Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.496
Поени од реакции
9.406
Лек за против опаѓање на коса е оризова вода.
Еден филџан ориз сварете го во литро и половина вода...прецедете, оризот ќе си го изедете со цимет, шеќер, како сакате а со водата ке ја исплакнете косата после миење.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.668
Поени од реакции
10.060
Има ли нешо шо може да спречи опаѓање или некакви др курци палци?
Не сакам нови влакна туку да ја задржам оваа. Плава е, ретка и со тек на време се повише ми се познава кожата.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23
Поени од реакции
1
Има ли нешо шо може да спречи опаѓање или некакви др курци палци?
Не сакам нови влакна туку да ја задржам оваа. Плава е, ретка и со тек на време се повише ми се познава кожата.
Finasteride aka propecia
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Што е тоа каде се продава колку пари малку да објасниш ако не ти е тешко имас ли искуство со тоа
треба лекар да ти го препиши, ќе ти објасни тој што како, знај само дека треба редовно да ги пијаш таблетите, моментот кога ќе ги прекиниш ќе ти падни косата што ти пораснала од финастеридот. Според фирмата што ги произведува нус појави се појавуваат кај 2% од корисниците.
Прочитај на интернет за подетално, ваљда знаеш англиски.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Не му праам реклама, ама TianDe шампонот го стопира опаѓањето. Нит сум тука за профит, ни за реклама. Порано кога се туширав, една рака влакна во рака. Сега едно преку сила....Строго препорачувам. Дополнително лосион за раст и тоа сега за сега учествува одлично во стопирањето на косопадот.
П.С Што ли уште не пробав, али против гените не се може :)
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
583
Поени од реакции
246
Не му праам реклама, ама TianDe шампонот го стопира опаѓањето. Нит сум тука за профит, ни за реклама. Порано кога се туширав, една рака влакна во рака. Сега едно преку сила....Строго препорачувам. Дополнително лосион за раст и тоа сега за сега учествува одлично во стопирањето на косопадот.
П.С Што ли уште не пробав, али против гените не се може :)
тој лосионот за раст како се вика и дали го има во аптеките?
 
Член од
3 јуни 2021
Мислења
5
Поени од реакции
3
Здраво на сите!

Нов член сум и како повеќето од вас имам проблеми со паѓање на косата. Добро сум запознаен со сите лекови и методи (барем тие кои работат, не бабините лекови и лосиони) така што знам отприлика кои чекори би можел да ги направам за да спречам понатамопно паѓање. Проблемот е што само што наполнив 17 години и се плашам од земање на финастерид односно проскар. Мислев да земам 1 грам на секои 3 дена плус миноксидил 6 пати неделно и еднаш неделно дерма ролинг, ама једино ме плаши финастеридот. Дали намалените нивоа на DHT особено мене ќе ми прават проблем како 17 годишен? Знам дека главно хормонот прави позитивни промени во пубертет, ама прилично сум сигурен дека речиси пројдов целосно низ пубертерот (early bloomer). Кои се ваши мислења? Вреди да пробам или подобро само да се држам до миноксидил и дерма ролинг барем за сега?
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
Здраво на сите!

Нов член сум и како повеќето од вас имам проблеми со паѓање на косата. Добро сум запознаен со сите лекови и методи (барем тие кои работат, не бабините лекови и лосиони) така што знам отприлика кои чекори би можел да ги направам за да спречам понатамопно паѓање. Проблемот е што само што наполнив 17 години и се плашам од земање на финастерид односно проскар. Мислев да земам 1 грам на секои 3 дена плус миноксидил 6 пати неделно и еднаш неделно дерма ролинг, ама једино ме плаши финастеридот. Дали намалените нивоа на DHT особено мене ќе ми прават проблем како 17 годишен? Знам дека главно хормонот прави позитивни промени во пубертет, ама прилично сум сигурен дека речиси пројдов целосно низ пубертерот (early bloomer). Кои се ваши мислења? Вреди да пробам или подобро само да се држам до миноксидил и дерма ролинг барем за сега?
многу размислуваш братче ќе забегаш не навлегувај толку длабоко ако паѓа нека падне и мене ми падна па пак сум убав и привлечен.
 
Член од
3 јуни 2021
Мислења
5
Поени од реакции
3
многу размислуваш братче ќе забегаш не навлегувај толку длабоко ако паѓа нека падне и мене ми падна па пак сум убав и привлечен.
Биди сигурен дека со коса ќе си уште поубав и поатрактивен. Не забегувам, само не ми се губи коса на 17 години :D. Па во иднина да не се каам зошто не сум бил проактивен порано
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
Биди сигурен дека со коса ќе си уште поубав и поатрактивен. Не забегувам, само не ми се губи коса на 17 години :D. Па во иднина да не се каам зошто не сум бил проактивен порано
ти си знаеш брат дајбоже да си ја зачуваш...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.496
Поени од реакции
9.406
Биди сигурен дека со коса ќе си уште поубав и поатрактивен. Не забегувам, само не ми се губи коса на 17 години :D. Па во иднина да не се каам зошто не сум бил проактивен порано
Можеби тебе нормално ти опаѓа косата, се обновува а ти малку повеќе претеруваш..но како и да е, обиди се и биди упорен, барем еден месец, па да видиш дали ќе има резултати.
После секое миење на коса, исплакни ја на крај со оризова вода и остави ја така.
Потребно ти е едно филџанче ориз да го свариш во два три литри вода..колку мислиш дека ти треба...прецефуваш а оризот можеш и да си го изедеш.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
Биди сигурен дека со коса ќе си уште поубав и поатрактивен. Не забегувам, само не ми се губи коса на 17 години :D. Па во иднина да не се каам зошто не сум бил проактивен порано
Татко ти, дедо ти, имаат коса?
 
Член од
3 јуни 2021
Мислења
5
Поени од реакции
3
Татко ти, дедо ти, имаат коса?
Ниеден немам скроз келјав во фамилија, ама сите се со доста големи зализци. Татко ми има 60 години и сеуште има коса само со огромни зализци исто како мене. Проблемот е што мене сеа почна и да ми се ретчи и тенчи, гарант над 200 влакна ми паѓаат у туш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom