Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 256 39,2%
  • Златен даб

    Гласови: 182 27,9%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,1%

  • Вкупно гласачи
    653
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Немаше во Зур од тие сараевските. Бар во тој што ми е во близина само Сарајевско Радлер имаше.

Земав од ова. Not great, not terrible.
20210610_195317.jpg
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.177
Поени од реакции
21.298
Rothaus Pils Tannenzäpfle (пошто е 0,33 а има и 0,5). Популарно пивце од Шврацвалд, малце прават реклама сепак едно време се вртеше во хипстерски кругови. На крај е добро пиво а пиварата државна сопственост на покраината Баден-Виртемберг.


Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.620
Поени од реакции
34.864
Пред некој ден зедов од Стокомак со текила, чорапите да ги накиснам со пиво ќе има подобар вкус :sick: , отиде во ѓубре. Да не се заебе некој да го купи.

1624088075955.png
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
А про по муабетов на @Lester Freamon за пивски "коктели" и зошто не?...како дечишта експериментиравме со све и свашта, млада јетра, поиздржлив организам, па и често искачање, ај сеа да не звучам као пијаница, ама "тренинг"...во една дискотека скопска, летно време, не знам кој црн ѓавол не натера да пиеме "подморница". Дури не знам која е изворната рецепта на тоа ѓубре и дали има оригинал од такво нешто, ама у принцип е пиво во голема чаша (точено ваљда, мада у диско мислам дека од шише го точеа во чашата), се пали shot текила и се пушта сосе чаша во големата чаша. Е сеа, пред тоа имав пиено некое пиво, две, три, а такви мавнав 2-3. За да ја запали текилата, кузнае дали ни начука и нешто трето шанкерот, ама знам дека последното одеше и незапалено, чисто. Мислам дека горењето у глава и ден денес го памтам, а гнасниот вкус на текилата го "чекав" на крајот на секоја голтка пиво во наредните два месеци. Така да, вакви трипер комбинации со пиво никогаш после тоа, а текила од тогаш, може добри 20 години и немам пробано.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Одамна веќе не пијам подморници, ама секогаш ќе ме потсеќаат на Маракана :love:
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
D

dobramuzika

Гостин
Прв пат со прст :facepalm: пробав темно пиво таму далеку шеесетите, скопско имаше мислам! Второ откривање на темно пиво ми беше Гинисот, од тогаш ми е репер за темно пиво!
mi se dopagja kaj ginisot shto ne mozham da go pijam brzo, tuku go uzhivam i ne me poti :)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.192
Поени од реакции
35.745
Бадвајзер Будвар имаше во Рептил, четири лименки 0,5 за 155 денари. Ама сега со европсково мислам дека имат снемано.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Прв пат со прст :facepalm: пробав темно пиво таму далеку шеесетите, скопско имаше мислам!
Прв пат ова слушам. Што беше проблем, зошто не се одржа да се произведува?
Темното пиво на Скопско од поново време не им е по добра рецепта. Мене барем не ми е вкусно, а и не гледав последниве година две низ маркетиве.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Прв пат ова слушам. Што беше проблем, зошто не се одржа да се произведува?
Темното пиво на Скопско од поново време не им е по добра рецепта. Мене барем не ми е вкусно, а и не гледав последниве година две низ маркетиве.
Уф,
Не знам, јас сум имал 7-8 години тогаш.
Затоа и сум пробувал со прст од пената :D
Автоматски споено мислење:

Бадвајзер Будвар имаше во Рептил, четири лименки 0,5 за 155 денари. Ама сега со европсково мислам дека имат снемано.
Во Гиго е 135 денари и има:)
Автоматски споено мислење:

Прв пат ова слушам. Што беше проблем, зошто не се одржа да се произведува?
Темното пиво на Скопско од поново време не им е по добра рецепта. Мене барем не ми е вкусно, а и не гледав последниве година две низ маркетиве.
Сетики од Прилепска пивара било темното пиво!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom