Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.701
Поени од реакции
33.335
There will be Blood е најдосаденот филм евер, проверував на секој 2мин дали е при крај.

И следново ќе има голема реакција осеќам, ама No County for Old Man е преценет. Супер вожња има дур не премине во Мексико, послем тоа филмот нагло успорува и како да трае цела вечност.
+1 за No Country For Old Men

-1 за There Will Be Blood

Всушност, сето ова што е напишано за There Will Be Blood, потполно одговара за No Country... А There Will Be Blood е ремек дело.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
The Lighthouse (2019)
Филмот е мало ремек дело. Со Роберт Патисон и Вилем Дефо во главните улоги, филмот е снимен во црно - бело во квадратен сооднос. Се опишуваат теми од фолклор, мистицизам, божества, нимфи како и мотиви од Едгар Алан По. Дејствието е сместено во крајот на 19 век и самиот начин на дијалог и атмосферата на филмот соодвествуваат со времето кое е прикажано. Ме воодушевува Вилем Дефо со неговите реплики испреплетени со мистицизам како и губењето на разумот на двата одржувачи на светилникот и "вечното прашање" што се наоѓа на врвот од светилникот.
Филмот котира одлично на Rotten Tomatoes со 8.05 оценка. Топла препорака од мене. А вие гледајте си марвеловци и суперхеројчиња :D.


Прегледај го приврзокот 276389
Добар беше филмот од уметничка перспектива ми се допадна, добро доловенa атмосфера но лично од субјективен аспект немаше момент да речам WOW. Од режисеров и од овој тип на филмови The Witch ми беше боље.


BTW
Излезе торент со Tenet па ќе гледаме вечер:)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Го гледав пред некој ден The Graduate. Книгата ми беше одлична, филмот ми е добар.
И пред, а сега и по гледање на филмот мислам дека требало да изберат подобар актер за Бен Бредок. Дастин Хофман никако не е за улогата. Ми има некој неизмутиран глас во филмот што ме нервираше. Тоа му е единствената мана на филмчево.

Фино е што одредени делчиња од книгата, што мене не ме бендисаа, се исфрлени од филмот.

Останатите актери, се погодени, книгата е добро екранизирана, а Сајмон енд Гарфункел се погодени за целата таа атмосфера и меланхолија што ја носи главниов лик.

За крај две ремек делца од филмов. :love:


 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.051
Поени од реакции
12.936
Обратно некако. Мене No Country For Old Men ми беше предобар и преинтересен, уште се сеќавам на некои сцени и насмевка на лице ми доаѓа кога ќе ми текне на филмот. There Will Be Blood ми беше предосаден, а очекував многу многу повеќе, мачнина беше да гледаш, не ми држеше внимание.

Ама за вкусови не дискутираме, битно сме нашле нешто во што уживаме на филмското платно :D
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
21
Поени од реакции
24
BTW
Излезе торент со Tenet па ќе гледаме вечер:)
Тенет е само просечен филм :). Иако е еден од најскапите снимени филмови, очекував повеќе од Кристофер Нолан, знаејќи ги Memento, The Prestige, Inception. Филмот обработува мотиви карактеристични за Нолан како time bending, grief... но според мене подобар е само од The Dark Knight Rises.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.586
Поени од реакции
38.731
Филмовите на Нолан освен триологијата за бетмен се многу збунувачки. Исто така користи една досадна палета бои која се повторува у сеој филм. Палета мртвило би ја крстил.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Филмовите на Нолан освен триологијата за бетмен се многу збунувачки. Исто така користи една досадна палета бои која се повторува у сеој филм. Палета мртвило би ја крстил.
Мене ми има претеншс прик моменти, Интерстелар го доживеав како " во историјата на кинематографијата сакам прво јас после Кјубрик", иако филмот добар.
Палетата мене ми е ок, често се користи десатурирана помага во општиот муд.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Мене Интерстелар тапа ми беше, некое исфорсирано гомно од филм.

(ЕДИТ)
леле уткаааааааааа. На Инсепшн мислев. Интестелар ми беше ок.
Тргајте лајковите. Пред полсат од спиење станав уште нерасонет.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.729
Поени од реакции
9.766
Моето мислење за Нолан го пишав во рецензијата за Tenet- се освен The Prestige и до некаде Memento ми е псевдо-интелектуална бљувотина. Дефиниција за trying too hard. Вилнев (Villeneuve) за Нолан е Кјубрик. И да, Кјубрик е топ 3 режисер на сите времиња заедно со Тарковски и Ланг.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Мене Интерстелар тапа ми беше, некое исфорсирано гомно од филм.

(ЕДИТ)
леле уткаааааааааа. На Инсепшн мислев. Интестелар ми беше ок.
Тргајте лајковите. Пред полсат од спиење станав уште нерасонет.
Инсепшн и ја помислив, башка имаше многу бре туторијали у филмот, потценувачки дури.... истиот фазон и со Тенет сега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom