Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Na vremeto so fico od 25ks site po pletvar nakacuvaa, sea pa i na korsi maani se naogjalo ko devojceto da ke se trka so korsa.
Ustvari deneska bas na jutub vidov korsa c so 525ks :D
epa vozi si ti fico i ne na pletvar, na shar planina kaci se :D
Eve neka kupi 1.2 corsa i neka proba ugornica strmna ke pravime pak muabet :)
Автоматски споено мислење:

Дали ме читаш што воопшто пишувам јас или што е проблемот? Пишав јасно и кратко, 1.2 БЕЗ ПЛИН.
Abe neka vozi bez lpg ne forsiram nisto, samo i bes lpg ugornici teskooo x(
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Abe neka vozi bez lpg ne forsiram nisto, samo i bes lpg ugornici teskooo x(
Ако збориме за градско количе според мене и 1.2 не е лошо.
Баш ме интересира за какви угорници мислиш дека 1.2 бензин би имал проблем да ги искачи? :D
 
O

onefifty

Гостин
Ne znam sto mu e iskreno, deckoto kaza deka e za devojce pocetnik i gradska voznja, ovoj zboruva za ugornici i tromava, kilava. Corsa e definicija za gradsko vozilo, fakt.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
Ако збориме за градско количе според мене и 1.2 не е лошо.
Баш ме интересира за какви угорници мислиш дека 1.2 бензин би имал проблем да ги искачи? :D
Со 3ца во кола со клима плетваро со 3та нема да го качи. Башка троши исто како 1.4.
1.4 е далеку по снажен и пожилав мотор за разлика од 1.2 и 1.2 недај боже да прегреј фрлиго цел мотор. Сега е почетник возач но за неколку месеци сигурно ќе вози и на отворено.
 

bo1

Член од
27 февруари 2017
Мислења
56
Поени од реакции
131
Golf 6 ,2010 g ,menuvacot ponekoj pat pri vozenje ne ufrluva - ili mn.tesko vo 1-va ,osobeno pri poadjanje na semafor (nezgodno pozadi dr.vozaci reagiraat ) iso i vo rikverc se slucuva.
Moram da ufrlam vo 2-ra i potoa se ufrla vo 1 -va. Care ?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
Golf 6 ,2010 g ,menuvacot ponekoj pat pri vozenje ne ufrluva - ili mn.tesko vo 1-va ,osobeno pri poadjanje na semafor (nezgodno pozadi dr.vozaci reagiraat ) iso i vo rikverc se slucuva.
Moram da ufrlam vo 2-ra i potoa se ufrla vo 1 -va. Care ?
Или шалтерот или сихронот е оштетен.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: bo1

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.859
Поени од реакции
34.895
Некој шо има искуство со Hyundai Tucson 1.6 бензинец да сподели овде .. потрошња, издржливост, цени за одржување во овластени сервиси итн .. секоја информација е добредојдена. Зборувам за серии над 2016 произведени.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Golf 6 ,2010 g ,menuvacot ponekoj pat pri vozenje ne ufrluva - ili mn.tesko vo 1-va ,osobeno pri poadjanje na semafor (nezgodno pozadi dr.vozaci reagiraat ) iso i vo rikverc se slucuva.
Moram da ufrlam vo 2-ra i potoa se ufrla vo 1 -va. Care ?

90 % e мењачот внатре оштетен...стандард болка на vw групација од тоа време...чаре друг половен мењач да се најде или носи го твојот кај златко-брада во лисиче да ти го оправи, али нема да е евтино.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Колку е точна оваа информација од Тојота МК за 10 години гаранција, кои се тие скриени букви што не ги кажуваат? Пошто вака ако гледаш се исплаќа еден АјГо, јарис, корола хечбек да се земе и да се вози до 2032ра за некоја градска вожња. Знам дека Тојота се познати по својата доверливост и квалитет, е сега не знам какви им се сервисите во Албанија, Македонија, Бугарија.
Тие 10 години гаранција се условени да мењаш сфе у овластен сервис што значи : мал сервис 200 евра само за мењање уље и филтер, после на две години инспекција со мењање на глицерин и филтер за гориво плус 400-500 евра. За 10 години ќе лупнеш:
10* 200 евра= 2000 евра за уље (сам да го смениш за 10 години да те кошта 300 евра)

Инспекции: 5* 400 евра = 2 000 евра. (Материјал 200 евра)


Сума сумарум:

1700 евра плус 1800 евра = 3500 евра.

Ќе имаш квар од 3500 евра за 10 години на сеуште ненаправени 10 години кола???

Ова грубо пресметано, али сепак можеби грешам.

Распрашај се колку кошта менување на уље, годишно, колку филтер за гориво, глицерин, испекција за корозија итн. Па направи си ја сметката.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Тие 10 години гаранција се условени да мењаш сфе у овластен сервис што значи : мал сервис 200 евра само за мењање уље и филтер, после на две години инспекција со мењање на глицерин и филтер за гориво плус 400-500 евра. За 10 години ќе лупнеш:
10* 200 евра= 2000 евра за уље (сам да го смениш за 10 години да те кошта 300 евра)

Инспекции: 5* 400 евра = 2 000 евра. (Материјал 200 евра)


Сума сумарум:

1700 евра плус 1800 евра = 3500 евра.

Ќе имаш квар од 3500 евра за 10 години на сеуште ненаправени 10 години кола???

Ова грубо пресметано, али сепак можеби грешам.

Распрашај се колку кошта менување на уље, годишно, колку филтер за гориво, глицерин, испекција за корозија итн. Па направи си ја сметката.
Da ne gi pomesa nesto germanskite ceni so makedonskite. Nema sansi promena na ulje da e 200evra vo Toyota vo Mk.
Obicno garanciite na vozilata vazat bez razlika kade go servisiras se dodeka go servisiras spored toa sto proizboditelot go ima propisano.

Edit: Sea vidov deka uslov za garancijata e da bide servisirano vo Toyota ovlasten servis.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Da ne gi pomesa nesto germanskite ceni so makedonskite. Nema sansi promena na ulje da e 200evra vo Toyota vo Mk.
Obicno garanciite na vozilata vazat bez razlika kade go servisiras se dodeka go servisiras spored toa sto proizboditelot go ima propisano.
Иди докажи го тоа во Македонија. Ти забораи чедо од каде избега.

Иначе германските цени со македонските цени во некои овластени сервиси се исти.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Иди докажи го тоа во Македонија. Ти забораи чедо од каде избега.

Иначе германските цени со македонските цени во некои овластени сервиси се исти.
Колку што знам во регуларниот дел од гаранцијата, во првите 3 години ти следува и еден сервис годишно, за продолжиот дел ог гаранцијата не. Е сега не знам дали е исто и кај нас.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Da ne gi pomesa nesto germanskite ceni so makedonskite. Nema sansi promena na ulje da e 200evra vo Toyota vo Mk.
Obicno garanciite na vozilata vazat bez razlika kade go servisiras se dodeka go servisiras spored toa sto proizboditelot go ima propisano.

Edit: Sea vidov deka uslov za garancijata e da bide servisirano vo Toyota ovlasten servis.
На мој другар на времето Мазда(CX-7) овластениот сервис му бараше да прави редовен сервис на 5000 км, а во ЕУ на таа кола е на 30 000 км

па види сеа....
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
На мој другар на времето Мазда(CX-7) овластениот сервис му бараше да прави редовен сервис на 5000 км, а во ЕУ на таа кола е на 30 000 км

па види сеа....
Toyota u mk bara sekoi 15000km ili ednas godisno.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Дали знаете некој добар мајстор што дијагностицира/поправа или менува греачи на седишта?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom