Снемување на Пасоши, Помош!

Член од
18 август 2019
Мислења
14
Поени од реакции
2
Здраво,

Имам аплицирано на 22 јануари за пасош по регуларна постапка во моментот неможат да ми издадат пасош заради тоа што немаат и ги даваат само по итна постапка а пасошот ми треба за излез од државата на подолг период и ми е итно веќе 21 ден има од аплицирањето од тогаш и ми истекува на 22 овој месец последниот одговор од нив е да дојдам во Април да си го подигнам што е прилично ногу голем период.

Дали може од регуларна постапка да се смене во итна постапка со доплата или уплата на целосна сума во Скопје? (не се јавуваат на телефоните за да добијам одговор од нив) бидејки ме одбиваат за итна постапка во мојот град под објаснување дека ми е веќе поднесено регуларна постапка и не можат да го сменат?

Дали постои закон, институција, одговорни лица за нас обичните смртници кој не штити од вакво лошо раководство.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Не постои. Живееш т.е. потекнуваш од банана држава. ЕДЕН куп луѓе нема да можат да функционираат со пасошите заради тоа што ќе каснат кретените заради политички препукувања и берење на ситни поени пред избори.
Рачунај луѓе чекаат по амбасади, работаат во странство, луѓе кои имаат уплатено патувања и одмори и слично...
Во нормална држава ќе го тужиш мвр и ќе си добиеш оштета.... во нашата.... пун курац НИШТО.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
9.998
Поени од реакции
6.023
Се е испланирано, да не може младите да си одат од државата. Не се секирај. Се е тоа за да кажат како никој не си оди, тука останале.

Сериозно гледано, објаснето е од Крстев.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Koга велам дека јас своите обврски кон државава ќе ги почитувам кога и таа ќе почне да ги почитува своите обврски кон граѓаните, мислам токму на вакви нешта. А ова е само врв на ледената санта.
Затоа баш ме заболе, на пример, дали у ресторан или другде ми дал некој фискална и слично.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Цела една генерација од мое школо не отиде на ексурзија заради ваквите работи.
Баш се погоди да треба да идеме кога почнавме со безвизен режим, и затоа што нашата директорка не се замараше многу не успеавме да извадиме колективно иако скоро на сите други средни школи во Скопје им овозможија колективно вадење.
Замисли, скоро сите школи отидоа, кој Будимпешта, Прага, кој Турција...а на нас ни понудија Дојран или Крушево како утешна награда.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Вакви причини се повод за жолти елеци, Хонг Конг, Арапска пролет и тн сценарија.
Ради ова животи се уништуваат бе абдали клошарски. Замисли некој се стегнал од бел свет да обнови пасош и да може да си продолжи со животот и му се случува ова.
Замислете да му кажете на работодавец или универзитет од Западна Европа дека не може да си извади пасош цел месец.

Во нормални држави не мора ни да тужиш, сами ќе ти надоместат испуштена корист ради неможност за продолжување на работата во странство.
Сеа да, веројатно идам во екстрем, ама гарант ова се случило на десетици, ако не стотици од МКД. Толку сме себеопседнати и нарцисисти што ни стана мантра - ќути среќа не ми се случува ова на мене, и си продолжуваме со животот, знаејќи дека други луѓе имаат круцијален проблем ради рандом клошарана по институции. И не превземаме ништо.

Имаме таква едноставна можност да поттикнеме иницијатива со едноставно пингање на МВР на социјални мрежи, ама не го праиме тоа, одма ќе бидеме оквалификувани како опозиционери а.к.а режимаши од страна на исти едноклеточни амеби.

Како бугарин од чужбина вакви сценарија не би имало НИКАД, и после се чудат како се иселуваат млади и зашто вадат пасоши.

Но, толку пасивно, нарцисоидно, користољубиво и исполитизирано население имаме што тоа прашање за иселување се користи за себепромоција преку помпезни фејсбук статус елаборати или ќар на некој политички поен.

Сеопшта катастрофа.

Државава од ден на ден станува се потешка и потешка за живеење и не стрикно поради економски причини.

п.с за да средиш некоја бирократска процедура од ваков тип вообичаено не еден, ДВА СЛОБОДНИ денови треба да земеш од сеопшта неспособност и незамарање на лешинарската ни примитивна администрација. Државата нема визија дека тоа кошта пари, директно или индиректно.

ХК, пу!
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Веднаш требало по итна постапка да го поднесеш.

Уште пред нова година читав дека се појавиле проблеми и со нови ЛК и пасоши и очекуваше дека ќе чекање по 2-3 месеци.





Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
196
Поени од реакции
364
Си чекам уште од декември, две патувања ми пропаднаа и така... Животот е убав. Македонија вечна! :sick: :rolleyes:
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
745
Поени од реакции
1.026
пред некој ден се јавив ми закажаа за у април, ке ми треба за во јули пасошот, да платам таму кога ке се сликам за итна или ке стигнат до тогаш..?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
во мк амбасади пасош можеш да извадиш само во два термина во годината, имало, немало пластики, тоа ти е. Онаму на границата на Италија со Швајцарија и Австрија какви се не тунели почнаа да градат, под планини, со ескалатори, со вентилација, со излези, со евакуациони планови, ние до пластики за пасош сме стигнати.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
Пасоши нема ама решенија се штанцаат у администрација на велико периодов... приоритети
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Не е само за пасоши. За возачка требаше да чекам скоро месец, 25 дена, за итна можеше за 3 дена. На тој начин збираат повеќе пари. Мора да се полни буџет од све пошто и овие отидоа во долгови. Од пасош со итна се зема 50 евра повеќе, од возачка скоро 10 евра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom