Производ за заштита од змии

  • Креатор на темата guestMK
  • Време на започнување
G

guestMK

Гостин
Секоја година иста мака, не дека се работи за фобија од змии туку за лична безбедност и на возрасни а пред се на деца. Дали некој знае ефикасен препарат за заштита од змии кој би можел да се постави на отворен простор кој би ги одбил змиите. Гледам дека некои споменуваат нафталин, сода бикарбона, мачки, запалени крпи со интензивен мирис ама ненам дали е тоа навистина ефикасно и вистинито. Благодарам за секој совет...
 
G

guestMK

Гостин
Имаше една интересна приказна за змискиот остров во Преспа...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Кај живееш, па да имаш толку мака од змии?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Прашање е дали воипшто некое средство помага. Сум пробал со нафталин и сулфур, ништо од тоа, ама баш ништо. Напролет се поактивни, заради нагонот за парењето. Подоцна, се повлекуваат. Единствено што не сум пробал е синтетичка арома на чад, мислам дека се вика Фурфурол, се користи во месна индустрија. Наводно, змиите бегале од тој мирис. Тие ќе бегаат и од мачка и куче, само внинавај, мачката знае да ти ја донесе утепана, да се пофали.
Да, ќе помогнат и кокошки, посебно мисирки
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Ќуќур мислам дека се викаше средството, во вид на прашок е и најверојатно има сулфур пошто е жолто и има таков мирис. Се наоѓа по земјоделски аптеки.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
imas repelent vo firmata kaj so rabotam jas, 200 kvadrati edno pakuvanje
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Кај живееш чим сега на времево имаш налет на змии? За лична безбедност до толку да се плашиш, немаш потреба. 3 вида имаш отровници, од кои 2, 95% во животот нема да ги видиш, осим ако не идеш да ги бараш.

пс: а третиот, поскокот (Vipera Ammodytes), го има најмногу меѓу населено место, но еве во последниве 20 години, дали 5 случаи ќе најдеш за напад на поскок (па уште и недај боже смртен случај).
 
Последно уредено:
G

guestMK

Гостин
Кај живееш чим сега на времево имаш налет на змии? За лична безбедност до толку да се плашиш, немаш потреба. 3 вида имаш отровници, од кои 2, 95% во животот нема да ги видиш, осим ако не идеш да ги бараш.

пс: а третиот, поскокот (Vipera Ammodytes), го има најмногу меѓу населено место, но еве во последниве 20 години, дали 5 случаи ќе најдеш за напад на поскок (па уште и недај боже смртен случај).
Живеам во СК а имам вила на Јадранско море и не сум бил веќе подолго време таму и затоа предпоставувам дека е можно да има змии (имам видено остатоци од кожа), со мало дете сум и не би сакал де ризикувам имајќи предвид дека теренот е на сончева страна...[DOUBLEPOST=1559171116][/DOUBLEPOST]
imas repelent vo firmata kaj so rabotam jas, 200 kvadrati edno pakuvanje
Која фирма ако не е тајна? Ефикасен ли е тој “репелент“? Гледам на нет еден куп препарати ама на yutube демонстрираат тотална неефикасност...
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
efikasen e, stom sekoja godina idat isti luge da go kupuvaat predimno za vikendici na baza na etericni masla e i mirizbata gi brka, ne e stetno za deca ako go fakaat deca so race i za domasni milenici samo veke ne se prodava preku nasata firma, nekoi turbulencii :) sega privatna firma go prodava
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Живеам во СК а имам вила на Јадранско море и не сум бил веќе подолго време таму и затоа предпоставувам дека е можно да има змии (имам видено остатоци од кожа), со мало дете сум и не би сакал де ризикувам имајќи предвид дека теренот е на сончева страна...
Според некои правила треба да бидат видови на водни змии кои не претставуваат проблем - неотровни. Али нели.. да не се правиме паметни.

Прашај ги дечките од ИДСБ (Истражувачко друштво на студенти биолози - ПМФ Скопје - https://www.facebook.com/istrazuvackodrustvo/ ) имаат активна херпетолошка секција, имаат контакти со професионалци од херпетологија на факс, ќе прашаат ќе ти кажат како да продолжиш.
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
во Хрватска немаат толку мачки како кај нас, таму ги стерилизираат и чипираат... а врши работа и ЕЖ
Точно е дека и ежот има големо влијание врз истерување на змиите. Ова го знам од баба ми бидејќи работеше на нива во која честопати се појавуваа змии (а и лично се имам уверено кога таа ќе работеше и ќе се појавеше змија). Шала на страна, во нивата имаше едно крупно ежиште кое се имаше доселено, а и му го знаевме леглото, и навистина ги истеруваше змиите.
 

SaLt

symbian & iOS master & android
Член од
2 април 2005
Мислења
291
Поени од реакции
84
малку поминато време е ама има едни уреди што се забоцнуваат во земја и испуштаат неков ултра звук и на тој начин ги бркаат. Значи без хемикалии. Има на алиекспрес да се нарача и не е скапо.
Outdoor Garden Mole Repellent Solar Ultrasound Mole Snake Bird Mosquito Mouse Ultrasonic Deworm Control Gardening Tools
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Тоа со фосфорот го има купено еден мој пријател албанец од Зајас...вели дека е задоволен. Ежот сигурно ги фаќа и тоа ефикасно, но прашање е како да го натераш да живее баш тука. ќе си замини каде што сака тој

Во 80-тите и 90-тите сум одел многу низ шума, најмногу по печурки, и доста сум среќавал змии. Груба рачун ми е дека сум утепал над 100 комада, а повторно имам страв од нив.
Како помлад , најмногу ги тепав со газење со чизма/кондура, а сега се плашам и со стап од 2 м да ги удрам

Селото од каде е мајка ми-Врбјани -охридски, има многу..многу змии. Сум одел и во кичевските планини по печурки, но само еднаш сум сретнал змија. ваму врие на секој чекор
 

Kajgana Shop

На врв Bottom