ФИФА - од следната сезона се менува дел од правилото за офсајдот

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.046
Поени од реакции
17.711
http://www.soccermagazine.it/serie-a/fifa-dalla-prossima-stagione-cambiano-le-regole-sul-fuorigioco-122469/

Ова е линкот каде може (на италјански) да прочитате за промената која ќе се воведе следната сезона во врска со пасивниот офсајд.
Имено, во линкот се вели дека од сезоната 2013/2014 нема да постои пасивниот офсајд. Сега малку и кај мене се јавува една дилема. Досега пасивниот офсајд не се сигнализираше, а овде вели дека нема да постои од следната сезона. Малку е нејасно што сакат да кажат со тоа. Подолу во болдираното се вели дека "ако еден напаѓач е во предност пред противничките играчи после одбиена топка или несреќно одбивање на топката од дефанзивен играч ќе биде во офсајд и нема да може, како што досега беше, да учествува во акцијата така што пасивниот офсајд ќе биде сигнализиран од страна на судиите и асистентите".

Зарем досега еден играч можеше да учествува во една акција ако е во офсајд после одбиена топка? Искрено малку е збунувачки објаснето (а и италјанскиот не ми е перфектен) во врска со тоа што всушност ќе се казнува, така да кога ќе излезе информација за тоа на некој англиски сајт, нека ја постира некој веднаш...
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.822
Поени од реакции
10.551
Не девојките, жално е што и многу млади момци не знаат.
Па како ќе знаат кога побитно му е да излезат и да се испијанчат негде.Не ги интересира ништо друго. Еве на пример за натпреварот утре Бразил - Италија не можам да најдам човек да гледаме заедно без врска бил купот, а и пред тоа се случувало да нема со кој да гледаш ЕП или СП.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.341
Па како ќе знаат кога побитно му е да излезат и да се испијанчат негде.Не ги интересира ништо друго. Еве на пример за натпреварот утре Бразил - Италија не можам да најдам човек да гледаме заедно без врска бил купот, а и пред тоа се случувало да нема со кој да гледаш ЕП или СП.
Се' послабо има вистински фанови на спортот... (n)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
http://www.soccermagazine.it/serie-a/fifa-dalla-prossima-stagione-cambiano-le-regole-sul-fuorigioco-122469/

Ова е линкот каде може (на италјански) да прочитате за промената која ќе се воведе следната сезона во врска со пасивниот офсајд.
Имено, во линкот се вели дека од сезоната 2013/2014 нема да постои пасивниот офсајд. Сега малку и кај мене се јавува една дилема. Досега пасивниот офсајд не се сигнализираше, а овде вели дека нема да постои од следната сезона. Малку е нејасно што сакат да кажат со тоа. Подолу во болдираното се вели дека "ако еден напаѓач е во предност пред противничките играчи после одбиена топка или несреќно одбивање на топката од дефанзивен играч ќе биде во офсајд и нема да може, како што досега беше, да учествува во акцијата така што пасивниот офсајд ќе биде сигнализиран од страна на судиите и асистентите".

Зарем досега еден играч можеше да учествува во една акција ако е во офсајд после одбиена топка? Искрено малку е збунувачки објаснето (а и италјанскиот не ми е перфектен) во врска со тоа што всушност ќе се казнува, така да кога ќе излезе информација за тоа на некој англиски сајт, нека ја постира некој веднаш...
Хмм ова досега не го видов на ниту еден друг сајт, да не е очаен обид за кромид? :) Сајтов ми делува како да е направен за 3ка по информатика во средно во фронт пејџ :)
 

Шурикен

Hard Core !
Член од
8 ноември 2008
Мислења
6.559
Поени од реакции
4.072
Па како ќе знаат кога побитно му е да излезат и да се испијанчат негде.Не ги интересира ништо друго. Еве на пример за натпреварот утре Бразил - Италија не можам да најдам човек да гледаме заедно без врска бил купот, а и пред тоа се случувало да нема со кој да гледаш ЕП или СП.
Еве бе братче, јас ќе дојдам. Само кажи каде и спреми пиво.:D
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.822
Поени од реакции
10.551

Шурикен

Hard Core !
Член од
8 ноември 2008
Мислења
6.559
Поени од реакции
4.072
Кажи кога ќе тргнеш накај Кавадарци, да биде се спремно. :D



Ти ако дојдеш може и со тебе да преговарам. :D
Еее и ти многу далеку. Да беше овде, одма ќе спремаше пивото. Мајку му стара, разбирам каква е таа ситуација и затоа одма би дошол. :)

А за Суарез не преговарам. Заинтересиран сум за Даунинг. :LOL:
 
Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
И мене сајтов ко во офсајд ми делува дека е влезен, па не го земам ова здраво за готово сеуште.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Се' послабо има вистински фанови на спортот... (n)

Па му се одмили на човек фудбал да гледа, се почесто почна да се мести. Што знам , да се јавам до кај Пандев ( демек ) да му речам 4:0 да ја напраат следната утакмица ќе се нафати без проблем. Кога во Англија почна да се мести резултат и пресврт , што по мене таму најчист фудбал се играше до пред некоја година , што ни преостанува освен да излеземе на свеж воздух :D
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.916
Хмм ова досега не го видов на ниту еден друг сајт, да не е очаен обид за кромид? :) Сајтов ми делува како да е направен за 3ка по информатика во средно во фронт пејџ :)
Повеќе на лук смрди сајтов, дотука.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
Ja znam za edna kafana "Ofsajd" se vika blizu katolichka. :DD Shala na strana, go upropastija cel fudbal ovie od FIFA. Ajde da smenime i pravila da nema auti, od strana da postavime kako barikadi i da se odbiva topkata...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom