Платите и професиите во Македонија

Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Све ти е релативно, на запад е смешна таа сума, во бангладеш е богатство. Кај нас тој е стандардот. Без образование, некоја струка занает, општ работник сонува за 30 000 плата месечно кај нас.
На 152 денари бруто, you do the maths како се стига до 30 000 нето плата :)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
На 152 денари бруто, you do the maths како се стига до 30 000 нето плата :)
Цепење газот ако не плаќаат прекувремено.
Незнам како иде бруто спрема нето во МКД, ама потребни се околу 193 саати да тие 152 се нето.
Слабо стварно, треба да е барем 3-3.5€ нет по саат за да збориме за солидна плата и нормално работно време.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.992
Ke се повторам пак. Во мојот град има луѓе што враќаат плати. Т. е. земаат колку одработиле, бидејќи немаат работа. Некои уште на 4 часа се осигурани. А па за плата од 2, а не па погоре да не зборуваме. И пак ке кажам народот е крив, треба од синдикатите до владата се да име ебат, ама...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.379
На 152 денари бруто, you do the maths како се стига до 30 000 нето плата :)
Што е поентата, дека има многу прекувремени? Како да пресметам кога не му знам бонуси, работа у смени, празници. Сигурно не работел 300 саати месечно.
Она што го знам е дека 30 000 месечно нема да земеш како општ работник у наша фирма а ќе работиш и прекувремено и за празници по дифолт.
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Поентата ми беше дека основицата му е многу ниска.
Не е поентата да се убиеш од прекувремени и гонење таргети и трети смени, саботи недели и празници за да стигнеш до 30к нето.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.379
Поентата ми беше дека основицата му е многу ниска.
Не е поентата да се убиеш од прекувремени и гонење таргети и трети смени, саботи недели и празници за да стигнеш до 30к нето.
Јасно ми е, ама работата во смени е таа (јас работам). Прекувремени (170 саати е минимум), ноќен труд и викенди. Во цел свет е тоа, разликата е како е платено.
Е сеа ти викам дека и тоа никогаш не било платено кај нас, се фаќаа врски за на бензиска каде овие придонеси се плаќаа и пумпаш зимаше над 20000. На погрешно место го барате проблемот.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
На 152 денари бруто, you do the maths како се стига до 30 000 нето плата :)
Се ти е платено по закон, празници 250%, прекувремена 130%, трета смена 130%, исто имаш бонус за квалитет 6000, редовност и турнус заедно 2500, ти плаќаат минат труд, квартален бонус 3500 па 13 плата ако имаш над 151 саати прекувремено на крај се се собира и се добива некоја сума како што кажав :)

Ете последна плата 29000 нето со две саботи во месец прекувремено.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ништо не губиш да пробаш. Евидентно е дека имаат недостаток на добри проекти и програми. Со други зборови, и да имаат договорен голем дел од парите мора да имаат и издржани проекти за да се исперат.
Како не губиш? Губиш време и средства, но најважно на крај по стоинезнамкојпат губиш верба у системот, кога успат ќе ти ги кажат условите за да влезаш во конкуренција!
Автоматски споено мислење:

Се ти е платено по закон, празници 250%, прекувремена 130%, трета смена 130%, исто имаш бонус за квалитет 6000, редовност и турнус заедно 2500, ти плаќаат минат труд, квартален бонус 3500 па 13 плата ако имаш над 151 саати прекувремено на крај се се собира и се добива некоја сума како што кажав :)

Ете последна плата 29000 нето со две саботи во месец прекувремено.
Не е навикнат нашиов човек на ваква пресметка!
Кога јас правев интервјуа со инженери од мојата струка за работа( кои патем не знаат полилинија да исцртаат во CAD програма, да не зборам дека појма немаат што е DTM) и ке им речам дека стартна има е 15 000, одма паѓаа у депресија или во кавги! Никој не сака да се бори и да си ја заработи платата, иако плафонот идеше и до трипати повеќе! 99,9% бараа загарантирани 450-500 евра, немаше маж што рече: Ок јас ќе си ги заработам тие 750 евра!
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Како не губиш? Губиш време и средства, но најважно на крај по стоинезнамкојпат губиш верба у системот, кога успат ќе ти ги кажат условите за да влезаш во конкуренција!
Јас зборувам од лично искуство. Не еднаш имав позитивно искуство без да познавам било кого. Со таков став во старт не постигнуваш ништо. Нарочито ако се работи за добра идеја или квалитетен кадар. Што ако има врски за проекти кога нема проекти? Времето и трудот за еден проект не се џабе, ако не успее за еден конкурс спремен си за друг.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Како не губиш? Губиш време и средства, но најважно на крај по стоинезнамкојпат губиш верба у системот, кога успат ќе ти ги кажат условите за да влезаш во конкуренција!
Автоматски споено мислење:


Не е навикнат нашиов човек на ваква пресметка!
Кога јас правев интервјуа со инженери од мојата струка за работа( кои патем не знаат полилинија да исцртаат во CAD програма, да не зборам дека појма немаат што е DTM) и ке им речам дека стартна има е 15 000, одма паѓаа у депресија или во кавги! Никој не сака да се бори и да си ја заработи платата, иако плафонот идеше и до трипати повеќе! 99,9% бараа загарантирани 450-500 евра, немаше маж што рече: Ок јас ќе си ги заработам тие 750 евра!
Муабетот ти е на место.
Преобемна е документацијата што треба да се припреми за ваквите работи и голем дел од малите фирми не се ни во можност да учествуваат.

Околу инженерите кабаетот е на две места: факултетот што не се замара да извади кадар согласно барањата на пазарот и џабе трошат време, а второто е државата што дозволи секаков кадар да се запише и заврши дури и технички факултет. Критериумите се паднати ненормално, полагаат со бубица и врски и излегуваат тотално неписмени од стручен аспект.


Јас зборувам од лично искуство. Не еднаш имав позитивно искуство без да познавам било кого. Со таков став во старт не постигнуваш ништо. Нарочито ако се работи за добра идеја или квалитетен кадар. Што ако има врски за проекти кога нема проекти? Времето и трудот за еден проект не се џабе, ако не успее за еден конкурс спремен си за друг.
Го разговаравме веќе ова, проблемот е што излегува поедноставно да трчаш и да фатиш повеќе проекти отколку да спремаш документација за помош од државата.

Ова ќе биде сериозен проблем и за искористување на помош од ЕУ, пред неколку дена нашата неспособна државна администрација заеба ваков проект, скоро троцифрена бројка во милиони и тоа само поради што се неспособни да го сработат и си го сфатија здраво за готово мислејќи дека странците се ненормални (ќе има за скоро и официјално инфо :D).
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Јас сум успешен малостопанственик, добротвор и активист за боди позитивити, рејшл енд секшуал дајверзити. Имам плата од 1350 евра. Ви пожелувам на сите да сте ко мене.
Имам средно завршено.
Сакаш да кажеш се ренташ за сексуални услуги на стари госпожи со големи пензии? :pos:
Автоматски споено мислење:

Работев 3 месеци под договор во Макпетрол ко пумпаџија и на каса,нето-платата ми беше 26.000 ден. за 8 часовно работно време(пауза сам си одредуваш за јадење во зависност од гужвата),придонесите се ми беше платено,неделно ми излегуваа точно 40 работни часа,за у земја ко Македонија не беше лошо ама не ни ги продужија договорите пошто сме биле замена за летните одмори на сталните...Ама важно им зедов нето 80 иљадарки за 3 месеци што за мене ко невработен добро ми дојдоа,овие сталниве одеа и трети смени и од поголем стаж зимаа нето околу 32 иљади ден.,лично видов у тоа писмото на еден колега кога примавме плата,така да ако некој се мисли да влезе у Макпетрол на работа слободно нека оди
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Некој архитект да сподели колку е просечната за цртање на 2Д планови (во Autocad, Archicad и слични? Знам дека има премногу архитекти кај нас ама дали има работа?
Автоматски споено мислење:

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Некој архитект да сподели колку е просечната за цртање на 2Д планови (во Autocad, Archicad и слични? Знам дека има премногу архитекти кај нас ама дали има работа?
Автоматски споено мислење:
Мислам дека тука има огромни разлики од фирма до фирма, искуство и што се ќе покриваш во проектот.
Сум сретнал деца што работат за под 300 евра, а познавам и луѓе со бројки од 50к месечно.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Мислам дека тука има огромни разлики од фирма до фирма, искуство и што се ќе покриваш во проектот.
Сум сретнал деца што работат за под 300 евра, а познавам и луѓе со бројки од 50к месечно.
На што проекти мислиш работат? Не верувам дека обичен чоек би платил некој да му ја дизајнира куќата. Најверојатно на големи објекти како молови, сали и на овие станбениве згради што никнуваат, нели?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
На што проекти мислиш работат? Не верувам дека обичен чоек би платил некој да му ја дизајнира куќата. Најверојатно на големи објекти како молови, сали и на овие станбениве згради што никнуваат, нели?
Па по правило мора да има проект, иако најголем дел се copy-paste.
Инаку да вообичаено со поголеми проекти од типот на згради, урбанистички планови и тн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom