Процедури за вадење на документи

  • Креатор на темата ski
  • Време на започнување
S

ski

Гостин
Тука може да поставувате прашања кои се процедурите за вадење на документи како лична карта/извод/здравствено осигурување/возачка дозвола... од институциите во државата .

(Ако има ваква друга тема на форумот модераторот може да ја избрише оваа.)

Јас би поставил прашање која е процедурата за вадење на здравствено осигурување на невработени лица,каде се доставува барањето и кои документи се потребни.
 
Последно уредено од модератор:

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Тука може да поставувате прашања кои се процедурите за вадење на документи како лична карта/извод/здравствено осигурување/возачка дозвола... од институциите во државата .

(Ако има ваква друга тема на форумот модераторот може да ја избрише оваа.)

Јас би поставил прашање која е процедурата за вадење на здравствено осигурување на невработени лица,каде се доставува барањето и кои документи се потребни.
za prvpat, treba da imas potvrda od agencija za vrabotuvanje deka si nevraboten. licni dokumenti, licna karta ti treba.
vo opstinata vo koja zivees treba da ima kancelarija na FZO - fond za zdravstveno osiguruvanje.

odis tamu gi davas dokumentite, i kje ti objasnat kako funkcionira.

taka bese pred nekoi 5 godini koja jas sreduvav.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ski

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
za prvpat, treba da imas potvrda od agencija za vrabotuvanje deka si nevraboten. licni dokumenti, licna karta ti treba.
vo opstinata vo koja zivees treba da ima kancelarija na FZO - fond za zdravstveno osiguruvanje.

odis tamu gi davas dokumentite, i kje ti objasnat kako funkcionira.

taka bese pred nekoi 5 godini koja jas sreduvav.
Веќе извесен период не е потребно претходно да бидеш пријавен во агенција за вработување како невработен.
Лични документи
- извод од матично (копија)
- лична карта (копија)
- ЗО-1 образец
Можност за онлајн поднесување (скенирано по меил)
Повеќе на ФЗО

Проверка на моментален статус на осигурување -Мое Осигурување
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Дали некој знае за некој начин за онлајн проверка на стаж?
Знам за писмено порано беше да појдиш да потпишеш едно барање па ќе извадат и испечатат листа. Не знам дали уште е вака но ме интересира за онлајн начин ако постои според матичен или некаква регистрација.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
753
Поени од реакции
356
Ставете си го сајтов во Bookmarks :)


Административни услуги за граѓани достапни за oнлајн аплицирање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom