која намена?

Како и да е, интересно изгледа, и како природна креација треба да го цениме како уште повредно, бидејки е светски раритет.
Приказните околу него се уште поинтересни, а паганските верувања околу истиот уште поважни.

Со еден збор треба да го чуваме!

Благодарам до Кајгана што направи мала промоција на Ѓаволскиот Ѕид или како што јас си го нареков ЅЛОЅИД.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Се сложувам дека ова е природен феномен. Како што кажа членот над мене, ако веќе го градел некој... од каде се камените блокови? Како стигнале до таму? Па и ако убаво го прочитавте текстот... 5 км, должина???

Ова е сосем различно од пирамидите во Гиза, се поклопија таму околностите, материјалот на место, само надчовечкиот напор беше заслужен за нивното издигнување.

Мистеријава мене ме потсеќа на ''Киповите на Велигденските острови'', слични околности се, само што ова кај нас е релативно непознато, да не збориме за странство. Велигденските острови се преплавени со туристи и тука е разликата...

Веќе одамна е констатирано, јас само ќе го повторам пак. Ги имаме богатствата, чудата, условите... но, не знаеме да ги промовираме. Земја со толку атракции треба да биде еден вид рај за туристи, но тоа е, глупавоста преовладува.
 

Пики

amazing happens
Член од
10 март 2007
Мислења
1.923
Поени од реакции
37
Прв пат слушам за ова.На почеток не ми изгледаа толку големи но тоа го забележив кога ја видов 2та слика со човекот.Мора да се развие туризмот за ова ние од Македонија прв пат слушаме па да не зборуваме за од другиве држави
 

jass

Aut viam inveniam aut faciam!
Член од
25 август 2007
Мислења
328
Поени од реакции
4
Epa deneska oficijalno se sramam od samata sebe. Od Sv.Nikole sum i prv pat ovde slusam deka kaj Bogoslovec imalo nesto sto se vika Gjavolski Dzid ete za toa nas ne ne biva. Ali super e idejata da se napravi nekoja promocija okolu nego!
 
V

Viktoranius

Гостин
Како успеал некој да нареди толкави камења вдолж 500 метри? Кога? Зошто?
А што има тука толку чудно?
А како се граделе пирамидите во Египет од тоа време, со дупло поголеми камења?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
ова е мошне интересно не сум знаел за овој ѕид досега. но мислам дека под итно треба да се заштити инаку како и во кина ќе одат камењата за куќи
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
127
Поени од реакции
2
za vakvi raboti placat na zapad, ama tie za razlika od nas znaat da gi reklamiraat , pa celo selo mozi da zivee od ovaa atrakciia
 

bama

† Револуционер †
Член од
1 февруари 2007
Мислења
2.040
Поени од реакции
362
за ова чудо имам слушнато мислам дека го даваа и на мтв 1 како што кокино го дават али државата ништо не презема во врска со тоа јбг живот...
 
Член од
17 ноември 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
abe daj mislete malce..na piramidite rabotele po 10000 robovi..kolku sho znam jas..vo makedonskata istorija nema robovi..barem ne se tolku naglaseni..piramidite se izgradeni na ramno tlo..a kako sho gledate na slikata..ova ne e bas ramno..i kako sho kaza, pokraj bregot na bregalnica..znaci nekolku metri pod to ima voda..sepak treba golem majstorluk za da se izgradi ova..ama pusto makedon4e i4 ne znaj da ceni nisto..mozi ke izbegam od temata..ama kokino..4ta najprecizna prirodna opservatorija vo svetot..nisto nemat napreno..drogasi se berat na vecer..kade taka?inace gradbava e nesto..wow..nemam zbor..alal ti vera za temata..
 

Etushko! :)

блажо <3 all
Член од
24 ноември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
1
Koga chitav si rekov.. aah nishto ova machkina kashlica e.. Ama koga gi vidov slikite se mi se razjasni. Vo staro vreme se izgradile i toa bez kranovi.. Sega ljugevo se mnogu nedokvakani , za nishto ne gi biduva
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
c.c.c obid od eden obicen zid da se napravi atrakcija...mislam deka nema da bide uspesna ovaa misija
 
Член од
17 ноември 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
e oti skeptici?prvo vidi kamenjata kako se pogodeni..kako slagalica e napraen..vtoro terenot na koj e raboteno..mislam deka ne e za potcenuvanje..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom