Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Другпат ако трепка застани. Не би требало да е пишано ништо. Памет за другпат.
Овој совет ти е бирај казна или да те слупаат одпозади! Само да имаш среќа да си поголем од тој што ќе се закова во тебе, ако не си е тогаш веќе тегне накај трагично! Па во Скопје сите газат на трепкаво зелено!
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.052
Поени од реакции
12.510
Или ќе си возиш по пропис колку што е дозволено во град,па ќе имаш време и постепено да прикочуваш,а и тие од позади да знаат дека ќе застануваш.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
26 јануари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите, ќе ве замолам за помош во врска со сообраќајка. Се работи за другарка, никогаш немала ваква дешавка, официјално не е возач почетник (има 21 год) али као да е, затоа што не вози толку често.

Значи другарката била учесник во сообраќајка, еве детаљи:

Дешавката е на булевар во Скопје, во нејзината лента кола нагло застанала да пропушти пешак на пешачки (што другарката не приметила тогаш дека има и пешак пред возилото во таа паника) ама баш нагло и другарката проценила дека нема да може да закочи без да го удри возилото пред неа, па свртела во другата лента за да го избегне тоа возило (во меѓувреме пешакот истрчал до другата страна на булеварот и не бил удрен од никого) и она удрила во возилото што било во таа лента. Иначе тоа возило исто не го пропуштило пешакот, али пешакот успеал да претрча зад тоа возило и испред возилото на другарка ми. Затоа што другото возило веќе било понапред од другите две возила. Се надевам дека добро ја опишав случката како било.

Е сеа...

Другарката удрила од позади во тоа возило од другата лента (во меѓувреме возилото од претходната лента си продолжило да си вози бидејќи никој не го удрил него) и застанале двете возила да праат муабет и да пробаат да се договорат што како. Е сеа следен проблем - колата на другарка ми со истечена регистрација (помалку од 6 месеци али сепак). Она незнаела за тоа, бидејќи знаете како е, девојче како девојче, седнува во кола и вози, не се замара да проверува сообраќајна, уље ова она... јбг. Другиот возач предложил европски, ама она кога извадила сообраќајната, видела дека е истечена регистрацијата и тоа му го кажала искрено на другиот возач. Тогаш другиот возач и побарал пари на рака за да оди во овластен сервис за неговата кола (и побарал 500 евра на рака) ама проблемот е што неговата кола има мало оштетување што може да се среди за околу 100 евра (јас ги видов сликите со свои очи). Она не се разбира во тие работи, ама му рекла искрено дека нема 500 евра да му даде. Он ја прашал зошто и она му кажала искрено - дека не работи, дека е студент и дека нејзините родители се починати, еднинствено може да го замоли за тие пари нејзиниот роднина и дека ќе збори со него, па ќе му се јави. Исто така му предложила наш другар механичар да ја sирне колата, ама он не сакал други механичари, само пари на рака и во овластен сервис. Он на тоа побарал име презиме и број од нејзиниот роднина (не и верувал дека ќе му се јави итн) ама она не му дала, од причина што нејзиниот роднина е политичар што сите го знаеме и не може туку така да дава негов број. Она нормално не му кажала причина, само не му дала ни негово име и презиме ни број. И ваљда тоа го изнервирало него, по што ја излажал - и рекол дека нема потреба од пари, дека сам ќе си ја направи колата и да си одат. Она го прашала неколку пати дали да се вика полиција (пошто нели неригистрирано возило нејзиното) али он одбил и она си отишла..

Он потоа викнал полиција, ги излажал дека она откако удрила во неговата кола избегала од лице место, дека му се заканувала со другари полицајци (си нема везе) итн. Иначе на нејзиното возило има полициско обележје внатре ама ваљда останало заборавено од некој нејзин другар полицаец, не знам. Полицајците му правеле алко-тест и испаднало дека он бил пијан (над дозволениот лимит). Он изглеа мислел дека во меѓувреме му спаднал алкохолот под дозволениот лимит ама ете, го измериле над дозволениот лимит. Ова на другарката го кажале полицајци кога ја викнале нејзе во полициска станица да ја каже нејзината страна, како што било. Ама бидејќи он вртел на 192 ништо неможе да се направи, сега сето ова ќе оди на суд и сакам да прашам што може да се деси на другарката?

Полицајци кажуваат дека на него поради алкохолот во крвта ќе му ја земат возачката (сам себе го заебал лол) али нејзе на терет и се става предизвикување на сообраќајка (удирање од позади нели), возење на нерегистрирано возило и "бегање од лице место" (што е лага ама ај) и сето ова ќе оди на суд поради тоа што е преку лимитот за само во полиција за прекршоци. Другарката е загрижена иако неколку полицајци и рекле да не се грижи за ништо, она сака да дознае кои се последиците за ова и дали и е потребен адвокат таму за на суд? Иначе она не била пијана (она никад не пие, не и се свиѓа алкохол) ама тоа секако не и правеле алко-тест бидејки нели си отишла од лице место, затоа што другиот возач ја излажал. И сеа што може да испадне од сето ова?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.503
Поени од реакции
62.308
Како тоа има слики од сообраќајката, а бегала? Човек што бега од сообраќајка, не застанува да прави слики. Нека ги покаже на суд, и мислам дека секој нормален, со 2 грама памет, ке расуди како што треба.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Kriva e "drugarka ti", I za udarot od pozadi, I za vozenje neregistrirano vozilo...
Inaku, situacija sto ja opisuvas, nema vrska, ni dali voziloto napred naglo zakocilo, ni dali e "devojce ko devojce", ni "policisko obelezje"...

Btw, ako dobro razbrav, malku falelo da go digne pesakot na hauba, I toa na pesacki....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
20 октомври 2021
Мислења
30
Поени од реакции
17
Kriva e "drugarka ti", I za udarot od pozadi, I za vozenje neregistrirano vozilo...
Inaku, situacija sto ja opisuvas, nema vrska, ni dali voziloto napred naglo zakocilo, ni dali e "devojce ko devojce", ni "policisko obelezje"...
Kako moze ona da e kriva, a drugiot sto bil pijan toa nisto a? Haha ah toj Balkanski mentalitet
I jas imav vakva slicna slucka ama ne dojde do policija i sud rabotata, tuka e problemot sto devojceto naletalo na pokvarena osoba
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Kako moze ona da e kriva, a drugiot sto bil pijan toa nisto a? Haha ah toj Balkanski mentalitet
I jas imav vakva slicna slucka ama ne dojde do policija i sud rabotata, tuka e problemot sto devojceto naletalo na pokvarena osoba
Крива е со тоа што управува возило со измината регистрација, крива е што не успеала да закочи на време т.е не држела доволно растојание. А крив е и шоферот и за тоа му е пишана пријава за возење под дејство на алкохол.

Без разлика дали е девојче или не, законот не врши разлика помеѓу пол во однос на возачите. Секој е одговорен и треба да знае дали возилото му е регистрирано. Толкава приказна си напишал, а нема врска дали има чичко политичар, полициски обележја во возилото и така натаму.

Шоферот друг постапил некоректно, но и девојчето ќе си сноси последици.
 
Член од
20 октомври 2021
Мислења
30
Поени од реакции
17
Druze ti izgleda ne citas ubavo, toj post ne e moj, ja samo kazav deka i ja sum imal slicna slucka ali kako i da e, na sekoj moze da se sluci da ne odrzuva dovolno rastojanie slucajno, ali pijan vo kola ne se sednuva slucajno
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Моја грешка, за него важеше. Не ти држи вода случајноста иначе. Правилата се тие, законите се тие. Одговорноста е иста.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.503
Поени од реакции
62.308
Druze ti izgleda ne citas ubavo, toj post ne e moj, ja samo kazav deka i ja sum imal slicna slucka ali kako i da e, na sekoj moze da se sluci da ne odrzuva dovolno rastojanie slucajno, ali pijan vo kola ne se sednuva slucajno
Баш би сакал да се обидеш да го докажеш СЛУЧАЈНОВО на суд. И двете се ОДЛУКИ кои ги носи шоферот. Тој што бил пред тебе, макар и слеп да возел, ти пак ке си крив што го лупаш од позади. Не постои сценарио во кое не си ти крив. НЕ-МА.
 
Член од
20 октомври 2021
Мислења
30
Поени од реакции
17
Znachi;

1) Advokat obavezno
2) Vo policiska stanica i sud ce se kaze deka vlegla vo kola za da odi na lekar i od brzanje i zagrizenost ne i teknalo da proveri saobracajna dozvola a ne zatoa sto e zensko. Polot nema veze na sud
3) Ce se kaze deka ne izbegala tuku vozacot na drugata kola i rekol da si odat, ova obavezno da se kaze deka taka se dogovorile
4) Ako i e prv pat i nema drugi kazni ce kaze deka i e zal za celokupnata situacija, deka se custvuva kako pocetnik i deka i e prv pat
5) Nikako spomnuvanje na pesak. Zosto zastanal naglo? Ostajte toj da kaze i negov zbor protiv nejzin
6) Policiskoto obelezje da se trgne od kolata i da se negira takvo nesto, kako i zakani ako se zakanuvala so drugari dzandari. Pak nejzin zbor protiv negov
7) Da se kaze deka i baral pari vo kesh i odbil da mu nosi kola kaj drug mehanicar
8) Obavezno da kaze deka e student na sud, da kaze deka nema finansiski sredstva, bez spomnuvanje na rodninata politicar toa ke e samo kontraproduktivno. Neka mu kaze na nego privatno i znaes ponatamu da ne zboram sea
9) Da ne kazuva za negovata alkoholiziranost toa ke si ima sudijata pred nego bez griza, zatoa sto ke ispadne policajcite davale informacii
10) Stom policajcite rekle da ne se grizi, ke bide ok. Relax
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.005
Поени од реакции
1.799
Znachi;

1) Advokat obavezno
2) Vo policiska stanica i sud ce se kaze deka vlegla vo kola za da odi na lekar i od brzanje i zagrizenost ne i teknalo da proveri saobracajna dozvola a ne zatoa sto e zensko. Polot nema veze na sud
3) Ce se kaze deka ne izbegala tuku vozacot na drugata kola i rekol da si odat, ova obavezno da se kaze deka taka se dogovorile
4) Ako i e prv pat i nema drugi kazni ce kaze deka i e zal za celokupnata situacija, deka se custvuva kako pocetnik i deka i e prv pat
5) Nikako spomnuvanje na pesak. Zosto zastanal naglo? Ostajte toj da kaze i negov zbor protiv nejzin
6) Policiskoto obelezje da se trgne od kolata i da se negira takvo nesto, kako i zakani ako se zakanuvala so drugari dzandari. Pak nejzin zbor protiv negov
7) Da se kaze deka i baral pari vo kesh i odbil da mu nosi kola kaj drug mehanicar
8) Obavezno da kaze deka e student na sud, da kaze deka nema finansiski sredstva, bez spomnuvanje na rodninata politicar toa ke e samo kontraproduktivno. Neka mu kaze na nego privatno i znaes ponatamu da ne zboram sea
9) Da ne kazuva za negovata alkoholiziranost toa ke si ima sudijata pred nego bez griza, zatoa sto ke ispadne policajcite davale informacii
10) Stom policajcite rekle da ne se grizi, ke bide ok. Relax
Значи сите точки нејзин против негов збор што никој не може да го докаже. У секој случај СЕКОГАШ е крив тој што мава од позади. Иначе така ќе се вади дека брзала на лекар и не видела дека и е истечена возачката 6 месеци. А што претходните 6 месеци кај брзала. Дека е девојче ќе и прогледаат низ прсти демек. Може само да докажува дека не избегала, за се друго ќе одговара. Евентуално да го бара роднината политичар :D
Relax
 
Член од
20 октомври 2021
Мислења
30
Поени од реакции
17
@ShotCaller ete zosto ne se prasuva po forumi, jas toa za zal pokasno go svativ ama bitno go svativ. Ima mnogu zloba i ljubomora kaj nekoi lugje
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.005
Поени од реакции
1.799
Која црна злоба, сите кажаа точно. Ќе си одговара зашто удрила од позади и за истечена регистрација. За другото може да се докажува. Ако не ви одговара не значи дека не е точно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom