Радар детектор во кола?

Член од
27 август 2015
Мислења
73
Поени од реакции
22
Како стои законот за имање на радар детектор во кола?
Единствено во законот за безбедност за сообраќај пишува за радар-блокатор само дека е забрането, а ништо за радар детектор.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Како стои законот за имање на радар детектор во кола?
Единствено во законот за безбедност за сообраќај пишува за радар-блокатор само дека е забрането, а ништо за радар детектор.
Колку што успеав да најдам според The Automobile Association радар детекторите во РМ се забранети (ажурирано април 2015)
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
jas imam cobra detector vekje 9meseci. niz mkd ne me zastanale pa ne znam da ti kazam. ama sum prosol mnogu pati grcka,srpska i bugarska granica.i niednas ne mi napravile problem na izlez i vlez
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.713
Поени од реакции
15.584
jas imam cobra detector vekje 9meseci. niz mkd ne me zastanale pa ne znam da ti kazam. ama sum prosol mnogu pati grcka,srpska i bugarska granica.i niednas ne mi napravile problem na izlez i vlez
нема никаква правна логика за забрана на радар детектор, па постои и сообраќаен знак РАДАРСКА КОНТРОЛА
Исто беше и за забрана на аблендирање, а што сакаа да воведат во Хрватска... па возачки е да предупредиш некој, не само со абленд па и со свирка ако загрозува други учесници во сообраќајот... полицијата нека си има камери што снимаат и нека казнува, но корисно е и ХУМАНО да се предупреди да не се прави прекршок....
 
Член од
20 јуни 2011
Мислења
192
Поени од реакции
13
во план сум да ставам радар детектор од каде може да се купи, колку пари кошта и колку се ефикасни,може ли некој што користи подетално да објасни.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
во план сум да ставам радар детектор од каде може да се купи, колку пари кошта и колку се ефикасни,може ли некој што користи подетално да објасни.
Барај некој од полиција прво да ти каже кој модел го користат сега, знам на почеток на 2017 променија нов тип, битно е за да знаеш кој jammer или детектор треба да го земеш, да не утнеш да земеш некој што не ги фаќа новите модели.
Инаку од ebay може да се земе.
https://www.ebay.com/sch/Car-Radar-Laser-Detectors/14935/bn_887006/i.html?_fsrp=1
http://www.ebay.com/itm/Anti-speed-gun-laser-diffuser-avoid-speed-camera-LASER-blinder-4-heads-/222179937059?hash=item33baf4cb23:g:wA8AAOSwU8hY57uS
 
Член од
20 јуни 2011
Мислења
192
Поени од реакции
13
за овие преку интернет не ми се сигурни дали се ефикасни,требат со некој што користит да праша
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Ако во полиција користат уред за мерење на брзина (популарно наречен радар) кој работи на ласер наместо на радио бран, џабе ти е radar jammer, не работи против ласерски "радари".
 

Kajgana Shop

На врв Bottom