Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Здраво дечки.
Ме интересира за случај како мојов, што ги имам положено предметите од целата 1ва година, дали треба да си извадам уверение за положени испити ?
не се разбирам со ова, прва година сум на ФИНКИ
 
Член од
6 октомври 2019
Мислења
38
Поени од реакции
62
Здраво дечки.
Ме интересира за случај како мојов, што ги имам положено предметите од целата 1ва година, дали треба да си извадам уверение за положени испити ?
не се разбирам со ова, прва година сум на ФИНКИ
Уверение за положени испити ти треба за аплицирање за стипендија и можеби за некои други апликации, во спротивно не треба да го извадиш освен ако баш сакаш да си го имаш за лична сатисфакција :D
 
Член од
24 февруари 2020
Мислења
20
Поени од реакции
2
Сакам да паузирам факултет во ФИНКИ, но не знам за процедурата и деталите. Кога може да се паузира? За колкав период? Дали секој семестар ке мора да носам документи дека е паузирано? Кои се трошоците?
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
11
Поени од реакции
2
Здраво на сите.
Дали оние 350 денари (50 административна такса и 300 за факултетот) кои треба да се уплатат при запишување мора да се уплатат во банка и да се има доказ уплатница со потпис и печат од банка или може да се уплатат електронски и како доказ да биде испечатена уплатница од електронското плаќање?
 
Член од
2 февруари 2021
Мислења
13
Поени од реакции
6
nekoj sto ima polozeno diskretna i strukturno da kaze na koj nacin ucel?
 
Член од
13 август 2021
Мислења
9
Поени од реакции
3
Ова го пишува на iknow системот:
1. Универзитетска пријава за запишување со 50 денари таксена марка
- Рачно пополнета(Се купува од книжара)
Следниот линк се нуди за илустрациски потреби, како упатство како да се пополни универзитетскиот пријавен лист. Самиот лист мора да се пополни рачно откако ќе се купи во скриптарите на универзитетот или во продавницата Студентски збор. (ова стои за универзитетски пријавен лист)

Оние кои се бруцоши или па оние кои знаат, дали ова треба да се купи од Скопје од факултетот/книжаратаа или го има на iknow системот?
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Ова го пишува на iknow системот:
1. Универзитетска пријава за запишување со 50 денари таксена марка
- Рачно пополнета(Се купува од книжара)
Следниот линк се нуди за илустрациски потреби, како упатство како да се пополни универзитетскиот пријавен лист. Самиот лист мора да се пополни рачно откако ќе се купи во скриптарите на универзитетот или во продавницата Студентски збор. (ова стои за универзитетски пријавен лист)

Оние кои се бруцоши или па оние кои знаат, дали ова треба да се купи од Скопје од факултетот/книжаратаа или го има на iknow системот?
Ако збориш за овој, мислам дека можеш да си го купиш од копирници/книжари.
1628877963584.png
 
Член од
23 јули 2021
Мислења
4
Поени од реакции
0
Зошто на ФИНКИ на страната бараат помалку документи отколку на upisi.ukim.mk Еве на финки што бараат (https://imgur.com/a/RFlNJjj) а еве на страната за уписи (https://m.imgur.com/a/dmOj5fA), а пак потоа кога одам да ги upload бараат и други документи ненаведени претходно (https://m.imgur.com/a/pwMCMEy). Изјава за веродостојност? Изјава за неконкурирање на други факултети? Од каде да ги симнам овие за да ги потпишам кога ги нема никаде. Исто така Образец А1 (се бара да се прати во емаил на финки) го нема. Дали се мисли на интерната пријава или универзитетска пријава или нешто трето?
 
Член од
2 февруари 2021
Мислења
23
Поени од реакции
6
Здраво.
Искуство со приватен професор по структурно програмирање? Некој да сподели техника како да се совлада добро материјалот или конкретно што му помогнало за да положи.
 
Член од
13 август 2021
Мислења
9
Поени од реакции
3
Зошто на ФИНКИ на страната бараат помалку документи отколку на upisi.ukim.mk Еве на финки што бараат (https://imgur.com/a/RFlNJjj) а еве на страната за уписи (https://m.imgur.com/a/dmOj5fA), а пак потоа кога одам да ги upload бараат и други документи ненаведени претходно (https://m.imgur.com/a/pwMCMEy). Изјава за веродостојност? Изјава за неконкурирање на други факултети? Од каде да ги симнам овие за да ги потпишам кога ги нема никаде. Исто така Образец А1 (се бара да се прати во емаил на финки) го нема. Дали се мисли на интерната пријава или универзитетска пријава или нешто трето?
Се јавив на студентска служба и ми кажаа дека тие изјави допрва ќе се прикачат. А тој универзитетски пријавен лист ќе треба да го купиме и однесеме на 1ви октомври (освен ако не сакаш сега да го купиш од самото факултет)
 
Член од
23 јули 2021
Мислења
4
Поени од реакции
0
Се јавив на студентска служба и ми кажаа дека тие изјави допрва ќе се прикачат. А тој универзитетски пријавен лист ќе треба да го купиме и однесеме на 1ви октомври (освен ако не сакаш сега да го купиш од самото факултет)
Како можам да контактирам студентска служба, имам и некои други прашања. Имаат емаил?
 
Член од
9 август 2020
Мислења
14
Поени од реакции
11
Здраво на сите.
Дали оние 350 денари (50 административна такса и 300 за факултетот) кои треба да се уплатат при запишување мора да се уплатат во банка и да се има доказ уплатница со потпис и печат од банка или може да се уплатат електронски и како доказ да биде испечатена уплатница од електронското плаќање?
Mozes i elektronski jas lani taka gi plativ nikakov problem nemase
Автоматски споено мислење:

nekoj sto ima polozeno diskretna i strukturno da kaze na koj nacin ucel?
Strukturno samo resavaj gi zadacite sto ti se dadeni od minatite ispiti na courses i bitno e pred da pocnes da ja resavas zadacata edno 5-10 min da ja razmislis (jas probuvav na list so konkreten primer kako da stignam matematicki do resenieto), a diskretna resavaj gi ispitnite, preslusaj gi i preresi gi auditoriskite i ako imas vreme resavaj zadaci od ucebnikot na angliski zosto znaat da se padnat nekoi zadaci od tamu ama najbitno najdi gi poslednite ispiti (juni, kolokviumi, januari…) i preresi gi epten slicni zadaci se pagjaa
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom