Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
На комп ми истава Airflow sensor, Нешто пумпа за висок притисок, и егр (исклучен).
Скоро сите мајстори велат дек е мафо...[DOUBLEPOST=1534173644][/DOUBLEPOST]
Само со овој што е на колата моментално испушта чад, со другите не, ама нема снага со нив. На компјутер ја проверуваат со една програма Wow од Wurth...
1. Proveri crevata za vozduh od i vo turboto i prema interkulerot da ne e nekoe puknato.
2. Vakkumskite cefki za wastegejtot i n75, moze i senzorot da e rasipan.
3. Ako e 90 konski turboto ne bi trebalo da ima problem samo n75 ventilot moze da zeza, ako e 110 konja moze e zatapen variabilniot mehanizam na turboto (vario lopatkite, regulatorot na pozicija na lopatkite itn, vakuumskite cefki, n75).
Ako e mafot otkaci go bez nego poslabo ke vlece ama nema da go frla u limp mode.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
sakam da izvadam zelen karton na kolata, ama se vodi na tatkovo ime , ke mi treba polnomostvo za nadvor od drzavata i kade se vadi istoto ?
Полномошно се вади во станица за технички преглед. Татко ти со лична карта, а ти со пасош.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
dali e mozno bosh pumpata da go mesa masloto so nafta? Na boshot imalo semerig od strana na glavata kade sto stoj kajsot i koga ke otkazel, se polni masloto so nafta. Se namaluva gustinata na masloto vo motorot i istoto se ispusta niz turbinata fakticki niz cefkata so odi vo interkulerot. mozno e ova nesto? se raboti za opel vectra b 2.0 dti
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
dali e mozno bosh pumpata da go mesa masloto so nafta? Na boshot imalo semerig od strana na glavata kade sto stoj kajsot i koga ke otkazel, se polni masloto so nafta. Se namaluva gustinata na masloto vo motorot i istoto se ispusta niz turbinata fakticki niz cefkata so odi vo interkulerot. mozno e ova nesto? se raboti za opel vectra b 2.0 dti
Може на опелите знае некогаш ова да се деси. Да не е со ланец моторот или со ребраст каиш?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Веројатно семерингот на самата осовина од бош пумпата пушта па ти оди нафта во просторот кај што е ланецот и се слева во маслото долу во картер.

Гледај да се среди што побрзо. Нафтата го разредува маслото и имаш слабо подмачкување на моторот. Може и турбото да појде оти има слабо подмачкување.

Треба да се извади пумпата и на бошист да ја носиш.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Веројатно семерингот на самата осовина од бош пумпата пушта па ти оди нафта во просторот кај што е ланецот и се слева во маслото долу во картер.

Гледај да се среди што побрзо. Нафтата го разредува маслото и имаш слабо подмачкување на моторот. Може и турбото да појде оти има слабо подмачкување.

Треба да се извади пумпата и на бошист да ја носиш.
fala brat na sovetot, bass toa sakav da slusnam da znam so da pravam. imam bosista odlicen majstor. proveriv turbina, sosema e ok nema lufta na lopatka so najverovarno e radi slabo maslo se frla niz turbina.
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.262
Поени од реакции
190
Не се разбирам ногу ногу у коли, па ќе може ли да ми предложите неколку типа на автомобили до кај 3.5к, чисто да знам што коли да барам.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.373
Поени од реакции
38.354
Не се разбирам ногу ногу у коли, па ќе може ли да ми предложите неколку типа на автомобили до кај 3.5к, чисто да знам што коли да барам.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Додај уште 600-700 евра и гледај некоја опел астра х, за 3.5 немаш некој избор за понови коли.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Не се разбирам ногу ногу у коли, па ќе може ли да ми предложите неколку типа на автомобили до кај 3.5к, чисто да знам што коли да барам.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
seat ibiza 1.9tdi 100ks ima i od 131ks. top kolice. astra h se ubaj ali 1.7se problematicni so bord komjuterite. toj morot e fiat motor a mnogumina go mislat za isuzu taka da vnimavaj pri izbor na astra. skoda fabia 1.9tdi 100ks ti se isto ubaj vozila, vw polo 1.9 tdi 100ks,pezo 306hdi,opel corsa c 1,4 ili 1,2.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Досадни коли се тоа на изглед, астрата има десет пати поубав лик од нив
Ај што има добар изглед , но квалитетот не се споредува со Голф во смисла дотраеност и издржливост нешто како кај ВФ буба ‘76год што ден и денес уште си вози ,а астрата јок електриката е посложена од Голфот и има заебанции. Значи не го гледај како досадни туку држење цена во споредба со Голф и деловите се достапни секаде


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom