Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 256 39,1%
  • Златен даб

    Гласови: 183 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,0%

  • Вкупно гласачи
    654
Член од
16 април 2014
Мислења
7.068
Поени од реакции
11.037
Моментално Крали Маркото е 2 класи подобро од дабот.На ништо не личи.
Се зборува дека го пуштаат побзо отколку што треба,поради преголемата побарувачка а немањето на доволно простор за да одстои колку што треба.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Моментално Крали Маркото е 2 класи подобро од дабот.На ништо не личи.
Се зборува дека го пуштаат побзо отколку што треба,поради преголемата побарувачка а немањето на доволно простор за да одстои колку што треба.
Истиот муабет ко за Скопско од пред неколку години, нека измисли народов нешто ново.

Крали е далеку од добро пиво, може комотно со она на кожувчанка да се споредува
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.068
Поени од реакции
11.037
Епа замисли кога Дабот е полош од Крали Марко,колку е лош.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Епа замисли кога Дабот е полош од Крали Марко,колку е лош.
Седнав во оној кафичон Бис пред 2 недели и имаат само Даб и порачав, ау, газоза права.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.068
Поени од реакции
11.037
Mene sekogash mi bil losh, ali ne preteruvaj deka krali e dobro pivo
Не знам каде прочита дека е добро пиво?
Пишав:МОМЕНТАЛНО крали марко е 2 класи подобро од даб.Тоа го пишав во смисла дека дабот е мн лош,а не дека марково е јако :D
Дапчево ми беше таман пред 2 години,сеа е за никаде.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Не знам каде прочита дека е добро пиво?
Пишав:МОМЕНТАЛНО крали марко е 2 класи подобро од даб.Тоа го пишав во смисла дека дабот е мн лош,а не дека марково е јако :D
Дапчево ми беше таман пред 2 години,сеа е за никаде.
Taka mozhe :D
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Ако треба да бирам помеѓу Даб и Скопско.. Дабот секогаш ми бил поубав за пиење. Ма да во право сте, последниве две години не е како што беше. И да Крали Марко моментално е подобро пиво од Дабот.
Инаку, пред некое време во маркет тука го видов пивцево. ОООООО маче има, ај да го пробам. И можам да кажам дека едно од најубавите але пива што сум ги пробала. Да, се чуствува тој сладок чоколадо- карамела вкус ама е така пооштро пиво за разлика од другите сладуњави што сум ги пробала. Бојата на пивото е фантастична.
Се на се .. одлично пиво.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ако треба да бирам помеѓу Даб и Скопско.. Дабот секогаш ми бил поубав за пиење. Ма да во право сте, последниве две години не е како што беше. И да Крали Марко моментално е подобро пиво од Дабот.
Инаку, пред некое време во маркет тука го видов пивцево. ОООООО маче има, ај да го пробам. И можам да кажам дека едно од најубавите але пива што сум ги пробала. Да, се чуствува тој сладок чоколадо- карамела вкус ама е така пооштро пиво за разлика од другите сладуњави што сум ги пробала. Бојата на пивото е фантастична.
Се на се .. одлично пиво.
Во странство живееш? Зш во нашиве маркети го немам видено ова или толку ми се очите
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Во странство живееш? Зш во нашиве маркети го немам видено ова или толку ми се очите
Да, во странство сум. Малку може неубаво објаснив. Како и да е..читам дека патуваш често. Пробај да го најдеш по маркетите или па и да го пиееш негде, иако јас добив впечаток дека не е од пивата кои се во широка продажба. Сепак, ако го има во земјава кај што луѓето произведуваат и пијат повеќе пиво од вода, тогаш сигурно ќе го има и во другиве особено од Западна Европа.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да, во странство сум. Малку може неубаво објаснив. Како и да е..читам дека патуваш често. Пробај да го најдеш по маркетите или па и да го пиееш негде, ама јас добив впечаток дека не е од пивата кои се во широка продажба. Сепак, ако го има во земјава кај што луѓето произведуваат и пијат повеќе пиво од вода, тогаш сигурно ќе го има и во другиве особено од Западна Европа.
Не е, апла локал е :D Фала, ако го начекам некаде ќе го пробам :)
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Љубители на hefeweizen - https://www.eichbaum.com/ а и пилснерот не им е лош. Го има во маркетот на пазарчето на Тафталиџе, не е веќе СП (никако името да му го запамтам). За мои сфаќања, однос на цена/квалитет е одличен. Поготово што еден Krombacher weizen на пример во истава продавница е 87 денари за шише од 0,5. А во Синдикат кафичот е 100-ка истото. Е сега, лименка е...стакло си е стакло, знам.

Во истата продавница ги има другите типови на ова пиво, после има литарска кригла со лименка од литар Walentins Hefeweizen за 265 денари (ако на некого му е филм). Лименки има од чешките Urqell, Kozel, Zlatna Praha и Ceska Koruna плус стандардниве што се наоѓаат, а има и Leffe темно и светло и германскиве Paulaner, Franziskaner. Као за скопски регуларен маркет има убав избор на пиво. Им праам реклама, а не знам ни како се викаат, ама нема везе.

п.с. гледам за Крали Марко сте пишувале - на почеток, после ребрендирањето и новото шише беше солидно пиво, посебно и цената му беше ок, ама како и секоја македонска работа, сега е поскапо и полошо, променет е вкусот.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Не ми бил никогаш омилен пијалак пивото, но си го конзумирав редовно да кажеме..во последните години се помалку и помалку... деновиве ми е дури одвратен , гаден и досаден пијалак. Премногу сајд ефекти ми дава, подуен стомак, џоа труден да сум, мочање на секој 6 секунди а со тоа губење драгоцено време за забава, неизбежно ждригање у друштво...следниот ден крајниците отечени... ма не бе , само жестоко и винце пат чат. Не џабе кажале Пивото е за мочковци :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom